agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2006, 05:47   #31
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Toprağı aşağıya doğru düz kazarım ama dibini nasıl düz kazacağımı daha çözemedim
Aynen katılıyorum bu söze.. Nasıl bir kazma olurda ağacın altını düz kazar.

Redkit26 beğendi.
Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2006, 08:59   #32
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
ağacın etrafını geniş çapta kazıp da kök sistemine zarar vermeyin.

ağacın etrafını geniş çapta kazın da kök sistemine zarar vermeyin.

a.a. beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2006, 09:36   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
ikinci cümledeki anlam çıkmıyor ama ingilizcesinden

ağacın çevresinde gereğinden fazla derin büyük çukurların açılmasından bahsediyor olabilir

neyse ben bir şekil buldum
buna "çipçop" yöntemi demişler

Küreği önce "arkası" ağaca dönük olarak kullanıyorsunuz (şekil 1). Bu "çip" (yarık açma) vuruşu - derin bir açıyla yapılan-toprak parçasının bir kenarını gevşetir.

Sonra - beli 180 derece döndürüldüğünde (böylece küreğin yüzü ağaca doğru döner) - "çop" (kazma) vuruşu toprağın küreğe sıkıştırılmış dar bölümünü kaldırıp çıkartmanıza yardımcı olur (şekil 3)

Bu yöntem ağacın etrafına hendek açarken kullanılması gerekir. Ve hendek açma işlemi bittiğinde, aynı yöntem içeri açı oluşturmak ve kök sisteminin gerekli bölümünün altından toprağı çıkartmak için de kullanılır (şekil 4)

http://www.motherearthnews.com

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2006, 09:43   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
bir kaç fotoda gerçek hayattan koyayım

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2006, 15:47   #35
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Backyard takılmam sana değil ressimi görünce aklıma geldi. Belkide benim bilmediğim bir yöntem vardır diye yazdım ama karşıma şirinler çıktı onlardan yardım isticez ne yapalım

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 14:14   #36
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Doğadan ağaç toplama (Yamadori)

Yamadori doğal ortamdan ağaç alma işlemine verilen addır. En güzel bonsailer yamadorilerden çıkar. Çünkü ağaç doğal ortamında yıllara meydan okumuş ve zaten bizim vermek istediğimiz yaşlı ağaç görünümünü kazanmıştır.

Şimdi doğal ortamından toplanan ağaçlar sizler için çok cazip geliyordur. Bütün bonsaiciler için caziptir. Daha öncede bahsettiğim gibi en güzel bonsailer yamadorilerden çıkar.

Burada unutulmaması gereken ve en önemli nokta ise diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de doğadan ağaç toplamak yasaktır. Bunun hapis cezasına varan cezaları vardır. Sadece cezası için değil duyarlı olduğumuz içinde ormandan ağaç sökmememiz gerekiyor. Sizin ormandan sökeceğiniz bir çam binlerce tohumun arasından çimlenen birkaç fidandan yaşamayı başarabilen bir tanesidir. Ormanlar kolay oluşmuyor ve bu konuda duyarlı olmamız gerekiyor.

Şimdiye kadar bunlardan bahsetmedik ve sizleri yamadoriye yönlerdik gibi oldu ve bu konuda yazma ihtiyacı duydum.

Doğal ortamından ağaç sadece özel mülklerden toplanmalıdır.

cemalersin beğendi.
bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 14:15   #37
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Şu ana kadar olan ağaçlarımın çoğu doğal ortamından alınmıştır. 30 dan fazla zeytin söktüm ve bunları söktüğüm yer orman arazisi değildi. Bu günlerde söktüğüm yere dozer girdi ve ıslah çalışmaları yapıyor. Yani ben o zeytinlerin hayatını kurtardım.

Şimdi size doğal ortamından söktüğüm bir narı nasıl söktüğümü anlatacağım.

Ağacı sökmeden önce saksısını ve toprağını ayarladım. Söktükten sonra toprak ve saksı ayarlamaya çalışmak zaman kaybettirir ve ağacın kökleri zarar görebilir.
Nar ağacı iki koldan oluşuyordu. Ben bir tanesini kestim. Oraya kuru dal görünümü verdim ama sonra çok kalın olduğu için beğenmedim ve ilerde orayı kovuk yapmak için dibinden kestim. Bonsaide kovuğu çok seviyorum. Ağacın boyu çok uzun olduğu için ön yüz olarak karar verdiğim taraftan görünmeyecek şekilde narın boyunu kısalttım. Büyük bir bonsai yapmayı düşünüyorum. Gövde çapı en kalın yerinde 18 cm. Boyu şu an 65 cm. Boyunu 75-80 cm gibi düşünüyorum.

Sökme işlemi için zamanlama çok önemli. Sökme işlemi ağacın uyku döneminde yapılmalı. Tercihen ağaçlar yeni filiz vermeye başlamadan 15 gün önce olmalı. Çünkü ağaçlar filiz vermeye başlamadan önce kök hareketi başlıyor. Buralar sıcak olduğu için bu mevsim burası (Mersin)için çok uygun. Ağaçlar ancak uykuya geçti ve uyku süresi de çok uzun sürmeyecek.

Eski 18-01-2007, 14:15   #38
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Sökülecek ağacın boyutuna göre en az 30 cm çevresinden kazılmalı. Benim ağaç büyük olduğu için ben 40-45 cm çevresini kazmaya başladım. Yüzeyel bir kazı yapmadım bayağı derine indim. Söktüğüm mekan deniz kenarında olduğu için toprakta kumdu ve bu işimi çok kolaylaştırdı.
DSCI0005.JPG

Görüldüğü gibi çevresi tamamen kazılmış durumda. Kazık köklü bir ağaç olsaydı en son olarak kazık kökünün kesilmesi gerekecekti. Ondan sonra toprağı ile birlikte köklerini ellemeden yeni yerine dikilmeli ve bir miktar eski toprağı ile yeni toprak karıştırılıp saksıda kalan boşluk bu şekilde doldurulmalıydı. Çoğu ağaç için kendi toprağından kullanmak çok önemli.Başlangıçta kök azalmasına karşılık bir miktar budamadan sonra ağaç sadece uyanana kadar serin bir yere konmalı. Bu aşamadan sonra en az bir yıl ağaç üzerinde hiçbir telleme ve budama işlemi yapılmamalı.

Söktüğüm nar ağacının yaprak döken bir meyve ağacı olmasından ve meyve ağaçlarının uygun mevsimde topraksız çok az kökle satılmasından aldığım cesaretle bulunduğu yerde köklerindeki bütün toprağı yıkadım. Zaten çok fazla toprak kütlesi vardı ve o şekilde kaldırmak mümkün değildi.
DSCI0009.JPG
Köklerini açığa çıkardıktan sonra ince kılcal olanlara dokunmadım. Kalın köklerin hepsini kestim. Dibinde 50 ye yakın küçük narcık vardı. Onları da kökleri ile birlikte ayırdım ve ayrı bir saksıya diktim. İlerde tutarlarsa güzel bir orman yapılır.
Dediğim gibi bu toprağı yıkama işlemi çoğu ağaçta uygulanmaz. Örnek olarak söktüğüm zeytinlerde mümkün olduğunca toprağını korumaya çalıştım. Bu konu en çok reçinelilerde önemli. Reçineliler mutlaka köklerine en az zarar verilerek toprağı ile birlikte alınmalı ve yeni toprak karışımına eski topraktan ilave edilmeli. Yeni toprağa aşamalı olarak alıştırılmalı. Yeni sökülmüş ağaç mümkün olan en geniş saksıya dikilmeli ve 2-3 sene bir daha kökleri ile oynanmamalı. Şekillendirme çalışmaları için ise en az 1 yıl beklenmeli.

Tek başına kaldıramadığım bana göre (yani bonsaici birine göre) devasa saksısı ile birlikte yeni prebonsai narım:
son.jpg
(Kusura bakmayın makine iyi değildi ve çekim tekniğimde yanlıştı. Üst tarafında çok ışık varken alt tarafı karanlık çıktı. O nedenle alt tarafını ayrı olarak ışıklandırdım ve sonra birleştirdim.)
Kesim yerinde bir kovuk yapacağım. Alt tarafında doğal olarak kovuklar var. Dediğim gibi kovukları bonsaide çok seviyorum. Yaşlı bir hava veriyor bence.

Eski 18-01-2007, 15:22   #39
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Teşekkürler Bonsaireef kardeşim

Ben de çamlarla ilgili amcamın başına geleni anlatayım.

Apartmanın önünü kapatan bir fıstık çamı var. O kadar büyümüş ki; güzelim boğaz manzarasını görmek mümkün değil. Ayrıca 1. katta oturanlar da güneş yüzü görmüyorlar. Neyse; Amcam bu çamı kesmek veya en azından budayarak boyunu kısaltmak istemiş.

İşe başlamadan yetkililer uyarmışlar. Çam kesmenin 3 ila 5 yıl hapis cezası var. Ayrıca budamak da yasak ve büyük para cezası var demişler. Şimdi amcam kara kara düşünüyor. Kesse ve biri şikayet etse hapis yatacak. Çamların olduğu apartman ve bahçenin tapusu amcamların.

xfiles beğendi.
turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 15:25   #40
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Ağaçlar ve boğaz manzarası çelişkisi

Aybala da öyküsünü anlatmalı...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 15:27   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Köyümüze ait meşe ormanı var hatta bizim kendimize ait olan 3 dönüm arazide buraya karışmış bırakın ağaç sökmeyi vaya kesmeyi kuruyan dalları bile toplayamıyoruz tahmin edemeyeceğiniz kadar ağır cezaları var şayet araba ile gitmişseniz arabaya el koyuyorlar ve bir daha alamıyorsunuz o yüzden yamadoriye çıkacak olan arkadaşlara pek tavsiye etmiyorum. Fidancılardan alacağınız bir ağaçla da çok güzel bonsailer yapabilirsiniz hemde başınız ağırmaz.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 15:34   #42
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Evet yamadori güzel ama, başın derde girerse, pek anlamı olmuyor. Bu arada, amcamın bahçesinden ligustrum aşıracağım bakalım

Düzenleyen turunç : 18-01-2007 saat 15:35 Neden: Cümle büyük harfle başlar
turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2007, 16:29   #43
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Alıntı:
Aybala da öyküsünü anlatmalı...
Bunu ne kadar çok anlatırsam o kadar çok ders alırım değil mi?

Tatilde arkadaşımla Badavut plajından Sarmısaklı'ya yürümeye karar verdik. Yol boyu fıstık çamı ormanları vardı ve ağaçlar yoldan dikenli tellerle ayrılmıştı. O zamanlar sitede bonsai yeni yeni konuşuluyordu.

Birden dikenli tellerin dibindeki çimlenmiş çam fidelerini gördüm. Boyları bir karış ya da biraz fazlaydı. Gözlerim yerinden fırladı. Bu fidanları söküp sitedeki bonsaicilere (o zamanlar bonsaisever ve oktars) hava atabilirdim. Ayrıca fıstık tohumlarını alıp çimlenmelerini kim bekleyecekti. Çimlenmişleri işte buradaydı.

Sonra yanımdaki arkadaşa, "bak bunlardan çok güzel bonsai olur (çok anlarım ya) hadi sökelim" dedim. O da hiç anlamaz garibim, "olur" dedi.

Benim yanımda ufak bir tırnak çakısı vardı. Yol kenarına çömelip başladık çakı ile toprağı eşelemeye. Bir iki tanesini söktük. Yanımızda pet şişede su da vardı. Onun bir kısmını diğer sökeceklerimiz fidelerin dibine döktük ki toprak yumuşasın. Sonra dibinde bir miktar su kalmış pet şişenin içine söktüğümüz fideleri koyduk ve ganimet bulmuş gibi sökmeye devam ettik. Biz sırtımızı yola dönmüş operasyonumuzu yaparken yolda bir araba durdu. Döndüğümüzde jandarmalarla gözgöze geldik.

Ön koltukta oturan jandarma sordu.
- Hanımefendi ne yapıyorsunuz?
Arkadaşımla birbirimize baktık. Sahi biz ne yapıyorduk? Şimdi bunu nasıl anlatırdık.
- Bunlardan bonsai yapacağız...(ikna olmamış gibi baktı) biz internette ağaçlarla ilgilenen bir grubuz...vs. diye bir şeyler anlatmaya çalıştım ama elim ayağım buz gibi oldu. Jandarma bize hesap soruyorsa kesin yanlış bir şey yapmıştık.

Sonra öndeki koltukta oturan jandarma arka koltukta oturan (büyük ihtimal) komutana anlattıklarımdan anladıklarını (ki hiç bir şey anlamadığına eminim ) anlattı. Bu sırada biz resmen karatahta önünde cezaya kalmış öğrenci gibiydik. Birimizin elinde pet şişe içinde fidanlar, diğerimizde çakı...eller çamurlu. Fotoğraf bu.

Neyse, sonra komutan insaflı çıktı, "bu yasak! daha fazla sökmesinler" dedi. Biz de "peki dedik." Sonra onlar gitti biz de yolumuza devam ettik.

O sırada yol kenarındaki fideler hala gözüme ilişiyordu. Hele bir tane gördüm içim gitti. Bak bunu sökelim başka sökmeyelim dedim arkadaşıma. (Kötü ruh işbaşında.) Ama bu sefer arkadaşımı ikna edemedim. " Bak bunlar yol kenarına düşmüş, çevrili arazi dışında aslında bunları sökmek yasak değil vs." dedim ama ikna olmadı. İş başa düşmüştü. Tam fidenin başına konuşlanmıştım ki bir araba sesi duymamla kendimi yola atmam bir oldu. O zaman pes ettim.

Sonrasında pet şişe içinde fıstık çamları 1 gün pansiyonda bekledi. Ancak ertesi gün 8 saat yolculuktan sonra İstanbul'da toprakla buluştu.

Sonra...

devamını anlatamayacağım.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 01:25   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Yamadori [dogadan bonsai formunda agac toplama]
Bonsai olmus, saksiya alinmayi bekliyen dogadaki agaclar, cekici, heyacanli, Guzel ve seruven kokusu olan bir calisma, dag bayir dolasip bonsai avina cikmak her bonsai yapan arkadasin gonlunde yatan bir calisma. Yalniz dikkatinizi cekmek istiyorum, bircok ulkede oldugu gibi TURKIYEDE DE DOGADAN AGAC SOKMEK YASAKTIR bilmeden suclu durumuna dusmememeniz icin bunun altini cizmemiz gerekti.

Yinede insaat ve yol yapimi icin agaclarin sokulup atildigi yerlere kulaginizi ve gozunuzu dort acin bu gibi yerlerde bonsaiye uygun bircok agac sokulup atiliyor. Izin alip o sokulen agaclarin yasamlarini kurtarabilaceginiz gibi, sizlerde bonsai sahibi olabilirsiniz.

Ozel arazi sahiplerinden izin alip yamadori yapacaksaniz, sokeceginiz agaclarin ozel bir koruma altinda olup olmadigini, agaci sokmeden once ilgili makamlara danisarak ogrenmelisiniz. Yukarida yazilanlari uyguladiginiz surece Yamadori yapabilirmisiniz? Bence yapmamalisiniz, yasal engelleri gerekli izinlerle ortadan kaldirsaniz bile, dogadan agac sokumunun tum teknik ve zamanlama bilgilerini ogrenmeden agac sokmemelisiniz, cunku bilgisizce sokulen bir agacin yasama sansi yok gibidir.

Kafaniz, gozunuz, eliniz, bonsaiye doyana ve yamadori icin gerekli ortamalari bulana kadar bonsai yapacaginiz agaclari fidancilardan almanizi oneririm.
Bonsaili gunleriniz bol olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 02:26   #45
Ağaç Dostu

DEVRlM's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2007
Merhabalar.. Ben hikayemi hiç anlatmayım, zira hepiniz biliyorsunuz olayı. Hala acı çekiyorum. Ahhh kafam ah ! Aslında ben de yol üstündeki bir fidanı ezilmekten kurtardım. Ama neyse, Hiç açmayayım o konuyu

DEVRlM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2007, 15:49   #46
Yeni Üye

tambulubu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2007
lütfen anlatın. bu başlık benim için inanılmaz faydalı oldu. planım bahara kadar ağaçları yaşatacak kadar tecrübe kazanıp baharda dağ-bayır dolaşmaktı.
ama düşünüyorum yasak olması bir yana doğada güç bela yetişmiş, belkide büyüyüp kuşlara yuva olacak bir ağacı sökmek üzücü.
yinede dediğiniz gibi bu yolla bazı ağaçların hayatınıda kurtarabiliriz. öğrenecek çok şey var

tambulubu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 11:09   #47
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Arkadaşlar, evet doğadan ağaç toplamak yasak. Ama ben yaşadığım yer itibariyle, o kadar doğayla iç içeyim ki, durum biraz değişiyor. Örnek vereyim: Trabzon Kayabaşı yaylasında bir evimiz var, etraf ladin ormanı. Ormanın içinden yol geçiyor. İş makinaları yolu düzeltirken, yolun kenarındaki toprağı biraz tersyüz etmiş. Hemen orada 10 metrelik bir alanda yüzlerce ladin fidanı bitmiş. Kendi haline bıraksam, içlerinden 2-3 tanesi orada gelişebilecek, kalanı zaten sık olduğu için kuruyacak, ezilecek vs. çok sık olan yerlerinden 20-30 tane 5 cm yi geçmeyen fidan aldım, bahçemde uygun yere diktim. İhtiyaç olursa büyüyünce kullanırım, bonzai yaparım, çalı şekli veririm, ormanın seyrelmiş yerlerine dikerim. Yasaya gelince, hiçbir orman koruma memuru bilinçli yapılan bu uygulamalara birşey demiyor. Ama ben 70 cm lik ladin fidanını tam büyüme döneminde koparıp kurutan çok kişi gördüm. Kimse bu işi yapabileceğinden emin olmadan böyle bir işe girmesin. Ben doğadan bitki toplarım, fidan alacağım zaman, ormanın sağlığını göz önünde tutarım. 20 tane fidan aynı yerde bitmişse aralarından 1 tane almakta bi sakınca yok bence. Ama işi bilen yapmalı, mümkünse izin alarak yapmalı. Öyle ağaçları filmlerde görmüş kişiler ormanlara girip talan etmemeli. Sonra devam ederim. hoşçakalın.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2007, 10:03   #48
Yeni Üye

ramazan çeken's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
selam arkadaşlar.orman arzisinden değil.dağdan 2 adet alıç yamadorisi elde ettim.orta boy saksılara diktim.durumları iyi görünüyor.bu aşamada ne yapmalıyım.teşekkürler.

ramazan çeken Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2007, 10:10   #49
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Yapılacak şey sabrederek, ağaçların ortamına alışıp yaşamasını beklemek.
Sarsıntı geçirdikleri için, ilk günlerde gölge bir ortamda durmaları daha uygun.

Direk güneş zarar verebilir. Sulamaya dikkat etmeli. Forumda Mine hanımın oksijenli su ve aspirinle ilgili açıklamalarına bir göz atmakta yarar var.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2007, 14:59   #50
Yeni Üye

ramazan çeken's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
selam arkadaşlar.orman arzisinden değil.dağdan 2 adet alıç yamadorisi elde ettim.orta boy saksılara diktim.durumları iyi görünüyor.bu aşamada ne yapmalıyım.teşekkürler.

ramazan çeken Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2007, 15:18   #51
Ağaç Dostu

Ramazan bey iyi gunler. Umarim yamadori yapmadan once yamoderi hakkinda yazilanlari okumussundur. Ozel mulk deyilse, orman arazisi ve ya dag olmus, ne fark eder Turkiyede yasalar dogadan agac sokmeyi yasakliyor ve suctur.

Su an agaclariniz icin yapacak cok birseyiniz yok. Onlari golge bir yere alip sulamasina dikkat edin, su an gubre vermeyin ve yasamalarini saglayin.
Eger yasarlarsa bir iki yil sonra uzerlerinde nasil bir calisma yapacagini konusuruz.

Bu bekleme suresi icerisinde, bir fidanciya gidip, alacaginiz guzel fidanlarla, bonsai calismalari yapabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Eski 04-01-2008, 19:04   #52
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Arkadaşlar yaptığım yamadoriler ve elde ettiğim güzel bonsai adayları beni bir açıklama yapmaya sevketti.

Bu ağaçları almam, ve foruma yüklemem yamadorinin cazip bir yöntem olarak görülmesine ve ehil olmayan kişilerin yarın öbür gün ellerinde 3 tane kesilmiş kök, toprağı yok şekilde büyüme zamanının ortasında sökülmüş ağaçlarla gelip; 'Ben de bunu buldum, nasıl şekillendirsek.' demesine neden olacak diye endişe ediyorum.

Ben 15 yıldır ağaçlarla içli dışlı olduğum için, ağacın sadece görüntüsüne bakarak bile kök yapısını aşağı yukarı tahmin edebiliyorum artık, ve son yamadorilerimde de görüldüğü gibi, sökülmesi değil de sökülmeyip kaderine terkedilmesi yanlış olacak olan ağaçları alıyorum. Bence eğer uygun yerden yamadori yapacaksanız bile, kendinize güvenemiyorsanız, forumda ağacın resimleri ile yardım isteyin.

Devlet ormanındaki ağacın resmi ile değil tabii ki, çünkü ormandan ağaç almak suçtur.

Fidanlıktan ağaç almanın yararlarını ön plana çıkararak bu yönüyle de değerlendirelim.

* Ağacınızın tutmama olasılığı yoktur.
* Uygun boyda birçok ağacın içerisinden seçiminizi yaparsınız.
* Bonsaiye uygun olanlar genelde, kimsenin almadığı ağaçlar olduğu için fazla para ödemezsiniz.
* Ağacınızın türü ve bakımı hakkında daha kolay bilgi edinirsiniz.
* Kendi çevrenizde doğada bulunmayan birçok türe de ulaşma olanağınız olur.
* Uygun tekniklerle bu ağaçlardan da yamadoriler gibi bir ağaç elde etmek gayet mümkündür ki bonsainin güzelliği de buradadır.

Eğer yamadori yapacaksanız, benim şu anda yaptığım gibi biraz köklendirme tozu edinin.

Doğada ilginç gördüğünüz dalları köklendirerek güzel ağaçlar edinin, ki bunun için izin almaya kalksanız, orman koruma memurları size güleceklerdir. Bu yüzden izin bile almanıza gerek olacağını sanmıyorum. Böylece hem etik olarak vicdanınız rahat olsun, hem de ağacınızdan geri kalmamış olursunuz.

Bundan gerisi bonsaici ile ağaç arasındadır. Saygılar.

Eski 05-01-2008, 10:08   #53
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Mesaj alındı.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 10:33   #54
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Mesaj kesinlikle size ve buradaki arkadaşlara değildi Sayın Uzman16, Siteyi hergün binlerce kişi ziyaret ediyor o açıdan mesaj genel bir mesaj ve değerli forum arkadaşlarımızı tenzih ediyorum, çünkü zaten bu konuyu sıkça gündeme getiriyoruz.

Eski 05-01-2008, 17:28   #55
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
kardeşim neden alıyorsun bu ağaçları bırakın lütfen onlarda yerlerinde büyüsün

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 17:55   #56
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Aytaç bey akşam gelin de bir kahve içelim.

Eski 06-01-2008, 03:01   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2007
Bırakın yamadoriyi izinsiz tohum çıkarmak bile yasak.Ama bu bana ciddi iyi bir fikir verdi.Lütfen buranın kurucusu kimse beni ona götürün, konuşmam ve sormam gerekenler var...
Ama ne olur geri dönün bana...

Düzenleyen adiporsuk : 06-01-2008 saat 03:03 Neden: kelimeler bitişik
adiporsuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2008, 15:11   #58
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Buyrun, burada sorun sormak istediklerinizi.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2008, 13:08   #59
Ağaç Dostu

"çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim bilgileriniz için. burası özel mülkiyet.terk edilmiş bir bahçe."

Ramazan bey cok yardimci oldunuz derken sitem eder gibisiniz. Aslinda sadece size degil, dogadan sokulen, ve sokulmek istenen agaclarin yasamlari ile oynanmamasi gerektigini dusundugum icindi yazdiklarim ve size oldugu gibi bonsaiyi yeni ogrenen diger arkadaslarimiza da yarari olur diye yazdim burada devam etme sorumlulugunu duydum ve devam ediyorum.

Ozel mulk icerisinde, buyurken cesitli nedenlerden boyu kisa kalmis agaclari izin alip sokmek ve bonsai yapmak dogrumudur?(ozel mulk disinda kalmis devlete ait arazilerden agac sokmenin yasak oldugu yukaridaki bircok yazida belirtilmistir o yuzden yazacaklarim sadece ozel arazilerle ilgilidir.)

Ozel arazilerde olsa bile gerekli bilgi ve deneyime sahip degilseniz agac sokmemelisiniz. Izinli olmaniz sizi sadece rusatli agac olduren biri durumuna dusurur ki bu duruma dusmeyi, hic bir agac sever istemez.

Bonsai bir sanat dalidir ve bu sanat da en onemli malzeme bitkidir. Bitkilerin de birer canli oldugunu hic bir zaman unutmamaliyiz Bonsai yapan ve ya yapmiya calisan kisi de uzerinde calisma yaptigi canlilardan sorumludur. Ozel arazilerden, gelisi guzel bilincsizce sokulen bitkilerin, bonsai yapacagim diye olumlerine sebeb olmak sanirim her bonsai yapanin vicdanini sizlatir. O yuzden hic bir agaci yerinden sokmeyiniz. Fidancilardan alacaginiz fidanlar uzerinde yeterli deneyim ve izlemelerle bonsai yetistirmeyi deneyin, Tamam ben bir bonsaiye bakacak onu yasatacak bilgi ve deneyime sahibim diyebiliyorsaniz(bunu demek icin belki3-5 yila ihtiyaciniz olabilir.) asagida yazilanlari, ozel arazilerdeki bitkiler icin uygulayabilirsiniz.

Ozel arazi sahiplerinden, izin alarak sokeceginiz bitkiyi iyi tanimalisiniz. Hangi ortamlari sever nasil buyur nasil budanir gibi. Sokeceginiz bitki bonsaiye uygun degilse, boyu kisa kalmis ama kokleri yumusak topragi bulup cok derinlere uzamissa, kaya ve taslar arasinda buyumus ve kokleri kayalarin altina girecek kadar uzamissa ve baska nedenlerden agaci yasatma sansinin cok az oldugunu dusunuyorsaniz, agacin oldugu yerde yasamini surdurmesesi icin onu ellememelisiniz, yerinden sokmemelisiniz. Bitkileri sokmeden once arazideki iklimin ve bitkiyi soktukten sonra gotureceginiz yerin iklimi arasinda fark varsa agaci sokmemelisiniz.

Ozel arazi sahiplerinden izin aldiktan sonra bitki sokmeden once gerekli alet ve malzemeleriniz hazir olmali, kazma, kurek,testere, budama makasi, agaci sarmak icin bez torba ve su. Yerlesimden uzak bir yerde iseniz kucuk bir ilkyardim cantasi goturmenizde de fayda vardir.

Izin alip calisma yapacaginiz arazide birden fazla agac begenmisseniz agaclarin hepsini sokmiye calismayin birini sokup anun uzerinde deneyimlerinizi artirdiktan sonra, diger agaclari sokup sokmemeyi dusunun.

Zaman cok onemlidir. Bu yalniz mevsim olarak degil gun icerisindeki zamanlama olarak da onemlidir. Buyume mevsimindeki hic bir agac yerinden sokulmemeli, gunun cok erken saatlerinde ve ya aksam uzeri yapilacak sokumlerdeki agaclarin yasama sansi daha yuksek olacaktir.

Ozel arazi sahiplerinden izin alarak sokeceginiz agaclarin mumkun oldugu kadar
koklerinde toprak kalmasina ozen gosterin. Islatacaginiz bez torbalara sarip onlari en erken bir zamanda daha once hazirladiginiz genis saksilara dikin ve usten hic dal budamasi yapmayin. Bir iki yil golge bir yerde sulamasina ve bakimina ozen gosterin(igne yapraklilarda bu zaman daha da uzun olabilir.)
agaciniz bu zaman icerisinde kendini toparlayip iyi bir gelisme gostermisse(yukardan yeni surgunler, toprak altinda ise yeni sacak kokler) hep birden degil de kisim, kisim dal budamasi yapip agacinizi sekillendirmeye basliyabilirsiniz. Agacinizi bonsai saksisina gecirmeniz belki 6-7 yilinizi alacak.

Ramazan bey soktugunuz agaclarin Fotograflarini eklediginiz o baska sitedekilerin de bizim dogadan agac toplama konusunda dusunduklerimizden farkili seyler dusunduklerni sanmiyorum. Iyi niyetle bile olsa, bilincsizce yapilan ve ya yapilmak istenen bu gibi calismalara her bonsaici tepki gosterir.
Hepinize iyi bonsai calismalari.

Eski 24-01-2008, 14:23   #60
Ağaçsever

barakuda33's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Galeri: 2
herkese merhaba,yazılanları okudum.fakat aranıza yeni katılan biri olarak söyliyeceklerim şunlar bende tabiattaki ağaçların sökülmesine ve zarar görmesine karşıyım fakat iki gün önce olan bir olayın resimlerini çektim ve gönderiyorum.bakalım buna ne diceksiniz. İnsanlarda artık sevgi namına hiçbirşey kalmadı hadi ramazan beyi biraz olsa anlıyabiliyorum.büyütmek için bir ağacı ordan veya burdan alıyor.peki şehir magandalarına ne diceksiniz evimin önünde bulunan ve bebin tek yeşillik ve manzara kaynağım olan çınar ağacını kesmişler birkaç kendini bilmez esnaf.nasıl sinir oldum anlatamam keşke kökünden kesselerdi de hergün görüp üzülmeseydim
artık yorumu sizler yapın

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 100_0574.jpg (41.3 KB, 842 views)
Dosya Türü: jpg 100_0575.jpg (31.5 KB, 825 views)
barakuda33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024