agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai ağaç türleri (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/)
-   -   Çam (Pinus) (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/1148.htm)

mstfylcn 07-02-2006 19:25

Çam (Pinus)

2 Eklenti(ler)
bunlar dikilmek için 2 gün beklemişler..
ben aldığımda hala dikilmemişlerdi ve su içinde de değillerdi..

tavsiteyiniz nedir.. ve bunların türleri nedir?
:confused:

mstfylcn 07-02-2006 19:27

2 Eklenti(ler)
kökleri çok iyi gelişmiş ama..
uzun süre kuru kaldıkları için kurtarmak için ne yapmak gerekir?
:(

ormanbotanigi 07-02-2006 19:53

Bence bir an önce bir saksıya dikseniz iyi olacak. bir bitki su içinde çok kalırsa mikroorganizmalar tarafından su iletimini sağlayan borucuklar tıkanabilir bu da bitkinin ölümüyle sonuçlanır.

resimler net değil 2 numarılı fidanında iki veya daha fazla iğne yaprak birarada ise çam olduğunu söyleyebilir çok net göremiyorum eğer yapraklar tek ise ladin olma ihtimali yüksek

ormanbotanigi 07-02-2006 19:54

saksıya dikerken köklerin kıvrılmamasına dikkat et yoksa tutmaz

mstfylcn 07-02-2006 19:59

1 Eklenti(ler)
2 numaralının iğne yaprakları gövdeden tek tek çıkmış..

kökler kıvrılmadan dikmek için derinliği çok fazla olan bir saksı olmalı..
o kadar büyük saksımda yok..

kıvrılmasının ne gibi zararı olur ki?

sezinci 07-02-2006 20:39

1. fotoğraftaki Thuja veya Thujopsis, 2. fotoğraftaki de bir çam türü ama fotoğraf net olmadığı için kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Ama en önemlisi eğer bu fidanlar iki gün toprağa dikilmemişlerse, kökler nemli bir beze veya yosuna sarılı değillerse veya toprağa gömülmemişlerse hele bir de rüzgar almışarsa yaşamaları pek mümkün değil. Çünkü iğne yapraklı türlerin kılcal kökleri bir süre açıkta kalıp rüzgar da almışlarsa hepsi ölürler.

Kısacası bu fidanları diksen de yaşatabileceğini sanmıyorum.

Baki Berk Kayalar 07-02-2006 21:06

1.si çok büyük olasılık mazı. Latincesi Yılmaz Abinin de dediği üzere Thuja sanırım.
2 si, çamlardanda olabilir, ladinde **** başka bir ibreli de. Ama göknar değil.

Yılmaz Abinin anlattığı diğerlerine aynen katılıyorum. Ben bile söktükten bir kaç saat içinde diktiğim göknar yavrularını tam olarak yaşatamadım. Baharda canlanmalarını bekleyeceğim ama yüksek bir ihtimal değil.

Aslında senin bu yavruların da yaşama ihtimalini pek düşük buluyorum ama Allah' tan umut kesilmez. Yinede bir dene.

backyard 08-02-2006 16:04

bu arada belki lazım olur
çam bonsai budama
bonsai tr sitesinden arakladım

bonsaisever 08-02-2006 18:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi
saksıya dikerken köklerin kıvrılmamasına dikkat et yoksa tutmaz

İğne yapraklıların dikimlerinde köklere çok dikkat edilmesi gerektiğini duymuştum. Bonsai yapmak, saksıya yerleştirmek, toprak değişimi ve köklerini budayabilmek için dikkat etemiz gereken noktalar ile ilgili daha geniş bilgi verirmisin.

mstfylcn 08-02-2006 20:45

bu arkadaşlar yaşıyor mu yoksa :( nasıl anlayacağız..
hala su içindeler..
ancak haftasonu ekebilirim.

Baki Berk Kayalar 08-02-2006 20:57

Bekleyeceksin.

ormanbotanigi 09-02-2006 02:03

Kusura bakmayın şimdi geldim sorunuzu cevaplayım

Size tavsiyem her zaman kapta yetiştirilmiş (tüplü) fidanları kullanmanız yönünde, hem saksı değiştirirken hem de dikimde kolaylık sağlar. Bu esnada kökler zarar görmez. Ayrıca kaplı fidanları yılın her mevsiminde kullanmak mümkün.

Diğer yandan çıplak köklü fidanlarda durum biraz farklı. Şöyleki; hataların başlangıç safhasını, dikim öncesinde yapılan sökümler oluşturur. Söküm fidanın latent (ölü) devrede olduğu bir zamanda yapılmalıdır. Bu devre Ocak-Mart arasıdır. Fidanın söküldükten sonra dikim anına kadar rutubet içeriği muhafaza edin. Bir ıslak çuval bezi, yosun veya benzeri materyale sarılak gerekli nem sağlanmalıdır. Bazı fidanların kökleri uzundur. Bunları kısaltmak gerekir aksi taktirde dikim sırasında katlanır. Buna mani olmak için kök kısmı dikim çukuruna veya saksıya uyacak şekilde budama makasıyla veya bir zemin üzerinde konup satırla kesin. Saksıya dikim yapılacaksa; boş saksıya bir miktar toprak koyun ardından bir elinizle fidanı tutarak kökler kıvrılmayacak şekilde saksının içini toprakla doldurun, toprağın kök boğazını geçememesine dikkat edin, ardında köklerin toprak içerisinde oturması için elinizle hafifçe toprağı basın, son olarak vakit geçirmedin can suyunu verin.

bonsaisever 09-02-2006 21:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi
Bazı fidanların kökleri uzundur. Bunları kısaltmak gerekir aksi taktirde dikim sırasında katlanır. Buna mani olmak için kök kısmı dikim çukuruna veya saksıya uyacak şekilde budama makasıyla veya bir zemin üzerinde konup satırla kesin.

Şunu anladım.Çam (iğne yapraklılar) da kökleri, (yukarıdaki ressimdeki gibi) toprağından tamemen açığa çıkaramayacağız. Çıkarırsak toprağa ekimde kökler, mutlaka katlanacak. O zaman çam da tamamen toprak değişimi yapmıyoruz. Gövdeden kökleri budadığımız noktaya kadar toprak kalacak şekilde budama yapmamız gerekiyor. Yanılıyor muyum?

sezinci 10-02-2006 10:24

Kısmen doğru.

Kök tuvaleti yaparken dikkat edilecek birkaç önemli nokta var bunlara dikkat ettikten sonra kök budamasından kormamak gerekir. Bitki toprağıyla birlikte eski saksısından çıkarıldıktan sonra kalıp gibi toprağın yan taraflarından çıkan kökler toprağın hemen kenarından keskin bir makas veya bıçakla kesilir.

Daha önemlisi ki bu bitkinin boy yapmamasına bodur kalmasına da neden olabilir. Eski kabın şeklini almış olan toprak kalıbının en alt kısmında bazan kökler kıvrılmış birbirinin içine girmiş olabilir. Bu köklerde elle açılarak toprağın alt seviyesinden traşlanır.

arsakay 10-04-2006 11:21

Çam

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yılmaz
Kısmen doğru.

Kök tuvaleti yaparken dikkat edilecek birkaç önemli nokta var bunlara dikkat ettikten sonra kök budamasından kormamak gerekir. Bitki toprağıyla birlikte eski saksısından çıkarıldıktan sonra kalıp gibi toprağın yan taraflarından çıkan kökler toprağın hemen kenarından keskin bir makas veya bıçakla kesilir.

Daha önemlisi ki bu bitkinin boy yapmamasına bodur kalmasına da neden olabilir. Eski kabın şeklini almış olan toprak kalıbının en alt kısmında bazan kökler kıvrılmış birbirinin içine girmiş olabilir. Bu köklerde elle açılarak toprağın alt seviyesinden traşlanır.

Yılmaz merhaba,
bu anlattıkların sadece çam ağacı için değil, genel bir kural, değil mi?

mstfylcn 10-04-2006 17:57

dün buraya bi yazı yazmıştım.. fotoğrafta koymuştum..
nereye gitti acaba :eek:

bonsaisever 10-04-2006 18:51

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1063

buradakiler olmasın :)

mstfylcn 10-04-2006 19:37

:))
bunları çam başlığı altında açtığıma eminim..
:D

malina 10-04-2006 23:51

Ne yani, ben mi taşıdım? :)

bonsaisever 12-04-2006 15:49

Kim açtı ise iyi olmuş :)

obex 01-05-2006 15:01

bence 2. fidan saricam

2. fidan pinus slyvestris .sanki glauca gibi.(mavi cinsi)degerlidir

berayatalay 03-09-2006 14:22

Merhabalar, 2 sorum olacak; :)
1. Çam çeliği kopardım da suda köklenir mi?
2.Çamın kızılçam mı , karaçam mı olduğunu nasıl anlayabilirim? Şu an fotoğraf yayınlama imkanım yokta ? :)

ormanbotanigi 04-09-2006 15:31

Çam türlerini tanımak

Suda köklenmeyi bırakın topraktada köklendiremezsin. Bence hiç denemeyin başarısızlıkla sonuçlanacağı kesin. Tohumla üretmeyi deneyin.

Kızılçamla karaçamı birbirinden ayırmak kolay. Elinizdeki türün sarıçam olmadığı ne malum?

Sarıçam:
yapraklar mavimsi yeşil, kabuk tilki sarısı renginde, kozalaklar gri kahverengi kısa veya uzun saplı

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=3126

Karaçam:
Yaprak koyu yeşil, kabuk kül (gri) renginde, kozalaklar kısa saplı

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=1861

Kızılçam:
Yapraklar açık yeşil, kabuk kızıl renkte, kozalaklar topaç biçiminde çok kısa saplı, sürgünlere dik oturur.

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=4048

berayatalay 04-09-2006 18:19

Sağolasın abi. Elimdeki karaçam o zaman. 8 gündür suda küçücük bir kök var gibi sanki.Bi deniyim ben yinede belki... Tekrar teşekkür ederim. :) :)

mstfylcn 21-10-2006 14:44

1 Eklenti(ler)
o gruptan sadece bu arkadaş ayakta kaldı..
türünü tam olarak bilmiyorum..
umarım büyüdüğünü görürüm ;)

mstfylcn 21-10-2006 14:45

1 Eklenti(ler)
.....

drosophila 21-10-2006 18:25

sanırım bu bir mazı. Thujopsis dolabrata ya benziyor.(balta yapraklı japon mazısı) ya da başka bir mazı. yaprakları pek seçilmiyor fotodan.

karmelegi 19-11-2006 03:00

merhabalar
ben daha çok yeniyim ve ne yapacağımı da hiç bilmiyorum
ama bi sorunum var
pinus parviflora hakkında bilgisi olan varsa lütfen bana yardım edebilir mi

bonsaireef 19-11-2006 08:12

Merhabalar karmelegi. Bu bilgi sana ne için lazım? Ödevler için olan tutumumuz belli.

karmelegi 19-11-2006 16:57

dürüstlükle cevap veriyorum ki
evet
ödev konum
pinus parviflora
lakin hazıra konmak gibi bir niyetim yok
benim istediğim bu konuyu nerde araştırmam gerektiği...
bir de
bulduğum birçok yer ingilizce
bu da benim için büyük bir sorun
ama yine bi cevap verildiği için teşekkür ederim

theJaded 26-05-2012 16:57

merhabalar. bunu paylaşmak için doğru yer mi bilmiyorum ama internette gezinirken gördüğüm bu bonsaiyi çok beğendim. iğne yapraklılardan gibi gözüküyor. türü hakkında bir fikri olan var mı :)
http://img399.imageshack.us/img399/6...onsai03sj5.jpg

tourkana 27-05-2012 08:37

Cryptomeria ya( Kadife Çamı) benzettim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024