agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni232Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-11-2012, 09:55   #31
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Ben de istediğim şekilde saksı bulamamaktan muzdariptim. Bu paylaşım çok iyi geldi, teşekkürler.

Zevren07, Antalya'da polipropilen elyafı nereden buldunuz? Sıradan nalbur benzeri yerlere sorsak anlayacaklarını pek sanmıyorum, başka bir adı var mıdır onların lugatında?
Sn nicholai hel

Burada elyaf kullanımının amacı çimentoyu bir arada tutarak dağılmasını, çatlamasını vs. engellemek olduğundan elyafın hangi maddeden yapıldığının çok büyük bir önemi yok aslında, elyafa benzer bir madde bile kullanılabilir.

Siz onlara "cam elyafı veya benzeri birşey" derseniz anlarlar
Nalburlarda bulabileceğinizi pek sanmıyorum ama sanayi bölgelerinde rahat bulursunuz.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 11:51   #32
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Polyester satan yerlerde, cam elyafı da bulunuyor. Daha çok oto tamiri yapılan yerler civarında Bulunur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn nicholai hel

Burada elyaf kullanımının amacı çimentoyu bir arada tutarak dağılmasını, çatlamasını vs. engellemek olduğundan elyafın hangi maddeden yapıldığının çok büyük bir önemi yok aslında, elyafa benzer bir madde bile kullanılabilir.

Siz onlara "cam elyafı veya benzeri birşey" derseniz anlarlar
Nalburlarda bulabileceğinizi pek sanmıyorum ama sanayi bölgelerinde rahat bulursunuz.

Yardımlarınız için çok teşekkürler.

"İllaki polipropilen elyaf bulmalıyım" şeklinde bir düşünce uyanmıştı nedense
Tamamdır o zaman, gerekli malzemeleri tamamlayıp yapmaya başlarım ben de.

İnşallah bu sıkıntıya bir son verir.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2012, 14:02   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
O zaman ben de size bu hevese saygıdan, çini çamurundan yapacağım 2adet saksı yapma sözü veriyorum.
Beğendiğiniz...hoşunuza giden...ah bende de olsa dediğiniz saksı modelleri varsa buraya kaydedin...yapalım.
Sn Tura,
Ben bu mesajı yeni gördüm hemen cevap yazamadım kusura bakmayın.
Kasım çok yoğun geçecek daha başlayamadım, ama kış uzun başlarız inşallah.
Düşünmeniz yeter inanın çokmutlu oldum, ama yok illa yapacam derseniz hayır demem tabi.
Bu ayı bir atlatalım bakalım, görüşmek üzere.

Bu arada sn Zevren07 nasılsınız, nerelerdesiniz, devamını bekliyoruz. Biz çalışamıyoruz ama sizden bekliyoruz merak içindeyiz.

Sn Nicholaihel merhaba,
Eski yapılarda betonun içinde hayvan kılı veya saman gibi objelere raslandıktan sonra bu maddelerin betonun kırılıp çatlamasını önlediği insanoğlunca anlaşılmış, günümüz teknolojisine uygun olarak polipropilen üretilmiştir.
Sözüm kısası başka herhangi bir madde de olabilir. Mesela ben çay kuruttum bekliyorum ama aslında evdeki iplik parçalarından ya da kurumuş yapraklardan da katılabilir gibi. Ya da evet ben bir parça yün katabilirim.
Kolay gelsin hepimize.

Tura beğendi.
Denizardacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 19:12   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Ağız çapı 21 cm.
Alt taban 17 cm
Ayak 14 cm
Kenar boyu 6 cm.

Saksı olur mu.

010.jpg

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 19:27   #35
Ağaç Dostu

Sn Tura yani hiiiiiiii dedim, olduğu gibi yazmak istedim. Bektaşi saksısı bu mu, çok çok güzel ama çok mahcup oldum ben,
Uzun zamandır hediye almadım itiraf ediyim. Sağolsunlar bu siteyle tanıştığımdan beri çeşitli bitkiler, merhabalar derken bu saksı çok çok güzel, içimi mi okudunuz. Mükemmel birşey
Karşılık olarak düşünmüyorum elbette ama mahcup olmak da istemiyorum. Sizinle ilgili küçük tüyolara ihtiyacım var
Kelimeler yetersiz kalıyor ne diyeceğimi bilemiyorum.Çok teşekkür ederim.Ellerinize, emeğinize, yüreğinize sağlık.

Sudenur beğendi.
Eski 21-11-2012, 19:34   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Şimdi benim anladığım kadarı ile bundan Bonsai saksı olur.

Ortasına tahliye deliği açmalıyım...bir kaç bağlama delikleri açmalıyım... bir de uygun boya ve süsleme... bakalım nasıl olacak.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 19:51   #37
Ağaç Dostu

Doğru diyorsunuz bu saksıdan herşey olur.
Harika bir kaktüs arajman saksısı olur, mükemmel bir sukulent saksısı da olur, bonzai de olur.
Ortada bonzai yok ama, bu arada bonzai ile ilgili çalışmaları okuyunca yanlış başlangıç ve hayaller içinde olduğumu gördüm.
Ustalar derler ki, dalcıklarla fideciklerle tohumcuklarla uğraşmayın. Ciddi ciddi gövdesi kocaman ve sert bir budama yapılmış bonzai adayları edinin derler
Benim açımdan çok moral bozucu oldu, çöl gülleri şimdi fidecik sayılıyor sanırım değil mi

Siz gönlünüzden geldiği gibi düşünün ve boyayın her halükarda benim için çok özel ve değerli bir hediyedir.
Hediye hatırlanmak, düşünülmektir.Allah gönlünüze göre versin, içinizdeki sevgi katlanarak çoğalsın inşaAllah.
Görüşmek üzere,

Tura beğendi.
Eski 28-11-2012, 07:07   #38
Ağaç Dostu

zevren07's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Polipropilen elyaf cam yünü değil. Ben de ilk öyle sanmıştım. Fiber tekne yapımında kullanılan eski anadol araba kaportalarındaki samana benzer malzeme. 1 kg 10 tl. Antalyada eski sanayide cami hizasında inşaat malzemecilerinde var. Tekrar kolay gelsin.

nicholai hel beğendi.
zevren07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 15:19   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2012
herkeze merhaba
siteye yeni üye oldum sayılır. Sakaki arkadaşımızın saksı yapımına ait yazısı gercekten ders niteliginde ben bile yapabilirim diye düşünüyorum
Evde bonsai yetiştirmek istiyorum en baştan heşeyi kendim yapmak niyetindeyim. bu yüzden önce saksımı yapacagım Polipropilen bulmak icin bu haftasonu biraz dolaşacagım. yapabilirsem saksımı resimleyip burada sizlere göstermek isterim.

aykutansin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 16:30   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
20 gün önce belirtilen tarif üzerine saksı denemem oldu.Elyafı temin edemediğim için onu kullanmadım.Nerede yaptım hatayı bilemiyorum kalıplarından çıkaramadım. Yalnız içine poşet koyduğum kalıbımdan bir tanesini çıkarabildim.Farklı bir şekilde yine kağıt-çimento ikilisinden yaptığım bir saksım oldu.(Sayın yamadorian'ın muscari çalışmasını çok beğenmiştim bende onu
taklit ettim)

bonsai saksıları.jpg

Tura, merlict, Sudenur ve 2 kişi beğendi.
eylül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 16:33   #41
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylül Mesajı Göster
...Nerede yaptım hatayı bilemiyorum kalıplarından çıkaramadım...
Sn eylül,

Harcı kalıba dökmeden önce kalıbın içini hafif yağlamış mıydınız?

Eski 11-12-2012, 16:55   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Sn, Sakaki evet sıvı yağı ile yağladım.Kullandığım kalıplar küçüktü ondan olabirmi?

saksı.jpg

Bal Kaktüs beğendi.
eylül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 16:57   #43
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Boyut ile alakalı olduğunu pek sanmam. Belki de makale de yazdığı gibi harcın yeterince kuruyup sertleşmesini ve iyice çekmesini beklememiş olabilirsiniz!?

Eski 12-12-2012, 08:29   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Karışımlarla uğraşmanız gerekmiyor, nalburlarda tamir harcı var onu deneyin. Hiçbirşey karıştırmanıza gerek kalmıyor, epey sağlamda oluyor. Şimdi tam ismini hatırlayamadım ama içinde elyaf ve benzeri maddeler var. Birkaç denemeden sonra en sağlam sunucu ondan elde ettik. İsmindende anlaşılacağı gibi binalarda derin çatlakları tamir için kullanılmakta kuruduktan sonra mukavemet mükemmel. Kalıba yağ sürüp sonra harcın dökülmesi ve kalıptan çıkarma işinide tam kurumadan ama yavaşça çatlatmadan çıkarmakta fayda var , sonra hiç hareket ettirmeden birkaç gün kurumaya bırakılacak arada fıs fısla nemlendirilecek ki çatlama yapmasın . Betonun dışı kuruyup içi yaş kaldığında gerilme yüzünden çatlama olma ihtimali oluyor. Komple kuruyuncaya kadar dışınıda nemli tutmakta fayda var. Kolay gelsin

Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 19:39   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Bunlar benim yaptıklarım

Yaklaşık 10 gündür kurumaya bıraktığım saksılarım. Tamir harcıyla birkaç deneme yaptık , bunlar ortaya çıktı.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSCN4046.JPG (64.9 KB, 527 views)
Dosya Türü: jpg DSCN4047.JPG (69.2 KB, 522 views)
Dosya Türü: jpg DSCN4049.JPG (67.7 KB, 523 views)
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 19:32   #46
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
Sayın sakaki verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bende kendi saksıları yaptım. Ancak ben gazete kağıdı parçalama işini fazla sevmedim ve başka alternatifler aradım. Sonra ince ağaç talaşını ıslatarak bire bir oranında çimentoyu karıştırarak harç yaptım ve işte sonuç. Birinci fotoğraf zımparalama yapmadan önce ikincisi zımparalamadan sonra.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_20130302_zımparadan önce.jpg (67.3 KB, 464 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20130302_zımparadan sonra1.jpg (59.1 KB, 462 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20130302_zımparadan sonra2.jpg (58.9 KB, 461 views)
AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2016, 12:55   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2016
Arkadaşlar merhaba,

Aranıza yeni katıldım. Bonsai saksıları hakkında nacizane bir sorum olacak. Malum saksıların fiyatları oldukça yüksek bende daha uygun olsun diye toprak güveç tepsisi alıp yapmayı denicem ama tepsilerin içleri sırlı bu bitki için herhangi bir sorun oluştururmu? Birde eğer oluşturur ise bu sır tabakasını nasıl kaldırabiliriz? Bilgisi olan arkadaşlar cevap yazabilirlerse çok sevinirim.

Savalegion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2016, 15:21   #48
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Belki işinize yarar,araçlarda kullanılan hidrolik yağ,aracın üstüne dokuldugunde boyasi ni kaldırıyor,tabii gözden çıkardığınız bir parça üzerinde denemenizi öneririm.

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2017, 08:39   #49
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın savalegion,

Sırrı kaldırmak kolay olmaz çünkü en azından 800 derecede pişirilmiş ve saksıyla bütünleşmiştir. Ancak spiral veya sert zımpara, eğe gibi şeylerle aşındırabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Savalegion Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Aranıza yeni katıldım. Bonsai saksıları hakkında nacizane bir sorum olacak. Malum saksıların fiyatları oldukça yüksek bende daha uygun olsun diye toprak güveç tepsisi alıp yapmayı denicem ama tepsilerin içleri sırlı bu bitki için herhangi bir sorun oluştururmu? Birde eğer oluşturur ise bu sır tabakasını nasıl kaldırabiliriz? Bilgisi olan arkadaşlar cevap yazabilirlerse çok sevinirim.

Mesut Temiz beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 15:52   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2015
İki yıldır el yapımı saksı shohin pot yapımı ile amatörce ilgileniyorum instagram da bonzaiseramiksaksı adresinde çalışmalarım var paylaşmak ve yorum almak isterim saygılar

Mesut Temiz beğendi.
sessizgemici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2019, 17:36   #51
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-12-2018
Wink bonsai de toprak saksı

merhabalar,
bonsai toprak saksıda olur mu?
daha once ki bonsaimde seramik saksı kullanmıştım ama bu sefer toprak saksı kullanmak ıstıyorum fakat bu konuda bi bilgim yok. yardımcı olursanız sevinirim.

9076965048370.jpg

irmtrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2020, 01:07   #52
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Çok güzel olmuş hepsi. Paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Sevgiler.

yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2020, 19:07   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2020
teşekkürler işe yarayacak
lida

fatmaonal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024