agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai ağaç türleri (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/)
-   -   üzüm (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/852.htm)

cemboa 24-02-2006 00:02

üzüm

1 Eklenti(ler)
...İnternetten bulduğum üzüm bonsailerinin resimlerini koyuyorum. Benim çok hoşuma gitti.

cemboa 24-02-2006 00:03

...üzüm...

1 Eklenti(ler)
...üzüm...

cemboa 24-02-2006 00:05

...üzüm...

1 Eklenti(ler)
...üzüm....

cemboa 24-02-2006 00:10

...üzüm...

1 Eklenti(ler)
...üzüm...

oktars 24-02-2006 00:40

Gerçekten çok güzeller...

arsakay 24-02-2006 05:04

Çok güzeller.

Bu iş gittikçe daha çok sarmaya başladı beni.

backyard 24-02-2006 05:18

ben şu ilk fotodaki şarabı alsam :o

malina 24-02-2006 17:45

Doğrudan şarap veren cinsini yapsanız, bizim bekkinin daha hoşuna gider :)

cemboa 24-02-2006 18:24

...Bu arada bende hatırlatiim, bir üzümüm var fakat bana yeni geldi. 1 m lik bir fidan şeklinde. Sanırım 1 aya kadar yapraklı halinide görürüm ilkdefa olarak :)

backyard 24-02-2006 22:49

olmadı küçük bir çeşmeyle yetinirim ;)
bu arada fidan almak gerekiyor sanırım

bonsaisever 24-02-2006 23:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi backyard
olmadı küçük bir çeşmeyle yetinirim ;)

İnsanın gözü doymadan midesi doymazmış :D

arsakay 25-02-2006 15:08

Hastalarım yaban asması dedikleri bir türün fidanını getirecekler. Dayanıklı bir türmüş. (Bu arada biliyorunuz Trakya üzüm cenneti) Burada çardağımızın etrafına dikmeyi düşünüyorum, bir tanesini de balkonda saksıya dikmeye niyetim var. Üzüm vermesi için aşılamak gerekliymiş.

hasan42 25-02-2006 19:33

üzüm bonsaisi

Üzüm bonsaisi (Vitis sp.)

Genel bilgi: Bonsai saksılarında dahi çok hızlı büyürler. Bu yüzden şekillendirme birazcık problem olabilir. Ancak, yenebilen taneli salkımları ile oldukça etkileyici görüntüler oluştururlar. Gövdeleri çok ilginç ve budaklı olurlar.

Üzüm asmalarının çoğunun yaprakları büyüktür ve kolayca küçülmezler. Bonsai ağacının makul bir orana sahip olabilmesi için gövdesinin de yaprakla oranlılı olarak geniş ve eski olması gerekir.

Işıklandırma: Tam güneş ışığına ihtiyaç duyar.

Sıcaklık: Erken donlar üzümlere en büyük zararı verirler. Üzümler çok soğuk derecelere dayanıklılık gösterebilirler ama önce uyku dönemine geçmeleri gerekir. Bitki, donma noktasının altına düşülmeden dikkatlice soğutulmalı ve bütün yapraklarının yavaşça sararması sağlanmalıdır. Yaprak saplarının dibi şişkin olmalı ve kolayca kopabilmelidir. Bir veya iki hafta sonra sıfırın altındaki sıcaklıklara dayanıklı hale gelmiş olmaları gerekir.

Sulama: Bolca sulanmalıdır.

Besleme: Üzüm bonsaileri özellikle sonbaharda çok iyi gübrelenmelidirler. Bu durumda baharda yapraklarla birlikte çiçek salkımlarının da mevcut olması gerekir. Bonsai saksılarını dönüşümlü olarak bir galon suya bir çorba kaşığı Miracle-grow? ve bir galon suya Miracid? eklemek suretiyle haftada bir kez sulayın. Ağaç çiçek ve meyveye durunca haftada bir kez Miracle-Gro? ile gübrelemeye devam edin.

(Not: Buradaki gübre markaları hakkında hiç bir bilgim yok. Sadece çevirinin bütünlüğü bozulmasın diye yazdım. Sanırım bu konuda bilgisi olanlar gübreleme konusunda ayrıca bilgi vereceklerdir. )

Budama ve telleme: Hem budama, hem de telleme kış ortasında yapılmalıdır. Mevcut bütün dalları 2 veya 3 tomurcuk kalacak şekilde budayın ve son kesme işini de kurumaları önlemek için erken baharda tomurcuklanma başlamadan önce bitirin.

Dallar ve yapraklar asma ağacı gibi uzayarak büyümek isterler. Uzun dalların ve boğumların oluşmasını önlemek için en son çıkan dalların çimdiklenmesi gerekir.

Yaprakları koparma (defoliation) işlemi daha çok ve küçük yaprak oluşumunu sağlar ama yaprak sapı yeni yaprakların çıkması sırasında ve sonrasında genellikle kendiliginden düşmez.

Tomurcuklar 3. ve 6. yaprak arasında görülür. Üzüm bonsaisinin en cazip yanı muhtemelen üzerindeki üzümleridir. Üzümler yeni sürgünler üzerinde oluşur, bu yüzden ağaç uyku halindeyken budama yapılmalıdır. Üzüm elde etmek için çok iyi gübreleyin ve çiçekleri yağmurdan koruyun. Üzümler oluşunca eğer siz yukarıya doğru şekillendirmezseniz kendiliğinden aşağıya doğru sarkan bir görünüm alacaktır.

Üzüm elde etmek için bitki uyku dönemindeyken bir dalda iki veya üç boğum kalacak şekilde budayın ve son boğumdan sonra başparmak uzunluğunda bir çubuk bırakın. Budamayı takip eden ilk baharda bu boğumlardan tomurcuklanma olması ve bolca üzüm oluşması gerekir. Eğer çok az boğum bırakılırsa çiçek ve dolayısıyla üzüm vermeyen bir dalın büyümesine yol açılır. Eğer çok fazla boğum bırakılırsa bitki güzel, sağlıklı üzümler geliştirebilecek büyüme gücüne sahip olamayacaktır.

Banosaiye uygun bazı türler:
Aşağıdaki botanik isimler internetten de ulaşılabilen Time-Life Plant Encyclopedia’dan elde edilmiştir. http://www.virtual garden.com/
Vitis (Vitis labrusca), Vitis (Vitis coignetiae)

Sabrina Caine

arsakay 25-02-2006 20:34

Anladığım kadarıyla üzüm içmekanda olamıyor. (mu?)

cemboa 25-02-2006 21:29

...üzüm...

1 Eklenti(ler)
salkımlara dikkat :D

cemboa 25-02-2006 21:38

...Bir fidancıdan alacağınız kalın bir üzüm fidanı size 5 ila 10 yıl arasında zaman kazandırabilir...Hatta size şöle bir tüyo veriim. İzmitte bir fidancıda kolum kalınlığında saksıda fidanlar vardı ama ben kırılmış ve gövde boyu 30-40 cm arası toprağa doğru eğilmiş yani anlıycanız kendi kendine mükemmel forma girmiş olanını sordum. Normal fidaanlar 30 ytl iken ona 10 ytl fiyat verdi. Bana hediye olarak bir fidan geldiği için vazgeçtim.
...Yanlız size tavsiyem herhangibir fidan almaya gitiniz ve buşekilde deforme olmuş kırılmış bitane buldunuz (tabi biz bonsaiciler için nimet) sakın maden bulmuş gibi davranmayın..Ucuz bişi alıcakmışsınızda (suratınızı ekşiterek) onuda kaça verirlermiş gibi bir tavırla fiyat sorun.

Baki Berk Kayalar 25-02-2006 21:53

Son fotoğraf özellikle dikkatimi çekti:) Özellikle Hasan Hocamızın yazdıklarından sonra şu üzüm işine de gireyim diyorum:D

gallus 27-07-2006 22:48

2 Eklenti(ler)
iki tane de benden
çelebi tarzına baya uygun bir bitki
Eklenti 2879

Eklenti 2880

hasan42 23-09-2006 14:25

Arkadaşlar, şu güzelliğe bir bakın! Sizinle paylaşmak istedim.

http://www.bonsaiboon.com/images/wbc/2004_11.jpg

http://www.bonsaiboon.com/images/wbc/2003_23.jpg

kaynak

Onur G. HİTİT 23-09-2006 19:59

Bonsaisi en kolay olan bitki sanırım bu. Bizim köyde üzüm yetiştirirler. Onları düzenli olarak budarlar ve boyunun kısa kalmasını, bir minyatür gibi kalmasını sağlarlar. Normalde heryri sarmaşık gibi sarması gereken bu bitki, küçük bir "ağaçcık" görünümüne bürünür. Yani bizim köylüler farkında olmadan bonsai yapıyorlar sanırım. Özellikle 2. resim, köydeki bağları hatırlattı bana.

Saygılarımla...

azra_karin 04-02-2007 02:50

Ben hiç Bonsai yapmadım. Tam olarakta bilmiyorum nasıl yapıldığını. Forumdaki bütün başlıkları okuyamadım henüz ama Bonsai icin üzüm çeşidi gerekmez değilmi? Benim kücük bir üzüm bağım var ordan alıp denesem olur mu? İlk denememi elimin altındaki bir şeyle yapayım bari.

tourkana 04-02-2007 08:39

gövdesi çabuk kalınlaşan bir ağaç olduğu için bence çok uygun,ne cins üzüm yetiştiriyorsunuz?

Ali H. ALI 04-02-2007 10:28

merhaba Azra Karin, aramiza hos geldin, Asmadan bonsai yapabilirsin cinsi onemli deyildir. Bonsai yapacagin agaci kis sonu yerden sokup kok budamasi da yaparak bonsai saksisina alabilirsin, Belki en uygun tarz celebi tarzi olacaktir. Calismalarini resimleyerek bizlerle paylasmayi unutma ve asma ile de sinirli kalma baska agaclardan da bonsai yapmalisin. bonsai yapmak icin gereken bilgiler burada vardir okumakla ise basliyabilirsiniz kolay gelsin.

titan 24-03-2007 17:16

En son fotoğraf çok güzel. Yeni başlayanlar için üzüm aslında uygun bir bitki gibi...

Oğuzhan 26-03-2007 10:22

Çok güzel ya.

anilozer112 26-03-2007 12:34

Üzümden bonsai hiç düşünmemiştim. Ama çok güzel görünüyorlar.

aslan01 04-04-2007 03:27

Merhaba arkadaslar, saat 3 25 :) gecenin yarisi ve ben daha yeni buldugum bu siteyi merakla incelemekteyim.
Gecenlerde Koctaş'tan aldığım bonsai ile bu hayata ilk atilımı yaptım ama, inceledikce siteyi cok güzel şeyler görünce şok oluyorum.
Üzün bonsaisi hakkında sormak istedigim, gecenin bir yarısı olup, benim okuduklarimi tam anlamamadan kaynaklaniyor olabilir.
Ama gidip aldığımız fidanlar nasıl hiç büyümeden bu şekle giriyor. İlaçlama mı, yoksa yöntem ne? Onu anlayamadim ben tam..

Todor 04-04-2007 08:16

Hoş geldin, ne kadar uzun bir cümle kurmuşsun sevgili Aslan01.:)

Forumu gezdikçe bonsai yapmanın yöntemleri hakkında bilgi edineceksin. Fakat sorularında yazım kurallarına dikkat etmezsen cevap alamayacağını belirtmek zorundayım. Olmazsa olmaz kurallarımızdan birisi bu.:)

Ayrıca yeni gelen arkadaşlar başlığını gördün mü?

aslan01 04-04-2007 16:37

tekrar merhabalar, siteyi dun gece buldugum icin fazla ayrintili inceleyemedim ama simdi kendimi tanittim, uyarilariniz icin tesekkurler. Ben ingilizce klavye kullandigim icin Turkce karakterler yok, o yuzden beni o konuda madur goreceksiniz biraz. Forumlarda ali bey **** agabey anlatmis konuyu biraz ama ben tam anlayamadim. Agaclardan aldigimiz o ufak fideler nasil bonsai haline gelior. Anlayan arkadaslardan biri anlatirsa tekrar cok sevinirim. Simdiden tessekkur ederim.

beonedge 18-04-2007 15:28

Merhabalar,
Bahçemizde büyük bir asma ağacı var. Bundan bonsai yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim. Çelikleme, kök sürgünü veya yaprak tan yeni bir asma köklendirmek mümkünmüdür? teşekkürler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024