agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai ağaç türleri (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/)
-   -   Mor salkım (Wisteria) (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/1651.htm)

Harun Parlak 12-11-2008 17:30

Teknik özellik değilde zaman çok önemli. Şubat başlarında alacağınız çelikleri 45 derecelik açıyla kesin bir iki adet diklemesine çizik atın torf karışımı bir toprağa dikin sıcak ışık alan ama gölge bir yere koyun sürekli nemli kalmasını sağlayın. Başarı oranı %80 olacaktır.

berduray 12-11-2008 17:30

Yanlış mevsimde mi yaptınız çelik alma işini acaba ?

nariçi 12-11-2008 17:39

Teşekkür ederim arkadaşlar, ben çeliği ilkbaharda su yürüdüğü,tomurcuklandığı sırada almıştım. Bu defa öneriniz doğrultusunda yaparım ama burada şubat ayı kar kaplı olur. Havalar donludur. Bir de Adana'dan köklü getirmiştim o da suslanmayınca kurudu zannederim bunların toprak üstü yüzey kökleri var, devamlı nemli mi olması gerekiyor? Bonsai örneklerini de yeni gördüm tutturma işini başarırsam bonsai denemesi de daha güzel olacak herhalde.

Harun Parlak 12-11-2008 17:46

Şubat ayında çok soğuk oluyorsa çelikleri şubatda alın temiz bir poşet içine koyup ağzını hava almayacak şekilde bağlayıp buz dolabına alt gözlere koyun. Havalar ısındığında yukarıdaki işlemleri yapın. % Yüzdenizi artırmak için dikim alanının üzerine bir naylon kapatıp sera etkisi oluşturun.Bu işlem su kaybını önleyeceğigibi sık sık sulamanıza gerek kalmaz ısı kaybında önler.
Torfunuzu bulabilirseniz perlit bomza taşı karışımı yapın.

nariçi 12-11-2008 17:52

Teşekkür ederim, Sayın Tekin Bey, torf üretimi var burada ikitorba 70 lt. lik aldım her işte kullanmak için ama perlit buralarda bulunuyor mu henüz araştırmadım ona da bakacağım. Sizin önerinize göre hareket edince başarı olacak kanısındayım. selam.

Moredhel 05-12-2008 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rosteriks (Mesaj 224652)
.......celikleme yontemini dusunurken bir sera mar salkım buldum ve aldım.......

Sayın rosteriks,
Mor salkımları alırken boylarının ne kadar olduğunu ve fiyat belirtmekte bir sakınca yoksa kaça aldığınızı sorabilir miyim?

Hacer Yılmaz 13-02-2009 14:50

Acaba mor salkım yetiştiriken nelere dikkat edilmeli; mesela suyu ne kadar sever, rüzgarlı yerlerde yetişirmi,güneşle arası nasıldır,ne zaman ve ne gübresi verilmelidir. Benim 3 tane mor salkımım var ama 3 senedir fazla bir gelişme göstermedi. Bilgisi olan arkadaşlar varsa çok sevinirim.

memet 13-02-2009 19:06

Suyu ve güneşi sevdiği kesin.

gülşeker 14-02-2009 11:37

büyümesi ve gelişmesi için zaman alan bir bitki..

Hacer Yılmaz 14-02-2009 15:01

yani 3 sene de ancak 1m kadar büyümüş olması ve tek tük çiçek açması normalmi

memet 14-02-2009 16:32

Bahçeme üç metre arayla iki kök diktim. Birisi iki senede bütün duvarları kapladı. Diğeri beş sene boyunca bir metrelik bir sopa olarak kaldı. Hızlı büyüyen foseptiğin hemen dibindeydi. tek fark bu.

AyhanMoran 14-02-2009 23:23

herkese merhaba.peki mor salkımlar bonsai olarak evin içersinde yaz kış yaşarmı.

Lymyt 14-02-2009 23:33

Mor salkım dış mekan bitkisidir. Ev içinde 1-2 günden fazla kalınca sağlığı bozulur.

sahinaga 18-03-2009 01:13

ben bu mor salkımlara adeta bayıldım yarın ilk işim ilgili yerlerde aramak olacak

oskefe 05-04-2009 11:43

Günlerdir Mor Salkım hayaliyle yaşıyordum. Bauhausa her gittiğimde önünde durup alsam mı almasam mı deyip duruyordum. Ve tabii bahçede ona uygun yer neresi diye düşünüp duruyordum. En sonunda dün gidip aldım. Şu an sadece neredeyse 2 metre boyunda bir dal. Uçlarında tomurcukları var ve bugün uygun yere ektirteceğim.
Yazlık evimizin arka sokağında bir mor salkım var ki anlatılır gibi değil. Belki 30 senelik. Duvarın bir kenarından kök çıkıyor bütün bahçe boyunca devam ediyor ve kocaman bir kameriyenin üstünü kapatıyor. Yazın Mor Salkımın gölgesinde oturuyorlar. Çiçek açtığı zaman resimlerini çekip sizlerle paylaşırım. Ve tabii kendi mor salkımmında :)

kaktüs 12-04-2009 23:12

Morsalkıma bakındığım birkaç fidanlıkta bulamadım. Bauhaus'da var mı? İnanmıyorum..

kaktüs 18-04-2009 00:23

Geçerken terkedilmiş bir bahçenin duvarlarında mor salkıma rastladım. Biliyorum çelikte zaman önemli ama şansımı denemek için aldım bir dal. Bakalım başarılı olabilecek miyim?

izzeterisen 29-04-2009 17:16

1 Eklenti(ler)
Bu resim de Muğla ili-Ortaca İlçesi-Dalyan Beldesinde Köyceğiz Gölünü Akdenize bağlayan kanalda Likya mezarlarını izleyerek büyümüş bir morsalkım. Tek gövdesinin çapı 20 cm. sizlerle paylaşmak istedim.,

Eklenti 75469

kaktüs 29-04-2009 22:09

Ah sabah serinliğinde kral mezarları manzarası... Bir an gözümde tüttü Dalyan...
Mor salkımın çiçekleri geçmiş sanırım oralarda

suzan7 01-05-2009 11:43

1 Eklenti(ler)
selamlar,
bu da benim 2 yıldır büyütmeye çalıştıgım mor salkımım ,bu yıl çiçegini gördük.
3 salkımdı birisi tomurcukta iken düştü.

dilekağacı 06-01-2010 20:12

Çok güzeller.El değmemiş gibi.Bonsaiyi güzel yapan şeylerden biride doğallığı olsa gerek.

semastr 30-04-2012 18:25

süperler. ben de hemen bir tane denemek istiyorum. çok özendim

Gardenias 19-03-2016 19:18

MOR SALKIMLARI ÇİÇEK AÇTIRMANIN PÜF NOKTASI :

Mor salkım (wisterianız) çiçek açmıyorsa üzülmeyin...Onun da bir çaresi var...Eğer tohumdan yetiştirilmişse wisterianın çiçek açması 7 ila 15 yıl kadar sürebiliyor.
Wisteriaya kolayca çiçek açtırmak için; kökü yakınına bir çukur açacaksınız ve içine "SüperFosfat" gübre koyup kapatacaksınız, Mor Salkımınız kısa bir süre içinde çiçek açar..

Güzel çiçeklerinizle geçireceğiniz güzel günler dilerim..

Jezebel 10-04-2016 07:26

1 Eklenti(ler)
Türkçesi mor salkım olan Wisteria'nın pembe ve beyaz olanlarına ne diyeceğiz bilmiyorum.
Artık çiçeklensin, boylansın beklemekten daraldığım için 3 m. Pembe bir tane aldım.

Eklenti 604501

Etiketine güvenip aldım. Süperfosfatlayıp açmasını bekleriz .
Ben ona Pembe Wisteria diyeceğim.

Jezebel 10-04-2016 07:32

1 Eklenti(ler)
Beyaz Wisteria da güzel kokuyor.

Eklenti 604502

Onu da başka zaman alırım.

Orhan Özbilgiç 10-04-2016 12:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1452942)
Beyaz Wisteria da güzel kokuyor.

Eklenti 604502

Onu da başka zaman alırım.

Birkaç gün önce, Alibeyköy Fidanlığı'nın, bahçe marketinin ön girişinde,bir çardağa sardırılmış (Bayağı örtmüş) gördüm. Çok güzeldi.
Gerçekten moru gibi kokuyordu.
Satışta da olup olmadığını sormadım. Çiçeklenme dönemi olan bu günlerde, biz bahçemizden uzakta, hala İstanbul'da olduğumuz için hevesim kırıldı.:(

sagol 11-04-2016 11:02

1 Eklenti(ler)
Kokusunu gönderemesem de ben de mor salkımımın çiçekli halini ilave edeyim.

Pinarfigen 23-05-2016 12:03

Merhaba, 2 adet mor salkım fidanı aldım, ancak gövde boyu biraz uzun geldi, daha aşağıdan sürgün vermesi için ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

yeşillim 26-05-2016 20:06

1 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,
Mor salkımdan alınan bir dal suda köklenmiş. ardından toprağa arkadaşım aktarmış.
Fotoğraf toprakla buluşturulduktan 10 gün sonraki halidir.

1. Bu mevsimde sağlıklı bir mor salkım olabilir mi?
2. Nasıl bakım uygulanmalı ?Değerli önerileriniz dikkate alınacaktır.

cevap için teşekkürler.

sagol 30-05-2016 07:37

Sayın Yeşilim,

Mor salkım suyu çok sever o nedenle susuz bırakmayın. Saksı çiçekleri ya aşırı sudan ya susuzluktan ölürler o nedenle susuz bırakmayın ama saksının altına su da göllenmesin. Şimdilik yaşatıp, kalınlaştırmaya çalışın gövde çapı 2 cm e gelinceye kadar bonsai çalışması yapmak için çok erken olur.

Kolay gelsin....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim (Mesaj 1464638)
Merhaba arkadaşlar,
Mor salkımdan alınan bir dal suda köklenmiş. ardından toprağa arkadaşım aktarmış.
Fotoğraf toprakla buluşturulduktan 10 gün sonraki halidir.

1. Bu mevsimde sağlıklı bir mor salkım olabilir mi?
2. Nasıl bakım uygulanmalı ?Değerli önerileriniz dikkate alınacaktır.

cevap için teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024