agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai ağaç türleri (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/)
-   -   Palmiye (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/581.htm)

cemboa 21-11-2005 14:27

Palmiye

1 Eklenti(ler)
Palmiye Bonsai

cemboa 21-11-2005 14:34

Kaktüs Bonsai

1 Eklenti(ler)
Kaktüs Bonsai
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemboa
Palmiye Bonsai

cemboa 21-11-2005 15:09

Kaktüs Bonsai

1 Eklenti(ler)
Kaktüs Bonsai

Baki Berk Kayalar 21-11-2005 18:01

Abicim çok güzel foptoğraflar yüklemişsin. Kökleri sığ ve saçak kök türü oldukları için bonsai için palmiye ve kaktüs türleri daha çok aklıma yatıyor.

gallus 27-07-2006 21:54

2 Eklenti(ler)
kazık gibi ağaç valla palmiyeden birşey olmaz demeyin farklı çalışmalar yapmak da mümkün
size iki örnek gönderiyorum
Eklenti 2881

Eklenti 2882

turunç 20-12-2006 14:11

Arkadaşlar bana bu orman bonsaileri göstermeyin dayanamıyorum.... Palmiyeler de ne kadar şıkmış Allahım.....

bonsade 04-03-2007 18:43

İnanılmaz!...Ben farklı düşünmüştüm.

ceviz 08-07-2007 23:44

Palmiyeden bonsai olur mu acaba diye düşünmüştüm. Çok güzel oluyormuş. ;)

Hurma tohumlarımı saksıya gömdüm. Biliyorum zamanı değil ama ben tohum ekerken mevsime dikkat etmiyorum. Mersin'de yaşadığım için ne zaman ne eksem çıkıyor ve büyüyor. :)

hamibasoglu 01-09-2007 21:33

Arkadaşlar o resimlerin hiçbiri palmiye ailesine ait değil.
Eger bulup resmini koyabilirseniz ben de memnun olurum.
ama bunun çok zor olacağını düşünüyorum.Öncelikle bulduğunuz türün palmiye ailesine ait olup olmadığından emin olun çünkü yukarıdaki resimler kaktüs,cycas ve dioon cinsleri
selamlar.

karaselvi 06-09-2007 20:04

palmiye ve hurmadan bonsai çok zaman alur, çunku yavaş büyüyolar. Ama kolay tek yapmanız gereken, küçük bir saksıya dikip, büyümesini beklemek zaten tek şekli var.

neconeco 17-09-2008 17:20

selamlar. hac zamanı gelen hurmaları afiyetle yedikten sonra çekirdekleri toprağa rasgele dikersin zaman önemli değil sonra unutursun birde bakmışınki zamanın birinde filizleniyorlar sonrada tek tek söküp atmaya başlarsın benim gibi..))))

keçi boynuzu 17-09-2008 17:37

Niye sökeyim yahu yeşillik işte.Sökeceksem ekmem zaten.Uzun sürecek anladım.Ama o büyür, saksısıyla tavana varır, güneş gözlüklerini takar, limontamı yapar altında deniz kenarında olduğumu hayal ederim ,diye düşünürüm.Bir tane ekseymİşsinİZ bari tek diye kıymete binerdi belki

neconeco 17-09-2008 23:03

selamlar. keçi boynuzu...... da ektim mecaz anlamda iki konu birden işliyelim ,atma sebebin çok ve dağınık ekmenden kaynaklanacak ve dahası da geç ve uzun büğüyecek kök yapısı dikey gövde yapısı 3 sene gelişme çok az sende sıkılacaksın da ondan söküp atacaksın ))))

Lithi-um 26-06-2009 00:41

O kadar güzel duruyor ki. Resimlerine bakmakla yetinemiyor insan. Ama başka çare yok :(

AgacSevdalisi 13-04-2012 15:15

2 Eklenti(ler)
Buda benim orman stili hurma bonsai adayım.

ilkercakircali 17-04-2012 18:36

Ben de bir alışveriş merkezinden bonsai almıştım fakat eve geldikten sonra 1-2 hafta sonra tüm yapraklarını döktü.acaba yer değiştirdiğinden mi yoksa yanlış bir şey mi yaptım bilemedim...

trojen17 28-02-2013 13:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi (Mesaj 946123)

Hurma agacinin tohumunu nerden bulabilirim?

Gazi Barış 28-02-2013 13:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi trojen17 (Mesaj 1110985)
Hurma agacinin tohumunu nerden bulabilirim?

Herhangi bir yerden yarım kilo hurma alırsanız, hem meyvesini yersiniz hem de birçok tohumunuz olur (aldığınız hurmalar herhangi bir işlemden geçmediği için doğaldır).

trojen17 28-02-2013 20:35

Tesekkurler :)

murat doğan 07-11-2013 11:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi (Mesaj 946123)

merhabalar ağaçsevdalısı. size ve arkadaşlara palmiye hakkında bir sorum olacak. bahçede palmiyenin altına düşerek kendiliğinden çıkıp büyüyen küçük palmiyeler var. bunlardan bonsai yapmayı düşündüm ama palmiyede yaprak küçültme yapılabiliyormu. yapılıyorsa nasıl. ayrıca nasıl budama yapacağız. bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

seloş 17-05-2014 23:25

evde bir saksıda yaşam savaşı veren iki hurmam var. çekirdekten çıkmıştı. sökmedim. Bakalım onlarla bonzai çalışması yapabilecek miyim?
1. Ana kökleri kes.
2.Drenajı olan bir saksıya koy.
3.Her sulamada 2 kez sula. 20dk. arayla.
4. 15 günde bir gübrele.
gübre hangisi olacak bakalkm.

meetoo 17-05-2014 23:41

hurma kazık köklü bir tür gövde 2 cm uzarken kök 20-25 cm oluyor ... sığ saksıda nasıl olacağını çok tahmin edemedim işin açıkçası ... yetiştirme aşamasında drenajı olan sığ bir saksı kullanmanız hata olur ... sulama konusunda sadece bu düşündüğünüz ağaç için değil hemen tamamı için söylüyorum periyodik sulama doğru bir sistem değildir ... gübre konusu başlı başına bir uzmanlık diyebilirim ...bitkinin ve toprağın ihtiyacına göre adeta matematik problemi gibi ... dengeli sıvı gübreler en tercih edilenleri npk 10 10 10 gibi ... bunun yanında bitkiniz ne tür toprak sever tuzluluk ve ph gibi bilgileri vs vs vs..
yani demek istediğim keşke o 4 maddede özetlediğiniz kadar kolay birşey olsaydı ... iyi çalışmalar dilerim ...

badrobot 17-05-2014 23:59

Sn.seloş.
Hurma'ları tanımıyorum ama bonsai yapmaya çalışacaksanız yazdığınız sadece 4 maddeyle bu işi götüremezsiniz gibi geliyor banada. Sn.meetoo söylediklerini dikkate alarak etraflıca bir araştırma yapmanızı öneririm.

seloş 19-05-2014 10:58

Dün itibarıyla başladım. Sararacaklar diye ödüm kopuyor. Zaten kazık kökleri kesmem o kadar zor oldu ki, anlatamam. İşkencede hissettim. Ağrı'da sıvı gübre bulamadım. İnternetten alacağım inşaallah. Şimdilik hazır gübreli toprak kullanıyorum. Tedricen kumlu toprağa geçeceğim. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak istemiyorum ama, Dimyat yoluna çıktım artık. ��

seloş 21-05-2014 08:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1284810)
Sn.seloş.
Hurma'ları tanımıyorum

Sadece hurmaları tanımıyorsunuz, oysa ben hemen hemen hiçbirini tanımıyorum. Birkaçgün oldu. şimdilik normal gözüküyorlar. Derin kapta başladım. Ş
İlk denemem olduğu için şekille uğraşmayacağım. doğal halinde bıraktım.

seloş 01-06-2014 18:20

Bir takım saramalar oldu, Fakat iyi gidiyor gibi hissediyorum.

meetoo 01-06-2014 22:39

sn seloş fotoğaf çekme imkanınız varsa bize fotoğraflarını da iletseniz bizim içinde gelişmeleri görmek iyi olur ... içi çalışmalar dilerim

seloş 06-06-2014 20:12

hurmalarım

1 Eklenti(ler)
Eklenti 500145
Gayet acemice bir çalışma. Ama deneme için iyi galiba. dediğim gibi amaç şekil vermek değil yaşatmak.:rolleyes:

seloş 06-06-2014 20:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meetoo (Mesaj 1291028)
sn seloş fotoğaf çekme imkanınız varsa bize fotoğraflarını da iletseniz bizim içinde gelişmeleri görmek iyi olur ... içi çalışmalar dilerim

Çok yardıma ihtiyacım var. Okumakla olmuyormuş, yaparak yaşayarak öğrenmek gerekiyor. Kuş ve hurmalar aynı anda başladım. Okuya okuya allame oldum ama bonsai kaynakları hep İngilizce. Bol resimli kaynaklara bakıp, ilgili videoları izliyorum. Ağrı hala soğuk olduğu için balkona çıkaramıyorum. bu hurmalar 12 yıldır kendi halinde evde yaşamışlardı. Büyük saksıdan alırken abartmıyorum 20m civarı köklenmişlerdi ve kökler saksının çevresine en az 30 tur dolanmıştı. Bakalım bundan sonra ne olacak? Allah(cc) kurtarsın.

seloş 06-06-2014 20:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meetoo (Mesaj 1284805)
hurma kazık köklü bir tür gövde 2 cm uzarken kök 20-25 cm oluyor ... sığ saksıda nasıl olacağını çok tahmin edemedim işin açıkçası ... yetiştirme aşamasında drenajı olan sığ bir saksı kullanmanız hata olur ... sulama konusunda sadece bu düşündüğünüz ağaç için değil hemen tamamı için söylüyorum periyodik sulama doğru bir sistem değildir ... gübre konusu başlı başına bir uzmanlık diyebilirim ...bitkinin ve toprağın ihtiyacına göre adeta matematik problemi gibi ... dengeli sıvı gübreler en tercih edilenleri npk 10 10 10 gibi ... bunun yanında bitkiniz ne tür toprak sever tuzluluk ve ph gibi bilgileri vs vs vs..
yani demek istediğim keşke o 4 maddede özetlediğiniz kadar kolay birşey olsaydı ... iyi çalışmalar dilerim ...

Kolay olmadığını açıkça farkettim. Pişman değilim ama, tedirginim nedense. Onları kaybetmek istemiyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024