agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2008, 22:59   #151
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Olabilir tabi. Bu tür bir iş, tamamen malzeme bilgisi ve yaratıcılıkla ilgili.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2009, 21:10   #152
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Saksı yapımı içinde bir öneride ben bulunayım.Polyester mutfak tezgahları yapan bir tanıdığım var ilk yüzeye jelikot sürüyordu malzemenin yapışmaması için sonra kalıba istenilen renkte iki kat boya atıyordu,mermer tozuyla sıvı polyesteri hamur şeklinde karıştırıp(Bu karışımın içinede istediğiniz rengi akrıştırabilirsiniz.) içine donmayı gerçekleştiren kobalt malzemesi karıştırıyordu.Vibrasyon yardımıyla titreşimi gerçekleştirip 10 dk sonra karışan malzeme sıcaklık reaksiyonu gösterince kalıptan çıkartıyordu.Bu hafta sonu gerekli malzemeleri alıp istediğim bir ebatta saksı kalıbı hazırlayıp deneme yapacağım.İk yüzeye atılan boya nın içinde yüzey çizilmesin diye kimyasal karışımda varmış bizim buna ihtiyacımız yok.Sonucu foto çekip buraya eklerim.

johnny guitar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2009, 20:26   #153
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

saksı çizimi

Bu çizimi ben kaktüs için tasarladım zaten yöntem de aynıdır diğerleri için.
İsteyen olursa ölçüleri verin oval ve diğer şekillerdede resmini çizebilirim.
Saygı ve sevgilerimle
http://rapidshare.com/files/190300908/Bel1.doc
Resimi alel acele çizdim iş çıkışı yetişsin diye ölçülerde eksiklik olabilir.

Eski 03-02-2009, 18:52   #154
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Bonsai saksı iiçin hafta sonu araştırma yaptım.Döküm olarak yapılan mermalid mutfak tezgahları döken bir tesise gittim.Elinizde orjinal varsa kalıp hazırlamanın kolay olacağını söylediler.Fakat resim üzerinden kalıp yapmanın maliyeti yükseldiğini belirttiler.Sağlıklımı diye sorduğumda polyester ve mermer tozunun donduktan sonra hiçbir zararının olmadığını istenilen rengin de verilebileceğini söylediler.Ben kendi ölçülerime göre bir saksı hazırladım kalın mukavvanın üzerine polyester ve cam yününü işleyerek bir kalıp hazırlamayı ve bundan döküm yamayı düşünüyorum.İlgilenen arkadaşlara duyrulur.resim yükleme sınırlı olduğundan küçülterek koydum istek olursa dwg,dft ve diğer formatlarda yüklenebilir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg BONSAI SAKSI.jpg (37.0 KB, 539 views)
Eski 03-02-2009, 19:40   #155
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Biliyorsunuz bonsai de çok fazla kural, bir o kadar da gelenek var. Senelerce uğraşıp şekillendirdiğiniz bonsainiz, bence seramik kabı hakkediyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2009, 19:46   #156
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Kesinlikle haklısınız Sayın memet ayrıca mermerid dökümler güzel dekoratif olabilir ama içi sırlı bir seramikle hiç farkı yoktur.
Buda bonsai için ideal değil.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 11:26   #157
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sayin Johnny guitar, iyi gunler.
Kaktuslerle ilgileniyorsunuz ve onlar icin saksilar tasarliyorsunuz ve bu saksilari tasarlarken kendinizi bonsai sayfalarinda buluyorsunuz. Umarim bu sayfalarda olusunuz, sizi ilerde hem bonsai saksisi, hem de bonsai yapan biri durumuna getirir.

Memet ve Tekin beylerin degindigi gibi, baska maddelerden bonsai(kaktus) saksisi yapmiya ugrasmak yerine dogrudan seramikle calismaya baslamak sanirim daha guzel olur.

Turkiye bonsaide 5-6 yil oncesi gibi degildir. Bonsaiyi artik bircok kimse biliyor ve yapmiya ugrasiyor. Saksi ise hala daha sorun olarak duruyor. Oysa Turkiyede seramik bilinen ve bircok ulkeye tas cikartacak sekilde yapilan bir sanat. Bonsai saksisi artik aranan bir malzemedir ve bir sekilde bunun ticaretini yapacak iyi bonsai saksilari uretecek bircok seramikcinin bu ise yakin bir zamanda el atacagini dusunuyorum.

Emek verip tasarimlar cizmissiniz. bunlari bir seramikciye gosterip ne yapabileceklerini ogrenseniz diyorum.

Calismalarinizda kolayliklar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 11:41   #158
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Şu anda Bonsaisan, bu sorunu çözdü gibi. Artık kendi sitesinden ya da buradan siparişleri alıyor diye biliyorum.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 11:42   #159
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Merhabalar.
Acemi bir bonsaici olarak sormak istediğim şeyler olacak
Bonsai için özelikle saksının seramik olması şart mı? Altının delik olması gerektiğini biliyorum..
Ayrıca satıcının "akrilik" dediği ama benim basitce plastik dediğim şu kaselerden bonsai saksısı olabilir mi? Her rengi mevcut ve kimi saksılardan daha ucuz. 50 kuruş

04022009298.jpg

04022009297.jpg

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 12:06   #160
Ağaç Dostu

Minem iyi gunler, bonsaide saksi olarak kullanilan bircok malzeme vardir. Bir duz tas ve ya oyulmus bir tas, bir dayanikli agac koku, veya kutugu, icerisine de agac dikilebilir. Ama kalsik bonsai saksilari seramik ve testi, guvec rormal cicek saksilarinin yapildigi kilden yapilanlardir.

Bonsaide alistirma saksisi olarak herhangi bir malzemeden yapilmis(Plastik saksilar da bunun icin kullanilabilir) saksilar kullanilabilir. Agac gorsel bir guzellige gelince, agaca uygun bir bonsai saksisina gecirilmelidir.

Bonsai de agac ve saksinin uyum icerisinde olmasi en onemli noktalardan biridir.
Yani her bonsai saksisi da her agac icin uygun degildir. Saksi seciminde de gecerli bonsai kurallari vardir. Turkiyede bonsai saksilari yayginlastigi zaman bu kurallari da buralarda tartisacagiz.

Size guzel bonsai calismalari diliyorum.

Eski 04-02-2009, 12:08   #161
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Çok teşekkür ederim Ali Bey. O zaman acemice çalışmalarıma bu kabı saksı olarak kullanmakla başlayayım

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 20:01   #162
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Sayin Johnny guitar, iyi gunler.
Kaktuslerle ilgileniyorsunuz ve onlar icin saksilar tasarliyorsunuz ve bu saksilari tasarlarken kendinizi bonsai sayfalarinda buluyorsunuz. Umarim bu sayfalarda olusunuz, sizi ilerde hem bonsai saksisi, hem de bonsai yapan biri durumuna getirir.

Memet ve Tekin beylerin degindigi gibi, baska maddelerden bonsai(kaktus) saksisi yapmiya ugrasmak yerine dogrudan seramikle calismaya baslamak sanirim daha guzel olur.

Turkiye bonsaide 5-6 yil oncesi gibi degildir. Bonsaiyi artik bircok kimse biliyor ve yapmiya ugrasiyor. Saksi ise hala daha sorun olarak duruyor. Oysa Turkiyede seramik bilinen ve bircok ulkeye tas cikartacak sekilde yapilan bir sanat. Bonsai saksisi artik aranan bir malzemedir ve bir sekilde bunun ticaretini yapacak iyi bonsai saksilari uretecek bircok seramikcinin bu ise yakin bir zamanda el atacagini dusunuyorum.

Emek verip tasarimlar cizmissiniz. bunlari bir seramikciye gosterip ne yapabileceklerini ogrenseniz diyorum.

Calismalarinizda kolayliklar diliyorum.
Teşekkürler Sayın Ali H. ALI Bey kaktüs ve sukkulent işine başlayalı 2 ay oldu evde hazır aldığım 25 adet değişik isimlerde kaktüslerim var.Ocak ayından başlayarak tohumdan üretmek şartı ile minicik kaktüs lerim oldu.Bu ay ise lithopslara merak saldım kışın tohumdan çıkaramazsın dedikleri halde ustalar ben bu tohumlardan fideler alarak devam ediyorum.Bunun sebebi şartlar ve ortamlardır.Bunları yerine getirdikten sonra yapılamayacak hiç bir şeyin olmadığını ben 70 li yıllarda prensip edindim.Dökümden olmaz içi sırlı olur demiş arkadaşlar ama sırf bunun için 10 gün senelik izin aldım ve döküm yapan tesisten malzemeleri alarak şu anda bonzai saksısı yapımı için kalıp hazırlıyorum.Dış kısmı metalik bir renk olacak içi kısmı ise doğal pürüzlülüğü ile malzemenin kendi mat rengi olacak.Dolamit, Kalsit ,mermer tozu ve polyerster in insan sağlığına zararlı olmayanından kullanılıyor.Yüzeye rengi veren jelikot boya karışımı bu da sağlığa zararlı değildir.Şekil olarakta pürüzsüz olacağından bana şık görünüyor.İnsana zararlı olmayan bitkiye zarar verirmi o benim uzmanlığımın dışında bir konu.Aslında seramik te kullanılan çamuru da bu şekilde kalıba basınç altında enjekte edilerek te pürüzsüz bir bonsai kabı imal edilebilir.Malzeme çok ucuz ama bunları temin etmek uzun zaman alıyor bizdede zaman sorunu var.Mart ayının son haftasından itibarende Bonsai yetiştirme işine başlıyorum.Çalıştığım iş yerinde japon olan bir sürü arkadaşlarım var .Onlardan malzeme temin etmeye çalışacağım.Bu işte arkadaş değil dostlarının olması çok önemli.
Saygı ve sevgilerimle
Johnny Guitar(Oldies Record)

Eski 05-02-2009, 12:04   #163
Ağaç Dostu

Iyi gunler Johnny guitar.
Kaktuslerden sonra, bonsailerde de basarili olacaginizi dusunuyorum. Japon dostlarinizdan bonsai hakkinda mutlaka guzel bilgiler elde edeceksiniz. Bu bilgileri, diger ogrendiklerinize ekleyip pratikte uyguladik sonra, guzel bonsailer elde edeceginizi goreceksiniz.

Emek ve zaman harcayip yapacaginiz saksilari ve icerisine dikeceginiz kaktus ve ya bonsailerin yaptiginiz saksilar icerisinde nasil bir yasam sureceklerini buralarda paylasirsaniz bekliyecegiz.

Kolay gelsin

Eski 08-10-2009, 08:38   #164
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
hocam seramik teknikeri ve fiber ustasıyım süsleme konusunda ufak bilgi sahibi bir insan olarak şunu söyleyeyim bildiğiniz toz boyayı ne renk olursa olsun karışımda bünyeye eklerseniz eklediğiniz genkte saksı ve materyal elde etmiş olursunuz.
iyice çözünen boya dışa renk vermez ha daha iyi sonuç isterseniz renkli mozaik tozlarından **** renkli granül parçalarından faydalanabilirsiniz ama maliyet artar.beyaz çimentoya seramik yapıştırma harcıda ekleyin bünye daha sağlam ve dayanıklı olur.kalıp içinede bildiğimiz tesisatçı keteninden döşeyin çatlama ve darbe dayanımı yüksek olsun dağılmasın. büyük bünya yapacaksanız tel ve demir muhakkak kullanın.

ve başka bir boyama tekniği aynı harç gibi hazırladığınız daha akışkan bir harca renginizi katın ve saksı üzerine takoz fırça ile serpin **** desen olarak sürün.

bir diğer yöntem saksının dışı olacak kalıbın iç yüzeyine yukarıdaki gibi sulu harcı yapıp serin kurudukransonra kalıbınızı ayarlayıp dökün doğal dışı buyalı ve düzgün yüzeyli daha parlak bir saksınız olur.

Fİber yapımında kalıp hazırlarken mukavva yerine duralit kullanın derim daha serttir.
bir başka önerim de yaptığınız şeklin köşelerini keskin köşeli yapmayın kalıptan zor çıkar. jelkot bildiğiniz fiber yaparken kullandığınız ilaç gibidir ilk kat şeffaf atılır ki parlak olsun

bide fiber modeli çıkarırken alçı ile çalışmak kolaydır istediğiniz şekli verirsiniz iş bitince gomalak denen bünyeyi ispirtoda eritip sürersiniz ya da tabanca boyası atarsınız ,gerek yok derseniz kalıp ayırıcıyı jel olarak kullanırsınız ama şunu söyleyeyim fiber hem uğraştırıcı hemde pahalı bir meraktır.sadece saksı içinse çimento kum daha kolay ama ağır bir uğraştır güç gerektirir bana göre hepsi kolay ama ev de yapanlara çimento karışımı tavsiyemdir.

Düzenleyen lastmohikan : 08-10-2009 saat 09:09
lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 10:04   #165
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
Size basit bir eskitme boya tekniği anlatayım beyaz dış cephe boyasını tüm dış yüzeye sürün kuruduktan sonra sıra geldi eskitme boya hazırlamaya.

inşaat malzemesi satan yerlerden zift satın alın hani su yalıtımı için falan kullanılan kimi nafta der silme ve karışım içinde sentetik tiner ve fırça bir de bolca eski bez bulun.

bir kabın içine bir miktar zift koyun.üzerine sürülebilecek kıvamı sağlayana kadar tiner katıp iyice karıştırın oran 5 e 1 gibi olsun yani 1 ölçek zift 5 ölçek tiner gibi çok önemlideğil oranlar ama çok tiner katmayın.

karışım hazırlanınca fırçayla yüzeye sürün delik ve çukurlar iyice koyu renk olsun daha sonra tinerli bezle çok bastırmadan bütün hertarafı silin işlem bittit eskitilmiş beton ,alçı yüzeyiniz hazırdır .

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 13:14   #166
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba,

Bir kaç gündür aklımda çimento ile saksı yapma fikri vardı, nasıl olur, nasıl yaparım diye düşünürken, bu başlığı buldum, uzun zaman önce konuşulmuş zaten detayıyla.Ben de yavaş yavaş denemelere başlayacağım.

Harç olarak 1 pay beyaz çimento, 1 pay perlit, 1 pay mermer tozu ve biraz hindistan cevizi torfu ile başlayacağım.Lif lif torfun, betonun daha iyi tutmasını sağlayacağını okudum bir yerde, bilmem doğru mu.

Aklımda biraz zor bir saksı şekli var, o yüzden size danışmak istiyorum.Aşağıdaki resimde solda a ile gösterilen şekil saksının bitmiş hali olacak, çizgi çizgi boşlukları var.

saksıdeneme1.gif

Sağdaki şekil(b) ise ahşaptan yapılmış olası kalıp, acele çizdim ama fikri veriyordur sanırım.

Burada sorun şu ki, harç çok sıvı olmadığı için o beyaz beyaz görünen diş boşluklarını düzgün doldurmayacağını sanıyorum, mutlaka boşluklar olacaktır, yanılıyor muyum? Bilmem anlatabildim mi korkumu, resimden anlaşılıyor mu?

Buna çare olarak saksıyı tek parça değil, her bir yüzü ayrı ayrı kolayca döküp, sonra birbirine vidalamayı düşünüyorum, bu daha da pratik olacak ama daha uzun sürecek muhtemelen.Hem içten vidalarsam hem de silikonul bir yapıştırıcı ile tutturursam, problem olmaz sanıyorum.

Hem de tek bir parça kolay kalıpla işi bitiriririm, maket gibi karışık bir kalıba ihtiyacım olmaz.

Ne dersiniz?

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 13:33   #167
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sayın MSaygin Saksı yapımında kullanacağınız malzemeler beyaz çimento ve perlit mermer tozu yeterli olur. Altarnatif olarak düzgün döküm yapabilmeniz için Nalburlarda satılan çimento bazlı Derz dolgu malzemeleri vardır. Hiç bir karışım yapmadan direk su ile kıvamlı harç yapıp dökümünüzü yapabilirsiniz. Bir çok rengi mevcutdur. Oldukca sağlam bir malzemedir. Ayrıca Filex olarakda vardır. Onlarda esnemelere karşı direnclidir.
Birde size önerim doğal taşlarla saksı hazırlamanız daha doğal görünüyor ve maliyeti düşük. Yalnız biraz işcilik istiyor.
Doğadaki Taşları Bonsai saksısı Olarak Değerlendirme

Eski 04-12-2009, 13:59   #168
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler Tekin Bey,

Flex derz dolgusunun gerçekten de bir çok rengi varmış, şurada görünüyor.
Yalnız fiyatı biraz pahalı gibi, ne kadar kullanmak gerekir, bir test etmek, karşılaştırmak lazım.

Taş fikri de harika, hatta bağlantıdaki sayfada yaptıklarınız müthiş ama benim için evde zor bir iş o, donanımım da yok.

İlk etapta hem çimentolu, hem flexli iki deneme yapıp karşılaştırayım, fotoğraflar eklerim buraya.

Flex derz dolgusu ne kadar zamanda katılaşıyor acaba?

Eski 04-12-2009, 14:04   #169
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Bir günde katılaşır. Ama 21 gün her geçen gün serleşip tam mukavametini kazanır. 1. gün sonunda kalıpdan çıkarabilirsiniz. Piayasada çok değişik markalar var. Normal fugayla da yapabilirsiniz. Fiyat avntajlarını gözetin. değişik bir marka burda

Eski 04-12-2009, 15:28   #170
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler Tekin Bey.

4 parça yapıp birleştirme konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu parçaları vidalarken dağılır mı malzeme? Ya da vidalamadan sadece yapıştırsam, uygun olur mu acaba? Ona göre yapıştırıcılar vardır piyasada.

Kalıbın altını kontraplak ve ahşap, yanlarını da sera malzemesinden artan polikarbonla yapayım diyorum.

Eski 04-12-2009, 15:39   #171
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Bence atık malzemeler olan Dondurma kabları Yoğurt kabları boya bidonlar vs kullanırsanız daha kolaylaştırmış olursunuz işlerinizi. Ayrıca düzgün satıh elde etmiş olursunuz.
Sizin düşündüğünüz gibi Çok zor olabileceği gibi ortaya güzel ürün çıkacağını pek sanmıyorum. Ama genede deneyin isterseniz ama hayal kırıklığına uğramayın sakın. Zamanla eliniz alışınca çok güzel saksılar elde edebilirsiniz. Kolay gelsin.

Eski 04-12-2009, 17:11   #172
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Çimento, kağıt ve fiber lifler kullanılarak yapılan bonsai saksıları çok ilginç:

http://www.internationalbonsaiforum....c.php?f=5&t=58

http://marioyamadori.blogspot.com/se...max-results=31

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 19:46   #173
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Tekin Bey,

Kalıbımı yapmaya başladım, mdf ile yapıyorum, elimin altında o var, kesmesi,düzenlemesi de kolay.Bol bol sulanacak kalıp işine çok uygun değil ama bir başlangıç olsun.

Kalıbı bitirince streçfilm ya da folyo ile kaplayacağım, böylece hem daha pürüzsüz yüzey verir, hem sudan az etkilenir hem de kolay çıkartırım diye düşünüyorum.

1. Sonra bu kalıbı yağlamak lazım ama yağlamak yerine ucuz deterjanla bol bol kaplasam aynı işi görür mü, ne dersiniz?

Bu yağlama işi çok önemli çünkü daha önce çizdiğimden bile çok daha karmaşık, kaligrafi desenli bir kalıba başladım Sonra kalıbı çıkartamazsam fena olur.

2. Flex derz dolgusu kullanınca, yine beton gibi bol bol sulamak, nemli tutmak gerekecek mi?

Teşekkürler, selamlar.

Düzenleyen MSaygin : 06-12-2009 saat 19:48 Neden: ek bilgi
Eski 06-12-2009, 19:54   #174
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Yağlamak için az çiçek yağı ya da zeytin yağı da kullansanız olur. Sitrec ya da folyo geçirirseniz tam düz satıh elde edemezsiniz ama daha güzel olabilir buruşmalar meydana gelecektir oda daha dekoratif durabilir.
Sizin kolayınız nasıl gelirse ondan yapın kalıbınızı. Ama ben olsam bir tencere kapaığı ya da bir çanak vs kullanırdım. Dha pratik olsun diye. Sulamayı aynen betongibi yapmak gerekir ama yaz sıcaklarında table betonu gibi değil. Normal nemli tutun 3 gün yeterli havalar serin. Derz dolguyu çok sulandırmayın normal hamur kıvamından biraz düşük olsun yeter. Daha kolay düzenleme yaparsınız. İç kısmı ya da dış kısmı elle tesviye yapacaksınız aksi takdirde çift kalıp yapmalısınız iç içe geçece şekilde tabii belli bir boşluk nırakarak. Kolay gelsin.

Eski 06-12-2009, 20:22   #175
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Çok teşekkür ederim Tekin Bey,

Yağlara kıyamadığımdan deterjan yazmıştım
Tencere kapağı ya da çanak ile aklımdakini yapamam, tam anlatamıyorum aklımdakini, bu hafta bir yapayım, onun fotoğrafları üzerinden yeni önerilerinizi dinlemekten mutlu olacağım.

Eski 06-12-2009, 20:25   #176
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Ozaman araba tamirhanelerinde Yanık motor yağı vardır. Atık malzeme onlarla yağlayabilirsiniz kolay bulunan bir malzeme.

Eski 07-12-2009, 17:44   #177
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Arap sabunu kullanmanız daha uygun olur yağ yerine. En uygunu ise gres yağı olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 08:40   #178
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler Tekin ve memet,

Yanıkyağ da var ama zaten kokusundan hiç hoşlanmadığım için evde kullandırtmadığım kalmış arapsabunu var, onunla halledeyim, daha temiz olur.

Eski 09-12-2009, 09:14   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2009
merhaba. tam yerim, bilemiyorum ama bir şey sormk istiyorum. yukarıda bahsettiğiniz şekilde özellikle bahçemize uygun büyük saksılar yapabilir miyiz? fikir verirseniz çok memnun olurum.teşekkürler

tarçınt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 09:45   #180
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Yapabilirsiniz tabi ki. Bazı işlerde büyüklerle uğraşmak daha kolaydır. Sizin isteiğinizde bunlar içinde. Kolaylıkla istediğiniz kalıpları yapar ve dökümünü gerçekleştirebilirsiniz.
Yalnız bu büyüklükdeki saksıların sağlam olması için mutlaka donatı gerektirir. Donatıyı da nalburlarda satılan en ucuz olan ve işlenebilen Rabis telidir. kum elekleri de olur ama hem biraz pahalı hem sizin için işlenmesi zor olabilir. Ya da polyester keçeli sıva fileleri vardır onlarıda kolay işleyebilirsiniz. Yalnız onu da alırken 45 gr lık ve 90 gr lık lar vardır. Siz 90 gr lık alın.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024