agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai ağaç türleri (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/)
-   -   Hedera helix (Orman sarmaşığı) (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/1619.htm)

gallus 27-07-2006 21:10

Hedera helix (Orman sarmaşığı)

5 Eklenti(ler)
bir kaç örnek veriyim istedim. bence nekadar çok fptoğraf olursa okadar çok örnek olur diye düşünüyorum. Sizleride fotoğraflarla bu bölümü zenginleştirmeye davet ediyorum
Eklenti 2865

Eklenti 2866

Eklenti 2867

Eklenti 2868

Eklenti 2869

gallus 27-07-2006 21:10

2 Eklenti(ler)
iki dene daha
Eklenti 2870

Eklenti 2871

Orhan Eser 27-07-2006 21:13

Merhaba Gallus,

Resimler oldukça etkileyici.Yosunlar, ya da mini çimler hakkında bilgi var mı?

gallus 27-07-2006 21:23

yeri değil aslında ama www.bonsaitr.com da makaleler bölümünde biraz bilgi bulabilirsin
tesadüf! bende bugün yosun yetiştirmek için bir çalışma yapmıştım. Ee tabi birazda araştırma
ve http://www.mossacres.com/default.asp bu siteyi buldum ingilizce ama en azından türler hakkında ve bakımları hakkında bilgi veriyor.
isterseniz yosunlar hakkında bir konu açalım ve orada tartışılsın.
zaten bence de böyle bir başlığa ihtiyaç var

bonsaisever 27-07-2006 21:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Eser
Yosunlar,ya da mini çimler hakkında bilgi var mı?

Nasıl bilgi?

gallus 27-07-2006 21:31

merhaba bonsaisever dedğim gibi bir başlık açalım bulunsun
ama nereye açalım bilmiyorum. sence de güzel olmaz mı?

bonsaisever 27-07-2006 21:33

Nerede bulabilirim diyorsanız;
Şu sıralar sıcakler nedeni ile kuruduklarından görülmeselerde gölge ve nemli olan apartman köşelerinde, yollarda ve ağaç diplerinde bulabilirsiniz.
Bunları alıp sprey yardımıyla günde 2-3 kez nemlendirirseniz çok güzel çimlere kavuşursunuz.

Tüh, bu gün topladıklarımı arabada unutmuşum.
Gidip alıp size de göstereyim :)

bonsaisever 27-07-2006 22:29

3 Eklenti(ler)
Konuyu nasıl adlandırmam gerektiği veya konu hakkında uzun uzun bilgi yazacak kadar deneyimli olmadığı için, bir arkadaş konu hakkında sitelere bakarak çeviri yaptıktan sonra başlık açmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.
Benim yazdıklarım sadece deneyimlerim :)

Bunlar gün içerisinde topladığım kuru yosunlar.
Torbaya koyduktan sonra dağılmasınlar diye suyla nemlendirmiştim.
Hemen yeşillendiler :)
Tabii bunları olduğu gibi saksının üzerine atmıyorum.

Eklenti 2884

İlk önce üstünde görüne otları ayıklıyorum.
Çim köklerine zarar vermeyecek şekilde altındaki toprağı elimle alabileceğim kısmını alıp, sprey ile su serperek bir kısmını daha döküp kalan toprağı ellemeden bırakıyorum.
Saksı toprağını hafif eşeleyip ıslattıktan sonra yapıştırıyorum.

Spreyde kullandığım 1 litre suya 2 tatlı kaşığı oksijenli su ekliyorum.

Eklenti 2887

Eklenti 2885

Bu sıcaklarda dahi günde iki kere speyle nemlendirdiğim zaman yem yeşil görünüyorlar :)

gallus 27-07-2006 22:49

eyvah:( konuyu açtım bile ben
olsun varsın herkes birşeyler yazar. zaten birçoğumuz deniyimlerimizi yazıyoruz çok da profesyonal olması gerekmiyor:p

bonsaisever 27-07-2006 23:03

Önemli değil
Konu ile ilgili yazılar bulup çevirirsin artık :)
Konuyu açtığına göre bu sorumluluk da sana düşüyor :D

Herkesin en iyi şekilde anlaması ve rahat uygulaması için profesyonel anlatım önemli ;)

gallus 10-11-2006 12:02

1 Eklenti(ler)
bu da benim mini hedera bonsaim.boyu 10cmdir.
Eklenti 5008

murare 10-11-2006 12:25

Yaprakları bana biraz farklı geldi. Aynı orman sarmaşığımı bu?

bonsaireef 10-11-2006 22:27

Hedera helix

gallus 11-11-2006 19:16

evet hedera helix
yanlız sizinde bildiğiniz gibi hedera helixler çok çeşitlilik gösteriyor. benim bir zaman yaptığım araştırmada 50den fazla türünün olduğu bir site bulmuştum.
Bunun yaprakları çok gür ve küçük normal hederalara göre daha küçük. farklı bir tür olabilir

memet 11-11-2006 19:46

Benim köklenmesi için diktiğim hederanın en büyüğü kesin tuttu, ince dallardan bazılarıda sanırım. Diğerleri şimdilik sessiz.
Bir makina ayarlayınca fotoğrafları ekleyeceğim.

bonsaireef 11-11-2006 20:54

Merakla bekliyorum.;)

memet 04-06-2007 20:43

Daha önce hiç görmediğim yaprakları çok ufak bir hedera türü gördüm. fırsat bulabilirsem örnek alacağım.
Bonai için çok uygun bir çeşidi.

Ali H. ALI 06-06-2007 11:45

Memet selamlar, yeni gordugun sarmasigin resmini ekleycekmisin? Kucuk yaprakli deyince merak ettim?

memet 06-06-2007 14:18

Ali abi bana biraz uzak kalıyor. Fırsat bulunca gidip, bir çelik almaya çalışacağım.
Hiç yaprak küçültme sorunun yaşatmayacak kadar ufak, iki renk sarı yeşil yapraklı

sezgin 08-06-2007 21:20

Orman sarmaşığı olarak da bilinen hedera’lar herdem yeşil ,sarılıcı ve odunsu bitkilerdir.20-30 metreye kadar uzayabilir.Genç yapraklar 5-10 cm. uzunluğundadır.Çiçekler yeşil sarı renkte açar ancak dikkat çekici değildir.Meyveler siyah renklidir.Sürgünleri, toprak duvar ya da kayalar üzerine emeçleri ile tutunarak yayılır.
Aydınlık ve güneşli yerlerde yetiştirilebildiği gibi koyu gölge yerlere de uyum sağlayabilir.Organik maddece zengin, drenajı iyi ve nemli topraklarda iyi gelişme gösterir.Nötral **** hafif alkali toprakları sever.
Hedera’nın yaprakları beyaz alacalı formu (Hedera helix auera) ve küçük yapraklı formu (Hedera helix minima)yetiştiriciliği yapılan diğer dekoratif çeşitlerdir.
Duvara iyi sardırmak için duvar diplerine 30-45 cm aralıklarla dikilmesi , ilkbaharda azotlu gübrelerle gübrelenmesi gerekir.Yabancı otların gelişmesine karşın malçlama yapılması yarar sağlar.Gerektiğinde bitkinin kuvvetli gelişmesi için ilkbaharda toprağa yakın yerden budama yapılmalıdır.
İlkbaharda veya yazın sürgün çelikleri ile üretimi kolayca yapılır.Ayrıca tohum, daldırma ve kökten ayırmada uygulanır.

buda benden arşivimde vardı.hemen ekledim artık gerkli yerleri ayıklarsınız
''yazdıklarımın bonsai ile pek alakası yok ama''

Ferda Ülkümen 18-08-2007 23:28

2 Eklenti(ler)
Yaz başında,komşu bahçe ile aramızdaki manzarayı kapatan hedera'ları(sanıyorum canariensis) kaldırmaya karar verdik.Belki bonsai olabilirler diye kökten söküp atmaya kıyamadım,sadece budadım.Şimdi hepsi sürdüler.
Acaba bu halleriyle bonsai'ye uygunlarmı?
Şunu düşündüm:
Bonsai kurallarına uygun boyda(çapının 6 katı?) V şeklinde keserek Ali hocanın anlattığı gibi elektrikçi bantı ile sararak yeniden sürmesini sağlayıp birkaç ay sonra saksıya almak.
Yorumlarınızı beliyorum.

memet 18-08-2007 23:34

Ben bu cinsi köklendirmeyi denerken, Ali abi yaprak küçültmede sorun yaşandığını söylemişti.
Bu konuyu tekrar bir konuştuktan sonra denemesi, daha uygun olur.

Ali H. ALI 19-08-2007 14:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen (Mesaj 143798)
Yaz başında,komşu bahçe ile aramızdaki manzarayı kapatan hedera'ları(sanıyorum canariensis) kaldırmaya karar verdik.Belki bonsai olabilirler diye kökten söküp atmaya kıyamadım,sadece budadım.Şimdi hepsi sürdüler.
Acaba bu halleriyle bonsai'ye uygunlarmı?
Şunu düşündüm:
Bonsai kurallarına uygun boyda(çapının 6 katı?) V şeklinde keserek Ali hocanın anlattığı gibi elektrikçi bantı ile sararak yeniden sürmesini sağlayıp birkaç ay sonra saksıya almak.
Yorumlarınızı beliyorum.

ferda hanim dusundugunuz gibi sarmasiginiz Kanarya adalari sarmasigidir ve Memedin dedigi gibi yaprak kucultmede zorlanabilirsiniz. Yine de, bu sizi sarmasiklardan bonsai yapmaktan alikoymamali.(diger sarmasik cinslerine gore yaprak kucultmeye daha az tepki veriyorlar)

Govdeyi V seklinde kesme yontemi sadece supurge tarzina uygulanan bir yontemdir ve genelde yapragini doken ve govdesi duz cikan agaclara uygulanir.

Resimde gordugum sarmasiklarin kok ve govdeleri guzel kivrimlar olusturmus onlardan guzel celebi tarzlari yapabilecegini dusunuyorum.

Sonbaharda onlari sokup saksilara alabilirsin. Daha sonralari da bulabildigin bonsai saksilarina gecirirsin.

Kolay gelsin

AgacSevdalisi 13-04-2012 15:30

3 Eklenti(ler)
Merhaba eşimin hurdaya çıkardığı teflon tencereyi deneme bonsai saksısı olarak kullandığım hedera helix bonsai adayım.

sabırsız0606 11-05-2012 19:19

1 Eklenti(ler)
bayılıyorum bu güzel yeşile:rolleyes: mini minik çiim yeşili yavru yaprakları var arada:p

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024