agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai Haberleri, Satış Yerleri ve Faydalı Linkler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-haberleri-satis-yerleri-ve-faydali-linkler/)
-   -   Dev Zeytin Bonsaisi (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-haberleri-satis-yerleri-ve-faydali-linkler/22611.htm)

kalambaklı 22-11-2010 14:11

Dev Zeytin Bonsaisi

5 Eklenti(ler)
Arkadaşlar, Urla' da bulunan bir çiçekçide İspanya' dan getirtilmiş olan dev zeytin bonsaileri görünce hemen fotoğraflayıp sizlerle paylaşmak istedim.

Eklenti 181041

Eklenti 181042

Eklenti 181043

Eklenti 181044

Eklenti 181045

malina 22-11-2010 18:52

Çok güzeller :)
Elinize sağlık...

Zeytin veriyor mu bunlar? :)

kalambaklı 22-11-2010 19:58

Verecekler ama dallanması fazlalaşsın diye müsade etmiyorlar.:)

cigdoos 25-11-2010 13:22

ne kadar guzeller cok caba harcanmıs sanırım

bu buyuklukte bır bonsaı ne kadar zamanda y
yetişiyor

kalambaklı 25-11-2010 14:14

Bu ağaçlara çok emek harcandığını zanetmiyorum sadece yaşlı, ürün vermesi azalan ağaçları seçerek dia üstü bonsai yapmaya çalışıp pazarlıyorlar.

demirdoven35 25-11-2010 23:31

Ustaların yanında konuşmak haddime düşmez ama bana göre sadece saksıya alınmış zeytin ağacı böyle bir ağaç elde etmek için bonsaiden pek anlamak gerekmiyor gibi geldi. Görüntü güzel bu arada ona bir şey diyemem ama gene de bence bonsai sayılmaz

jeomeo 26-11-2010 00:01

Ben de size kısmen katılıyorum. Gövdeleri çok etkileyici olsa da bonsai kurallarına uymayan, doğadaki bir ağacın miyatür hali sayılamayacak ağaçlar. Genelde bahçe bonsai ya da dev bonsai olarak geçen bu bitkiler aslında bonsai disiplininin bir parçası olarak pek de kabul görmüyorlar.

Emre Kuzu 26-11-2010 13:36

Uzay istasyonuna benziyor :D

furkan yıldız 26-11-2010 16:24

çok hoş duruyor :)

cihancakir10 05-01-2011 18:39

Çok güzeller.Bi zeytin ülkesi olarak bizde böyle çalışmalar yapmalıyız

tasdelenmurat 18-04-2011 14:37

******* bu pek bonsai değil. Kısmen Munsai denilebilinirmi diye düşünüyorum. Resimde ölçeklendirme yapılabilecek bir şey olmadığı için.

memet 18-04-2011 18:27

Ağaçalar iki üç metre kadar, o yüzden başlık dev bonsai isminde.

Bonsai değilde, benzer teknikle biçimlendirilmiş ağaçlar.

izzeterisen 18-04-2011 21:28

Bence bu tip zeytinleri biçimlendirme memleketimiz için hiç uygun değil. Sanıyorum bunlar zeytinliklerden sökülmüş ağaçlar . Veya ormanlardan yabani ağaçların sökülmesi sonucu elde edilmiş bitkiler. Ayrıca bonsai midir o da cevap isteyen bir soru?

bonsaisan 19-04-2011 23:34

2 Eklenti(ler)
Sevgili Bonsai dostları bildiğiniz üzere ülkemizde bonsai gelişi hali hazırda yavaş da olsa doğru bir şekilde ilerliyor.
Bu konuda araştırma ve doğru bilgiye ulaşmada çok önemli.
Konun başlığı olan dev zeytin bonsai konusuna bir açıklama getirmek istiyorum.

Bonsai bildiğinzi üzere bir sanat.
Japonya da bahçıvanlık ve peyzaj da ayrı bir içeriğe sahip.
Bu içerikde ki en önemli ayrıntı peyzaj da kullanılan ağaçların görsel estetiğinde keskin ve belirleyici şekil ve formlar.

Bu olaya jağpon ya da "Ueki no Te Ire" ya da "Niwaki no Te Ire" deniyor.

Tam olarak kelime anlamı ise Bahçıvanlık ve özel bakım teknikleri ile peyzaj bitkilerini yüksel kalitede görsel forma ya da sanat eseri kalitesinde sabır ile şekillendirilmesi.

Ülkemizde yeni yeni göze çarpan italya da ise son 5 yıldır popüler olan lakin japon yaşantısında büyük yeri olan bu uğraşıda var olan bir ağaç budama ve diğer uygulama teknikleri ile varolan görsel yapısında sanatsal bir estetiğe dönüştürülüyor.

Aşağıda bu ugyulama ait iki örneği sizler ile paylaşarak konuya açıklık getirmek istiyorum.

Eklenti 204453

Eklenti 204454

KOnu hakkında daha fazla bilgi ve detay almak incelem isteyen olur ise latin harfleri ile yazılmış olan kızmızı kelimeleri araştırmanız yeterli olaçaktır.

Unutulmamalıdır ki konu bonsai olsun ikebana olsun japonlara özgü olan bu hobi ya da sanat Asya kültürünün temel taşlarıdır.

Onu doğru anlamak için felsefesini mantığını ve ortaya çıktığı noktaları irdelemek en doğrusu olaçaktır.

Umuyorum ki konuya açıklık getirmişimdir.

Saygılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024