agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai ağaç türleri (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/)
-   -   "Bonsai Tohumu" olur mu? (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/1906.htm)

L'ErableduJapon 18-09-2006 15:07

"Bonsai Tohumu" olur mu?

Değerli arkadaşlar merhaba.

internette yabancı sitelerde bonsai tohumları satılıyor.
tohumları tanıtmak için tohumun sahip olduğu ağacın bonsai halinde de resimleri var.
resimlerine baktığımda çok göz alıcı bonsailer. fakat bonsai konusunda neredeyse hiç bir bilgim yok. benim soracağım konu şu.
Bonsai ağaçlarının tohumu olabilir mi (tohumdan yetiştirmek için )
eğer teknik olarak bu mümkün ise bu bonsai ağaç tohumları ne kadar sürede genç bir fidana dönüşebilir
bilgilendirirseniz çok sevineceğim
teşekkürler.

memet 18-09-2006 15:13

hiç bir ağaç tohumdan bonsai olarak çıkmaz.
Bu yüzden bonsai tohumu diye bir şey olması sözkonusu değildir.
Bonsai forumlarını okudukça bu konuda dah fazla bilgi sahibi olacaksın.

cello 18-09-2006 15:14

Aziz Bey,

O satılanlar bonsai yapılabilecek olan ağaçlara ait tohumlardır. Ancak çıkan ağaç siz ilgilenmez gerekli işlemleri yapmazsanız, sokaktaki normal ağaç şeklinde gelişecektir. Sitedeki bilgiler ışığında ilk başlayacak olanlara tohum değil bonsai olma yeteneği olan fidanlarla başlaması öneriliyor.

Saygılarımla,

oktars 18-09-2006 15:22

Tohumdan yetiştirme bonsaiye yeni başlayanlar için tavsiye edilen bir yöntem değil.
Siz en iyisi yakınlarınızdaki bir fidancıdan gövdesi kalın şimşir veya dağ muşmullası fidanı bulun. Daha sonraki işlemleri forum sayfalarındaki yazıları okuduktan sonra gerçekleştirebilirsiniz.

arsakay 18-09-2006 16:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi L'ErableduJapon
tohumları tanıtmak için tohumun sahip olduğu ağacın bonsai halinde de resimleri var.

Açıkca söylemek gerekirse bunun adı sahtekarlık!

hasan42 18-09-2006 18:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi L'ErableduJapon

Bu karnıyarık tohumu satmak gibi bir şey! :p

acerpalmatum 18-09-2006 22:59

:p Allah sizide güldürsün Hasan bey.

bonsaisever 19-09-2006 00:24

Anlaşılan L'ErableduJapon bonsai sevdalısı bir arkadaş :)
Onun şu an yaşadıklarını çoğumuz (en azından ben) yaşadık ;)
Çoğumuz bonsaiyi bir ağaç türü olarak biliyordu.

L'ErableduJapon;
1-Siteyi ve forumu iyice okuyun
2-Bir çok fide sahibi olun. Bunları Bonsai ağaç türleri bölümüne bakarak seçebilirsin. Aldığınız birkaç Fide kuruyabilir ama nekadar çok fideniz olursa yetiştirdiğiniz en az bir bonsainiz olur ;)
3-Kesinlikle ümitsizliğe kapılıp vazgeçmeyin :)

murare 19-09-2006 09:56

Hakikaten bonsai tohumu olsa. Ekiceksin sulayacaksın al sana bonsai:D Çok saçma o zamanda işin zevki en önemlisi ruhu kalmazdı demi.:dilli: Bonsai = emek
Arkadaşım sen benim yaptığımı yap bence git bir bonsai al onunla ilgilen bu arada fidan edin bir kaç tane, bir yandanda tohum ve çelik topla. Elinde hepsinden olunca hem sıkılmıyosun (sürekli bişeylerle uğraşıyosun) hemde biri ölse bile diğerleriyle avunuyosun.:o

L'ErableduJapon 19-09-2006 14:29

Sevgili bonsaisever sempatiniz için teşekkür ederim. açıkcası bonsai ağacının bir tür doğal ağaç olmadığını biliyordum (bu konuda da bildiğim bu kadardı ) satılan tohumları görünce düz mantık yaptım ve şu sonuca vardım.
bir bonsai yetiştirmek mümkün ise mevcut ağacın yaprak ve çiçek açtığıda söz konusu ise neden olmasın dedim.
kendini küçücük boyutlarda yaşamaya adapte eden bu ağaç bu minimallik sonrası herşeyini küçücük veriyorsa tohumlarınıda veriyor ve tohumlar mevcut bonsai ağacının meyvesi olduğu için büyüdüğünde o boyutu geçemiyordur diye düşündüm. ama aklıma ilk gelenin herzaman doğru olmadını düşünürüm. bu sonuca şüphe ile baktığımdan doğru cevabı burada aradım ve buldum. çok teşekkür ederim. tohum ve fidan yetiştirme konusunda çok fazla birşey bilmiyorum. bir zamanlar bahçeli bir evim vardı ( iflas edince sattım )
bu bahçede 4/5 sene önce mango ve avakado yetiştirdiğimi paylaşmak isterim. boyları 70/80 cm kadar olmuştu. artık bir apartman dairesinde yaşıyorum. forumda diğer konuları da büyük bir zevkle incelerken avakado ve mango yetiştirme üzerine yapılan sohbetleri okudum ve hafif bir tebessüm oldu yüzümde. sadece çekirdeğini alıp ektiğim bir meyve ağacı tohumunun bana filiz
vermek konusundaki bonkörlüğü çok şanslı bir acemi olduğumu hatırlattı.
bu arada siteye üye olduğum ilk gün kendime ytongdan bir bonsai saksısı bile yaptım :D kabartma motifi henüz bitmediğinden göstermek için biraz daha bekleteceğim sizleri.

murare 19-09-2006 14:42

Vaaay herkes kendi saksısını yapar oldu. Bende halletmeliyim bu işi. Ya daha önce bahsedildiği gibi harc karmaya başlıyacağım bende **** başka bi yol bulacağım. Dur bakalım elbet bir yol buluruz.

cemboa 23-09-2006 16:28

Bonsaiseverin yukarda yazdığı bir konuyla ben hala mücadele ediyorum.Eğitimli birçok insan bonsaiyi bir ağaç türü olarak biliyor.

cemboa 23-09-2006 16:35

Arkadaşlar sitede benimde yaptığım bonsai saksı resimleri var ve birini şu an kullanıyorum.Bu yapılmış saksıları tavsiye etmiyorum.Pazardan tanesi 1 ytl ye aldığım kare ve yuvarlak plastik leğenler öğle işime yaradi ki saksı deişeceğim zaman bunlara aktarıyorum.En az bonsaiyi 3-4 sene eğiteceğinizi düşünürsek zaten bu süre içersinde estetik görüntü aramamak lazım ve bu süre içersindede bitkinin rahat ve hızlı büyüyebilmesi lazım.Ben plastik leğenlerle iyi sonuç alıyorum.

borap 20-11-2006 20:29

Elbette L'ErableduJapon 'un söylediği doğru. Bonsai tohumu satılıyor.Biraz araştırın. Merak eden bana da sorsun.
Selamlar

bonsaireef 20-11-2006 20:57

Bonsai tohumu satılmıyor diyen oldu mu?
Ben ne demek istediğinizi anlamadım. Size ne sormamız gerekiyor? :)

oktars 20-11-2006 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi borap
Elbette L'ErableduJapon 'un söylediği doğru. Bonsai tohumu satılıyor.Biraz araştırın. Merak eden bana da sorsun.
Selamlar

Ben çok merak ettim elinizde hangi tür bonsai tohumları var?

murare 21-11-2006 08:03

Ben bir şey anlamadım. Ne oluyor burda? Ama hala ısrarla bonsai tohumu isteyen olursa beni bulsun ona at kestanesi bonsai tohumu verebilirim :D Elma bonsaisi tohumuda var. Dolaptada mandalina var, buda potansiyel mandalina bonsaisidir. :D

musfik 03-04-2007 01:36

Bonsai tohumu artık Türkiye de hemde internetten satılıyor....!

Merhaba .Tesadüfen www.gittigidiyor.com sitesinde bonsai tohumları başlıklı ilanı gördüm. Bursadan ve istanbuldan iki uyanık zatı muhterem. Tanesi 1.5YTL den tohum satışı yapıyor. Ve daha acı olan resimler internetteki bonsai sitelerinden alınmış . satışları da hiç fena değil bir sürü insan 5er 10 ar satın almış.Ben site yönetimine bu sahtekarlığı bildirdim.Ama ne derce önlem alırlar bilemem. Hani çok klasik bir soru vardır " Biz ne zaman adam oluruz" diye.Sanırım her konuda sahtekarlık icat etmekten vaz geçmeyi başarabildiğimizde.........

habibe 03-04-2007 08:49

Bursa ve İstanbul Tüketici Derneğine bildirilse mi acaba ?

Ferda Ülkümen 03-04-2007 09:53

Bonsai tohumu yurtdışında da satılıyor,20 sene önce heveslenip almıştım Almanyadan. 1 paket çam ve ginko biloba.

memet 03-04-2007 10:17

Üzerinde , bonsai yapabilmek için ağaç tohumu yazılsa belki,
İlk kez, tohumu kullanarak bonsai yapmak isteyenler, bunun yanlızca bir ağaç tohumu olduğunu bilmeden, büyümeyip bonsai olacağını sanarak alıyorlarsa, yanıltılıyorlar demektir.

Ferda Ülkümen 03-04-2007 11:12

Ben de o yanılanlardandım.

maplestorıa 13-09-2018 07:13

ARKadaşlar açil yardımmm!!

Arkadaşlar bir bonsai yapmak için bir ağaç tohumu sipariş ettim üstünde yazan adımları uyguladım ve toprağa koydum 1 eylül 2018 de ektim fakat hiçbir gelişme ve çimlenme belirtisi yok ve tohum koymadan önçe kahverengi iken şuan nedense siyahlamış

+BOnsaim çimlenir mi ?
+Bonsaimin tohumu niye siyahladı toprağın renginden olurmu torap siyah özel bonsai toprağı,
+Bonsaim çıkaçaksa kaç güne çıkar ?
Lütfen yardım edin

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024