agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2006, 18:18   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Gazbeton kullanarak bonsai saksıları yapalım

Bonsai saksısı bulma sorunu yaşayanlar için bir öneri... Aynı zamanda heykeltraşlık duygularınızı tatmin edebilirsiniz

Örnekleri hazırlamak internetten yararlandım. Bulduğum ytongla ilgili bazı fotoğrafları saksı biçimine dönüştürmek için photoshopta kesip biçmem gerekti İyi olmadılar ama fikir verebiliyorlar...

Ytong, çok hafif, işlenmesi kolay bir malzeme. Sulandırılmış çimento ve alçıyı fırça ile sürerek değişik etkiler yaratmak mümkün olabilir diye düşünüyorum.

y1.jpg

y2.jpg

y3.jpg

y4.jpg

Testere, keski, tornavida, eğe, zımpara gibi eletlerle biçim verebilirsiniz. Yalnız bu çalışmayı uygun bir yerde yapmalısınız. Epey toz çıkacaktır. Anneleriniz ya da karılarınızdan "neler öneriyorsun böyle!" diye mail almak istemiyorum

Düzenleyen malina : 20-06-2006 saat 08:50
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2006, 19:04   #2
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Çok iyi fikir...

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2006, 20:54   #3
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Ehem! Bir katkı olarak söylüyorum.
Öğrenci evlerine çok güzel ve dayanıklı
bir elektrik ocağıda olabiliyor ytong.

Tamam alakası yok ama olsun.

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2006, 22:45   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2006
guzel fikir bu ama cicekli bonsai icin daha iyi olablir aceba?

ade1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 00:11   #5
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ade1
guzel fikir bu ama cicekli bonsai icin daha iyi olablir aceba?
Katılıyorum.. Parlak çiçek renkleriyle beyaz saksı rengi oldukça uyumlu olacaktır.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2006, 08:52   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Renklendirilmiş farklı malzemeler ile boyayarak (Tabii bunların suya dayanıklı olanlarından seçilmesi gerekiyor) kullanım alanı genişletilebilir diye düşünüyorum...

Eski 20-06-2006, 08:54   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Aslında en iyisi denemek

Yeterli katılımcı olursa; yaz sonunda, tek seferlik, ytong bonsai saksıları yarışması bile yapabiliriz

Eski 20-06-2006, 09:30   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Malzeme özellikleri

Ytong Yapı Malzeme ve Elemanları betondan 6, tuğladan 3 kez daha hafiftir

Ytong, beton sınıfına girmesine karşın ahşap gibi kolayca işlenebilir. Testere ile kesilebilir, matkap ile delinebilir, rendelenebilir, çivi çakılıp vidalanabilir, kolaylıkla kanallar açılabilir. Kesilebildiği için malzeme kaybı en aza inmektedir.

Ytong yeryüzünün en değerli varlığı olan topraktan değil, kuvarsit veya kum ile çimento, kireç ve suyun karışımından elde edilmektedir.

Ytong, betondan 13, delikli tuğladan 2-4 kez daha fazla ısı yalıtımı özelliğine sahiptir. Ytong'un ısı yalıtımını sağlayan unsur, küçük gözenekler arasında sıkıştırılmış kuru havadır.

Kaynak: www.ytong.com.tr

Eski 08-08-2006, 13:11   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2006
Ytong henüz harç halindeyken hacim verip kabartmak için aluminyum tozu kullanılır. Bünyesinde barındırdığı havadan dolayı kolay kolay su geçirmez (akvaryumda kullanmayı denemiştim bir zamanlar). Saksı olarak ham haliyle kullanmanın ufalanma sorunu yüzünden pratik olmayacağını düşünüyorum. Alçıyla sıvanırsa olur mu diye düşünüyorum. Aslında alçının da üzerine porselene çekilen parlak malzemeden çekilebilirse harika olur ama aramızda o malzemeyi nasıl elde edebileceğimizi bile kimse var mı?

kadirx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2006, 13:46   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Porselen türü malzemeler fırınlanıyor, bunu yapamayacağımıza göre o olmaz.

Bizim mahalledeki ekmek fırınının hem ısısı yetmez, hem de adam ekmeklerin yanına koymaz

Eski 08-08-2006, 14:11   #11
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Gazbeton şekil vermeye çok uygun bir malzeme.
Üzerinde çalışmak ahşapla bile çalışmaktan çok daha kolay.

Eğer suya karşı içten yalıtım düşünülüyorsa "çimento bazlı" kristalize su yalıtımı tozları biraz daha koyu halde karıştırılıp normalden daha kalın tabaka halinde sürülmek kaydıyla kullanılabilir.

Bu alternatifi beğenmeyenler tek ya da çift bileşenli likit su yalıtımı membranı ile iç kısımdan boyar gibi yalıtabilirler. Ancak ben olsam ilk seçeneği kullanırdım. Çünkü çimento bazlı mineral bir malzeme üzerine gene aynı esaslı malzeme kullanarak doğada köklerin karşılaştığı hafif alkalin kayaçlara benzeyen bir doku ile kaplanmış olacaktır.

Gazbeton işlenerek yapılmış iki harika saksı kaidesi şu an ofisimde. Ne yazık ki şu an fotoğraf çekemiyorum. Bu kaideleri görenler eminim yukarıdaki saksılarla birleşiminin nasıl bir darbeli etki yapacağını hayal edebileceklerdir.

Saygılar,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2006, 15:03   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
en kısa zamanda görelim oğuz bey lütfen.

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2006, 11:26   #13
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erguvan Muhibbi
en kısa zamanda görelim oğuz bey lütfen.
Sn. Erguvan Muhibbi,

Sizi çok fazla bekletmemek için ısmarlama bir makine ile kolleksiyonu toparladım.
Genel beğeni toplayacağını tahmin ediyorum.
Ancak fotoğraflara geçmeden önce sık karşılaşılan bir yanlışı düzeltmek istiyorum. YTONG bir markadır. Bir gazbeton markasıdır. Aynı SELPAK ve kağıt mendil gibi. Ürünün YTONG dışında üreticileri de mevcuttur. Bu nedenle ilgili moderatör arkadaşlardan başlıktaki "YTONG"u kelimesini "GAZBETON" olarak değiştirmelerini rica ediyorum (gazbeton bitişik yazılır).

Ayrıca belirtmem gereken bir konu daha var. Aşağıda göreceğiniz çalışmaların tamamı el işçiliğidir ve AKG Gazbeton Firmasında görevli "zanaatkar" Murat Usta tarafından vücuda getirilmiştir.

Devam edecek.

Eski 18-08-2006, 11:27   #14
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Devam edecek.

Eski 18-08-2006, 11:30   #15
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Burada görülen kaidelerden bazıları doğrudan saksı kaidesi olmasa da ilham vermesi bakımından paylaşmayı uygun gördüm.

Saygılarımla,

Eski 18-08-2006, 11:33   #16
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Murat Usta'nın ellerine sağlık.Hepsi çok güzel.
Oğuz Bey paylaşım için size de teşekkürler.
Bonsai saksısı olmasa bile saksı altlığı, bonsai sehpası yapımında kullanılırsa harika olur.
Bonsai saksısı da olur ama yalıtım ve renklendirme konusunda aklım karışık.

(malina senin başlığı gazbeton olarak değiştirdim,umarım bana kızmazsın. )

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2006, 11:38   #17
agaclar.net

malina's Avatar

Oğuz, Murat Usta'ya yalıtım konusunda ne yapılabilir, sorar mısın?

Eski 18-08-2006, 11:50   #18
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oguz SAGLAM
Gazbeton şekil vermeye çok uygun bir malzeme.
Üzerinde çalışmak ahşapla bile çalışmaktan çok daha kolay.

Eğer suya karşı içten yalıtım düşünülüyorsa "çimento bazlı" kristalize su yalıtımı tozları biraz daha koyu halde karıştırılıp normalden daha kalın tabaka halinde sürülmek kaydıyla kullanılabilir.

Bu alternatifi beğenmeyenler tek ya da çift bileşenli likit su yalıtımı membranı ile iç kısımdan boyar gibi yalıtabilirler. Ancak ben olsam ilk seçeneği kullanırdım. Çünkü çimento bazlı mineral bir malzeme üzerine gene aynı esaslı malzeme kullanarak doğada köklerin karşılaştığı hafif alkalin kayaçlara benzeyen bir doku ile kaplanmış olacaktır.

Gazbeton işlenerek yapılmış iki harika saksı kaidesi şu an ofisimde. Ne yazık ki şu an fotoğraf çekemiyorum. Bu kaideleri görenler eminim yukarıdaki saksılarla birleşiminin nasıl bir darbeli etki yapacağını hayal edebileceklerdir.

Saygılar,
Sn. Malina,
Gazbeton'un ve yalıtımın (ayrı konular olarak) uzmanı ne yazık ki Murat Usta değil. Şu an karşınızda duruyor .

Saygılar,

Eski 18-08-2006, 12:14   #19
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Oğuz Bey cahilliğimi bağışlarsanız bende soru sormak istiyorum.
  • "Çimento bazlı" kristalize su yalıtımı tozları dediğiniz bildiğimiz çimentodan farklı bir şey mi oluyor? Bunu nereden temin edebiliriz?
  • Birde içini yalıttıktan sonra dışını nasıl renklendirebiliriz, bu konudaki fikirleriniz neler?

Eski 19-08-2006, 11:25   #20
Ağaç Dostu

Oğuz bey çok teşekkürler.
Bu gazbeton kullanılarak doğrudan saksı yapılıyor mu
Üretim paletinde saksı var mı

Eski 19-08-2006, 11:45   #21
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef
Oğuz Bey cahilliğimi bağışlarsanız bende soru sormak istiyorum.
  • "Çimento bazlı" kristalize su yalıtımı tozları dediğiniz bildiğimiz çimentodan farklı bir şey mi oluyor? Bunu nereden temin edebiliriz?
  • Birde içini yalıttıktan sonra dışını nasıl renklendirebiliriz, bu konudaki fikirleriniz neler?
Sn. Bonsaireef,
Doğrudur. Çimentodan farklı bir malzemedir. Çimento hammadde olarak kullanılır ve çeşitli katkılarla özellikleri geliştirilir. Bu konuda kimyasal detaylara girmek gereksiz ve sıkıcı olacağı için bu kadarı yeterlidir bence. Yalıtımcılarda çeşitli markaların tek ya da çift bileşenli ürünleri satılmakta. Bununla ilgili iyi bilinen SİKA, YKS-Yapkim-Degussa, ARY (Ürün adı kristeks - seramik yapıştırma harcı gibi bir torbada satılan toz bileşenin yanında bir bidonda beyaz renkli sıvı solüsyon bileşen karıştırılır), Köster, vs.. birçok marka var.

Renklendirmek için akrilik (özellikle dışcephe) boyalar uygun olacaktır. Ama bir iki şey söylemek isterim; gazbeton yaklaşık olarak %85 küçük hava kabarcıklarından oluşan bir malzeme. Kabarcıklar düzgün ve eşit dağılımlı. Yani yapı olarak volkanik amorf kayaçların yapay bir modeli. Ben bu dokuyu çok seviyorum ve bu rengi görmek rahatsız etmiyor. Ancak yüzeyden parçacık ve toz dökülmesin istiyorsanız bu yüzeylerin üzerine bir sertleştici solüsyon sürülebiliyor. Görüntü boyanmamış gazbetondan farksız ancak tozlanma sorunu yok. Boya uygulanacaksa yüzeydeki boşluklar tıkanabilir. Ya da en iyisi çimento ya da alçı macunla bu yüzeylerdeki boşlukları doldurmak sonra boyamak daha uygun olacaktır.

Aslında yüzey kaplama konusunda "kendin yap" kapsamında uygulanabilecek birçok malzeme var. Geçen hafta Adarium'um üzerine yaptığım kayalık görüntülü saksı terası, sert köpük (XPS) ve silikonla yapıştırıp, maket bıçağıyla şekillendirip, çakmakla hafifçe yakarak kesim izlerini yumuşattıktan sonra yüzeyi siyah silikonla sıvayıp üzerine ince deniz kumu dökerek kapladım. Böyle bir uygulama gazbeton üzerine de uygulanabilir. Silikon tuttutma problemi olsa bile seramik harçlarıyla yapılan pasta yüzeye sürülerek üzeri kumlanabilir örneğin...

Aslında aklıma şu da takılmıyor değil; gazbeton, bitki harçlarında kullanılan perlitle pek çok bakımdan benzer karekterde bir malzeme. Haliyle yalıtmak konusunda çok titiz olmamak gerektiğini düşünüyorum. Benim gazbeton saksı ile ilgili bir denemem olmadı, ancak su içinde ve sucul bitkili ortamda kullanım denemeleri hakkında çalışma yapan bir iki akvaryum meraklısı oldu. Bu gibi denemelerden de bildiğim kadarıyla kimyasal yapısının bitki ve balıklar açısından toksik bir etkisi olmadığını düşünüyorum. Haliyle bu tür saksıların içini hem su sızdırmaması için kaplamak hem de (anladığım kadarıyla) kimyasal etkilerinin önlenmesi için kaplamak gerekli değil. Daha doğrusu çok iyi yalıtmak önemli değil gibi (Bunları yazarken sesli düşünerek yazdığımı bilmenizi isterim.). Hatta içine sızacak su zamanla nem geri yüklemesi bakımından faydalı bile olabilir. Tekstürlü yüzey, köklerin kavramasına elveren bir yüzey ise ve saksı değişimlerinde bu yüzeylere tutunan kökler zarar görebilir gibi bir tereddüt varsa o konunun uzmanları da aramızda.

Saygılar,

Eski 19-08-2006, 11:53   #22
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erguvan Muhibbi
Oğuz bey çok teşekkürler.
Bu gazbeton kullanılarak doğrudan saksı yapılıyor mu
Üretim paletinde saksı var mı
Sn. Erguvan Muhibbi,
Gazbeton üretim tesisleri çok büyük tesisler ve ürün yelpazeleri yalnız standart yapı malzeme ve elemanlarına dönük. Burada gördüğünüz örnekler tamamen içten gelerek yapılmış kişisel çalışmalar. Gazbeton yoğun olarak 25cm yükseklik, 60 cm boy ve 5 cmden başlayıp 30 cm kalınlığa kadar kalınlıklarda üretilen bloklar. Bu blokları herhangi bir ardiyeden çok uygun fiyata 1-2 adet alıp kolayca oyup işlemek mümkün. İşlemek gerçekten ahşaptan kolay.

Saygılarımla,

Eski 19-08-2006, 11:57   #23
Ağaç Dostu

Dostum teşekkürler. Lütfettiniz.

Eski 19-08-2006, 12:00   #24
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Estağfurullah efendim.
Muhatap görüp sual ettiğiniz için müteşekkirim.
Saygılarımla,

Eski 20-08-2006, 12:50   #25
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Aslında aklıma şu da takılmıyor değil; gazbeton, bitki harçlarında kullanılan perlitle pek çok bakımdan benzer karekterde bir malzeme. Haliyle yalıtmak konusunda çok titiz olmamak gerektiğini düşünüyorum. Benim gazbeton saksı ile ilgili bir denemem olmadı, ancak su içinde ve sucul bitkili ortamda kullanım denemeleri hakkında çalışma yapan bir iki akvaryum meraklısı oldu. Bu gibi denemelerden de bildiğim kadarıyla kimyasal yapısının bitki ve balıklar açısından toksik bir etkisi olmadığını düşünüyorum. Haliyle bu tür saksıların içini hem su sızdırmaması için kaplamak hem de (anladığım kadarıyla) kimyasal etkilerinin önlenmesi için kaplamak gerekli değil. Daha doğrusu çok iyi yalıtmak önemli değil gibi (Bunları yazarken sesli düşünerek yazdığımı bilmenizi isterim.). Hatta içine sızacak su zamanla nem geri yüklemesi bakımından faydalı bile olabilir. Tekstürlü yüzey, köklerin kavramasına elveren bir yüzey ise ve saksı değişimlerinde bu yüzeylere tutunan kökler zarar görebilir gibi bir tereddüt varsa o konunun uzmanları da aramızda.
Daha önce ponza taşından saksı yapmıştım.Saksının su sızdırmasının iyi olacağını düşünmüştüm.Ama düşündüğüm gibi olmadı.O kadar fazla sıvı kaybı oluyordu ki sulamakla baş edemez hale geldim ve saksı değiştirdim.Eğer gazbetonda pomzada olduğu gibi su sızdırırsa nem geri yüklemesi ile yapacağı faydadan daha fazla su kaybı zararı olacaktır diye düşündüm.O yüzden içi su geçirmez şekilde yalıtılırsa iyi olur diye düşünüyorum.Kimyasal bir zararın olacağını sizin gibi ben de düşünmüyorum.Saksı değişiminde zaten kök budamasıda yaptığımız için yüzeye tututan köklerin bir sorun yaratacağını da düşünmüyorum.

Alıntı:
Renklendirmek için akrilik (özellikle dışcephe) boyalar uygun olacaktır. Ama bir iki şey söylemek isterim; gazbeton yaklaşık olarak %85 küçük hava kabarcıklarından oluşan bir malzeme. Kabarcıklar düzgün ve eşit dağılımlı. Yani yapı olarak volkanik amorf kayaçların yapay bir modeli. Ben bu dokuyu çok seviyorum ve bu rengi görmek rahatsız etmiyor. Ancak yüzeyden parçacık ve toz dökülmesin istiyorsanız bu yüzeylerin üzerine bir sertleştici solüsyon sürülebiliyor. Görüntü boyanmamış gazbetondan farksız ancak tozlanma sorunu yok. Boya uygulanacaksa yüzeydeki boşluklar tıkanabilir. Ya da en iyisi çimento ya da alçı macunla bu yüzeylerdeki boşlukları doldurmak sonra boyamak daha uygun olacaktır.
Dışını renklendirmeye gelince Çiçek açan türlerde çiçek renkleriyle uyumlu açık renk saksılar kullanılsa da diğer bonsailerde koyu renk saksılar daha iyi görünüyor.Bonsaide saksının ağaçla uyumu bonsainin güzelliğinin bence üçte biri.Beyaz bir saksı ilk bakışta görüntü bütünlüğünü bozup dikkati biraz olsun üzerine çeker ve saksı ile ağacın gövdesi arasındaki kontrast çok fazla olur diye düşünüyorum.Bu nedenlerle boyanma ihtiyacı olduğunu düşündüm.Ama gazbetonun güzelliği konusunda süphe yok.Çok dekoratif.

Eski 20-08-2006, 13:19   #26
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Beyaz bir saksı ilk bakışta görüntü bütünlüğünü bozup dikkati biraz olsun üzerine çeker
Malzemenin ve ortamın özelliğinden uzun süre beyaz kalacağını sanmam

Kirli bir görünüm oluşmaması için de boyanması (deliklerinin kapanması amaçlı) gerekiyor diye düşünüyorum.

Eski 20-08-2006, 14:12   #27
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Malzemenin ve ortamın özelliğinden uzun süre beyaz kalacağını sanmam
Malina çok haklı bir de bu problem var.

Eski 21-08-2006, 16:41   #28
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
Gazbetona iç çamaşırı olarak, mevcutta kullanılan saksı gömülebilir. Ortaya çıkacak bu -yeni- giydirilmiş saksının dışı ambiansa içi ise, içinde bulunacak bitkiye fayda sağlayacaktır. Bu tür bir saksıda, toprak değişimi vs. de daha kolay yapılabilecektir. Gazbetonu yalıtmaya alternatif bir çözüm olabileceği için, belirtmeden geçemedim.

Keza düşük pH isteyen bitkilerde, gazbetonun bazik bir etkileşim unsuru doğurabileceği yönünde endişe hasıl olabilir. Saksının gömülmesi, bu tür bir endişeyi doğmadan bertaraf edebilir sanırım.

saygılar,

saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 17:57   #29
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Sayın Kemal Bey öncelikle hoşgeldiniz.
Öneriniz için teşekkürler.
Yalnız saksının içine uydurabileceğimiz başka saksı bulabileceğimizi sanmıyorum.Çünkü biz gazbetondan bonsai saksısı yapmayı planlıyoruz.Bonsai saksılarıda oldukça farklı oluyor.

Eski 24-08-2006, 23:19   #30
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
Haklısınız. Sanırım gazbetonun buradaki işlevinin herhangibir saksı için olmadığını
atlamışım. Yalıtım vs. konularını okuyunca, "iç cephesi yalıtılmaya çalışıyor!" şeklinde algıladığımdan bu fikir aklımda belirdi.

Kolay gelsin,

saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024