agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen david72

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2016, 08:44   #1
Yeni Üye

mmtctn's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2016
Alet edevat ve diğer malzemelerin temini hak.

Merhabalar,

Aklımda olan bonsai çalışmalarına başlamak için uygun ortamı ancak sağladım fakat bu aşamada kullanmam gereken malzemelerin temini noktasında sıkıntılar yaşamaya başladım. Gerek kullanılabilirliği gerek sağlamlık ve kalitesi ya da nereden alınacağı konusunda bir karara varamadım. Konu hakkında bilgisi tecrübesi olan forum üyeleri ankara ya da istanbulda ve ya online olarak nerelerden temin edilebileceği konusunda paylaşımda bulunabilirlerse biz yeni başlayanlara bu konuda ciddi yardımı olur diye düşünüyorum. Herkesin mümkün olduğunca yardımcı olacağını biliyorum şimdiden teşekkürler.

mmtctn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2016, 11:54   #2
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Bonsai için özel alet veya edevata ihityacınız pek yoktur ki. Sadece içbükey kesici ( concave cutter) ikame edemeyeceğiniz bir alettir. Onu da internetten kolaylıkla bulabilirsiniz

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2016, 12:00   #3
Yeni Üye

mmtctn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi david72 Mesajı Göster
Bonsai için özel alet veya edevata ihityacınız pek yoktur ki. Sadece içbükey kesici ( concave cutter) olsa ilk aşamada yeterli. Onu da internetten kolaylıkla bulabilirsiniz
Elbette bahsettiğim özel bir alet değil sadece lazım olanlar herkesin temin edebileceği aletlerden bahsediyorum. Sarmak için teller ya da süzgeç telleri gibi vs.

Eski 11-11-2016, 12:26   #4
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Telleyecek bir ağacınız varsa ilk aşamada farklı kalınlıklarda elektrik kablosu da işinizi görür. Forumdaki başarılı bonsai adayların hiçbirinde aluminyum tel görmedim ben. Onun haricinde saksı dibine koyacağınız fileyi kastediyorsanız nalburlarda satılan sinekliklerden metreyle alıp kesebilirsiniz. Toprak karışımı için Karşıyaka daki seralar uygundur. Saksı çeşitliliği de iyidir, gerisi maket bıçağı, belki yan keski ya da pense, aşı macunu ve bol okuma ile sevgi.

dusunenadam beğendi.
Eski 11-11-2016, 12:36   #5
Yeni Üye

mmtctn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi david72 Mesajı Göster
Telleyecek bir ağacınız varsa ilk aşamada farklı kalınlıklarda elektrik kablosu da işinizi görür. Forumdaki başarılı bonsai adayların hiçbirinde aluminyum tel görmedim ben. Onun haricinde saksı dibine koyacağınız fileyi kastediyorsanız nalburlarda satılan sinekliklerden metreyle alıp kesebilirsiniz. Toprak karışımı için Karşıyaka daki seralar uygundur. Saksı çeşitliliği de iyidir, gerisi maket bıçağı, belki yan keski ya da pense, aşı macunu ve bol okuma ile sevgi.
Çok güzel özetlemişsiniz teşekkür ederim son olarak bir çok yerden de okudum ama sizinde fikrinizi almak istiyorum karşıyakadaki seralardan bahsetmişsiniz nasıl bir toprak karışımı almalıyım. Siz nasıl bir karışım kullanıyorsanız bu konuda da bilgi verebilir misiniz.

Eski 11-11-2016, 15:18   #6
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Rica ederim forumun amacı bu zaten bilgiyi paylaşmak. Sorunuza gelince her ağaç için bir karışım önermek yanlış olur. Her ağacın ihtiyaçları farklıdır, sizin sulama alışkanlıklarınız, ağacın güneşli ve rüzgarlı mı bir alanda bulunduğu, suyu çok sevip sevmediğine göre değişir. Forumda bonsai toprakları konusunda geniş bilgi bulabilirsiniz. Tek bir reçete mümkün değil maalesef. Başarılar dilerim.

Eski 19-11-2016, 19:00   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2016
Aluminyum tel yerine bakır tel kullanılmasının bir sakıncası var mıdır acaba?

sencerkorkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2018, 12:38   #8
Yeni Üye

Lafmacun's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2018
Bonsai için hangi aletler?

Merhabalar arkadaşlar,
Foruma yeni üye oldum ve ilk mesajımı yazmadan önce siz değerli üyeleri selamlamak istiyorum.
45 yaşındayım ve senelerdir aklımda olan ama bir türlü vakit bulamadığım bonsai hobime eşimle birlikte başlamak istiyoruz. Yaklaşık 1 aydır eğitici videolar izliyoruz. Bonsaide kullanılacak malzemelerin çok önemli olduğunu hem buradaki kıymetli arkadaşların yorumlarından hem de izlediğimiz videolardan öğrendik. Yurtdışındaki bir siteden en çok kullanacağımız malzemeleri almak istiyoruz ama sizlerin fikrine ihtiyacımız var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Makas
Kök tırmığı

Yukarıdaki bu iki ürüne karar vermiş bulunuyoruz. Sizce de uygunsa almak istiyoruz. Yalnız aşağıdaki aletten hangisini almalıyız? Birinde Round Edge Cutter diğerinde Branch Cutter yazıyor? Hangisi daha kullanışlı?

Branch Cutter
Round Edge Cutter

Lafmacun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2018, 19:57   #9
Yeni Üye

Lafmacun's Avatar

Yarın sipariş geçmeyi düşünüyorum. Yardımcı olur musunuz?

Eski 09-11-2018, 08:00   #10
Yeni Üye

Lafmacun's Avatar

Arkadaşlar cevap verebilir misiniz?

Eski 09-11-2018, 16:22   #11
Yeni Üye

adam58's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Sayın Lafmacun, ben bonsai konusunda yetkin bir insan değilim fakat diğer bitkilerden edindiğim tecrübeye dayanarak bu tür " özel bitki budama makası, özel tırmık, özel fısfıs" tarzı şeylerin sadece daha fazla satış yapmak adına yapılmış şeyler olduğunu düşünüyorum, yani para tuzağı. Kendi çevrenizdeki malzemelerden yararlanmanızı öneririm.

adam58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2018, 14:01   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2017
Benim tavsiyem Çin'den sipariş vermek yerine yapı marketlerden aynı işleri yapabilecek el aletleri almanızdır.

Gördüğüm kadarıyla bakır tel tercih edenler var forumda siz de kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

viktornavorski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024