agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai ağaç türleri (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/)
-   -   Mine (Lantana Camara) (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/1173.htm)

bonsaireef 04-05-2006 21:57

Mine (Lantana Camara)

1 Eklenti(ler)
Tamda arsız olarak adlandırılabilecek bir ağaççık.Bonsai için ne kural anlatıldıysa unutun.Bütün yıl yamadorisini yapabilirsiniz.Sürekli budayabilirsiniz.Yani kısacası acemiler için ideal.Bu kadar hata kaldıran ağaç görmedim.
Eklenti 1275

bonsaireef 04-05-2006 22:00

1 Eklenti(ler)
.....
Eklenti 1276

bonsaireef 04-05-2006 22:05

1 Eklenti(ler)
......
Eklenti 1280

arsakay 04-05-2006 22:11

Fidanı heryerde bulunur mu?

bonsaireef 04-05-2006 22:50

Güzel soru :)

Ben elimdeki bütün lantanaları mersinden getirdim.Hepsi yamadori.Mersin ve Adanada bol miktarda park, bahçe ve refujlerde var.Başka nerelerde var bilmiyorum.Ankarada ve Eskişehirde görmedim.

Tropik iklimleri seviyor.Yaprak dökmüyor.Dalını suya koyun kökleniyor. Tohumdan da üreyebiliyor.Çok güzel çiçekleri var.

Bir kısmına içerde bakıyorum.Çoğu dışarıda.İçerdekileri bol ışık alan bir yere koymazsanız yaprak seyreltiyor.

Mine Pakkaner 05-05-2006 02:20

Bütün Ege Bölgesinde bol miktarda bulursunuz. Lebaleb çalı minesi, sarısı, beyazı, renklileri, yayılıcıları...

Ancak istediği sıcaklık olmadığında yaprak döküyor, soğuktan etkileniyor. Dona hassas.Ancak sert budamaları kaldırıyor. Toprak üzeri aksamını don vursa bile yeniden havalar ısınınca sürüyor. Toksik bir bitki, ciltte de yaralara neden oluyor. Yapraklarını fazla ellemeyin. Beyaz sineğin konukçusudur dikkat edin.

bonsaireef 05-05-2006 07:12

Bende allerjiye neden olmadı(o kadar boğuşmama rağmen) ama duyarlı olanlarda allerjiye neden olabilir ******.Dediğiniz gibi sıcak iklimleri seviyor.

Mine hanım yaprak dökme nedeni sadece sıcaklık mı?Benimkiler önceden Ankarada floresan altındayken hiç yaprak dökmezlerdi.Şimdi Eskişehirde evin içindekiler sürekli yaprak döküyor.Sanırım istediği ışık olmayınca da yaprak döküyor.

Sulama konusunda sıkıntısı yok.Çok susadığında yapraklarını salıyor, sulayınca tekrar normale dönüyor.Çok suladım az suladım derdi yok.

Bir yıl içinde doğal ortamından sökmek dahil 4-5 kez yer değiştirdiklerim oldu.Hemde tamamen topraktan çıkararak.Yinede etkilenmediler.Saksı değiştirme, budama antrenmanları için ideal.Tel sarma konusu biraz sıkıntılı.Gevrek olduğu için tel sararken dikkat etmek lazım.Ben telide çok sardım.Benim acemiliğimi atmamı sağlayan bir bitki...

Mine Pakkaner 05-05-2006 10:50

Yalnız gün ışığı değil bol güneş de istiyor.Aydınlık ama güneşsiz kuzey yönlerinde bile formu bozuluyor. Dallar zayıf, boğum araları uzun,sevimsiz birşey oluyor.Ama budayıp güneşe alırsanız hemen düzeliyor.

Bir tane gelişkin çalıyı gevrek dallı diye elimle şekillendirdiğimde parmaklarımda yaralar açılmıştı. Araştırınca hem cillte böyle sorunlara yol açtığını hem de zehirli olduğunu literatürden öğrendim.

Çok sevdiğim bir çalıdır.Ekim -Kasım aylarına dek bol çiçekleriyle sıcak yörelerdeki bahçeleri şenlendirir.

bonsaireef 05-05-2006 13:30

Bendekilerin sorunu demek ki ışık azlığı.Yalnız Eskişehirde hava kuru olduğu için dışarı çıkarırsam küçük saksıda oldukları için çabuk kuruyabilirler.Bu yüzden nemi korumak için toprak karışımındaki torf miktarını arttırmak gerekiyor.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Mine hanım.

bonsaireef 01-07-2006 01:45

Buda benim Lantana Camaram

5 Eklenti(ler)
Yamadori lantana camaramın 1 yıllık gelişim aşamalarını burada sizlere sunuyorum.Fotoğraf kalitesi için şimdiden özür diliyorum.Çoğunu web cam ile çektim ve sonradan boyutlarını arttırdım.
(olmamış keşke yüklemeseydin derseniz silerim :) )

Eklenti 2529
Tarih:03-06-2005
Bu mineyi olduğu yerden söktükten yaklaşık 45 gün sonraki resmi.Üzerindeki dalların hepsi sonradan çıktı.

Eklenti 2530
İlki ile aynı tarih başka açı.arkadaki redbull boyutunu göstermek için.Gerçi resimi biraz küçülttüğüm için tam görünmüyor.

Eklenti 2531
Burada boyutu daha iyi anlaşılıyor.

Eklenti 2532
Tarih:19-06-2005
İlk çiçek açtığındaki resmi.

Eklenti 2533
Tarih:23-07-2005
Hem el alışkanlığı kazanmak hemde istediğim noktada(mavi ok) dal oluşturmak için aşı yapmaya karar veriyorum.Kavanozdakiler suya koyduğum ve suda köklenen mine dalları.(sarı oku sonra söyleyeceğim)

bonsaireef 01-07-2006 01:59

devam

5 Eklenti(ler)
Eklenti 2528
Tarih:23-07-2005
Bu aşıdan sonraki resim.Kahverengi görünen aşı macunu.

Eklenti 2245
Tarih:23-09-2005
İki ay sonra aşı yapılan yere yakından bakış.

Eklenti 2246
Tarih:24-09-2005
Aşı bölgesi tam tersten.

Eklenti 2247
Tarih:24-09-2005
Kırmızı noktalı dal aşı olan dal.

Eklenti 2517
Tarih:04-02-2006
Üç aydır askerlik nedeniyle hiç resim çekmemişim.Bu ağacı kuşa çevirdikten sonraki resmi.Aşıdan sıkılıp iptal ettim.Kullandığım tel 2.5 mm bakır tel.Anlayacağınız üzere oldukça kalın ve sert.Bu teli sarması çok zor oldu.Bu arada bu tel sarılan dal başlarda sarı ok ile gösterdiğim dal.(akıbeti belli olmayan sarı ok)

bonsaireef 01-07-2006 02:07

devam

5 Eklenti(ler)
Eklenti 2523
Kuşa çevrilmiş halinin başka açıdan resmi.

Eklenti 2524
Buda gövdedeki deadwoodun yakından resmi.

Eklenti 2525
Tarih:16-04-2006
İki ay sonra tam kuşluktan çıkmışken ben bir daha buduyorum.

Eklenti 2526
Tarih:18-04-2006
Başka açıdan.

Eklenti 2527
Tarih:20-05-2006
Bir öncekinden 1 ay sonra.Dalların sayısı her budamadan sonra artıyor.

bonsaireef 01-07-2006 02:19

devam

5 Eklenti(ler)
Eklenti 2518
Tarih:20-05-2006
Bir öncekine daha yakından bakış.

Eklenti 2520
Tarih:25-06-2006
Bir öncekinde görünen 3-5 tane dalın sürekli uçlarını budayarak dallanmasını sağladım.Şu an son haline çok yaklaşmış durumda.Biraz daha dallandırıp sonra ellemeyeceğim ve çiçeklenecek.Çiçekli halinin resminide paylaşacağım.

Eklenti 2519
Tarih:25-06-2006
Son haline yakından bakış.(Biliyorum fotolar çok kötü :(

Eklenti 2522
Tarih:30-06-2006
Buda deadwooda yakından bakış.

Eklenti 2521
Tarih:30-06-2006
Son olarak tepeden bakış.Dalların her yöne dağılmasına özen gösterdim.

bonsaireef 01-07-2006 02:31

Dikkat ettinizmi toprağı sürekli değişiyor ve saksısıda değişiyor.O kadar arsız ki bu bir yıllık dönemde 4 kez (yerinden almak dahil) kökleri topraktan tamamen çıkmasına rağmen sorun çıkmadı.Birde tarihlere bakın, yaz- kış sürekli buduyorum.

Bunun gibi bir çok lantanam var.Neredeyse haftada 1 şekillendirme yapıyorum.Antrenman için ideal.

oktars 01-07-2006 09:47

Eline sağlık Tarık...Taşa yapsan bu işkenceyi erir giderdi ya nasıl bir ağaç bu ;)

Bu çalışmalar çok güzel insan zamanla kendi tarzını bulmaya başlıyor

malina 01-07-2006 11:39

Alıntı:

Çoğunu web cam ile çektim ve sonradan boyutlarını arttırdım
Boyut büyütme sorunu arttırıyor. Bunu yapmadan dene bakalım ne olacak?

Çiçekli halini sabırsızlıkla bekliyorum :)

bonsaireef 01-07-2006 12:06

1 Eklenti(ler)
İlk 6 tanesi geçen sene iyi olmayan bir makine ile çekildi.Onlarda büyütme yok.7.8.9. nun makinesi daha iyiydi.10. ve sonrası web cam ile çekildi.Çok küçük olduğu için büyülttüm.Ama büyültmeden bir görüntü koyayım.

Eklenti 2259

malina 01-07-2006 12:47

1 Eklenti(ler)
Biraz düzeltmeye çalıştım...

Eklenti 2260

bonsaireef 01-07-2006 14:25

Biraz zor oldu ama baştan sona hepsini tekrar elden geçirdim.İşte iyi bir makine olsa bu dertler olmaz ama bir türlü ona sıra gelmedi.
Neyse şimdi nasıl olmuş resimler.
Olmadı derseniz ben ciddiyim sileyim hepsini :)
Sorun olmaz bir makine edindiğimde tekrar böyle bir çalışma yapar yüklerim.Nasıl olsa mineyi 1 yılda bonsai kıvamına getirebiliyorsunuz :)

bonsaisever 01-07-2006 14:45

Yok elleme.
Başka bir çalışman olursa ekle ama buna dokunma.
En azından fikir veriyor.

bonsaireef 10-07-2006 22:21

2 Eklenti(ler)
Lantanayı dallandırmaya çalıştığım için sürekli uç alma yapıyorum.Bu nedenle çiçek veremiyor.:rolleyes:
Bir dalın uzamasına izin vermiştim.Çiçek açtı.:p
Paylaşayım dedim:
Eklenti 2516
Tarih:10-07-2006

Buda başka açıdan.Bu açıdan gövde sanki daha güzel görünüyor:
Eklenti 2515
Tarih: 10-07-2006

denizakvaryumu 13-07-2006 14:58

Güzel bir çalışma,
ancak benim bildiğim mine bir ağaç değil çalı grubuna giriyor yanılıyormuyum?

bonsaireef 13-07-2006 21:10

Doğrudur mine çalıdır.Zaten ilk mesajın ilk cümlesine ağaççık diye girdim.

Yalnız ''güzel bir çalışma ancak '' diye cümleye başlamanıza anlam veremedim :D
Bu çalı bundan bonsai yapılmaz mı demek istediniz :D
Yoksa birkaç yerde ağaç lafı geçmiş bunun içinmi dediniz.Sanırım geçen ağaç lafları için dediniz. :D

bonsaireef 13-07-2006 21:12

Bu arada baktımda denizakvaryumu haklı çoğu yerde ağaç yazıyor.:eek: :( :rolleyes::D

Şule 13-07-2006 22:59

Güzel bir çalışma ellerine sağlık Bonsaireef! Bir sorum olacak: Bu, ağaç grubuna girmeyen her mevsim yapraklanabilen, dal verebilen bitkiler için de yaprak küçültme işlemi var mı acaba? Hiç denediniz mi? Benim sardunya üzerinde denemek istedim. Yalnız ağaçların yaprak küçültme işlemine olumlu yanıt vermesinin sebebi, erken yaprak dökümü zannetmeleriymiş. Sardunya gibi bitkilerde böyle bir yaprak döküm vakti yok. Acaba bu teknik bu bitkilerde de işe yarar mı?

memet 13-07-2006 23:07

sardunyada bonsai oluyormu ki

Şule 13-07-2006 23:15

Bilim Teknik Dergisi'nin bonsai sanatını konu alan bir sayısında nilüfer çiçeğinden yapılmış bir bonsai fotoğrafı vardı. Onu gördükten sonra sardunyadan bonsai olabileceğine karar verdim. Bilmiyorum olur mu? Bence olabilir. (Fotoğrafını mine konusunu bölmemek için link olarak veriyorum.)

http://img474.imageshack.us/my.php?i...mag00060fo.jpg

bonsaireef 14-07-2006 12:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sule
Güzel bir çalışma ellerine sağlık Bonsaireef! Bir sorum olacak: Bu, ağaç grubuna girmeyen her mevsim yapraklanabilen, dal verebilen bitkiler için de yaprak küçültme işlemi var mı acaba? Hiç denediniz mi? Benim sardunya üzerinde denemek istedim. Yalnız ağaçların yaprak küçültme işlemine olumlu yanıt vermesinin sebebi, erken yaprak dökümü zannetmeleriymiş. Sardunya gibi bitkilerde böyle bir yaprak döküm vakti yok. Acaba bu teknik bu bitkilerde de işe yarar mı?

Teşekkür ederim.:p
Yaprak küçültme işlemi için ben mineyi göz önünde bulundurarak cevap vereceğim.Minede dallanma arttıkça yapraklar küçülüyor.Dalın büyümesine izin verirsen yapraklarda büyük oluyor.Minede yapraklar gövdenin iki yanından sağlı sollu çıkıyor.Buranın üzerinden gövdeyi koparınca hemen iki yaprağın dibindende dal veriyor.Sonra bu dallarada aynı işlemi yapıyorsun ve kısa zamanda dallanmasını sağlıyorsun.Hemde yapraklar küçülüyor.

Sardunya konusunda yorum yapsam yanlış yönlendirebilirm.Bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse daha doğru olur.Fikrimi söylememi isterseniz oda dallandıkça yapraklarını küçültecektir.
Bu arada sardunyanın bonsaisi oluyor.

(Sardunya konusu devam edcek olursa yeni başlık açarız ve bonsailerinin resimlerini ekleriz.Bonsaide pek kullanılan bir bitki olmadığı için başlık açmadık.)

blackout 14-07-2006 13:41

bu çalışmadaki minenin yaprakları boyuna göre biraz büyük mü? yani o klişe bonsai resimleriyle karşılaştırdığımız takdirde küçük boylu ama büyük yapraklı bir bonsaiymiş gibi geldi. bükülmüş bir mine dalını toprağa koymuşsun gibi görünüyor sanki. bana öyle geldi sadece, bu konuda haklı mıyım haksız mıyım merak ettim. yani bu minenin özelliği mi yoksa yapraklarının küçülmesi için birkaç aşamadan daha mı geçmesi gerekiyor.
yanıtlarsanız sevinirim.

blackout 14-07-2006 13:44

ilk resimdeki mine senin yaptığından farklı mesela, hem gövdesi daha ince hem de yaprakları çok daha küçük. bu ikisinin boyu aynı mı? yoksa seninki daha büyük, o yüzden mi öyle görünüyor.
bir şey daha, fidanla yapılan bonsai en baştaki resimdeki gibi olabilir mi, yani demek istediğim tohumla başlanırsa eğer bonsainin daha küçük olacağı gibi bir gerçek var mı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024