agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai Haberleri, Satış Yerleri ve Faydalı Linkler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-haberleri-satis-yerleri-ve-faydali-linkler/)
-   -   Bonsai Araştırma Gezileri (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-haberleri-satis-yerleri-ve-faydali-linkler/590.htm)

cemboa 27-11-2005 15:31

Bonsai Araştırma Gezileri

Arkadaşlar eğer bonsai doğada aramak istiyorsak mümkün olduğunca çorak **** taşı kayası bol yerler bulmamız daha iyi olur.Çünkü kendi kendine doğada oluşmuş bonsai bulma olasılığımız artar. Bu tür bölgelerde yaşayabilmiş çalı veya ağaçlar bodur kalmış olurlar.

Baki Berk Kayalar 27-11-2005 16:19

Bu tip uygun kayalık alanlar tespit edip bir araştırma gezisi düzenlesek çok iyi olur. İstanbul, İzmit ve çevresinde ikamet eden bonsaici kardeşlerimizle Kartepe ve Yuvacık bölgesinde araştırma gezisi düzenlememiz çok iyi olur. Yuvacık Barajı çevresi çok yüksek bir rakıma sahip olmadığından kışları her zaman karlı olmaz. Hem çevredeki kayaçlar oldukça yumuşak yapıda. Ormanlık alanlarda var tabi. Bölgeyi biraz tanıyorum. Baraj çevresine yapılabilecek bir gezide hem sizlerle olurum ve yardım ederim.

Mezzy 23-03-2006 15:38

Konu biraz eski kalmış ama dediğinize aynen katılıyorum. Kayalarda oluşma ihtimalleri yüksek. Aradan geçen zamanda bu tarz yerleri bulmuş birileri oldu mu?

arsakay 23-03-2006 15:45

Hasan42 arıyordu, buldu mu bilmiyorum.

Erkan Aktaşgül 23-03-2006 21:01

Ben buldum böyle biryer. Yolu buradan geçenler yanlarında kazma kürek bulundursunlar :) . Yalova'dan Eskişehir'e bir gidişimde otobüs İznik güzergahını kullandı ve tam olarak nasıl tarif edilir bilmiyorum ama İznik'ten Sakarya'ya bir yol ayrımı var. O yol ayrımında Sakarya'ya değil de Eskişehir tarafına dönüyorsunuz ve bu dönüş sonrasında uzunca bir rampa tırmanıyorsunuz. şte bu rampayı tırmanırken ve tırmandığınızda yolun sol tarafı kayalık ve içlerinde şahane bonsailer var. Otobüste giderken ağzım açık seyretmiştim ama tabi seyrettiğimle kaldım :( Eğer ki özel otomla geçecek olursam ne yapıp edip o ağaçlardan bazılarını koleksiyonuma katacağım.

Tarif kötüydü biliyorum fakat o güzergahdan ilk defa geçmiştim...

oktars 23-03-2006 21:24

Erkan treni kaçırdın dostum artık seneye :) Ağaçlara artık su yürüdü tutturma şansın çok zor .

hasan42 23-03-2006 22:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arsakay
Hasan42 arıyordu, buldu mu bilmiyorum.

Merhaba arkadaşlar.
Bonsaiye dönüşmüş ağaç değil ama küçük fideler buldum.
Ektiğim palamut tohumları da filizlenmeye başladı ama tohumdan yetiştirmenin çok zaman alacağı belli. Bu yüzden hiç olmazsa bir-iki yıllık fideler aradım. Şu anda on adet fidem var. İkisi palamut ama diğerlerinin adlarını henüz bilmiyorum. Yaprakları tam açınca öğreneceğim. :)
Bakın onları nerelerde buldum:
Palamutlarımı fuar alanı parkında, sonbahar yapraklarının birikip küme oluşturduğu bir yerde buldum. epeyce fidecik vardı ama en iri iki adedini söktüm. Geri kalanlar çok küçüktüler. Umarım burası temizlikçilerin gözünden kaçar da mahvolmazlar.
Akçaağaç olduğunu sandığım ağacımı da Adliye Binası'nın bahçe duvarının dibinde asfaltla duvar arasında nasılsa filizlenmeyi başarmış bir halde buldum.
Diğerlerini de parklardaki ağaçların altına bakarak buldum.
Sizler de gezip dolaştığınız yerlere dikkatlice bakın. Ağaç altlarında kendiliğinden büyümüş ve ilk bakım-temizleme çalışmasında büyük bir ihtimalle sökülüp atılacak fidelere rastlayacaksınızdır eminim. Ama dikkatli olun. Parklarda ilgililerin diktikleri fidanları kökleyip de başınızı derde sokmayın. :D
Önceki gün okulumuzun önündeki Tibet dağ muşmulası ağaçlarını budadıklarını gördüm. Daha önceki yılların budamalarının da etkisiyle tıpkı bonsai gibi görünüyorlardı ve hoşuma gitti. Yanına gittiğimde gördüm ki dibinde bir sürü fidecik büyümüş. Parmak kadar bir kaç tanesini kökleyip eve getirdim ve bir saksıya diktim. Bakalım ne olacak.
Bu fidelerle ilgili bir endişem var. Çeşitli hastalıklar olabileceği korkusu. Ben de eve getirince ilk önce banyoya götürüp ılık suyla elimden geldiğince dikkatli bir şekilde yıkıyorum. Umarım sorun olmaz.

c.özdemir 05-04-2006 12:03

Hastalık konusu da nedir.?Acemi biri olarak merak ettim.

bonsaisever 05-04-2006 12:15

Kuş gribi gibi.

hasan42 07-05-2006 14:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hasan42
Çeşitli hastalıklar olabileceği korkusu. Ben de eve getirince ilk önce banyoya götürüp ılık suyla elimden geldiğince dikkatli bir şekilde yıkıyorum. Umarım sorun olmaz.

Hem Bonsaisever arkadaşımın dediği gibi kuş gribi türü hastalıklar olabilir, hem de fideciklerin büyüdüğü topraklarda olabilecek çeşitli hastalık ve parazit etmenlerini kasdetmiştim.
Endişelerimde haklı olduğumu da gördüm, çünkü Tekzen'den aldığım poşet içindeki hazır topraklara çeşitli çiçeklerden aldığım çelik ve yapraklar ektim ve bir sorun yok ama parklardan vs. bulup diktiğim fideciklerin saksılarında, yine Tekzenden aldığım toprakları kullandığım halde, solucan ve diğer bazı böcekler görüyorum.

hasan42 07-05-2006 14:43

1 Eklenti(ler)
Bonzai araştırma gezisi için çıkmamıştım sokağa ama karşıma cadde kenarında bu ağaçlar çıktı. Gelip geçenlerin "çimdikleyerek" bilmeden adeta bonzaiye dönüştürdüğü ağaçlar.

hasan42 07-05-2006 14:44

1 Eklenti(ler)
Bu da ikincisi.

hasan42 07-05-2006 14:46

1 Eklenti(ler)
Bir fotoğraf daha.

ade1 18-06-2006 21:57

bonsai icin bu agaclar cok guzel,ama turkiyede agaclari sokak tan almak yasak olmuyor mu?

malina 18-06-2006 22:14

Alıntı:

Palamutlarımı fuar alanı parkında, sonbahar yapraklarının birikip küme oluşturduğu bir yerde buldum. epeyce fidecik vardı ama en iri iki adedini söktüm. Geri kalanlar çok küçüktüler. Umarım burası temizlikçilerin gözünden kaçar da mahvolmazlar.

Akçaağaç olduğunu sandığım ağacımı da Adliye Binası'nın bahçe duvarının dibinde asfaltla duvar arasında nasılsa filizlenmeyi başarmış bir halde buldum.
Diğerlerini de parklardaki ağaçların altına bakarak buldum.

Sizler de gezip dolaştığınız yerlere dikkatlice bakın. Ağaç altlarında kendiliğinden büyümüş ve ilk bakım-temizleme çalışmasında büyük bir ihtimalle sökülüp atılacak fidelere rastlayacaksınızdır eminim. Ama dikkatli olun. Parklarda ilgililerin diktikleri fidanları kökleyip de başınızı derde sokmayın. :D

Önceki gün okulumuzun önündeki Tibet dağ muşmulası ağaçlarını budadıklarını gördüm. Daha önceki yılların budamalarının da etkisiyle tıpkı bonsai gibi görünüyorlardı ve hoşuma gitti. Yanına gittiğimde gördüm ki dibinde bir sürü fidecik büyümüş. Parmak kadar bir kaç tanesini kökleyip eve getirdim ve bir saksıya diktim. Bakalım ne olacak.
Fotoğraflarını eklediği ağaçları söktüğünü sanmıyorum :)

zeybatsu 12-08-2006 20:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ade1
bonsai icin bu agaclar cok guzel,ama turkiyede agaclari sokak tan almak yasak olmuyor mu?

türkiyede Agaclari Sokaktan Almak yasak ama Serbest gibi bişey yani şöyle diyim abi Benim malım benim malım devletin malı benim malım gibi bişey belediyemiz calisşiyor ama gece caliyorlar mesala fatihte oturuyorum istanbulda vatan caddesi var e5 gibi 3 milyon lale diktiler 2 milyonu kaldı otekilerini cingeneler caldi cok kotu bişe ya :( :( :(

Halit Togay 02-10-2006 20:57

Hasan Bey Konya'da oturduğu için hüdainabit bonsai bulma açısından çok şanslı. Belki haberiniz var Sayın Erguvan Muhibbi , ben ve iki arkadaş daha Taşkent ve Hadim civarına 20 gün kadar önce bir bonsai toplama gezisi yaptık . Sedirler ,ladinler ardıçlar ,karamıklar ,alıçlar, karaçamlar, ahlatlar hepsi tabii şartlar altında bonsaileşmişlerdi. Sedirleri sökmeye kıyamadık, zaten kanunla koruma altındalar , diğerlerine de acıdık ; zaten bu mevsimde söksek tutmaz dedik, iki adet karamık söktük , en büyük kazancım gevenlerden de (astrogalus) bonsai yapılabileceğini farketmem oldu. Google'da astrogalus ve bonsai kelimelerini birlikte arayınca hiçbirşey çıkmıyor. Galiba bir ilki gerçekleştireceğim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024