agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Haberler, Kaynaklar... > Bonsai Haberleri, Satış Yerleri ve Faydalı Linkler
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2008, 20:42   #1
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Görsel ve Yazılı Medyada Bonsai Haberlerimiz, Sergi Duyurularımız

Bugün Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) tarafıdan bütün basına geçilen haber aşağıdaki gibidir.Haberle birlikte afiş ve resimler de yayınlandı. (Haberde Ali Beyin bonsai ile geçen 28 yıllık süresi küçük bir yanlışlıkla tam anlaşılmamış)

--“KUZEY KIBRIS 1. BONSAİ ATÖLYESİ”...
--“AGACLAR.NET” İSİMLİ SİTENİN ORGANİZASYONUYLA 20 CİVARINDA
GÖNÜLLÜ TEORİK VE PRATİK EĞİTİM YAPTI

Kıbrıs Türkü’nün çoğunlukla filmlerden tanıdığı ve “bodurlaştırılmış ağaç” olarak bilinen “Bonsai”, bir grup gönüllünün girişimiyle KKTC’de de hobi olarak ilgi görmeye başladı.
Çin’de doğup Japonya’da sanat haline dönüşen ve batıya yayılan “Bonsai”, Lefkoşa’da dün akşam düzenlenen atölye çalışmasıyla 20 civarında gönüllüyü bir araya getirdi.
(www.agaclar.net) sitesinin organizasyonuyla Gazeteciler Birliği lokalinde yapılan “Kuzey Kıbrıs 1. Bonsai Atölyesi”nde gönüllüler teorik bilgi yanında, saksılar, özel topraklar, aletler, tellerle uygulamalı eğitim yaptılar.
Yaklaşık 28 yıldan beri Avustralya’da yaşayan ve “Bonsai” konusunda otorite olarak kabul edilen Kıbrıslı Türk Ali Polili’nin desteği, Buket Aknar’ın organizasyonu ve Mehmet Salih Gürkan’ın eğitmenliğinde yapılan atölye çalışmasına, çeşitli meslek ve yaş gruplarından ilgililer katıldı.
Ağaçları özel tekniklerle budayıp şekillendirerek ve bodurlaştırarak özel saksılarda yetiştirme tekniği olarak tanımlanan “Bonsai”, Japonca’da “bon” (saksı-tepsi) ve “sai” (ağaç) kelimelerinden kaynaklanıyor. Kısaca “saksıda-tepside ağaç” olarak da adlandırılan “Bonsai”, özel teknikler ve büyük emeklerle 5–10 yıl arası yetişme süresi nedeniyle piyasada kolay bulunmayan, bazı ülkelerde yüksek fiyattan alıcı bulan özel bir hobi olarak biliniyor.
Saatler süren atölye çalışmasında ilk kez biraraya gelen Kıbrıslı Türk “Bonsai” tutkunları, (www.agaclar.net) sitesi üzerinde örgütlenme ve atölye çalışmalarını sürekli kılmada kararlı olduklarını belirttiler. (Lefkoşa/TAK)

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2008, 15:03   #3
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Malina Hanım sizin verdiğiniz örnek gibi tüm basında yer almış. Küçük ülke olmanın da avantajları varmış
Bir örnek daha:
http://www.kibrisgenctv.com/haber/35...Tanisiyor.html

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2008, 11:48   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Mehmet Salih bey haberdeki, Australia da yasadigim sure, 10 yil kisalip 28 olmus. Onemli degil.

oralarda, bonsaiye olan ilgi beni umutlandirdi. Gelecek gunlerde daha cok katilimli, bircok atolye calismasi yapacaginizi ve birbirinizden ogreneceklerinizle, bircok guzel bonsailer elde edeceginizi, bu guzel agaclarla da sergiler acacaginizi dusunmek hic de abarti degildir.

Bonsai calismalarinizin surekli olmasini dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2008, 17:48   #5
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Önceki geceden itibaren sitemiz ile ilgili yaşadığım sorunlardan dolayı Kıbrıs gazetelerindeki fotoğrafları buraya ekleyemedim.
İşte 13 Mart 2008 tarihinde Kıbrıs Basınında Ağaçlar.net ve Kuzey Kıbrıs Bonsai Atölyesi ile ilgili çıkan haberlerden bazı örnekler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1370.JPG (53.0 KB, 248 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1371.JPG (50.2 KB, 250 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1374.JPG (36.0 KB, 247 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1375.JPG (34.9 KB, 247 views)
Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 23:38   #7
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Basında bonsai haberleri, sergi duyuruları

Basında bonsai sergi haberleri.
Sabah gazetesi
avmgazete
Habertük
Habertürk araya sıkıştırmış.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 02:47   #8
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Demekki, bundan sonraki sergileri, bir basın bülteni hazırlayarak basına haber vermek gerekli.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 08:35   #9
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Çok haklısınız. Kesinlikle hazırlayıp vermek gerekli. Ziyaretiniz için Teşekkürler.

Eski 18-10-2011, 16:07   #10
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
İzmir Bonsai Topluluğu Ege bölgesinde Yayınlanan Düzenli bir Yapısı Olan YeniAsır gazetesin de yer aldı.

Umuyorum ki Bir çok Bonsai Dostu bir araya gelerek Kendi Şehirlerinde de böyle bir topluluk oluşturaçaktır.

Eklenti 251720

Sayfayı tam olarak okumak için aşağıdaki link sayfaya ulaşa bilirsiniz.
http://www.bonsaisan.com/webfoto/gazete.jpg

Saygılar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg gazeteufak.jpg (70.5 KB, 246 views)
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2011, 01:24   #11
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Yazının devam sayısı Bir fidanın Bonsai Dönüşme süreci isimli kısmı YeniAsır gazetesinde Yayınlandı.

Sizler ile paylaşmak istedim.
Eklenti 253897
Yazıyı okumak isteyen Bonsai Dostları aşağıda link den Daha büyük formatlı görseline erişe bilir.

http://www.bonsaisan.com/webfoto/sayfaya.jpg

Saygılar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ufak.jpg (68.1 KB, 248 views)
Eski 21-01-2012, 10:25   #12
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Basında bonsai haberleri

Evyap Dünyası dergisi Aralık sayısında Ben (Orçun OKUL) ve Bonsai Konusuna yer verdi.

Dergi içinde Ülkemizde bu konuda karşılıksız destek veren forum sitelerinin de isimleri yer almaktadır
anakare.jpg

sayfa001.jpg

detay.jpg

Not:Tipografi ve Metin içeriği Derginin genel yapısına göre yayıncı firma tarafından düzenlenmiştir.

Eski 21-01-2012, 15:16   #13
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Ülkemizde artık yavaş yavaş bonsai görsellerine yer verilecek gibi görünüyor.
Bunların bonsai sanatına olan ilginin artacağını ümit ediyorum.
Bonsai kullanılarak çekilen reklam.

Eski 08-03-2012, 01:10   #14
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Bonsai Trt Belgesel Kanalında

Bonsai, Trt Belgesel kanalında Yansıma programına konu oldu.
İzmir Bonsai Topluluğu TRT Belgesel Kanalında (Bölüm1) - YouTube

İzmir Bonsai Topluluğu TRT Belgesel Kanalında (Bölüm 2) - YouTube

tourkana ve Lonicera beğendi.
Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 03:54   #15
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kişisel çabalarıyla çekimin yapılmasını sağlayan Kalambaklı'ya sonsuz teşekkürler.
Çekimin yapıldığı toplantıyı da organize edip, epey emek harcadı stantları kurdu.
TRT'ye de çok teşekkür borçluyuz. Güzel bir program hazırladılar.

selcuk44 beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 16:16   #16
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkürlerimi borç bilirim.
Herkes emek verdi, bir işin ucundan tuttu ve güzel bir sonuçla karşılaştık.

Umarım ki ülkemizde bonsai nin gelişmesi adına faydası olur ve devamıda gelir.

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 00:08   #17
Ağaç Dostu

zorr's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
bonsaisan sayesinde izmirde hobbymize ilgimiz cogaldi.artik ihsallah daha cok ustalar cikar .
tesekurler cekimi yapanlara.

zorr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 14:24   #18
Ağaçsever

esinruzgar's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2011
Tüm bonzai tutkunlarına selamlar,

Turizm profesyonellerine yönelik, aylık sektörel 'Otel Endüstrisi Dergisi' için Hobi bölümünde işlemek için konu arıyordum aklıma bonzai geldi sonra da "ağaçlar.net" geldi bu ay Bonzai ile ilgili bir yazı yayınlamak istiyorum. Bu konuda bilgiler ve güzel görseller ile bana yardımcı olabilecek, irtibat kurabileceğim kimse var mı?

esinruzgar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 15:43   #19
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
İstediğiniz bütün bilgileri size verebiliriz. Özel mesajla iletişim bilgileri yollayacağım.

Sanırım mesaj yollamada küçük bir aksaklık yaşıyoruz.

Bana Tuncermemet@gmail.com
Ya da

0 543 304 40 35 telefonumdan ulaşabilirsiniz.

Mehmet Tunçer

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 17:09   #20
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esinruzgar Mesajı Göster

Turizm profesyonellerine yönelik, aylık sektörel 'Otel Endüstrisi Dergisi' için Hobi bölümünde işlemek için konu arıyordum aklıma bonzai geldi sonra da "ağaçlar.net" geldi bu ay Bonzai ile ilgili bir yazı yayınlamak istiyorum. Bu konuda bilgiler ve güzel görseller ile bana yardımcı olabilecek, irtibat kurabileceğim kimse var mı?
Bu dergi mi?

OTEL ENDUSTRİSİ DERGİSİ

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 18:33   #21
Ağaçsever

esinruzgar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Evet bu dergi, haziranda ilk sayımız çıkıyor.

Eski 07-05-2012, 23:49   #22
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esinruzgar Mesajı Göster

Merhabalar Sayın esinruzgar.

İstediğiniz bilgileri ve görselleri bizlerden alacağnız bilgileri kırparak kendi araştırmalarınız olarak mı yazacaksınız yoksa ağaçlar. net ten toparlanan bilgiler diye not düşecekmisiniz. İşinize yarayacak görselleri de aynı şekilde
çalışmayı yapan arkadaşlar ve ya fotoğrafı çeken lerden bahsedecekmisiniz.
Bunlar netleşince istediğiniz bilgiler de görseller de ayarlanabilir.

Eski 08-05-2012, 15:59   #23
Ağaçsever

esinruzgar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Merhabalar Sayın esinruzgar.

İstediğiniz bilgileri ve görselleri bizlerden alacağnız bilgileri kırparak kendi araştırmalarınız olarak mı yazacaksınız yoksa ağaçlar. net ten toparlanan bilgiler diye not düşecekmisiniz. İşinize yarayacak görselleri de aynı şekilde
çalışmayı yapan arkadaşlar ve ya fotoğrafı çeken lerden bahsedecekmisiniz.
Bunlar netleşince istediğiniz bilgiler de görseller de ayarlanabilir.
Sayın Tekin Merhabalar,

Ben dergimizin hobi bölümünde her ay başka bir konuyu işlemeyi düşünüyorum. Bu ay, agaclar.net'e olan ilgim ve "bonzai' ile de bir dönem uğraşmaya baya niyet etmiş birisi olarak, ilk aklıma gelen kaynak ve bilgi alabileceğim kişiler buradadır dedim ve 'bonsai'yi seçtim. Bu güne kadar bitkilerle ilgili neyi arasam, araştırsam hep soluğu burada alıyorum. Yazıyı kendi yazım olarak yayınlamayacağım, toparlanan bilgilere göre düzenleyip yayına hazırlayacağım. Tabi ki kaynak olarak 'www.agaclar.net'i ve görsellere de kimin fotoğrafıysa onun ismini yazacağım. Hatta sizden gelen bilgiler çerçevesinde ağaçlar.net'in bu hobi çerçevesindeki aktivitelerinden de bahsedebilirim ama henüz elimde bilgiler olmadığından yazı hakkında daha fazla açıklama yapamayacağım.
İlgilenen herkese çok teşekkür ediyorum.

Eski 08-01-2013, 17:10   #24
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
a+ garden bahçe ve yaşam dergisi

2 ayda bir çıkan derginin 2013 ilk sayısında Bonsai hakkında yaptığımız röportaj yer alıyor.
Not: Ajans kaynaklı bazı yerlerde eksik cümleler var.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (37.9 KB, 224 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (34.6 KB, 225 views)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (33.5 KB, 223 views)
Dosya Türü: jpg 4.jpg (39.0 KB, 226 views)
Dosya Türü: jpg 5.jpg (38.3 KB, 227 views)
Soner ve Kiraz beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 12:32   #25
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Otel Endüstrisi Dergisi

Ocak 2013 sayısının ,142. sayfası ve sonrasındaki kısımlarda Bonsai konusunu işlemişler, sitemiz üyeleri ve moderatörlerinin çalışmaları , röportajları yer almakta.

Menu altında ortadaki sayfa numarasının olduğu yere sayfa numarası yazarak kolaylıkla 142. sayfaya geçebilirsiniz.

Soner ve Kiraz beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2013, 16:16   #26
Ağaçsever

esinruzgar's Avatar

Bu yazının oluşmasında emeği geçen; Mehmet Tunçer, Mustafa Özden, Harun Parlak, Hasan Ali Salman, Taner Tuncer'e ve ağaçlar.net'e teşekkürler...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsai.jpg (54.6 KB, 88 views)
Dosya Türü: jpg bonsai2.jpg (69.5 KB, 86 views)
Dosya Türü: jpg bonsai3.jpg (70.6 KB, 86 views)
Dosya Türü: jpg bonsai4.jpg (70.8 KB, 84 views)
Eski 20-03-2014, 12:07   #27
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Merhaba Arkadaşlar. Dün kanal7 den aradılar, tam da taşınma telaşımın olduğu zamanda... Ay sonuna kadar ağaçlarımın olduğu alanı boşaltmak zorundayım.
Buna rağmen biraz çekim yapalım dediler. Alel acele bir çekim yapıldı ve dün akşam kanal7 ana haberde yayınlandı: http://www.youtube.com/watch?v=lGoQ022vZDY

gulayb, Sakaki, sagol ve 2 kişi beğendi.
Eski 21-03-2014, 12:20   #28
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Harun Bey,

1 ayda taşınmanız epeyce stres yaratacaktır. Kolay gelsin.
Şimşiri geçen sefer açığa çıkaracaktık vakit yetmemişti, çekimler sırasında çıkarmışsınız, güzel bir çalışma, elinize sağlık.

Kolay gelsin....
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Harun Parlak Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar. Dün kanal7 den aradılar, tam da taşınma telaşımın olduğu zamanda... Ay sonuna kadar ağaçlarımın olduğu alanı boşaltmak zorundayım.
Buna rağmen biraz çekim yapalım dediler. Alel acele bir çekim yapıldı ve dün akşam kanal7 ana haberde yayınlandı: http://www.youtube.com/watch?v=lGoQ022vZDY

Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2014, 19:58   #29
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Fatih Akova'yla Bonsai üzerine yaptığımız röportaj Manisa Hayat gazetesinde yayınlandı.

BONZAİ & BONSAİ

Başlıktaki bu iki kelime size hemen Emniyetin son dönemlerde yaptığı uyuşturucu operasyonlarında ele geçirilen ve televizyonlarda sıkça duymaya alıştığımız sentetik uyuşturucuyu hatırlatıyor doğal olarak. Ama ne varki “BonZai” kelimesi uyuşturucuyla özdeşleşmiş bir kelime olsa da aslında uydurma ve saçma bir isim. Aslında iki kelime arasında o kadar küçük bir fark var ki, işin içinde uyuşturucu gibi son derece tehlikeli bir madde olunca kelimenin içinde Z ve ya S olmasının pek bir önemi kalmıyor. Bizde manisahayat.com olarak uzun zamandır Manisa’da Bonsai yetiştiren Şafak Gökçen bey ile bu konuyu konuştuk

Peki, nedir bu BonSai?
Japonca olan bu sözcük, tepsi (tabak) anlamına gelen "bon" ve ağaç, bitki anlamına gelen "sai" sözcüklerinden türetilmiştir. Saksıdaki ağaç veya bitki anlamına gelir. Bonsai sanatı Çin’li rahipler tarafından dinleriyle birlikte 7-9. yüzyıllarda Japonya’ya taşımışlardır.

Çin'de Penjing adı verilen ağaç minyatürleştirme sanatının binlerce yıllık geçmişi vardır. Bonsai, yaşayan ağaçlara duyulan saygıyı ve bu ağaçların yaşamasını konu alan bir sanattır. Bonsai ler minyatür olmalarına rağmen çevremizde gördüğümüz ağaçlardan hiçbir farkları yoktur. Aslında bu bir ilizyondur. Küçük boyutlarda olan bir ağacı sanki asırlık ve kocamanmış gibi göstermektir amaç. Özenle seçilen ağaç dalları, budanarak ve ilgiyle yetiştirilerek minyatür ağaç görünümü kazanır.

Aslında küçük boyutlarda olan bitki ne kadar ağaca benziyorsa ve gözün yanılması sağlanıyorsai, sanatçı o kadar başarılı olmuş sayılır. Japonların doğaya olan tutkuları yaşamlarına da yansımış ve yıllar geçtikçe bahçeciliğe verilen önem artmıştır. BonSai’lerde bu kültürün bir parçasını oluşturmaktadır ve büyük şehirlerde insanların doğaya olan özlemlerini minyatür olarak karşılamaktadırlar. Bundan dolayı BonSai’lerin yetiştirilmesi özel bir ilgi gerektirmektedir, yetiştirilirken ağacın doğal özelliğine toprağın nemliliğine, seçilen saksının özelliklerine, ışık ve doğal koşullara çok dikkat edilmelidir. Bu koşullar sağlandığında ufak balkonlu bir ev BonSai koleksiyonu için yeterlidir. Aslında ağırlıklı olarak dış mekân ağaç ve çalı türlerinden BonSai yapılsa da çokça bilinen ev bitkilerinden de BonSai yapılmaktadır. Bunlardan Ficus en popülerlerindendir. En ufak BonSai’lere verilen isim mame (fasulye) dir. En popüler BonSai’ler ise yaklaşık boyları 15 -20 cm kadar olan Shohin olarak adlandırılan BonSai’lerdir. Bonsai yetiştirmek biraz bahçecilik bilgisi ve sabır gerektirir. Manisa’da BonSai sanatına gönül vermiş insanların olduğunu ve her geçen gün ilginin artması ile BonSai sanatı ile uğraşanların sayısının arttığını çok iyi biliyorum. Bunlar içinde beklide en iyi bildiğim, tanıdığım kişi Şafak Gökçen’dir. Kendisiyle BonSai’ler arasında yaptığım röportajdan çok keyif aldığımı söylemeliyim.

BonSai nedir?
Saksıda ağaç yetiştirmek olarak tanımlayabileceğimiz 2000 yıllık bir sanattır BonSai. Doğa sevgisini minicik bir saksıda yaşayan ağaçta bulmak ve ağaca duyulan saygıyı ifade eder bu sanat.

BonSai sanatına ilk ne zaman ve nasıl merak sardınız?
Bundan 5 yıl önceydi, internette ağaçlarla ve budamayla ilgili bir araştırma yapıyordum. Girdiğim bir sitede resimler ve açıklamalar vardı. Çok ilgimi çekti. Ama o zaman böyle bir şeyi nasıl yaparım diye soruyordum kendime. Daha önce gördüğüm hiçbir şeye benzemiyordu. Çünkü kullandığınız malzeme ne bir taş, ne bir tahta, nede bir metaldi, canlı bir heykeldi ve gerçek olamayacak kadar güzeldi. Önceleri bu ağaçların özel bir tür olduğunu dahi düşünmüştüm.

Hangi tür ağaçlardan BonSai yapılabiliniyor?
Aslında çoğu kişi BonSai ağaçlarıyla ilgili 3 önemli yanılgı içinde.
1 Birçok kişi BonSai yapılan ağaçların özel bir tür olduğunu düşünür. Oysaki kabuk dokusu olan her tür bitkiden BonSai yapılabilmekte.
2 Bonsai ağaçlarının hiç büyümediği; Ağaç kesinlikle gelişmeye ve büyümeye devam edecektir. Ancak kök sistemi budanmış ve sığ bir saksıda yaşamaya alışmış ağacın büyüme hızı önemli ölçüde yavaşlatılır.
3 Bonsai ağaçlarının genetiği oynanmış ağaçlar olduğu; Henüz böyle bir teknoloji yok. BonSai için kullandığımız tüm ağaçlar doğadaki kendi türdeşleriyle tıpa tıp aynı özelliklere sahiptir.

Bir ağacı nasıl BonSai yapıyorsunuz?
Yeterli gelişim göstermiş bir ağaç alınır ve orantılama yöntemi kullanılarak ve hesaplama yapılarak ağaç belli bir zaman diliminde sert olarak budanır. Ağacın BonSai olma süreci bununla başlamış olur. Bundan sonra yeni gelen sürgünlerle dal oluşturmaya ve ağacı şekillendirmeye çalışırız.

Ne kadar bir zamanda ele aldığınız bir ağaç BonSai görünümüne sahip olur?
Bu ağacın türüne, dolayısıyla gelişim hızına ve sizin bakımınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. En iyi şartlarda sert budamadan sonra 3 yıl gibi bir süreçte ağaç bir şeye benzemeye başlıyor. Ama tabii bu süre ne yaptığını bilen ellerde olursa…

Peki, sizin BonSai ye olan ilginize insanların tepkisi ne oluyor?
Konuşma esnasında sadece “BonSai” kelimesini duyduklarında insanlar uyuşturucu olarak algıladıklarından olsa gerek çok tuhaf ve kötü bir gözle bakıyorlar. Elbette bundan bende çok rahatsızım. Ama ağaçlarımı gördüklerinde insanların hayranlıklarını ve şaşkınlıklarını gizlemeleri imkânsız hale geliyor. Bazıları da “bende yapabilir miyim” diyerek bu işe gönül veriyorlar. Türkiye’de var olan 20 civarı BonSai üreticilerinin hepsi bu yanlış anlaşılmaktan çok muzdarip. Hatta şu günlerde internet üzerinden bu tatsız durumla ilgili bir imza kampanyası düzenlendi. Ayrıca BonSai kelimesinin yerine Türkçe bir ad bulma kampanyası düzenlenmiş durumda. Ama bu çok zor görünüyor. Çünkü BonSai kelimesi artık bir sanat olarak evrensel boyutlara çoktan ulaşmış durumda.

Şu an kaç ağacınız var?
Şu an sergi bahçemde ve koleksiyonumda 32 ağacım var. Bu ağaçlarımın eğitimine hala devam ediyorum. Arkadan gelen 70 civarı ağacım daha var.

BonSai ile uğraşmak size ne gibi şeyler kattı?
Önceleri birçok ağaç türünü duyar ama tanımazdım. Şimdi birçok tanınan ağaç türünün yanı sıra Türkiye’de hiç duyulmamış, bilinmeyen birçok türü dahi tanıyorum. Tüm bu ağaç türlerinin toprak, iklim, su, ışık ve gübre gibi birçok isteklerini bilmeye, tanımaya başladım. Kısacası bakımlarını öğrendim. Daha önceleri yolda, piknikte ve ya parklarda ağaç diye gelip geçerken bu sanatla ağaçlara ve doğaya daha farklı bakmaya başladım. Ağaçlara olan ilgim ve sevgim arttı. Onları görmek değil de, onlara bakmaya başladım.

Son olarak ne gibi bir mesajınız olabilir?
İnsanların doğayı ve ağaçları sevmesi ve koruması gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu gezegende ağaçların üzerindeki yapraklardan başka hiçbir şey bizim soluduğumuz oksijeni üretemiyor. Yani aslında biz onlara muhtacız. BonSai 2000 yıllık çok derin bir sanat. Aslında ağacı şekillendirirken sabır, akıl, karşıyı anlama gibi birçok özelliğinizi de geliştiriyorsunuz. Yani aslında ağacı şekillendirirken kendinizi de şekillendiriyorsunuz.
Sözlerimi İnternetteki kampanyanın sıloganıyla bitirmek istiyorum; “Evinize BonZai (uyuşturucu) gimesin!, BonSai (ağaç) girsin.”

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2014, 17:05   #30
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn badrobot,

Bonsaiyi tanıtmak, geliştirmek ve özellikle de bonzai kelimesinden kaynaklanan yanlış anlamaların önüne geçmek adına yaptığınız bu büyük katkıyı taktir ediyorum!
Elinize ve ağzınıza sağlık

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024