agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2008, 14:26   #61
Ağaçsever

barakuda33's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Galeri: 2
resimler çok iyi çıkmasada yaşadığım ve görev yaptığım bölgeyi görüyorsunuz yeşile ve doğaya hasret bir yer. Evler adeta üstüste nefes bile alınmıyor basacak bir gram toprak bile yok.

barakuda33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2008, 17:29   #62
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Herkese iyi çalışmalar dilerim
Ben de bu sayfaları görünce kendimce bir kaç bonsai yapmaya karar verdim
Ve bu gün dağa giderek bir geven (astragalus sp.) sökerek yaprak çürüğüne diktim (kendi yerinde olan)
Geven kendi halinde adeta bir bonsai görünümünde
Gevenden bonsai olur mu?
gövde çapı 4 cm dolayında, uçlarında küçük filizler bırakarak kökleri de budayarak diktim
Ben nasıl davranayım
Bitki şimdi doğada yeni yeni filizlenmeye başlıyor
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2008, 21:28   #63

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsai yapmak için doğadan ağaç sökülmesini arkadaşlara tavsiye etmiyoruz.
Doğal alanlardan ağaç sökümü yasaktır. Sahipli arazilerden izin alarak sökmek mümkün, fakat, bonsaiye yeni başlayanlar için önemli güçlükler taşır.

Bu konuda forumda bilgiler var. Onları okumalısınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 12:17   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2007
Yamodori

Sayın Ali.H. Ali bey ülkemizde yamodori yapmanın hukuktaki yeri nedir? , yamadori yapabilmek için öncelik sırasına göre nerelerden izin almalıyız?**** yamadori yapanlar bu kısmı nasıl hallediyorlar? ESENLİKLER

Pen-jing usta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 13:43   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Pen-jing usta iyi gunler. Yamadori konusunda ogrenmek istedigin bilgiler, bu baslik altinda yazilanlar icerisinde vardir.

Ozel araziler disinda yapilan yamadorilerin, Her yerde yasak oldugunu dusunuyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 00:53   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Doğadan yabani bitki toplamak, sökmek, boğmak, yaralamak, dallarını kesmek, koparmak, yaş ya da kuru kök, çıra, katran, sakız, yalamuk, pedavra çıkarmak, kömür yapmak, tıbbi ve sanayi nebatları, tohumları, soğanları toplamak vs vs vs.. yasalarla denetim ve gözetim altına alınmıştır… Bu konularda pek çok kanun, tüzük ve yönetmelik hükümleri bulunabilir…

Ancak, kişisel tutum ve davranışlarımızı yasalara göre ayarlamaktan daha çok aklımızın ve vicdanımızın denetim ve gözetiminden geçirmek daha doğru olacaktır kanısındayım… Çünkü çağdaş insan kendi kendini yönetme becerisi gelişkin olan insandır…

Özellikle amacı ortada olan böyle bir siteye üye olan arkadaşlarımızın doğal yapıyı bozacak bir tutum ve davranış içinde olması hoş görülemez… “Doğadan ne almamız gerekirden daha çok doğaya ne katmamız gerekir”: onu düşünmeli, amacımız ve çabamız bu yönde olmalı.
Evet, agaclar. net’in özdeyişini hatırlamakta yarar var:
Siz onu umursamazsanız, doğa sizi hiç umursamaz…

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2009, 22:42   #67
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Merhaba tarlama fıstık çamı dikeceğim için meşeleri sökmem gerekiyor. Ben bu meşelerin bonsai formuna uygun olanları değerlendirmek istiyorum. kazık kökleri çok uzun kesilmeden cıkarılması mümkün değil. Kazık kökü kesmem bitkiyi kaybetmeme neden olurmu.

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2009, 22:47   #68
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Meşeler kazık köklerden besin alıyor. kuvvetli saçak kökler varsa kurtulurda yoksa bira zor.
Sizin oralar kurak bölge olduğu için iyice derine dalmıştır suyu bulmak için. Eğer etrafını kazıp biraz nemli toprak torf atıp saçak kök salmasını sağlarsanız uygun zamanda söküm işe yarayabilir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 13:22   #69
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Bahçemde asma var .
Diğer bitkilerime gölge ederek gelişmelerini engellemekte .
Yamadori yapmayı düşünüyorum , kendi bahçem olduğu için suç değil sanırım .
Buna uygun zaman nedir ?
Kök çok derine uzanıyor , ne kadarını kesebilirim ?

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 13:57   #70

memet's Avatar

Yapraklarını dökene kadar bekleyin. Etrafını geniş ve derin kazın. Mümkün olduğu kadar saçak köklerini almaya çalışın. Kazık kökleri makul bir yerden temizce kesin. Kestikten sonra elinizde saçak köklü bir yapı olsun. Biraz fazla da olsa kazık kök, saksıda saçak kökler çoğaldıktan sonra tekrar buadma yapılabilir. Kesik yeri aşı macunu ile örtmeyi ihmal etmeyin.
Gövdeyi nereden keseceğinizi, boyunu gövdenin kalınlığının altı katı olarak hesaplayın.

Eski 12-10-2010, 15:36   #71
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Teşekkürler memet ,
1 ay daha beklemem gerekecek . Gövde kalınlığı derken kastedilen çap mı , çevre mi ?
Saygılar .

Eski 12-10-2010, 16:22   #72
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın Jezebel

Memet in belirtiği
Alıntı:
Gövdeyi nereden keseceğinizi, boyunu gövdenin kalınlığının altı katı olarak hesaplayın.

Gövdenizin kök kısmı dediğimzi bonsai de nebari olarak nitelendirilen kısmı.
Dan yukarı yani gövdenin kök kısmına yakın en kalın olan kısmının cevresini ölcünüz.

Örnek:Gövdenin kök kısmına en yakın cevresel kalınlık değeri 12cm olsun.

Bunun yarısı 6 cm dir işde bu değeri 6 rakamı ile çarpar iseniz elde edeçeğinzi orantılı değer 36 cm dir.Bu sadece basit bir orantıdır.

Elinzideki asma çevresi 26 cm olsa bunun yarısı 13 cm eder 13cm yi 6 ile çarpas iseniz 78 cm elde edersiniz.

Bu ağaçınıznızn kökden uç nokyata olan orantılı boyutu 78 cm olmalıdır demektir.

Lakin bu oran çalışılan stil **** forma göre değişir.

Önemli olan gövde kalınlığı ile orantılı bir yükseklik ve bu oranlarda ki eşit değerlerde gövde üzerinde oluşaçak daların oranıdır.

Siz şimdilik fidanı doğru zamanda söküp dikimini yaparak 1 ila 2 yılık stresli geçiş dönemini atlatınız ondan sonra gerekli değişiklikler her zaman yapıla bilir.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 16:37   #73
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Teşekkürler sn . bonsaisan .
Bahsi geçen asmada dallanma ikinci metrden itibaren başlıyor .
Söktükten hemen sonra budama yapmam gerekecek .
Her iki stresi aynı anda atlatabilir mi sizce ?
Yoksa yerindeyken budayıp , topraktan sökmek için bir yıl sonrasını mı beklesem ?

Eski 12-10-2010, 16:50   #74
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Bonsai de her kez bir sır var der ama aslında işin özü sırda değil mantık ve bilimdedir.

2 metrede dalanıyor demek bu asmanın uzunluğunun epey fazla olduğunu gösterir.

Düğün bir öyle bir bitki ki 2 metreden uzun bir boy var ise aşağıda toprak altında nekadar kök var.

İşin sır ksımı burada siz bir bitkide toprak üstü kısmı nekadar az bırakırsanız kök kısmında da okadar kısaltırsınız.

Yani 1 m bir fidanı 30 cm indirgerseniz köklerinde % 60 **** %50 ooranında hatda bazı türlerde %80 oranında azlatma yapabilirsiniz.

BEnim tavsiyem söküm zamanı gelmeden 1 ay önce istediğinzi orantılı boyda boyunu kısaltın.

1 ay sonrada ağaçı uygun şekilde sökün.
Bolca kılcal kök kalaçak şekilde budamasını yapın.
Sonrada geleçek aşamlar için uygun geniş bir saksıya **** toprağa tekrar ekin.

Bu sayede azalan üst yapıyı beslemek için aşırı kök sistemine gerek duymadan doğru bir şekilde gelişimine devam ediçektir.

Eski 12-10-2010, 16:59   #75
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Teşekkürler sn bonsaisan .
Baharda yeni dallanma oluşacaktır umarım .
Tarz ve telleme konusunu o zaman düşünür değerlendiririz .
Bu gün , hemen şimdi uygun uzunlukta budama yapacağım .
Epey kalin ,testere kullanmam icap edecek .
Yanılmışım 30 cu santimetrede 1 dal varmış .
Kalınlık 18 cm , yani 9x6- 54 cm den keseceğim .
Şu an yaklaşık boyu 130 cm .

Düzenleyen Jezebel : 04-12-2010 saat 13:54
Eski 29-11-2010, 12:27   #76
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Sedir agaclarinin yerini degistirmek istiyorum

Merhabalar

Ben de bu baslik altinda yasca buyuk agaclarimizin yerini degistirirken nelere dikkat etmemiz gerektigini sizlere sormak istiyorum.

Bahcemizde yaklasik 40-50 tane yerini degistirmek istedigim ve herbiri en az 10 yasinda olan sedir agaclari var. Maalesef bunlarin yerini degistirmek zorundayim yoksa hicbirini yerinden oynatip onlari kaybetmeyi goze alamam. Her birinin ayri hatirasi var ben de bu sebeple tekini bile kaybetmek istemiyorum.

Bahce Ankara' da. Acikcasi bu isi yapan (gerekli alet ve ekipmanlari olan) bir kurum, sirket vesaire bulabilirsem onlarla irtibata gecmek ve fiyat almak isterim. Ama astari yuzunu gececek bir maliyet tablosu ortaya cikarsa o zaman is basa dusuyor.

Bu sebeple bu yerdegisimini yaparken nelere dikkat etmem gerektigini en ince ayrintisina kadar ogrenmek istiyorum.

Aklima takilan sorulara gecmek istiyorum musadenizle.

1- Oncelikle Ankara gibi bir sehir icin bu ise en uygun aylar hangileridir?

Sanirim sedirin kok yapisinda hem sacakli bir kisim hem de kazik kok kismi bulunuyor. Forumda bu konuda (agac sokumu) oneride bulunanlar; kazık kökleri makul bir yerden temizce kesin diyorlar.

2-Temizce kesmekten ve makul bir yerden kesmekten kasit nedir?

3- Kazik kokunu kesme formumuz nasil olmali? Duz mu acil mi?

4- Kazik kokunun kesilen bolgesini kestikten sonra yikamak falan gerekir mi daha cabuk tutsun diye?

5- Kestikten sonra saçak köklü yapiyi temizlemem ya da tiraslamam gerekir mi?. Gerekirse nasil yapmami tavsiye edersiniz?

6- Yerini degistirdigimiz agac sacak koklerden mi yeni hayatina tutunuyor yoksa kazik koktenmi ya da her ikisi de onemli mi?

7- Agacin boyuna ya da govde kalinligina gore etrafinda acmam gereken cukurun capi ve derinligi ile ilgili bir oran oranti kurmamiz mumkun mu?

8- Agacin yeni yerine dikilme islemi oncesi ve sonrasinda nelere dikkat etmem gerekir?

Gozlemleyebildigim kadariyla buyuk agaclar yeni yerlerine tasindiktan sonra cesitli noktalardan govdesine baglanan urganlarla ve urganin diger ucuna konulan kaziklarla yere sabitleniyor. Sanirim bu agacin ruzgar vb dis etmenlerle sallanarak yerinden oynayip agacin kurumasini onlemek icin yapiliyor.

Bunlar gibi dikkat etmem gereken noktalari akliniza geldikce paylasabilirseniz cok mutlu olurum.

Düzenleyen alectoris : 29-11-2010 saat 12:27 Neden: yazim hatalari
alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2010, 17:06   #77

memet's Avatar

Asmanın çevresi 18 cm ise, çapı bunu üçte biri olan 6 santimdir. Bunun altı katı 36 santimdir. Bu bonsainin boyu olur.

Eğer 36 santimden keserseniz kestiğiniz yerde oluşturacağınız zirve dal bunun üstüne çıkacaktır.
Yani bu durumda kesmeniz gereken yükseklik 36 santim değil, daha aşağıdadır.
Eğer zirveyi kuru dal olarak planlarsanız bu durum değişir. En yukarıdaki dal yana gideceği için, 36 santim uygun kesme mesafesi olabilir.

Kestiğiniz yerde bir zirve dal oluşturacaksanız, aşağıda bir noktadan kesmek gerekir.. Zirve dalın ne kadar yükseleceğini planlayıp ona göre aşağıdan kesmeniz gerekir. Ne kadar aşağıdan kesmeliyim diyeceksiniz. En uygun yerdeki dal oluşturabileceğiniz gözün olduğu noktayı bulmalısınız. Ya da kesilen yerde aşı yapılarak dal oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Gövdenin altı katı bonsainin boyudur. Kesilmesi gereken yeri değildir.

Eski 29-11-2010, 22:02   #78

memet's Avatar

Sonradan aklıma bir kaç ayrıntı daha geldi.
Ben neresinden keserim?
Ne 36 santimden, ne de daha aşağısından, 60-70 santimden keserim. Önce, sonradan keseceğim asıl mesafeyi işeretlerim. Yukarıda patlayacak gözler, aşı yapmada işime yarayabilir. Asıl kesmeyi düşündüğüm bölümde istediğim gibi dallanma olmayabilir. Kestiğim yerde kalem aşı düşünebilirim. Bunları fazla bıraktığım kısımda patlayan gözler ve dallarla yaparım. Daha sonra asıl boyuna inerim.

Eski 30-11-2010, 00:27   #79
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alectoris Mesajı Göster
1- Oncelikle Ankara gibi bir sehir icin bu ise en uygun aylar hangileridir?

Sanirim sedirin kok yapisinda hem sacakli bir kisim hem de kazik kok kismi bulunuyor. Forumda bu konuda (agac sokumu) oneride bulunanlar; kazık kökleri makul bir yerden temizce kesin diyorlar.

2-Temizce kesmekten ve makul bir yerden kesmekten kasit nedir?

3- Kazik kokunu kesme formumuz nasil olmali? Duz mu acil mi?

4- Kazik kokunun kesilen bolgesini kestikten sonra yikamak falan gerekir mi daha cabuk tutsun diye?

5- Kestikten sonra saçak köklü yapiyi temizlemem ya da tiraslamam gerekir mi?. Gerekirse nasil yapmami tavsiye edersiniz?

6- Yerini degistirdigimiz agac sacak koklerden mi yeni hayatina tutunuyor yoksa kazik koktenmi ya da her ikisi de onemli mi?

7- Agacin boyuna ya da govde kalinligina gore etrafinda acmam gereken cukurun capi ve derinligi ile ilgili bir oran oranti kurmamiz mumkun mu?

8- Agacin yeni yerine dikilme islemi oncesi ve sonrasinda nelere dikkat etmem gerekir?

Gozlemleyebildigim kadariyla buyuk agaclar yeni yerlerine tasindiktan sonra cesitli noktalardan govdesine baglanan urganlarla ve urganin diger ucuna konulan kaziklarla yere sabitleniyor. Sanirim bu agacin ruzgar vb dis etmenlerle sallanarak yerinden oynayip agacin kurumasini onlemek icin yapiliyor.

Bunlar gibi dikkat etmem gereken noktalari akliniza geldikce paylasabilirseniz cok mutlu olurum.
1- Mart sonu ve Nisan iyidir, Mayıs ortasını geçmemek lazım. Bonsai yapmayacaksanız( ben öyle anladım) kazık kökleri kesmeniz için bir sebebiniz yok. Kesecekseniz, ağaç boyunun yaklaşık 1/3'ü uygundur.

2- Temiz kesik demek, pürüzsüz ve ağacı hırpalamadan yapılan kesim demek. Keskin ve dezenfekte bir ağaç testeresi(motorlu da olabilir) işinizi görebilir.

3- Kesecekseniz, düz olması daha iyidir. Yarayı macun veya kül gibi bir şeyle kaplarsanız çürüme ihtimalini azaltırsınız.

4- Mümkün olduğunca kendi toprağı ile olması gerekir. Kök neden yıkansın ki? Tutması ile kazık kök arasında bir ilişki olmaz, önemli olan saçak kökler.

5- Yukarıda yazdığım gibi ne kadar çok saçak kökü sağlıklı bir şekilde yeni yerine koyarsanız, o kadar iyi olur. Tıraşlama, budama vs yapmayın. Bonsai yapacak iseniz de bu işlemi yapmayın.

6- Saçak kök. Kazık kök sadece toprakta durabilmesi ve dengesi için gerekli. Yanına dikeceğiniz bir demir ile de ağaçta tutabilirsiniz. Bonsaide bu teller ile saksıya ağacın sabitlenmesi ile oluyor.

7- Açacağınız çukurun genişliği en az ağacınızın dallarının izdüşümünden başlamalı. Derinliği de en azından ağaç boyunun 1/3ü kadar olmalı. Çukuru daha yayvan ve derin açmanızın ağaç için bir zararı olmaz. Bu derinlik ağacın bulunduğu toprağın yapısı ile ilgilidir. Kumlu topraklarda derinlere, kayalık alanlarda ise daha yüzeye yakın saçak kök gelişimi olur.

8- Öncesinde dikeceğiniz çukur hazır olur ise ağacı açıkta bekletmemiş olursunuz. Çukurun en altına pomza, çakıl, perlit gibi malzemeler koyabilirsiniz. Ekleyeceğiniz yeni toprağa da pomza,zeolit veya perlit gibi malzemelerden ekleyebilirsiniz. Mümkün olduğunca her şeyin aşırısından uzak tutmak lazım. Fazla kuraklık veya sulama, rüzgar veya gölge ya da güneş... Fazlasından en az bir yıl uzak durmak lazım. İlk 1-2 ay gübreleme yapmamak, toprağını hafif nemli tutmakta fayda var.

mgultekin, anily ve a.a. beğendi.
jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2010, 22:01   #80
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sayın alectoris,

Bence sedir ağaçlarınızı taşımanız için en uygun zaman Ankara için 15 Şubat -15 Mart arası. Bu süre Mart sonuna kadar da uzayabilir. Bu bilgiyi bizzat bir fidanlık sahibinden almıştım.

Sedirler kazık kök yaparlar ve transplantasyonu pek sevmezler. Ama illa ki bu gerekli diyorsanız. Dikim sonrası mutlaka sulama sularına hümik asit katın. Bu humusun sıvı halidir. Tavsiye edilen oranda suyla karıştırıp sedirleri sulayın. Ağaçlarınızın yeni yerlerine alışmalarını sağlayacak ve köklenmeyi teşvik edecektir. Kolay gelsin.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2010, 12:14   #81
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Hangi türde olur ise olsun "transplantasyon" bir yerden bir yere taşımadan kökleri özelikle hayati kılcal kökleri ve toprağında bulunan mikordizanın da bir kısımını uygun zaman ve şekilde yeni ekim yerine **** saksıya taşımalısınız.

Taşıma işlemi sonrası direk güneş ışığı sert esen rüzgar gibi faktörler ile en 21 günlük nekata dönemini tamamlamış olması gerekir.

Ayrıca oluşması muhtemel mantar hastalığına karşı önmel olarak steril yapıda toprak ve ya hut mantar ilaçlaması yapılarak yeni çıkaçak kökleri sağlıklı bir yapıya kavuştırmak gerekir.
Saygılar

Eski 25-01-2011, 15:55   #82
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2010
Arkadaşlar ben ünye de yaşayan ve sık sık doğaya offroad amaçlı çıkıp kamp yapmaktan hoşlanan birisiyim.uzun zamandır da bonsai konusunda araştırma yapmaktaydım.Doğadan ağaç sökme ve buna benzer işlerin yasak olduğunu da biliyorum.

Ancak bu hafta sonu Samsun - Kunduz yaylasına şahinkaya kanyonu bölgesine kamp yapmaya gittik.yol boyunca sağlı sollu çam ağaçları olan yollardan geçtik.uzun lafı kısası yol kenarlarında sağlı sollu 10 cm ile 50 cm e kadar uzunlukta çam fideleri vardı.Bunları görünce yamadori yapma fikri geldi ama birde işin ucunda yasak var.

Daha ilerleyen yollarda araçların geçebileceği kadar olan orman yollarında iki lastik arasında kalan kısımlarda bile bu fidelerden bulunuyordu.Bu arada hatırlatmak isterim bu yollar köylere bağlanan ara yollar.şimdi sormak istediğim konu bu iki lastik arasında kalan fideleri almak mı ağaçlara iyilik yoksa zaten yol olan kısımda araçların altında kalarak ölmelerine izin vermek mi.birde bunun gibi uç durumlar mevcut.üstadlarımızın bu konudaki düşüncelerini almak istiyorum.

e1hun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 16:19   #83

memet's Avatar

Yasada bu konuda hiç bir açık yok. Ormandan hiç bir şey alınmasına izin vermiyor. Fidanları sökerken jandarma ile karşılaşmanız hoş olmayan sonuçlar doğurabilir.

Eski 17-11-2012, 16:06   #84
Ağaç Dostu

zorr's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Galeri: 1
zorr/bonsai malzemesi(yamadori)

719.jpgoğlum Selçuk kafadar arkadaşı ile ağaç avına çıktı

722.jpgbazen çok tehlike yaşanabinilir.

717.jpghakkı çok iyi yamadorı seçer
Malzemeler çok iyi olmalıdır der.

712.jpgişte bir örnek o ağaç,ilginç bir bonsai olabilir.

711.jpg
toplanan malzemeler ile bonsai yapilir.

pria ve a.a. beğendi.

Düzenleyen zorr : 17-11-2012 saat 16:29 Neden: Paylaşmak ve bilgilendirmek
zorr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 16:28   #85
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Doğadan yamadori yapıp paylaştığınız da, fidan sökme izininizi de fotoğraflayıp paylaşırsanız yamadori yapmak isteyenlere örnek olacaktır.

Doğadan bu tür yamadori yapmak için özel izin gerekli. Normalde kozalak bile toplanamaz.

Yakalandığınız da ne ile taşıyorsanız o elinizden gider ayrıca hapis ve para cezası da var. Arabanız elinizden gidebilir.

meh12 beğendi.
Eski 17-11-2012, 20:47   #86
Ağaç Dostu

zorr's Avatar

Selamlar sevgili bonsai sevenler, ağaç dostları
Merak edileçek bir şey yok.
Bu arazı sahız malıdır , devlete ait değildir.
Daha çok başka ağaçlarda gördük,fakat oradakiler devlet arazisine aitmiş.
Hakkı'nın arkadaş olduğu çoban İsmail izin isteyeçek muhtardan.
Beğendiğimiz bu ağaçlara işaret konuldu ve önümüzdeki yıl herhalde sökülür.
Sahipsiz toprak yoktur.
İzin alınması zor değildir.
Bir telefon yeterli olabilir.

Eski 17-11-2012, 20:58   #87
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zorr Mesajı Göster
Sahipsiz toprak yoktur.
Bunun için izin muhtardan alınmıyor maalesef sn zorr, muhtar izin verse bile bu yasal bir izin olmaz.
Bu iznin hiç öyle bir telefonla alınacak kadar da kolay olduğunu sanmayın derim

meh12 ve pria beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 21:15   #88
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zorr Mesajı Göster
Selamlar sevgili bonsai sevenler, ağaç dostları
Merak edileçek bir şey yok.
Bu arazı sahız malıdır , devlete ait değildir.
Daha çok başka ağaçlarda gördük,fakat oradakiler devlet arazisine aitmiş.
Sahipsiz toprak yoktur.
Elbet te sahipsiz arazi yoktur. Vurgalamak istediğim kendi özel tapulu arazimiz bile olsa İznsiz orman ağcı sınıfına giren türleri sökemeyiz. Çamlar ve Ardıçlar da orman ağcı sınıfna giriyor.
Br çok köylü kendi tapulu ormanından izin almadan odun bile yapamıyor. Bu hasasiyetle ormanlarımız korunduğundan haberi olmayanları haberdar etme adına hatırlatmak istedim.
Muhtardan alınan izin yeterli değildir. Muhtarın böyle bir izn verme yetkisi yok.

pria beğendi.
Eski 19-11-2012, 16:54   #89
Ağaç Dostu

zorr's Avatar

Sn.moderatör arkadaşlar

Yanlış bir iş yapmamak için bilen bir arkadaşa iyice danıştım
Çam ve ardıç türlerine göre ağaç sökmeye ve yaşatmaya sıçak bakıyorlar
Bölgenin orman işletme şefliğine dilekçe yazıliyor
Belirlenmiş olan ağaçlar
Onların denetimi beraberinde sökülebilir(ormancı )
Ender olan türlere biraz katı oluyorlarmiş,müsaade vermiyorlar
Benin öğrendiklerim bunlar şu anda.
Musade alınabiliniyor.
Selamlar

Harun Parlak ve Sakaki beğendi.
Eski 19-11-2012, 17:24   #90
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
çoban İsmail izin isteyeçek muhtardan.
Alıntı:
Bölgenin orman işletme şefliğine dilekçe yazıliyor
İkisi arasında fark var değil mi?

meh12 ve kar çiçeğim beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024