agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai ağaç türleri (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/)
-   -   Ilgın (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/1497.htm)

cemboa 05-07-2006 14:27

Ilgın

1 Eklenti(ler)
Ilgın (Tamarix)

cemboa 05-07-2006 14:29

İzmit marinadaki parktan kalemin yarı kalınlığındaki dallardan aldım ve ektim.Umarım çeliklerim köklenir.

cemboa 05-07-2006 14:32

1 Eklenti(ler)
tamarix

cemboa 12-07-2006 13:27

1 Eklenti(ler)
ılgın

turunç 16-10-2006 15:25

Yukardaki resmin aynısından yapmak isterdim. Bu sebep maltepe sahil yolundan aldığım çeliklerin tutmasını diliyorum.:)

Halit Togay 16-10-2006 20:18

tamarix in tam isminin Tamarix smyrnensis yani İzmir tamarix i olduğunu biliyorsunuz degil mi?

Mine Pakkaner 16-10-2006 21:19

Tamarix smyrnensis, ılgının sadece bir türü Halit Bey, ılgının pek çok türü var;

Tamarix africana, Tamarix aphylla, Tamarix aralensis, Tamarix canariensis, Tamarix chinensis, Tamarix dioica, Tamarix gallica, Tamarix parviflora, Tamarix ramosissima, Tamarix stricta, Tamarix tetragyna,Tamarix gracilis,Tamarix hampeana
gibi pek çok ılgın mevcut. İzmir ılgınının da Ege ve Akdeniz'de doğal yayılışı var.

murare 18-10-2006 10:53

Acaba Tamarix İç Anadolia varmıdır :D Bende bu ağaçtan istiyorum ama daha önce buralarda hiç rastlamadım. Seralarda da olmuyor.

bonsaireef 18-10-2006 16:37

Ankara'da rastladım mı hatırlamıyorum ama Eskişehir'de bol miktarda ılgın gördüm.

acerpalmatum 18-10-2006 20:55

Ben yerini biliyorum ;)

Bu arada tekrar seni buralarda görmek ne güzel Tarıkcım. Hoş geldin.

mcdogan 18-10-2006 22:12

Tek kelimeyle şahane görünüyorlar.Özellikle 1. resime hayran kaldım.

albiza 18-10-2006 23:04

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba!
Ilgın iç anadolu bölgesin de rahatlıkla yetişebilecek bir tür.Özellikle tuzlu topraklara dayanımı açısından da tercih edilen bir tür.Fakat topraktan aldığı tuzu dökülen yaprakları ile tekrar toprağa vermesi en büyük dez avantajı.
Bu da benim ılgın denemem.Kırmızı ile işaretli yerlerden budamıştım ve şu anda yeni sürgünler verdi.Bir ara o fotoğraflarıda gönderirim.Bu arada üretimi de çok kolay bir tür.
Eklenti 4456
Eklenti 4457

bonsaireef 18-10-2006 23:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acerpalmatum
Ben yerini biliyorum ;)

Bu arada tekrar seni buralarda görmek ne güzel Tarıkcım. Hoş geldin.

Uğur abi sağol, hoşbuldum. Abi inşallah nisandan sonra sık görüşeceğiz.

albiza ılgın benim çok yetiştirmek istediğim bir tür. Özellikle de salkım stili için ılgın yetiştirmek istiyorum. Bence en çok bu stil yakışıyor.
Sen bir stil düşündün mü? Şimdilik kıvrımlı dik stile doğru gidiyor ama sonrasında salkım stiline dönecektir. Zaten kıvrımlı dik stilin alt stili gibidir salkım stili.

albiza 19-10-2006 00:11

Öncelikle bende hoşgeldin demek isterim Bonsaireef!
Açıkcası bu fidanı ilk seçtiğimde bonsaiye yeni başlamıştım ve stillere dair pek bilgim yoktu.Gövdenin kalın olması nedeni ile seçmiştim.Ve bu şekilde budama önerisini de 7 yıldır bonsai işi ile uğraşan bir arkadaşım netten önermişti.İlk düşencemiz sağdaki dalı kuru dal yapmak ve soldaki daldan çıkacak sürgün ile şekillendirme yapmaktı.Aslında herşey düşündüğümüz gibi giderken (Soldaki daldan sürgün verdi fakat bir süre sonra fazla sulamadan olsa gerek sürgünler öldü.Kuru dal olarak düşündüğümüz dal altından sürgünler verdi.Ortadaki kırmızı ile kestiğim yerden sürgünler verdi.)yeni sürgünlerden ölenler oldu.Bu yüzden şu anda kendi haline büyümeye bıraktım.Biraz daha toparlandıktan sonra üzerinde düşünmeye başlayacağım,sizlerinde yardımı ile.

bonsaireef 19-10-2006 00:17

Hoşbuldum albiza. Gelişmeleri paylaşırsın bizimle.
Bonsai böyle işte; canlı ile uğraşılan bir sanat. Her şey senin istediğin gibi gitmiyor her zaman.

( Bu arada arkadaşını tanıyor muyuz? )

albiza 19-10-2006 00:31

Evet tanıdığımız biri,forumun üyesi.Fakat işlerin yoğunluğundan dolayı olsa gerek foruma fazla giremiyor galiba.
http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/834.htm

Halit Togay 09-12-2006 18:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Tamarix smyrnensis, ılgının sadece bir türü Halit Bey, ılgının pek çok türü var;

Tamarix africana, Tamarix aphylla, Tamarix aralensis, Tamarix canariensis, Tamarix chinensis, Tamarix dioica, Tamarix gallica, Tamarix parviflora, Tamarix ramosissima, Tamarix stricta, Tamarix tetragyna,Tamarix gracilis,Tamarix hampeana
gibi pek çok ılgın mevcut. İzmir ılgınının da Ege ve Akdeniz'de doğal yayılışı var.

orası muhakkak

sabah 09-04-2007 17:22

Ilgının çevresine etkisi

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi albiza (Mesaj 45739)
Ilgın iç anadolu bölgesin de rahatlıkla yetişebilecek bir tür.Özellikle tuzlu topraklara dayanımı açısından da tercih edilen bir tür.Fakat topraktan aldığı tuzu dökülen yaprakları ile tekrar toprağa vermesi en büyük dez avantajı.

Bunun ılgının çevresindeki bitkilere olumsuz etkisi olur mu?

sukranayalp 09-04-2007 19:20

Toprağın üzerine dökülen yapraklar adeta bir gübre görevi görerek, bünyelerindeki tuzu toprağa geri vermektedirler. Bu durum da tarım bitkileri için zararlı olmaktadır. Sebze ve meyvelerde tuz arzu edilen bir toprak özelliği değildir.
Ancak siz iğde, akkavak,ökaliptus,tespih ağacı, gladiçya,dişbudak, kıbrıs akasyası dikerseniz hiç bir sorun yaşamazsınız.

Todor 09-04-2007 19:48

İğde, akkavak,ökaliptus,tespih ağacı, gladiçya,dişbudak, kıbrıs akasyası

Bu bitkileri ılgının etrafına mı öneriyorsunuz yoksa ılgının yerine mi, tam anlayamadım.

sukranayalp 09-04-2007 20:11

Bu ağaçalrı ılgının yetiştirildiği arazilerde toprağa tuz vermesinden dolayı rahatsız olmaksızın yetiştirebilirsiniz diyorum.Yani ılgına uyum gösteren ağaçlar diyorum.
Dikkat ederseniz, konumuz: ılgının toprağa verdiği tuzdan dolayı diğer bitkilerin etkilenmesiydi.

Todor 09-04-2007 20:13

Şimdi anladım, teşekkür ederim.:)

sabah 12-04-2007 10:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 93521)
Toprağın üzerine dökülen yapraklar adeta bir gübre görevi görerek, bünyelerindeki tuzu toprağa geri vermektedirler. Bu durum da tarım bitkileri için zararlı olmaktadır. Sebze ve meyvelerde tuz arzu edilen bir toprak özelliği değildir.
Ancak siz iğde, akkavak,ökaliptus,tespih ağacı, gladiçya,dişbudak, kıbrıs akasyası dikerseniz hiç bir sorun yaşamazsınız.

Listede olmayan huş ve amerikan sarmaşığı için ne dersiniz?

Bahçemde 1-2 metre arayla birkaç yıldır bir aradalar ve sorun yok gibi görünüyor. Gerçi bendeki ılgınlar bodur ve çok hacimli olmayan bir cins galiba -ileride sürpriz yapmazlarsa-.

sabah 12-04-2007 10:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 93521)

Ülkemizde peyzajda kullanılan ağaç ve çalılarda çevresine bu tür etkisi olan ve aklınıza bir çırpıda gelen başka örnekler var mı?

Çok kapsamlı bir konu ise ****** zahmet etmeyin.

nariçi 16-10-2008 19:25

Bizim evin önünde iki kök ılgın vardı birini kökten kestim. Diğerini de kesmiştim ancak ikincisi yeniden büyüdü. Bunlar kumlu ve nemli toprakları sever. Bizimkiler inşaat kumu ile gelmişlerdi tohum olarak herhalde. çekleride çok güzel oluyor ama bu yörede vadilerde çok olduğundan kıymeti yok. (Gölbaşı-Adıy.)

Aytaç Eroğlu 17-10-2008 09:29

O zaman sizde onları daha kıymetli oldukları yerlere gönderin sayın nariçi

Ali H. ALI 17-10-2008 12:57

Sayin narici, evinizin onundeki iki ilgini kestiginizi soyluyorsunuz. nedeni de belirtiginize gore oralarda ilginin pek kiymet gormediginden.

Oysa oralardaki ilgini kiymetli bir bitki yapmak elinizde nasilmi? asagidaki linkte Mehmet Salih Gurkan beyin 175. mesajda evinde yerde dikili bir ilgin uzerindeki calismalarina bakarak.

Ilginilar uzerinde calisip onlari guzel bonsailer yaparak saksilarda sergilemek de onlarin oralardaki degerini kiymetini hemen artiracak diye dusunuyorum.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...?t=6342&page=6

nariçi 17-10-2008 13:43

Selam, Picea pungens. Sayın Ali H. Ali bey önerdiğiniz sayfaya baktım hakikaten güzel olmuş. Bir kök gitmişti ama kalan ılgını bu durumda değerlendiririz. Teşekkür ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024