agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen unalsel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2010, 10:12   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2009
Ahşap Bonsai Saksısı Yaptım

Merhaba, bonsaim'in saksısının değişmesi önerisi üzerine ben de bonsai saksısı için arayışa girdim ve hem istediğim boyutlarda elde etmek için hem de maliyeti düşürmek açısından çam ağacından bonsai saksısı yapımına giriştim. Yapım safhasını fotoğraflamadım ki zaten belli de nasıl yapıldığ.

Saksı iç boyutları 36x13x5 cm, dıştan 40x17x9 cm boyutlarında bir saksı elde ettim.

Malzemeler, yapımarketten aldığım hazır çam tahta 80x20x2 cm boyutlarında( fiyatı 6.5 TL civarında), tutkal. Alet edevat ise dekupaj testere, matkap, zımpara kağıdı ve eğe.

Ayakları da yapıştırılıp, istenirse boyanacak istediğimiz şekilde ve kullanıma hazır hale gelecek bu sayede. Fikir ve yorumlarınızı bekliyorum. Özellikle tahliye deliklerinin boyutları hakkında.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf051.jpg (36.2 KB, 389 views)
unalsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 14:23   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Su geçirmezlik sağlamalısınız. Bu tür malzemler var ahşap için. Sanırım delikler biraz daha genişlemeli.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 22:13   #3
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Güzel bir çalışma, alıştırma saksısı için bir alternatif.

Fakat bildiğiniz üzere bonsai saksıları seramik olur. Ahşap bir kutu, "bonsai"nizi içine diktiğiniz bir "saksı" olarak işinizi görebilir ama "bonsai saksısı" değildir.

Alıştırma saksısı için Tourkana'nın kullandığı süzgeç kaplardan, kasalardan ya da emprenyeli ahşap ile yapacağınız saksıları kullanmanız ağacınız için daha iyi olacaktır. İçerisindeki ağacı en az 1 sene içinde tutacağınızı düşünürsek yaklaşık 100 kere ıslanıp kuruyacak olan tahtayı çürümeden korumanız gerekiyor.Tabi bunu, memet Bey'in söylediği gibi su geçirmesini engellerken kullanacağınız malzemenin su birikmesine engel olacak ve ağacınızın köklerine zarar vermeyecek bir şey olmalı.

Örneğin iç kısmını yat verniği ile kaplayabilirsiniz ama o zaman içi sırlı bir seramik gibi olacak ve kök çürümesine neden olabilir veya vernik ağaç köklerine zarar verebilir.

Marketlerde ve fidanlıklarda gördüğüm ahşap saksıların hemen hemen hepsinin içinde bir de metal veya plastik saksı oluyor belki siz de öyle bir çözüm bulabilirsiniz.

Kolay gelsin

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 09:35   #4
Ağaç Dostu

Öneriler ve yorumlar için teşekkürler. Bonsai saksısının seramik olma gibi bir kuralı mı var acaba?

Ahşap bonsai saksısı yurtdışında da fazla örneği yok ama ben yapmak istedim, boyutları da alıştırma saksısından ziyade hazıl aldığım ulmus'un saksısının değiştirilmesi için düşünmüştüm, çünkü boyutlarını da internetten edindiğim bonsai saksı boyut kurallarına göre belirledim . Bu fikrim yanlış mı acaba? Çürüme konusunda çok bir endişem yok açıkcası, sonuçta 1 yıl duracak bu saksıda ve meydana gelecek hafif çürümelerin etkisinin de ağaca doğal bir fayda sağlayacağını düşündüm. Sızdırmazlığı dıştan uygulanacak boya ile sağlamayı düşünüyorum açıkcası iç tarafı doğal haline bırakacağım. Diğer düşüncem de hiç boyamayıp ağacın suyu çekmesi, dış yüzeyinin yosunlanması kararması sonucu ortaya çıkacak doğal görünüm idi ama bu yola gitmeyeceğim sanırım ilk dikim ve devamındaki bir kaç aydaki estetik açısından.

Denizardacan beğendi.
Eski 30-03-2010, 14:49   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Gecici bir sure ahsap saksilarda agaclarinizi yetistirebilirsiniz. Agaclariniz istediginiz foruma gelecegi zamana kadar da zaten ahsap saksilarinizda curume ve yipranmalar olacak o zaman da uygun bir saksiya agacinizi gecirirsiniz. Bu uygun saksinin ille de seramik bonsai saksisi olmasi gerekmiyor. Uygun bir duz tas, bir kaya parcasi hatta bir kiremit uzerine bile agacinizi dikebilirsiniz.

Guzel saglikli bonsailer yapmanizi diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 12:48   #6
Ağaç Dostu

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, okuduğum 2 kitapçık ve bu forumun bilgi verici konuları sayesinde sanırım artık bir fidandan bonsai girişimine başlayabilirim. Umarım başarılı olurum.

Eski 31-03-2010, 13:43   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın unalsel, okaliptus ağacından çok güzel bonsai alıştırma saksıları yapabilirsin. çürümeye son derece dayanıklıdır.
Hadi geçmiş olsun sana da bonsai hastalığı bulaşmış, tabii ki bu işin şakası.
Başlamak bitirmenin yarısıdır.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 14:09   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın unalsel, okaliptus ağacından çok güzel bonsai alıştırma saksıları yapabilirsin. çürümeye son derece dayanıklıdır.
Hadi geçmiş olsun sana da bonsai hastalığı bulaşmış, tabii ki bu işin şakası.
Başlamak bitirmenin yarısıdır.
Öneri için teşekkürler, organik meteryalleri sevdiğim için iyi bir seçenek. Buna bir de ahşap altılık yapacağım umarım.

Bakalım sabırla güzel bonsailerim olur benim de inşallah, Allah hayal kırıklığı yaşatmasın.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024