agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2006, 20:44   #1
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
bonsai ye başlayanların en çok yaptığı 3 hayati hata

1- Bonsainizi, gövde kalınlığı, dal ve gövdenin genel görüntüsü, nihai şeklini almadan kesinlikle saksıdan bonsai saksılarına almayın.
2- Aslında bütün çiçeklerimiz için gereken gübreleme işlemi bonsailermizde daha hayati bir önem taşıyor.Bonsai yetiştirmek zamana karşı sabır istediğinden dolayı gübreleme, sonuç almada hızlandırıcı bir görev görüyor. Benim kişisel tecrübem, sulama ile beraber gübreleme de düzenli yapıldığı zaman, o bonsai resimlerinde imrenerek baktığım, toprağın üzerinde yosun oluşumu ve minyatür bitkiler oluşmaya başlıyor.
3- Bonsaisini hazır alan **** kendisi bonsai yapmak isteyenler aldığı türün iç mekanmı dış mekan bitkisimi olduğunu iyi bilmeliler. Çünkü bonsailerin veya yapılmak istenilen adayların büyük bir çoğunluğu dış mekan çalı veya ağaç türüdür. Şunu unutmayalım ki evlerimizde yetiştirdiğimiz bitkilerin büyük çoğunluğunun doğal ortamı tropikal kuşaktır. Ağaç ve çalı türlerinin büyük bir kısmı kışın soğuk ister ve bu dönem dinlenme dönemleridir.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2006, 23:13   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Bişi sorcam ben yeni yetiştirmeye başladımda bitkinin sulamasını yaparken suyun içine mantar ilacıda atim mi yoksa sadece hasta olduğu zaman mı katim ilacı?

Bonsai junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2006, 23:15   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Bide ben bitkini ne tür olduğunu bilmiyorum, nasıl anlayabilirim?

Bonsai junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2006, 23:26   #4
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Bitkinin ne tür olduğunu öğrenmek için bu başlığa ağacınız resmini eklerseniz yardımcı olabiliriz.

Mantar konusunda sürekli ilaç vermeyi düşünüyorsanız gerek yok diye düşünüyorum.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2006, 00:13   #5
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Bitkilerinize vereceğiniz ilaçları Mine Pakkaner'e sorarsanız daha sağlıklı cevaplar alırsınız.
Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj)

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2006, 01:05   #6
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Bonsai teli

Tel sıkıntımız sona ermiştir!

Sayın Adrian (ade1) 12 yıldır bonsai ile ilgileniyor.Oldukça tecrübeli birisi.Kendisi sürekli bakır tel kullanıyormuş.

Alüminyum tel kullananlar bilir, alüminyum tel çok yumuşaktır ve çok rahat sarılır.Esnekliğide yoktur(yani verdiğiniz şekilde kalır) ve çok rahat şekil verilir.Ben bakır ve alüminyum telin ikisinide denediğim için çok iyi biliyorum.Gerçekten alüminyumun avantajı çoktur.Tek dezavantajı ise bulunamaması.Buda önemli bir dezavantaj.

ade1 (adrian) in tavsiye ettiği yöntemde bakır teli iyice kızdırıp, soğumaya bırakıyorsunuz.Sonrasında bakır tel çok yumuşuyor.Çok rahat sarılabilecek bir hal alıyor.Denedim ve artık alüminyum tel diye sokaklara düşmeyeceğim.

Sayın yeni üyemiz ade1 (Adrian) sizden rica etsek bakır tel ile ilgili tecrübelerinizi burada bizlere aktarabilirmisiniz.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2006, 20:52   #7
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
İstanbul'da Alüminyum tel arayanlar:

Karaköy de Tersane Cadesi Galata Mahkemesi sokak civarında Alüminyumculardan alabilir.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2006, 21:01   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Denedim

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2006, 21:32   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Tabii ki çok daha yumuşak bir tel oldu... Denetlemesi daha kolay...

Eski 14-06-2006, 03:06   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2006
merhaba arkadasim bonsaireef, herkese merhaba,ben simdi burayami yazayim artik?ozaman benim bonsai resimlerimi buraya koymak gerek mi?bugun den sonra ben artik buradayim.
sagol
ade

ade1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2006, 10:23   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
ben simdi buraya mi yazayim artik? o zaman benim bonsai resimlerimi buraya koymak gerek mi?
Bonsai bölümündeki kategorilerden uygun olanın altına, yeni başlık açarak ekleyeceksiniz değil mi?

Hoşgeldiniz

Eski 04-08-2006, 23:54   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
3.

Bonsaime tel sarmak için hangi teknikleri kullanabilirim? Bu gerçekten faydalı mı?

İstenilen şekli sağlamak için ya da klasik bonsai durumuna ulaşmak için tüm bitkilere tel sarılması gerekmez. Mesela fukien çayı tel kulanılmaksızın kolaylıkla biçime sokulabilir. Acemierin düşüncelerinin aksine, bir bonsaiye tel sarmak bitkinin küçük kalmasını sağlamak için değil daha ziyade ağacın şeklini güzelleştirmek amacı ile dalların istenilen yerde kalması için geçici bir boyut sağlamak içindir. Tel kalıcı olarak ağaç üzerinde bırakılmamalı ve düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Tel sararken ağacın doğadaki kavislerini taklit etmeye çalışın. Sadece uğraşılan dalın çevresindeki teli burmak için basınç uygulanınca kırılması muhtemel olmayan dallar üzerinde çalıştığınızdan emin olun. Halihazırda 2 tür bonsai teli mevcuttur; bakır ve aliminyum teller. Elde edilmesi kolay, daha ucuz ve doğal olarak renksiz alminyum tellerden(gümüşi) daha güzel bir renge sahip olmasına rağmen özellikle yeni başlayanlar için dallara uygulanması oldukça zordur ve eğer yanlış uygulanırsa –ki bu çok kolaydır – en değerli bonsainizi bir harabeye çevirebilir. Şüphesiz bakır tel gibi renklendirilmiş ve herhangi bir bonsai fidanlığından elde edilebilen aliminyum teler daha iyidir. Bakır telden daha yumuşaktır ve genellikle aynı etkiye sahiptir. Kullanacağınız telin uzunluğu, üzerinde çalışacağınız dalın boyutuna bağlıdır ve çoğu kesimde sizin tarafınızdan belirlenebilir, ayrıca dalın şeklini ne ölçüde değiştireceğiniz ve bitki türünün mukavemetine de bağlıdır. Değişik uzunluklarda telleri edinip bahçenizdeki diğer budanmış dallarda denemelisiniz. Her zaman telinizi toplayıp (bir bonsai ise çok dikkatli olmalısınız) düzleştirip tekrar kullanabilirsiniz. Kalem kalınlığındaki dallar için 3.5 mm kalınlığında teller tavsiye ediyorum. Kullanmanızı tavsiye ettiğim en düşük tel kalınlığı ise 2.0 mm.

Tel sararken kullanılacak en güvenli yöntem iki elimizle dalı kavrayıp (mengenenin görünümünden farklı değil) teli dal çevresinde yavaşca takip ederek –gövdeye zarar vermediğimizden emin olarak uygulamaktır. İstediğiniz şekli elde etmek için önce teli sarın ve daha sonra dalı eğmek(tel ve mengene methodu ile mümkün olan) için endişe edin. Yapraklara ya da eğer güzdeyseniz filizlere dikkat edin. En iyisi teli bir yere tutturmaktır çünkü yoksa dalı yeniden bükebilir. Bu teli toprağa gömük daha sonra gövdeden geçirerek uygulayacağımız dala kadar uzatmak ya da başka bir dala sabitlemek suretiyle yapılabilir. Bazen kalın bir dalı,gövdeyi eğmek için büyük çaplı bir tel kullanmak zor olduğunda ya da doğru çaptaki tele sahip olmadığınızda telleri ikileyebilirsiniz ve dalı iki kez sarabilirsiniz.

En iyisi tel sarmadan bir gün önceden sulama yapmamak ve işlemden sonraki iki hafta gölgede bırakmaktır. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında telin bonsai kabuğunun içine doğru keserek ilerlemesine karşın her bir kaç haftada bir kontrol edin ya da tamir edilemeyecek izler kalması riskini göze alın. Hasarın ciddiyetine bağlı olarak telin verdiği zararın oluşumu çok çok yıllar alabilir. Geniş gelişim ataklarından dolayı yaprak döken ağaçlar tel hasarına özellikle açıktır.

http://www.bonsaisite.com/mainten1.html

ibuprofen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 00:57   #13
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
15 yıldır bakır tel kulanıyorum.Almanyada iken dış yüzeyi bakır içi ise Alüminyum orjinal bonsai teleri kulandım fakat bazı ağaölarrın dal yapısı esneme için çok güçlü oldugundan tel dala bir kaç kez sarmak gerekiyor buda görüntü açısından hoş olmuyor bu yüzden pıyasada satılına farklı kalınlıkda ki bakır elektrik tellerini kulanıyorum son 8 yıldır.Dış plastiğini ocak üstünde 4 ial5 saniye tutup sıyırıyorum ondan sonra dalın kalınlıgına göre artık tecxrube ile orantılı olrak telin kalınlıgını tahmin edip dala sarıyorum.zaten bonsai uygulaması adlı videoda bu uygulamayı gösterdim.Bundan sonraki uygulama da diğer bir basit mazemeyi anlatacağım.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 20:59   #14
çiçeklerin annesi

berte's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2007
Galeri: 1
selamlar
siteyi çok beğendim. samimi ifadeler hoşuma gitti.
ben de dün kendime bir pachıra aquatica aldım.
en kısa zamanda resmini de koyacağım.
benim gibi çiçekleri seven herkese iyi günler...

berte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 13:37   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Berte merhaba, aramiza hos geldin.
uyeler tanisiyor basliginda kendini tanitirmisin?
Soracagin sorulari ve paylasacagin deneyimlerini bekliyoruz.
Saglicakla kaliniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 21:15   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef Mesajı Göster
Tel sıkıntımız sona ermiştir!

Sayın Adrian (ade1) 12 yıldır bonsai ile ilgileniyor.Oldukça tecrübeli birisi.Kendisi sürekli bakır tel kullanıyormuş.

Alüminyum tel kullananlar bilir, alüminyum tel çok yumuşaktır ve çok rahat sarılır.Esnekliğide yoktur(yani verdiğiniz şekilde kalır) ve çok rahat şekil verilir.Ben bakır ve alüminyum telin ikisinide denediğim için çok iyi biliyorum.Gerçekten alüminyumun avantajı çoktur.Tek dezavantajı ise bulunamaması.Buda önemli bir dezavantaj.

ade1 (adrian) in tavsiye ettiği yöntemde bakır teli iyice kızdırıp, soğumaya bırakıyorsunuz.Sonrasında bakır tel çok yumuşuyor.Çok rahat sarılabilecek bir hal alıyor.Denedim ve artık alüminyum tel diye sokaklara düşmeyeceğim.

Sayın yeni üyemiz ade1 (Adrian) sizden rica etsek bakır tel ile ilgili tecrübelerinizi burada bizlere aktarabilirmisiniz.
ben yeni üyenizim formu incelerken bir konu dikkatimi çekti:bakır teli yumuşatmak için akkor hale getirip (eritmeden renk değişimine başladığı an)hemen su kabına atın.hamur gibi olacaktır.havada soğutursanız sertleşir.iyi çalışmalar dilerim.)

korelx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 05:51   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korelx Mesajı Göster
ben yeni üyenizim formu incelerken bir konu dikkatimi çekti:bakır teli yumuşatmak için akkor hale getirip (eritmeden renk değişimine başladığı an)hemen su kabına atın.hamur gibi olacaktır.havada soğutursanız sertleşir.iyi çalışmalar dilerim.)
Iyi gunler korelex aramiza hos geldiniz. Uyeler tanisiyor basligi altinda kendinizi tanitirmisiniz? Boylece aramiza katilan yeni uye ile hepimiz tanismis oluruz.

Yukarda yaptiginiz bakir teli yumusatma yonteminin, ben yillar var tersini yapiyorum. Tel yeterince isindiktan sonra[rengi kiraz kizilligina dondugu zaman] atesten alip kendi basina sogumaya birakiyorum ve bu islemden sonra tel iyice yumusuyor. agaclarim uzerinde hic zorlanmadan sarim yapiyorum.

Sizi, sadece bonsai icin kullanilacak tellerle degil, Bonsai ile de ilgilenmenizi bekliyoruz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2007, 15:41   #18
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Bonsai ile pek alakam yok ama bakır telle ilgili konuşabileceğimi sanıyorum.

Bakır teller 5 - 8 mm kalınlığında filmaşin tabir edilen kalın kangal halindeki malzemeden ısıtılmadan ortam sıcaklığında çeşitli ebatlardaki deliklerden sırasıyla ( paso ) çekilirler.

İstenilen kalınlığa indirilen ( her defasında daha küçük bir delikten çekilerek geçirilen ) tel soğuk deformasyon nedeniyle sertleşir. Kızıllaşana kadar ısıtılan malzemeler soğuk deformasyon sırasında uzayan tane yapılarını tekrar eski haline getirir ve yumuşarlar.

Burada kullanılan soğutma ortamı final sertliği etkiler eğer suda aniden soğutursanız daha az esnek ve yumuşak , havada soğutursanız daha yumuşak ve daha kolay şekil verilebilen bir malzeme elde edersiniz.

Malzemenin plastik şekillenmesini ( yani istenilen formda kalmasını istiyorsanız ) havada soğutmanızı , elastik şekillenmesini ( yani size daha fazla direnmesini stiyorsanız ) hızlı olarak suda soğutmanızı tavsiye ederim.

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 22:51   #19
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Merhaba,
Bonsailerde kullanılabilecek ince teller için bir çözüm geldi aklıma.
Telli defterleriniz bitince telini atmayın, çıkarıp alın. Sertliği çok uygun, çeşitli renkleri de mevcut.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 21:26   #20
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Forumda bir yerlerde yazmıştım bu vesile ile tekrar hatırlatıyım.ben ince tel ihtiyacımı bir elektrik malzemeleri satan mağazadan birkaç metre telefon kablosu alarak temin ediyorum.İçinden 3 sıra ince tel çıkıyor.Taze, ince ve yumuşak dallarda işe yarıyor.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 21:35   #21
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
İnce dallar için nalburlarda kiremit bağlama teli satılır hem ucuz hemde yumuşaktır. Diğer aradığınız telleride BOBİNAJ cılarda çok hurda bakır tel vardır. İhtiyacınızkadarını ücretsiz bile alabilirsiniz. Arızalı motorları söküp yeni bakır tellerle sardıklarından eskileri hurdacıya gider. Bir miktar talep etdiğinizde sizi geri çevireceklerini sanmıyorum.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2008, 21:59   #22
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sac bakır satılan yerlerde, istediğim kalınlıkta bakır teli kolayca bulabiliyorum.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 04:23   #23
Ağaçsever

hanbiyçe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2010
evde zeytin ağacım var gövdesi de kalınlaşmaya başladı ilk kez bonsai yapıcam,Muğla'dayım ve bonsai teli bulamıyorum MUğla'da olan veyardımcı olabilecek biri var mı

hanbiyçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2012, 08:23   #24

memet's Avatar

Bobinajcılarda çıkma tel olarak bulabilirsiniz.

Eski 09-03-2012, 08:29   #25
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Nerdeyse bütün il ve ilçelerde hurda kablo toplayıcısı insanlar vardır.
Bu arkadaşlar çevreden topladıkları kabloların plastik kısımlarını soyup bakır ve aleminyum kısımlarını biriktirip geri dönüşüm fabrikalarına hurda olarak veriyorlar.
Bu tür yerler bulunarak istediğiniz her türlü kalınlıktaki telleri hurda fiyatına almış olursunuz.
Ya da inşaatlarda arta kalan kısa kısa hurda kablolar çöpe atılır bunları bulunup bir çakı yardımı ile plastik kısmı soyularak para harcamadan da işinizi görecek telleri elde etmiş olursunuz. Kolay gelsin.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 17:21   #26
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanbiyçe Mesajı Göster
evde zeytin ağacım var gövdesi de kalınlaşmaya başladı ilk kez bonsai yapıcam,Muğla'dayım ve bonsai teli bulamıyorum MUğla'da olan veyardımcı olabilecek biri var mı
Adresinizi verin, ağacınızın bir fotoğrafını yayınlayın , ihtiyacınız olacak kadar kısmı size kargo ile göndereyim(ücretsiz).

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2012, 14:02   #27
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Karaköy'de biraz dolanmam gerekti ama alüminyum tel buldum. Fakat ararken galvaniz tel önerdiler. Şekillendirilmeye müsait, çeşitli kalınlıkları da bulunuyor, sordum paslanmıyormuş da... Gene de ısrarla alüminyum aramaya devam ettim. Forumda da tarattım ama galvaniz hakkında bir bilgi yok. Galvaniz tel kullanabilir miyiz?

pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2012, 14:18   #28

memet's Avatar

Galvaniz, üzeri kaplanmış demri tel. Bonsai için uygun değil.
Bakır ya da alüminyum tel kullanın.

Eski 01-01-2013, 21:20   #29
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Bakır Pirinç Alüminyum Bronz Kurşun Paslanmaz Ürünler

burası da alternatif olabilir. Ben satın almadım burdan ama bulamayanlara uygun fiyatlı bir Alternatif olabilir. Galvaniz kaplama var mı sormak gerekir.

Düzenleyen alibaba : 01-01-2013 saat 22:39
alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 09:24   #30
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alüminyum tel için mertaluminyumtel i öneririm. Ben oradan alıyorum ve her türlü kalınlığı var, ufak bir fark karşılığında boyatma da yapıyorlar. http://www.mertsanaluminyumtel.com/

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024