agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2013, 14:33   #31
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Eğer bir kaç adet bonsai çalışmanız var ise

Aşağıda ki link size daha uygun olacaktır.
Kaplama Teller

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2013, 22:58   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
İnce dallar için nalburlarda kiremit bağlama teli satılır hem ucuz hemde yumuşaktır. Diğer aradığınız telleride BOBİNAJ cılarda çok hurda bakır tel vardır. İhtiyacınızkadarını ücretsiz bile alabilirsiniz. Arızalı motorları söküp yeni bakır tellerle sardıklarından eskileri hurdacıya gider. Bir miktar talep etdiğinizde sizi geri çevireceklerini sanmıyorum.
Merhaba arkadaslar bende yeni üyelerden biriyim 1haftadan beri çok dikkatli bir şekilde formu takip ediyorum TEKİN arkadaşıma pek katilmiyorum nedeni ise kiremit baglamada kullanilan teller demir teldir ve paslanirlar oksitlenmede dallara zarar verir dusuncesiyim kolay gelsin

asmacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2013, 23:08   #33
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Uzun süre kalırsa dediğiniz doğru. Ama fiyatı uygun kolay bulunur olması ve gözlem altında tutarsanız çok uzun süre kalmayacağından korktuğunuz kadar zararı olmayacaktır. Asıl olan Bakır ve ya Aleminyum tel olursa elbet te daha doğru ve güzel olur. Kiremit teli bir altarnatiftir sadece. Ayrıca paslanmaz olanları da var sanıyorum.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 09:45   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Geçenlerde elektrikciden aldigim aliminyum tel ile bosta sarim yapmak istedim sarim oluyor fakat bakir tel gibi cikardiktan sonra tekrar sarimda
kırılıyor acaba biraz ateste tutup kendi halinde sogutsak olurmu

asmacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 10:29   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmacı Mesajı Göster
Geçenlerde elektrikciden aldigim aliminyum tel ile bosta sarim yapmak istedim sarim oluyor fakat bakir tel gibi cikardiktan sonra tekrar sarimda
kırılıyor acaba biraz ateste tutup kendi halinde sogutsak olurmu
Ateşe tutup havada soğutma işleminin adı normalizasyon ısıl işlemidir. Normalizasyon yapınca malzeme esneklik kazanır.
Malzeme eğilip büküldükçe taneler arası boşluklar bir miktar kapanacağı , taneler ezileceği için esnekliğini kaybedebilir. Sizin telinizin çıkardıktan sonra gevrekleşmesi anormal bir durum (alüminyum için). Teliniz kırıldığında kırıldığı yerden baktığınızda iç renginin turuncu veya koyu sarı olduğunu görebilirsiniz. Buda telin sadece alüminyum kaplama bakır ya da sarı(kaynak teli) malzemeden olduğunu gösterir. Isıtıp tekrar soğuttuğunuzda esnekliğini bir miktar daha kazanır ama asla eski esnekliğine ulaşmaz. Size tavsiyem küçük bir parça kesin ve denek olarak ısıtıp suda soğutun (martenzitleme, menevişleme,martemperleme) malzeme eski haline göre fena bir mukavemet kazanır sünekliği çok azalır. Suya attıktan sonra soğduğunda üzerine çekiç vurun eğer vurduğunuz yer kırılıyorsa malzemeniz alüminyum değil. Eziliyor ama kırılmıyorsa alüminyum olma ihtimali %90.

c.cakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 15:14   #36
Yeni Üye

Burak Zerman's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2013
Arkadaşlar bu işlem için oltacılarda satılan üzeri kaplamalı çelik teller var.
Ve çok rahat şekil alıyor bunları kullanmam uygun olur mu sizce....¿¿¿
belki misinada kullanılar ....

Burak Zerman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 22:49   #37
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burak Zerman Mesajı Göster
Arkadaşlar bu işlem için oltacılarda satılan üzeri kaplamalı çelik teller var.
Ve çok rahat şekil alıyor bunları kullanmam uygun olur mu sizce....¿¿¿
belki misinada kullanılar ....
Bahsettiğiniz telin nasıl bir şey olduğu konusunda bilgim yok ama en doğrusu alüminyum veya bakır teldir.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 14:13   #38
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alüminyum tel üreticisi, Rusya'dan ithal ettiği alüminyum külçelerini eriterek tele dönüştürüyor. Bunları fotoğraftaki gibi farklı ölçüdeki telleri ,(0,5 mm -1 cm arası), büyük halkalarda istifliyor.
Bunları daha çok takıcılar alıyormuş, sabun ve kül düzeneğinden geçirildikleri için yıkanır ve ısıtılırsa ve hatta isteğe bağlı eloksal (boyanırsa) işlemi yapılırsa bonsai teli adıyla yarım kg su onlarca usd olan tellere sahip olabilirsiniz. Ben eloksalsız olarak kullanıyorum.
Fiyatını merak eden arkadaşlar, kg su sadece 7 TL.
Firma bilgisi : MertSan Alüminyum Tel, Topkapı/İstanbul. (http://mertsanaluminyumtel.com/default.asp )

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg tel.jpg (53.4 KB, 143 views)
badrobot ve dusunenadam beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 14:09   #39
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Bakır teli aldım elektrik ustasından güzelce ısıttım ve ardından uyguladım herhangi bir sıkıntı oluşmadı ama bakır ve alüminyum tel dışındaki tellerde sıkıntılar oluşabilir.

seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2014, 13:30   #40
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Facebook arkadaşım Mugo Ferrari de aldığı aluminyum telleri ateşte ısıtıp iyice yumuşatıp öyle kullanıyormuş.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg tl1.jpg (75.4 KB, 104 views)
Dosya Türü: jpg tl3.jpg (75.7 KB, 104 views)
Eski 24-09-2014, 14:31   #41
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bu teller Alüminyum değil Bakır teller, ısıtılması ilk hareketi yumuşak sonraki sertleşir, ısıtıtlması faydalı. Alüminyum teller ısıtılmaz böyle bir ateşte erir ve bozulur.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2014, 15:31   #42
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Harun Bey, aluminyum telleri ben de mangal ateşi üzerinde ısıtıyorum , erime sıcaklığına gelecek kadar uzun bekletmediğim için de birşey olmuyor , çok da güzel kullanıyoruz.

Burdaki telleri ben benim aluminyum tellere benzettim bakır da olabilir belki.

Saatlerce bekletilirse demir de erir,bakır da ,aluminyum da ...

Harun Parlak beğendi.
Eski 22-10-2018, 23:07   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2018
Arkadaşlar eğer bakır kullanacaksanız sürekli kontrol etmenizi öneririm. Sulamadan kaynaklı oksitlenme oluşacak ve bitki üzerinde hastalığa neden olacaktır. Aliminyum tel bulabilirseniz daha çok tavsiye ederim. Piyasadaki bakır teller saf bakır değiller ve oksitlenme riski çok fazla. Ben o yüzden aliminyum tel tavsiye ediyorum

husozkocak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2019, 11:08   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Alüminyum tel üreticisi, Rusya'dan ithal ettiği alüminyum külçelerini eriterek tele dönüştürüyor. Bunları fotoğraftaki gibi farklı ölçüdeki telleri ,(0,5 mm -1 cm arası), büyük halkalarda istifliyor.
Bunları daha çok takıcılar alıyormuş, sabun ve kül düzeneğinden geçirildikleri için yıkanır ve ısıtılırsa ve hatta isteğe bağlı eloksal (boyanırsa) işlemi yapılırsa bonsai teli adıyla yarım kg su onlarca usd olan tellere sahip olabilirsiniz. Ben eloksalsız olarak kullanıyorum.
Fiyatını merak eden arkadaşlar, kg su sadece 7 TL.
Firma bilgisi : MertSan Alüminyum Tel, Topkapı/İstanbul. (http://mertsanaluminyumtel.com/default.asp )
şuan 20 tl e veriyorlar.

hakki_caliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024