agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai ağaç türleri (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/)
-   -   Dağ Muşmulası (Cotoneaster) (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/14701.htm)

Ali H. ALI 31-03-2009 14:58

Dağ Muşmulası (Cotoneaster)

Sayin Ciceksever70 Dag musmulasi hakkinda bilgi istedi.

Dag musmulasindan guzel bonsailer yapilabilir olmasi, yeni bir baslik acmama neden oldu burada dag musmulasi bilgilerini paylasirken, bircok arkadasin bu bitkiden bonsai calismasi yapacagini dusunuyorum.

Once sayin Ciceksever70 cevepliyayim.
Dag musmulasi soguga dayanikli, her zaman gunes goren veya yari gunesli yerlerde yasamayi seven bir bitki. Topraginin tamamen kurumasina izin vermeyiniz. Ozellikle yaz aylarinda sulamaya ozen gosteriniz. Gubre ve besini buyume mevsiminde veriniz.

Sayin Ciceksever70, Dag musmulasinin 70 den fazla cesidi var "Cotoneaster horizantalis" resimlerini gordugunuz yayilici cesididir.

Dag musmulasinin yapraklarinin kucuk olmasi bonsai icin bir avantajdir. Yeni basliyanlar icin iyi bir fidan secimidir.
Her boyda ve tarzda bonsai yapilabilir. Yayilici cesidinden selale ve sarkik tarzlar cok guzel olur.

Yasli dal ve govdeler iyice odunlastigi icin bukup kivirmak zor olur genc dal ve govdeler uzerinde calismaya baslamali.

Celik, havai kolendirme ve tohumla(soguk katlama) cogaltilabilir.

ciceksever70 31-03-2009 20:27

Sorumu ayri bir baslikta yanitlama zahmetine girdiginiz icin cok tesekkür ederim. Benim aldigim fidan horizontalis degil sanirim. Hem fidanin görünüsü, hem de paketin üzerindeki resim agac izlenimi veriyor. Gerci ben bonsai yapma amacinda degilim, yine de cok güzel bir bitki oldugunu düsünüyorum. Kisa dayanikli oldugunu belirtmeniz ayrica hosuma giden bir özelligi. Su konusunda problem yasayacagini sanmiyorum bizim burda yagan yagmur miktarini göz önüne alirsak... Saygilar.

AyhanMoran 31-03-2009 20:51

Sn. Ali bey daha önce bahsetmiştim bahçemden saksıya aldıgım cotoneaster dammeri(dağ muşmulası)hatta siz demiştiniz yerinde toprakta daha güzel köklenir ve gelişir diye ben onu yinede 20 gün önce kadar büyükce kovaya aldım. Dal ve kök budaması yaptım.
Kovaya alma sebebimin en önemlisi köklerindeki oluşumdu.Kayaya sardım köklerini ****** bir bez parçasıyla ama gerçekten güzel bir görüntüsü vardı köklerinin.Daha sonra resimlerinide koyacagım ama köklerini şimdi göremeyiz.
Ali bey dağ muşmulama bu durumda herhangi bir gübre vereyimmi ? Dal ve hızlı kök gelişimi için acaba zamanımı ve nasıl bir gübre kullanayım?

nariçi 31-03-2009 21:05

Bizim bahçede boylu tür ve yayılıcı dağ muşmulası var. Yayılıcı tohumdan daha çabuk çimlenip yetişiyor, ama boylu'dan çelik denemesi yaptım, başarılı olamadım. Daldırma deneyeyim o zaman. Tohumda ektim.
Hakikaten bonsaiye çok uygunlar, budama serbestisi ve kış boyunca üstünde duran meyveleri ile güzel bir görünümleri var. Boylu olan meyveleri birkaç gün önce döktü, yayılıcının meyveleri hala üstünde.

Ali H. ALI 01-04-2009 13:24

Sayin AyhanMoran, agacinizi 20 gun once saksiya gecirdiginizi soyluyorsunuz. Gubre vermek icin 2-3 hafta daha bekleyiniz sonra az miktarda gubre vermiye basliyabilirsiniz. Agaciniz saksiya alisana kadar, onu dogrudan gunes goren bir yerde tutmeyiniz.

Azot-Fosfor- Potasyum olculeri dusuk olan gubreler kullanabilirsin. 0-10-10,
7-7-7 veya 5-5-5 olabilir gubreler hakkinda daha fazla bilgiye asagidaki linkten ulasabilirsiniz.

http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=6751

Kolay gelsin.

Ali H. ALI 01-04-2009 13:27

Sayin narici dag musmulalarinizin fotograflarini eklesiniz de bu sayfa biraz renklense.:)

Bahcenizde kendiliginden buyumus dag musmulalari varsa onlardan bonsai denemeleri yapmalisiniz diye dusunuyorum.

nariçi 03-04-2009 21:25

Yayılıcı dağ muşmulaları kendiliğinden bitiyor da, diğeri bir türlü kendiliğinden çimlenmiyor. Benim açtığım konu başlıkları içinde resimleri var. Bir yere yükleyince aynı resim ikinci kez yüklenmiyor.

Gülşen 15-08-2009 23:43

Ali Hocam; sayenizde cotoneasterin, turkce adini da ogrenmis oldum, tesekkur ederim. Dag musmulasindan, celik almak veya kendi kendine daldirma yapip koklenmis bitkiyi ayirmak icin uygun zaman hakkinda bilgi verir misiniz? Tekrar tesekkurler...

Ali H. ALI 17-08-2009 14:53

Gulsen dagmusmulasini celikten uretmek icin bircok kaynakta en iyi mevsimin yaz aylari oldugu belirtiliyor. Yari odunsu ve ya odunsu surgunlerden celik alabilirsiniz.

Yusufcanik 01-09-2013 00:52

Ankara için uygun olduğunu söyleyebilir miyiz?

tourkana 01-09-2013 09:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Yusufcanik (Mesaj 1195019)
Ankara için uygun olduğunu söyleyebilir miyiz?

Evet , uygundur. Aşırı soğuklarda korumanız yeterlidir.

Tuncok 07-05-2019 23:13

Merhabalar, benim dağ muşmulam ıkı yıldır alıştırma saksısında bu yıl saksı değişimi ve kök budaması yaptım toprağı yumuşak olduğu kadar su tutan bi toprak ( pomza + torf) fakat ıkı haftadır sürgün vermeyi kesti ve mevcut sürgünlerinde ki yapraklar yarı yarıya kızarıp kuruyup düşüyor bi tahmininiz var mı acaba
bu arada yaklaşık 20 gün önce gübreledim, toprağınında kurumasına izin vermedim pek
şimdiden cok teşekkürler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024