agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Haberler, Kaynaklar... > Bonsai Haberleri, Satış Yerleri ve Faydalı Linkler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-11-2005, 16:31   #1
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Bonsai Araştırma Gezileri

Arkadaşlar eğer bonsai doğada aramak istiyorsak mümkün olduğunca çorak **** taşı kayası bol yerler bulmamız daha iyi olur.Çünkü kendi kendine doğada oluşmuş bonsai bulma olasılığımız artar. Bu tür bölgelerde yaşayabilmiş çalı veya ağaçlar bodur kalmış olurlar.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2005, 17:19   #2
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Bu tip uygun kayalık alanlar tespit edip bir araştırma gezisi düzenlesek çok iyi olur. İstanbul, İzmit ve çevresinde ikamet eden bonsaici kardeşlerimizle Kartepe ve Yuvacık bölgesinde araştırma gezisi düzenlememiz çok iyi olur. Yuvacık Barajı çevresi çok yüksek bir rakıma sahip olmadığından kışları her zaman karlı olmaz. Hem çevredeki kayaçlar oldukça yumuşak yapıda. Ormanlık alanlarda var tabi. Bölgeyi biraz tanıyorum. Baraj çevresine yapılabilecek bir gezide hem sizlerle olurum ve yardım ederim.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2006, 16:38   #3
Yeni Üye

Mezzy's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2006
Galeri: 3
Konu biraz eski kalmış ama dediğinize aynen katılıyorum. Kayalarda oluşma ihtimalleri yüksek. Aradan geçen zamanda bu tarz yerleri bulmuş birileri oldu mu?

Mezzy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2006, 16:45   #4
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Hasan42 arıyordu, buldu mu bilmiyorum.

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2006, 22:01   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Galeri: 1
Ben buldum böyle biryer. Yolu buradan geçenler yanlarında kazma kürek bulundursunlar . Yalova'dan Eskişehir'e bir gidişimde otobüs İznik güzergahını kullandı ve tam olarak nasıl tarif edilir bilmiyorum ama İznik'ten Sakarya'ya bir yol ayrımı var. O yol ayrımında Sakarya'ya değil de Eskişehir tarafına dönüyorsunuz ve bu dönüş sonrasında uzunca bir rampa tırmanıyorsunuz. şte bu rampayı tırmanırken ve tırmandığınızda yolun sol tarafı kayalık ve içlerinde şahane bonsailer var. Otobüste giderken ağzım açık seyretmiştim ama tabi seyrettiğimle kaldım Eğer ki özel otomla geçecek olursam ne yapıp edip o ağaçlardan bazılarını koleksiyonuma katacağım.

Tarif kötüydü biliyorum fakat o güzergahdan ilk defa geçmiştim...

Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2006, 22:24   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Erkan treni kaçırdın dostum artık seneye Ağaçlara artık su yürüdü tutturma şansın çok zor .

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2006, 23:27   #7
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsakay
Hasan42 arıyordu, buldu mu bilmiyorum.
Merhaba arkadaşlar.
Bonsaiye dönüşmüş ağaç değil ama küçük fideler buldum.
Ektiğim palamut tohumları da filizlenmeye başladı ama tohumdan yetiştirmenin çok zaman alacağı belli. Bu yüzden hiç olmazsa bir-iki yıllık fideler aradım. Şu anda on adet fidem var. İkisi palamut ama diğerlerinin adlarını henüz bilmiyorum. Yaprakları tam açınca öğreneceğim.
Bakın onları nerelerde buldum:
Palamutlarımı fuar alanı parkında, sonbahar yapraklarının birikip küme oluşturduğu bir yerde buldum. epeyce fidecik vardı ama en iri iki adedini söktüm. Geri kalanlar çok küçüktüler. Umarım burası temizlikçilerin gözünden kaçar da mahvolmazlar.
Akçaağaç olduğunu sandığım ağacımı da Adliye Binası'nın bahçe duvarının dibinde asfaltla duvar arasında nasılsa filizlenmeyi başarmış bir halde buldum.
Diğerlerini de parklardaki ağaçların altına bakarak buldum.
Sizler de gezip dolaştığınız yerlere dikkatlice bakın. Ağaç altlarında kendiliğinden büyümüş ve ilk bakım-temizleme çalışmasında büyük bir ihtimalle sökülüp atılacak fidelere rastlayacaksınızdır eminim. Ama dikkatli olun. Parklarda ilgililerin diktikleri fidanları kökleyip de başınızı derde sokmayın.
Önceki gün okulumuzun önündeki Tibet dağ muşmulası ağaçlarını budadıklarını gördüm. Daha önceki yılların budamalarının da etkisiyle tıpkı bonsai gibi görünüyorlardı ve hoşuma gitti. Yanına gittiğimde gördüm ki dibinde bir sürü fidecik büyümüş. Parmak kadar bir kaç tanesini kökleyip eve getirdim ve bir saksıya diktim. Bakalım ne olacak.
Bu fidelerle ilgili bir endişem var. Çeşitli hastalıklar olabileceği korkusu. Ben de eve getirince ilk önce banyoya götürüp ılık suyla elimden geldiğince dikkatli bir şekilde yıkıyorum. Umarım sorun olmaz.

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2006, 13:03   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 5
Hastalık konusu da nedir.?Acemi biri olarak merak ettim.

c.özdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2006, 13:15   #9
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Kuş gribi gibi.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2006, 15:31   #10
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan42
Çeşitli hastalıklar olabileceği korkusu. Ben de eve getirince ilk önce banyoya götürüp ılık suyla elimden geldiğince dikkatli bir şekilde yıkıyorum. Umarım sorun olmaz.
Hem Bonsaisever arkadaşımın dediği gibi kuş gribi türü hastalıklar olabilir, hem de fideciklerin büyüdüğü topraklarda olabilecek çeşitli hastalık ve parazit etmenlerini kasdetmiştim.
Endişelerimde haklı olduğumu da gördüm, çünkü Tekzen'den aldığım poşet içindeki hazır topraklara çeşitli çiçeklerden aldığım çelik ve yapraklar ektim ve bir sorun yok ama parklardan vs. bulup diktiğim fideciklerin saksılarında, yine Tekzenden aldığım toprakları kullandığım halde, solucan ve diğer bazı böcekler görüyorum.

Eski 07-05-2006, 15:43   #11
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Bonzai araştırma gezisi için çıkmamıştım sokağa ama karşıma cadde kenarında bu ağaçlar çıktı. Gelip geçenlerin "çimdikleyerek" bilmeden adeta bonzaiye dönüştürdüğü ağaçlar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg zorakibonzai11.jpg (60.0 KB, 332 views)
Eski 07-05-2006, 15:44   #12
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Bu da ikincisi.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg zorakibonzai2.jpg (59.8 KB, 331 views)
Eski 07-05-2006, 15:46   #13
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Bir fotoğraf daha.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg zorakibonzai3.JPG (68.6 KB, 326 views)
Eski 18-06-2006, 22:57   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2006
bonsai icin bu agaclar cok guzel,ama turkiyede agaclari sokak tan almak yasak olmuyor mu?

ade1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2006, 23:14   #15
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Palamutlarımı fuar alanı parkında, sonbahar yapraklarının birikip küme oluşturduğu bir yerde buldum. epeyce fidecik vardı ama en iri iki adedini söktüm. Geri kalanlar çok küçüktüler. Umarım burası temizlikçilerin gözünden kaçar da mahvolmazlar.

Akçaağaç olduğunu sandığım ağacımı da Adliye Binası'nın bahçe duvarının dibinde asfaltla duvar arasında nasılsa filizlenmeyi başarmış bir halde buldum.
Diğerlerini de parklardaki ağaçların altına bakarak buldum.

Sizler de gezip dolaştığınız yerlere dikkatlice bakın. Ağaç altlarında kendiliğinden büyümüş ve ilk bakım-temizleme çalışmasında büyük bir ihtimalle sökülüp atılacak fidelere rastlayacaksınızdır eminim. Ama dikkatli olun. Parklarda ilgililerin diktikleri fidanları kökleyip de başınızı derde sokmayın.

Önceki gün okulumuzun önündeki Tibet dağ muşmulası ağaçlarını budadıklarını gördüm. Daha önceki yılların budamalarının da etkisiyle tıpkı bonsai gibi görünüyorlardı ve hoşuma gitti. Yanına gittiğimde gördüm ki dibinde bir sürü fidecik büyümüş. Parmak kadar bir kaç tanesini kökleyip eve getirdim ve bir saksıya diktim. Bakalım ne olacak.
Fotoğraflarını eklediği ağaçları söktüğünü sanmıyorum

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2006, 21:01   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ade1
bonsai icin bu agaclar cok guzel,ama turkiyede agaclari sokak tan almak yasak olmuyor mu?
türkiyede Agaclari Sokaktan Almak yasak ama Serbest gibi bişey yani şöyle diyim abi Benim malım benim malım devletin malı benim malım gibi bişey belediyemiz calisşiyor ama gece caliyorlar mesala fatihte oturuyorum istanbulda vatan caddesi var e5 gibi 3 milyon lale diktiler 2 milyonu kaldı otekilerini cingeneler caldi cok kotu bişe ya

zeybatsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2006, 21:57   #17
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Hasan Bey Konya'da oturduğu için hüdainabit bonsai bulma açısından çok şanslı. Belki haberiniz var Sayın Erguvan Muhibbi , ben ve iki arkadaş daha Taşkent ve Hadim civarına 20 gün kadar önce bir bonsai toplama gezisi yaptık . Sedirler ,ladinler ardıçlar ,karamıklar ,alıçlar, karaçamlar, ahlatlar hepsi tabii şartlar altında bonsaileşmişlerdi. Sedirleri sökmeye kıyamadık, zaten kanunla koruma altındalar , diğerlerine de acıdık ; zaten bu mevsimde söksek tutmaz dedik, iki adet karamık söktük , en büyük kazancım gevenlerden de (astrogalus) bonsai yapılabileceğini farketmem oldu. Google'da astrogalus ve bonsai kelimelerini birlikte arayınca hiçbirşey çıkmıyor. Galiba bir ilki gerçekleştireceğim.

Düzenleyen Halit Togay : 19-12-2006 saat 23:02 Neden: imla hatası
Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024