agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Charlaux
  • 1 Gönderen Harun Parlak

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2012, 19:09   #1
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Charlaux/Bonsai Saksıları

Oncelikle hepinize merhaba,
Uzun zamandan beri bonsai saksilari konusunda deneyim edinmeye calisiyorum;yaptigim calismalari yukleyerek ve anlatarak sizlere de yardimci olabilecegimi dusundugumden basliktaki ilk yaziyi guncelliyorum.Guncel yazi 12 Eylul 2013'e aittir.

Hazirlanilan saksi : Bonsai saksisi
Formu : Duzensiz
Kullanilan kil : Puturlu kil (*Bonsai saksi yapimlarinda kirmizi kil kolay catlama ve patlama gibi ozellikleri de beraber getirdiginden tercih edilmemelidir,kullanim kolayligi avantaj olarak gorulmemelidir.
Kullanilan alet (torna gibi ) : Yok
Hazirlama suresi : 1 gun
Kuruma suresi : 1-2 ay
Ilk basta Karper peynir kutusunu yogurdum seramige seklini vermesi icin bastirdim,sonra bicakla artik seramikleri temizledim.

Sekilsiz forma ulastirmadan once birlesme noktalarina centik atip sunger surdum,yilan formunda hazirladigim parcalari yuvarlak seramik tabanina doluyorum.Her kat cikisimda centik atiyorum ve kili birlestiriyorum;catlak varsa catlaklari duzeltiyorum.Kat cikisinda genisletmek istiyorsam saksiyi ustune degilde biraz yandan yapistiriyorum ki sekillensin,tornayla acmadigim icin form olarak sekilsiz bir form kullaniyorum.Yilan formunda hazirladigim parcalar esit degilse ki gordugunuz gibi esit degil duzensiz bir gorunum vererek boy farki yaratiyorum.Seramik taragini kullaniyorum ve guzelce catlaklari siviyorum;sonra ters cevirip ayaklarini hazirlamaya koyuluyorum.

Ayak hazirlarken ters cevirdigim saksiya destek olusturuyorum ortuden.Bir tarafta ayaklari hazirlarken ozellikle orantisiz hazirliyorum ve yuksek ayaklar yuksek tarafa koyuyorum;bag noktalarini centikliyorum sonrada bir fitil yapip saglamlastiriyorum.Yuksek ayaklar kullanmamdaki sebep saksida bir ucurum etkisi yaratmak.Ayaklarda yapisinca ve ayaklarin kuvvetinden emin olunca ki kalin ayaklar hazirlamak ilk basta daha avantajlidir yine ters ceviriyorum.Elimi suya daldiriyorum ve saksinin ust kisimlarini nazikce cekiyorum,bu sayede orantisiz bir goruntu elde ediyorum.En son olarak tekrar tarakla temizliyorum,tarak izini begendigimden silmiyorum.(Arzu edenler elleriyle duzeltebilirler) Saksinin tabanina destek olmasi amaciyla kilden taban yerlestiriyorum,saksinin pismesine yakin kiracagim kil parcasini.Pisirmek icin ne kadar sure beklemeliyiz sorusuna gelince,acemi oldugunuzu varsayarak 2 ay bekletmeniz catlatma suresini azaltacaktir.2 ay sonra Scrotch Brite'la saksiyi temizleyecegim ki puruzsuz bir disi olsun,sonra seramik firinlarinda piserecegim ve daha sonra sirlayacagim.Dis sir rengi olarak bakir,ic sir rengi olarak yosun kullanmayi planliyorum.(Not : Kaliteli bir sir kullandiginiz takdirde saksinin icini sirlayabilirsiniz,surdugunuz sir saksinin su gecirgen ozelligini engeller dolayisiyla size daha kaliteli bir urun sunar ) Urune sir suruldukten sonra tekrar firina girecek ve ciktiktan sonra kirilmasi oldukca zor bir saksim olacak.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1231500_10201463403058904_135399055_n.jpg (29.4 KB, 126 views)
Dosya Türü: jpg 1235438_10201463404098930_606349852_n.jpg (30.4 KB, 126 views)
sagol beğendi.

Düzenleyen Charlaux : 12-09-2013 saat 20:18
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2013, 20:19   #2
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
*guncellendigini belirtmek acisindan yeni mesaj yaziyorum *

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2013, 20:53   #3
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Güncellemeyi yaptığınız eserleri paylaşarak yaparsanız eminim çok daha verimli olur.

Charlaux beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024