agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2006, 20:55   #61
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
şöyle olmalı..(ben daha önce başka bir iş için beyaz çimento mermer tozu ve toz boya kullanmıştım..)
yarıyarıya çimento ve mermer tozunu karıştırın.toz boyayı keyfinize göre katın.
kıvamlı bir karışım olana kadar su katın
.ne kadar derseniz.bir inşaatta nasıl oluyor harç kıvamı öyle.kalıba dökün

kalıpta harc sertleşince muhakkak bir **** iki kere sulanmalı

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2006, 21:14   #62
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Beyaz çimento ile mermer tozunu % 50-50 kullandım tebeşir gibi oldu.
Yanlışlıkla alçı vermiş olmasınlar? Çünkü bildiğim kadarıyla 50-50 bile olsa beyaz çimento tebeşir gibi omaz.

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2006, 21:27   #63
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bu arkadaş "ayran" kıvamına alışık değil miydi? Belki un almıştır

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2006, 21:30   #64
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Ahanda yazmıyorum işte tuzla karıştırdığımı )

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2006, 11:31   #65
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Ewet buyrun...Ölçüler dıştan dışa 32x24x11,5

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMAG00701.jpg (70.0 KB, 961 views)
Denizardacan beğendi.
cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2006, 11:35   #66
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Güzel olmuş
Karışım oranı neydi?

Eski 09-07-2006, 11:36   #67
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

İlk denemem olan bu saksıda biraz defo verdim ama tam kurumadığı için bir bıçakla 1.5 saat fazlalıkları aldım.Bunun sebebide kullandığım plastik yoğurt kabının kenarlarının betonun baskısından dolay içeri bel verip betonun kenarların orta bölgelerine doğru kalınlaşması.Eğer yoğurt kabının içine kenarları destekliycek strafor tarzı bir malzeme koysaydım sorun çözülmüş olucaktı.Kalıbın dış çerçevesinide zaten strafordan yaptım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMAG00711.jpg (67.2 KB, 944 views)
Denizardacan beğendi.
Eski 09-07-2006, 11:37   #68
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Karışım bir ölçü çimento iki ölçü mermer tozu.

Eski 09-07-2006, 23:16   #69
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
İki gündür yoktum neler neler olmuş
Cemboa süper yapmışın.Tek kelime ile harika.Yalnız bişey unutmuşun,kurumadan deliklerini ayarlasaydın iyi olurdu
Sanırım renk de katmamışsın.Ama görünüş olarak harika.Benide gaza getirdiniz 1 sene aradan sonra bende başlayacağım.

Karışım konusunda ben birebir kullanmıştım.Doğrusu 2'ye 1'dir.Yalnız şöyle bişey var; bu iki karışımdada kesinlikle tuz gibi dağılma olmaz.Oluyorsa kesinlikle çimento değildir yok eğer çimentoysa kesinlikle bayattır.Benimde ilk denememde tuz gibi dağılmıştı.Bunun nedeni bayat çimentoydu.Taze çimento kulanınca aynı oran olmasına rağmen çok güzel taşlaştı.

Sulamadan bahsetmiştim ama tekrar bahsedeyim.Ben sürekli sulamak yerine ıslak havlu ile sarmıştım.Bazı inşaatlarda görmüşsünüzdür.Beton döküldükten sonra ıslak bezler sererler.Aynı yöntem.
Yalnız tam donmadan kalıptan çıkarılıp şekil verilirse çok iyi oluyor.Peynir keser gibi şekil veriyorsunuz.Sonrasında tekrar ıslak bişeyler ile sarılıp donması beklenebilir.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2006, 23:33   #70
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bu arada cemboa senin saksı daha kolay şekilendirilirken bir iki değişiklik yapabilirsin.Saksı çok güzel bu tür işlemler yapmaya çok uygun.Senin resmin üzerine örnek bişeyler yaptım.Koyu renkli yerler girinti olacak.
IMAG00711[1].jpg

Denizardacan beğendi.
Eski 10-07-2006, 09:58   #71
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemboa
Oktay buldunda bunama.Allahtan istemişin bir göz vermiş iki göz.Keşke benimde 7. kattaki dairemde seninki gibi bir terasım olsa.
Terası var bide konuşuyormu. Cık cık çok ayıp

Eski 10-07-2006, 11:36   #72
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Neler çektiğimi siz biliyonuz mu?
Yoo, siz atıp tutun.
Allah düşmanımın başına vermesin

Eski 10-07-2006, 12:15   #73
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

...özellikle delik açmadım çünkü fazla sudan ziyade toprağın az olmasından dolayı kuruması daha problem.
...Renk işinşde sprey boya kullanılabilir diye düşünüyorum.hatta dış cephe, iç mekan boyalar bile kullanılabilir.neticede beton.
...Ben ikinci bir deneme daha yapacağım.Bunun kalınlığı fazla olduğu için ağır oldu.Kalıpta ilk sefer yaptığım hataları telafi edipte yapacağım.
...Yarını bekleyinn!!

Eski 10-07-2006, 13:18   #74
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Neler çektiğimi siz biliyonuz mu?
Yoo, siz atıp tutun.
Allah düşmanımın başına vermesin
Allah düşmanının başına vermesin dostunun başına versin değilmi.Amin,inşallah

Alıntı:
...özellikle delik açmadım çünkü fazla sudan ziyade toprağın az olmasından dolayı kuruması daha problem.
Bu seferde dipte su birikip mantar problemi yaşayabilirsin.Denemek lazım.

Alıntı:
...Renk işinşde sprey boya kullanılabilir diye düşünüyorum.hatta dış cephe, iç mekan boyalar bile kullanılabilir.neticede beton.
Sprey boya kullandım döküldü.Diğer boyalar konusunda fikrim yok.Denemeleri yapta bizde bu konudaki soru işaretlerinden kurtulalım.
Alıntı:
...Ben ikinci bir deneme daha yapacağım.Bunun kalınlığı fazla olduğu için ağır oldu.Kalıpta ilk sefer yaptığım hataları telafi edipte yapacağım.
...Yarını bekleyinn!!
Bende ilk denemelerimde hatalar yaptım.Yaptıkça insan kendini geliştiriyor.Gerçi sen ilk denemende mükemmel bir tane yapmışsın.Detaylarını çizim ile buraya ekleyebilirmisin.Nasıl bir kalıp kullandın merak ettim.

Yarını dört gözle bekliyorum...

Eski 10-07-2006, 15:24   #75
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

...Kalıp basit.Bir adet tava yoğurdu alıyorsunuz.Yoğurdunu afiyetle bitirdikten sonra kenarlarında fazlalık varsa kesiyorsunuz.(kapağın kapandığı yer).Tavayı bir strafor üzerine ters çevirip etrafına yine strafordan kalıbın dışını yapıyorsunuz.Yanlız betonu dökerken straforlar birbirinden ayrılmasın diye dört straforuda aşağıdan koli bantıyla komple çevirirseniz açılma yapmaz.
...yanlız tavanın içine strafor kalıpları yerleştirin ki betonun baskısından duvarları bel vermesin.

Eski 10-07-2006, 16:05   #76
agaclar.net

malina's Avatar

Bu tür saksı yapmak isteyenler, suyun akması için saksının içine koyduklarına benzer bir telden iskelet yapabilirler. Bu iskelet ne kadar düzgün olursa, yapılacak saksı o kadar ince ve zarif olacaktır.

Hazırladığınız beyaz çimento + mermer tozu karışımına, üstüpü parçalarını batırarak, iskeleti kaplayabilirsiniz. Tam kurumadan, üzerine harcı sürerek daha düzgün bir yüzey elde edilir...

Delik açma ve ayak koyma işlerini söylemiyorum onları zaten yapıyorsunuz

Eski 10-07-2006, 16:11   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
...Kalıp basit.Bir adet tava yoğurdu alıyorsunuz.Yoğurdunu afiyetle bitirdikten sonra kenarlarında fazlalık varsa kesiyorsunuz.(kapağın kapandığı yer).Tavayı bir strafor üzerine ters çevirip etrafına yine strafordan kalıbın dışını yapıyorsunuz.Yanlız betonu dökerken straforlar birbirinden ayrılmasın diye dört straforuda aşağıdan koli bantıyla komple çevirirseniz açılma yapmaz.
...yanlız tavanın içine strafor kalıpları yerleştirin ki betonun baskısından duvarları bel vermesin.
Direk yoğurt kabını sprey boya ile boyasak ve böyle kullansak farkeder mi?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2006, 19:34   #78
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina

Bu tür saksı yapmak isteyenler, suyun akması için saksının içine koyduklarına benzer bir telden iskelet yapabilirler. Bu iskelet ne kadar düzgün olursa, yapılacak saksı o kadar ince ve zarif olacaktır.

Hazırladığınız beyaz çimento + mermer tozu karışımına, üstüpü parçalarını batırarak, iskeleti kaplayabilirsiniz. Tam kurumadan, üzerine harcı sürerek daha düzgün bir yüzey elde edilir...

Delik açma ve ayak koyma işlerini söylemiyorum onları zaten yapıyorsunuz
malina harikasın.Çok güzel fikir.İyi bir iskelet hazırlanırsa çok güzel olur.Bakalım daha ne güzel fikirler çıkacak.

Size alternatif bir malzemeden bahsetmek istiyorum.Bu dişçilerin kullandığı alçı.Fiyatı çok ucuz.Çok dayanıklı.Sudan etkilenmiyor.Hemde değişik renkleri var, yani kendinden renkli.Bu malzemeyi birlikte çalıştığımız diş hekimi asteğmen arkadaştan öğrendim.Donmuş halini inceleme fırsatım oldu.Aklınızda bulunsun.

Eski 10-07-2006, 20:04   #79
agaclar.net

malina's Avatar

Normal alçıya göre daha hızlı donuyor, bu yüzden çalışırken bunu göz önüne almalısınız.

Alçıyla ilgili diğer ayrıntılar:

Alçı, su yüzeyi kaplayana kadar elenerek suya dökülür. Kımıldatmadan önce alçının su ile doymuş hale gelmesi için beklenir. Asla su alçının içine boşaltılmaz, asla alçı su içine boşaltırken karıştırılmaz, asla karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra su veya alçı ilave edilmez.
Eğer karışım çok ince gibi görünüyorsa uzunca bir zaman sadece karıştırın, kalınlaşacaktır. Kuruma zamanını hızlandırmak için, alçıyı dökmeden önce, suya tuz ilave edilebilir.

Eski 10-07-2006, 20:18   #80
agaclar.net

malina's Avatar

Alçı çeşitleri hakkında bilgi buldum

Alçı türleri

Alıntı:
Alçı Hakkında

Alçı doğada pekçok yerde doğal kaynak olarak bulunan alçı taşının (jips-kalsiyum sülfat dihidrat) değişik tekniklerle kalsine edilerek öğütülmesi ve katkılandırılması yoluyla üretilir. Bu ürünün yapısı (kalsiyum sülfat yarıhidrat) uygulanan üretim tekniğine ve seçilen alçı taşının cinsine, reçetelendirilmesine, kullanımda karıştırılan suyun miktarına, su ile karıştırma yöntem ve şekline göre tebeşir mukavemetinden betonarme betonunun dört katı mukavemete kadar farklılık gösterir.

Ayrıca, süngerin su emiciliğinden mermerin su emiciliğine, birim hacim ağırlığı polistren ağırlığından granit kayanın birim hacim ağırlığına kadar değişebilen alçı çeşitleride bulunur. Biz, bu geniş yelpazede bulunan her ürünü üretebilmekteyiz.

Alçının teknolojik olarak iki çeşidi bulunur, ALFA ve BETA. İkisininde kimyasal içerik ve ifadesi aynı olmasına rağmen kristalografik yapıları farklıdır. Beta cinsi alçıda kristal yapı iğne gibi ve amorf şekilliyken, Alfa alçıda bu yapı daha rafine ve geometrik şekillerdedir. Uygulamada ise bu fark, Alfa alçının Beta alçıya göre çok daha az su ile karıştırılınca belli bir akışkanlığa gelmesiyle kendini gösterir. Alçının belli bir akışkanlığa gelmesi için gereken su miktarı üretim tekniğine bağlı olarak (alçı/su) 1 den 5'e kadar değişebilir.

Bu orantının yüksek değerlerinde alçının nihai ürün yoğunluğu ve buna bağlı olarak eğilme, basma, çizilmeye karşı mukavemeti artar. 100 gr alçının 25 gr su ile karıştırıldığı 4 kıvamdaki alçıdan yapılan nihai ürünün basmada mukavemeti 900 kg/cm² civarındadır. Normal bir betonarme betonunda bu rakamın 300 kg/cm² civarında olduğu düşünülürse Alfa alçı ile ulaşılan mukavemetlerin önemini anlamak kolaylaşır.

Alçı/su orantısının 5 olması halinde basma mukavemeti 1100 kg/cm²'ye kadar çıkacaktır. Alçı/su orantısı 1-1.5 arasındaki ürünü ancak Beta alçı ile, 1.5-5.0 arası orantılardaki ürünü ise ancak özel teknoloji ile üretilen Alfa alçı ile üretmek mümkündür.

Burada anlatılan teknolojik alçı çeşitlerini Anadolu'da 9000 yıl ve eski Mısır'da 6000 yıl evvel kullanılmaya başlanan bu malzemenin ulaştığı son nokta olarak düşünebiliriz.
Kaynak: Ata Alçı

Telefon : 0312 612 22 04
Fabrika Adresi : Hacımuratlı Köyü, Gölbaşı / ANKARA

Konu, Ankaradaki arkadaşlardan birinin elinden öpüyor Gidip ayrıntılı bilgiyi kim alacak ?

Eski 10-07-2006, 20:21   #81
agaclar.net

malina's Avatar

Aslında yoğurt kabı gibi şeyleri kullanmak yerine, alçı kalıp hazırlanabilir.

Biraz araştıralım. Böylece elips saksılar yapmak mümkün olabilir...

Eski 10-07-2006, 20:32   #82
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Neler varmış haberimiz yokmuş.
Ata25 de fena değil gibi.
Bunlar nerede bulunuyor ki.
Alçı kalıp fikri harika.Kendimiz yontarak kalıbı hazırlarız.Sonra seri üretim yaparız.

Eski 10-07-2006, 22:29   #83
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Mukavemet (kuru) :900 kg/cm² (basma)
Ata yapı biraz daha çalışsaydı kurşun geçirmez alçı yelek bile yapardık

Eski 11-07-2006, 18:42   #84
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

2. deneme

...Arkadaşlar verdiğiniz fikir üzerine hemde betondan tasarruf etmek aynı zamandada saksıyı hafifletmek için strafor kalıba ilaveler yaparak bu şekli elde ettim.saksı kalınlığı ilk denememden çıkardığım derslerden sonra daha ince oldu.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMAG00761.jpg (68.0 KB, 893 views)
Eski 12-07-2006, 13:48   #85

memet's Avatar

seramikçi arkadaşımla cuma günü buluşacağız. saksı yapımı konusunda ayrıntıları konuşunca anlatırım gelişmeleri..

Eski 14-07-2006, 17:33   #86

memet's Avatar

bonsai saksısı

arkadaşımla konuştum.atelyesinde konuyu görüşecek..

bu arada biçim boyut ve dışını renkli istiyorsak bu konudaki istekler konusunda daha fazla ayrıntı öğrenmek istiyor.onun daha önce siparişle yaptığı saksıları gördüm.. güzel bizle iletişim kuracak.

Eski 14-07-2006, 19:27   #87
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Aradaşlar, bu sitede bonzai ile ilgili oluşan ortamın ürettiği çalışmaların çoğu ülkemizde ilk kez yapılıyor sanırım. Adeta bonzai kültürünü Türkiye'de oluşturuyorsunuz. Bu gidişle tarihe geçeceksiniz.

Eski 14-07-2006, 19:38   #88

memet's Avatar

Hasan42 aklıma bir heykel tekniğini getirdiniz....
telden bir iskelet yapılır.sonra metal sineklik teliyle gövde oluşturulur.üzeri alçıyla kaplanarak heykel biçimlendirilir.

uygun kalınlıkta metal sineklik teli"herçeşit ve kalınlıkta bulunuyor.kafes teller"
istenen şekil verildikten sonra beyaz çimento mermer tozu harcıyla sıvanarak,kalıp kullanmadan doğrudan saksı elde edilebilir.özellikle tüz.taş üstüne konmuş bonsai biçimleri için çok iyi sonuçlar elde edilebilir.

bunu yapmak için hazırlanan harcın daha koyu olması gerekebilir.

Eski 14-07-2006, 22:27   #89
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Ne mutlu bana.
Konya'da buna benzer bir teknikle, yani metal iskeletin üzerine çimentolu malzeme giydirilerek, peri bacalarının, Mostar Köprüsü'nün vs. büyük maketleri oluşturuldu. Bunu saksıya uygulamak neden olmasın?

Eski 15-07-2006, 10:58   #90
agaclar.net

malina's Avatar

Talep edilebilecek saksılar konusunda bir anket hazırlayacağım. Soruları hazırlamama yardım eder misiniz?

1. Dikdörtgen
2. Yuvarlak
3. Elips
4. Serbest biçimli
5. Büyük
6. Orta
7. Küçük

Tabii büyükten kastın ne olduğu da yazılmalı... Belki saksı yüksekliği de...
Soruları netleştirince anketi açarız... 10 soru hazırlayabiliriz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024