agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-11-2012, 18:25   #91
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu konuda bir kaç girişimimiz oldu. Bazılarında yok öyle şey dediler. Bir arkadaşımz ben izin aldım dedi. Ama nasıl izin aldı ne yaptı öğrenemedik.. Bir yönetmelik var orman ürünülerinin elde edilmesi hakkında oradan bir girişim olabilir.

İzmirde bu konuda görüştüğümüz bir görevli yardımcı olur izin veririz dedi ama, elimizde henüz bir sonuç yok.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2012, 00:47   #92
Ağaç Dostu

zorr's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Galeri: 1
Belki biraz daha fazla ilgilenmeliyiz bence.
Memleketimizde bonsai için ağaç çok.

Devletimiz yardımcı olacaktır.
Uluslararası yarışmalarda ağaçlarımız sergilenmeli.
Hepinize şimdiden kolay gelsin

Selamlar

zorr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 19:07   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2007
Doğadan ağaç toplamak suç. Ama..

Bu konu altında herkesin duyarlı, korumacı ve iyi niyetli yorumları nasıl da anlamını yitirdi son aylarda devlet eliyle katledilen milyonlarca ağaçla birlikte..
İçim acıyor o ağaçlar ve barındırdıkları hayvanlar yüzünden.
Çok, çok üzgünüm...

onyxus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2013, 10:09   #94
Ağaçsever

mico's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2009
Kendi köyümde gerek tapulu arazimizde olsun gerekse de çevre meralarda çok miktarda bonsai olmaya müsait ağaç var. Yazılanlardan okuduğum kadarıyla sökülen ağacın saksıya uyum sağlayarak üzerinde işlem yapılabilecek hale gelmesi en azından 1 yıl sürüyor ki bu 1 yılın sonunda bile doğadaki haline göre çok çok daha dayanıksız oluyor. Benim düşüncem acaba bu ağaçları sökmeden oldukları yerde bonsai çalışması yapsak, şekil versek daha uygun olmaz mı? Bu sayede ağaçların yaşama gücü kat kat daha fazla olacağı gibi aynı zamanda çok daha radikal müdahaleler yapma şansımız olacaktır. Bu yöntemle ağacı çok fazla hırpalayacak olan sert müdahaleler ağaç henüz doğada güçlü halde iken yapılarak ölme ihtimalleri en aza düşürülebilir, zaman içinde bonsai şekli iyice oturduktan sonra saksıya alınabilir ve şekillendirmeye burada devam edilebilir. İstediğimiz şekilde olmayanlar ise yerinde bırakılarak yaşamlarına devam ettirilebilir diye düşünüyorum.

mico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2013, 11:20   #95
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mico Mesajı Göster
Kendi köyümde gerek tapulu arazimizde olsun gerekse de çevre meralarda çok miktarda bonsai olmaya müsait ağaç var. Yazılanlardan okuduğum kadarıyla sökülen ağacın saksıya uyum sağlayarak üzerinde işlem yapılabilecek hale gelmesi en azından 1 yıl sürüyor ki bu 1 yılın sonunda bile doğadaki haline göre çok çok daha dayanıksız oluyor. Benim düşüncem acaba bu ağaçları sökmeden oldukları yerde bonsai çalışması yapsak, şekil versek daha uygun olmaz mı? Bu sayede ağaçların yaşama gücü kat kat daha fazla olacağı gibi aynı zamanda çok daha radikal müdahaleler yapma şansımız olacaktır. Bu yöntemle ağacı çok fazla hırpalayacak olan sert müdahaleler ağaç henüz doğada güçlü halde iken yapılarak ölme ihtimalleri en aza düşürülebilir, zaman içinde bonsai şekli iyice oturduktan sonra saksıya alınabilir ve şekillendirmeye burada devam edilebilir. İstediğimiz şekilde olmayanlar ise yerinde bırakılarak yaşamlarına devam ettirilebilir diye düşünüyorum.
Bu doğru, ancak bu şekilde eğitilen bir ağaç eğitim saksısında yetişen bir ağaca göre çok daha hızlı büyüyeceği ve gelişeceği için çok daha sıkı kontrol altında tutulması, sıkça müdahale edilmesi gerekir. Yani çok daha fazla zaman ayırmanız gerekecektir.
Hele de bu ağaç size yakın bir yerde değilse, sonuç beklendiğinin aksina hüsran olabilir.

meh12 beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 14:15   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Alıntı:
Şöyle söze başlamak istiyorum form olarak bonsai formunda olabilir ancak bildiğim kadarıyla bonsai yayvan kaptaki bitki anlamına geliyor o yüzden sanki tam bir bonsai olmayabilir. Bu sadece bildiğim kadarıyla böyle daha bilgili üstadlar gerekli bilgiyi vereceklerdir. İyi çalışmalar

Akhilleus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 22:50   #97
Ağaç Dostu

zorr's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Merhaba mıca
Sökmeden yerinde budamalar yapmak doğru bir işlem.kökleri hazırlamak gerekli oluyor.
Kısaltarak toprak veya törf koymak gerekli oluyor. Ancak bir ağacın sökümü üç beş yılı alır.çeşitlerine göre .
Zaman ayırmak gerek.
Sonra saksıya alınma , buradan da yıne ağacı takıp ederek sağlıklı kalması gerekiyor.
Yıne üç beş yıl geçtikten sonra bonsai için çalışmalar yapılır.bildiğim kadarıyla özet olarak anlatmaya çalıştım.
Bu yüzden Internet te bazı satış yapan sayfalarda fiyatların yüksek olduğunu görüyoruz.
Selamlar

zorr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2014, 22:00   #98
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Alıntı:
Sn.mico
Doğadaki bir ağacı söktüğünüzde elbette bir süre bocalamakta ve gelişimini önemli ölçüde yavaşlatmaktadır. Bu riskli dönem en fazla bir gelişme dönemi sürmekte. Bu riskli süreyi atlattıktan sonra ağaç tekrar doğadaki hali gibi güçlenmeye ve hızla büyümeye başlar. Yalnız burada önemli bir fark vardır; Doğada toprağa gömülü ağacın sonsuz bir toprak hazinesi varken biz ağacı büyükte olsa içine koymuş olduğumuz saksıda nispeten kısıtlı bir toprağa sahiptir ağacımız. Ama buna karşın ağacımız doğadaki durumuna karışın bazı avantajları vardır saksısında; kurak zamanda sulanmakta, periyodik olarak gübrelenmekte, zararlılara karşın periyodik olarak ilaçlanmakta vb. bir çok bakım avantajlarını yaşar.
Ağacı olduğu yerde bonsaiye çevirmenin ilk bakışta bir avantajı olduğu görünsede alında çok dezavantajlı bir duruma düşmektedir. Yukarıda saymış olduğum tüm bakımlardan uzak kalacak ve ayrıca diğer hayvanlarında vereceği zararlardanda etkilenecektir. Ama esas bir sorun daha vardır; kök terbiyesi. Doğadan sökülen ağaçların ister istemez kök budaması ve kök terbiyesi çıkarıldığı gibi yapılmakta. Bu andan sonra ağacın kök sistemiyle folyajı birbirlerine paralel olarak gelişmektedir. Siz ağacı bonsai olarak yetiştirdikten sonra yapacağınız kök budaması sonucu ağacın kök sistemi küçüleceğinden üzerindeki yaprakları (folyaj) besleyemeyebilir.

Düzenleyen badrobot : 30-01-2014 saat 22:46
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2019, 07:35   #99
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Mezarlık yamadorisi

_20190601_072512.jpg
Karacaahmet Kabristanı'nda tepesi kırılmış bir çitlenbik. Kimbilir kaç kere kırdılar ki, kökler nasıl mezar betonunun içinde hapsoldu ki yapraklar tırnak kadar kalmış. Ben almaya kıyamadım belki de korktum. Cesareti olan varsa yerini tarif ederim. Gerçi eski mezarlıklarda çok var. Bunun hemen karşı köşesinde de pistacia atlantica vardı aynı boy gövdesi yine kırık, yapraklar yine ufalmış.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2020, 13:33   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2020
Yamadori

Arkadaşlar merhaba sizce bu ağaçtan bir bonsai çıkarmı teşekkürler5254CB4D-0DA3-4C4F-AF3F-CFE90396EEAF.jpeg

9E644F94-269A-4BA3-A455-DCC452ABFB8A.jpeg

Yalın Şenel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024