agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-12-2009, 09:55   #181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Tekin bey bu kadar çabuk ve aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. merakla bekliyordum. en kısa sürede işe yapmak istiyorum. herkese güzel günler...

tarçınt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 10:32   #182
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Tekin Bey, size "Kendin Yap" tarzı bir program yaptırmak lazım

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 10:58   #183
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Nasıl bişe bu program.bir yazılım mı.?

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 11:27   #184
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Hayır hayır, TV programı Hani evlerini boyuyor insanlar, bahçe düzenliyorlar vs... Elinizden her iş geliyor, her konuda bilginiz var bu alanda.

Eski 09-12-2009, 11:30   #185
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Anladım Jeton 3 köşeli galiba bende. Yok tv lerde bilgiden beceriden çok göresellik ön planda olduğu için bana uzak Ama danışmanlık yapabilirim belki bildiğim konularda.

Eski 11-12-2009, 13:43   #186
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Tekin Bey, peki beğendiğimiz bir saksıyı bir kalıba koysak, iyice yağlayıp sonra kalıbın boşluğunu poliüretan köpükle doldursak.Köpük katılaşınca saksıyı kolayca çıkartıp, bu poliüretan kalıbı tekrar tekrar kullanmak mümkün olur mu acaba?

1.Saksı poliüretandan sorunsuz ayrılır mı?
Belki saksıyı streçfilmle kaplarsak sonra sıyırması kolaylaşır.

2.Daha sonra flex dolgu malzemesi bu poliüretan kalıptan kolayca çıkar mı, yapışıp dağıtmadan?

Eski 11-12-2009, 15:32   #187
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Eğer istediğiniz saksıda bombe vir girinti çıkıntı yok ise streçleyip Pliritan köpükle kalıp hazırlayabilirsiniz.
Hazırladığınız kalıba da çimento bazlı malzemelerle doldurup saksı elde edebilirsiniz.
Tekrar tekrar kullanımı ise sizin maheretinize bağlı. Pliritan köpük çok çok dayanıklı bir malzeme değildir. Sıkıştırmak için kullanılan bir malzemedir. Ayrıca ısı yalıtımında kullanılır o ayrı.
Bu şekilde istediğiniz tip saksıyı yapabilirsiniz. Tek sorun ekonomik olurmu.? Ya da yapacağınız çalışmanın altarnatifleri dahamı pahalı olur. Bunların hesabını yaptıkdan sonra işinize yarar ve ekonomik buluyorsanız ya da bulunmaz bir şekil yaratmak istiyorsanız olabilir neden olmasın.

Eski 12-12-2009, 11:14   #188
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler Tekin Bey, fikir jimnastiği yapıyorum şimdilik, poliüretan köpük şurada yapılanları görünce aklıma geldi.Onlar plaka olarak yoğun poliüretan köpük kullanmışlar işlemek için.

Eski 12-12-2009, 12:02   #189
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef Mesajı Göster
Dediğim gibi zaten bizim saksı sıkıntımızı ancak toprak saksı siparişi giderir.Fakat bu güne kadar bir girişim olmadı.

Bu linkte toz boya ile çok güzel bir harç hazırlıyor.Renk oldukça güzel.
http://www.bonsaifarm.tv/content/view/33/37/
Eklenti site güzelmiş.
Sizin saksı önerinizde oldukça paratik ve güzel hevesliler olarak teşekkür ederim.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 12:31   #190
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msgurkan Mesajı Göster
Çimento, kağıt ve fiber lifler kullanılarak yapılan bonsai saksıları çok ilginç:

http://www.internationalbonsaiforum....c.php?f=5&t=58

http://marioyamadori.blogspot.com/se...max-results=31
Bu linkler de güzel öğretici,

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 12:52   #191
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Görüntüsü konusunda birşey diyemiceğim ama sağlam bir yöntem biliyorum. Kağıt hamuru ile yapabilrsiniz. Daha önce açıklayan varsa özür dilerim. Ben bunu ilk okulda öğrenmiştim. Gerekenler sadece gazete ve beyaz tutkal. Önce gazetelerimizi suya koyuyoruz. Suyun epey çok olması lazım ve gazeteler içinde 4-5 gün kalacak. Gazetelerimiz artık iyice yumuşadıktan sonra onları süzüp alıp içine beyaz tutkalı döküyoruz ve karıştırıyoruz. İşte o zaman çok sağlam bir madde oluyor. Biz küçükken vazo filan yapmıştık. Sonra dışını boyuyabilirsiniz. Hamur gibi kıvamı olacağından farklı şekiller yapmak size kalmış.

Bunu da profesyonel bir siteden buldum:
KAĞIT HAMURUNUN HAZIRLANMASI: Yapacağınız modele yetecek kadar gazete kağıdını bir

leğenin içinde suda yumuşatıp parçalayın.Parçalanmış kağıdı suyuyla birlikte bir kazana-tenekeye koyup

15-20 dakika karıştırarak kaynatın. uygun bir yere boşaltarak soğumaya bırakın.Soğuyunca avuç avuç

alıpsuyunu sıkın ve bir naylon torbaya koyup ufalayın.Ufalanmış kağıda beyaz tutkal katıp ucu enli bir

bıçak ile ( meyva bıçağı olabilir) ezerek hamur haline getirin.Naylon torba içinde muhafaza edin.Kullanmaya

başlıyacağınız zaman yine yeteri kadar tutkal ile yoğurun.Tıpkı ekmek hamuru kıvamında olması gerekiyor.

Ne cıvık olacak ne katı.Kağıdın içindeki sert parçacıkları iyice eritmeniz lazım.Özellikle detay

çalışmalarda hamurun iyice erimesi gerekiyor.Zamanla kağıt hamurunu kullandıkça kıvamını kendiniz

bileceksiniz.Tabii büyük bir ihtimalle kağıt hamurunu elinize ilk aldığınızda kısa

zaman içinde pes edeceksiniz.Eğer basit bir model yaparsanız ve becerirseniz

hamurun şekil alma yetisine hayran kalıp devam edeceksiniz.İlk başta zor

modeller yapmak isteği sizi hayal kırıklığına uğratabilir.Yapacağınız model iskeleti için

tel kullanabilirsiniz.Kağıt hamurunu telin üzerine makara ipi ile sararak kaplayın.

Ufak modellerde yr.cm.kalılık yeterli olur.Yapmak istediğiniz modelin kabaca ilk

şeklini vermeye çalışın.Sonra bekliyeceksiniz.Modeli güneşte veya sıcak bir yerde kurumaya bırakın.

Suyunu kaybettikçe dış kabuk sertleşecek.İşlenebilecek kadar kuruyunca modeli şekillendirmeye devam edin.

Aşama aşama yavaş yavaş modeliniz oluşacak.Acele yok.20-25 cm. boyunda bir heykelin kuruma aşamaları

ile birlikte en az bir ay sürebileceğini söyliyeyim.Tabii detaylı bir çalışma ise.

Daha kısa zamanda da eserler ortaya çıkarabilirsiniz.Tabii birden fazla model yaparak

biri kururken diğerlerini yapıp hem elinizi hamura alıştırır,hem de sabırsızlığınızı yenebilirsiniz.

Yapım aşamasında çeşitli bıçaklar kullanabilirsiniz.Malzemelerinizi su içinde muhafaza edin.Ellerinizi

sık sık yıkayın.Tutkalın deriye bir zararını görmedim.Tabii sık sık yıkamak gerekiyor.

Maket bıçağı ile modelinizin kurumuş fazlalıklarını yontabilirsiniz.Eğer çok sertleşmis ise biraz

ısıtıp yumuşatın.Zımpara ile yüzeyleri düzeltebilirsiniz.Hamurla ne kadar çok uğraşırsanız o

kadar alışır ve kendinize göre yöntemler bulabilirsiniz.Bir çok püf noktaları var.

Bunları zaman içerisinde kendiniz keşfetmeniz gerekiyor.

Örnek olarak bir kaç resim:

Denizardacan beğendi.
isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 16:52   #192
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Bunlar çok sağlam olan kubar meşe ağaçından parcalar acaba bonsai saksısı olabilirler mi.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC03074.jpg (63.7 KB, 349 views)
Denizardacan beğendi.
Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 18:46   #193
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
GAyet güzel nedne olmasın.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 18:48   #194
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Saksı yapmanız mümkün. Altına tıpkı seramik saksılardaki gibi geniş drenaj delikleri açmalısınız. Kaba/ ağaca içeriden su geçirmezlik özelliği kazandırmanız da gerekir. Zamanla dışarıdan oluşacak etkilere karşı da bir önlem gerekecek.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 16:31   #195
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Mehmet Abi ben de Menemen'den resimdeki gibi testiden küçük bir kase aldım ve dibini deldirdim. Her ne kadar henüz bunun için bir bonsaim olmasa da aldım. Bunu saksı olarak kullanabilir miyiz?

testi.jpg

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 17:16   #196
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
İçi sırlı saksılar özellikle bonsai de ve çiçek için çok uygun değil.
Yolun yeniden oralardan geçerse içi sırsız olanlardan seç.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 13:42   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2012
Çalışmalarınızı gerçekten beyeni ile takip ediyorum. Ben de küçük saksılar yapıyorum; Lakin benim yaptıklarım farklı. Bunu için kullandığım malzeme 2.5 kola ve1 lt kola kapları, ama yöntem aynı ve ayaklar kendiliğinden oluşuyor.. Tabanı ve dış çevresi sanki bir çiçeği***yoncayı anımsatıyor.

Deniz Hayman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024