agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai ağaç türleri (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/)
-   -   İncir (ficus carica) (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/1127.htm)

memet 17-04-2006 13:16

İncir (ficus carica)

1 Eklenti(ler)
bu incir kurtulmuş.

Eklenti 1125

geçen sene kaçınılmaz aksilikler sonucu bütün ağaçlarım kuruyunca,hevesim kaçmıştı.beş yaşında zeytinin kuruduğunu gördüğümde hele..
siteye üye olunca tekrar bir şevk geldi tohumlar ektim.

bonsaireef 01-05-2006 19:54

1 Eklenti(ler)
İncirleri çok severim.Benimde iki incirim var.Birisi iki gövdeli ve şu an büyük kısmı root over rock stili için toprak altında.Diğerini bu incirin dalını air layering yapmak suretiyle elde ettim.İncir dalı toprağı görsün yeterki hemen kökleniyor.

İşte bir incir bonsaisi.****** benim değil:rolleyes: .Yapanın eline sağlık. memet senin incirin de bu günlerini görmek istiyoruz.Sakın şevkini kaybetme.

memet 29-06-2006 00:06

ben çok bilmiyorum ama..incirin meyve vermesi için incir sineği gerekiyor bildiğim kadarıyla...aynı nedenden Amerikada incir yetiştirme denemleri başarılı olmadı diye bir şey okuduğumu hatırlıyorum.

bonsaireef 29-06-2006 00:57

İncir sineği hakkında bir bilgim ve fikrim yok fakat geçen sene benim incir evde floseran altındaydı.Sinekde ortalıkta görünmüyordu vardıysada ben görmedim fakat 3 tane incir verdi.

oktars 29-06-2006 09:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet
ben çok bilmiyorum ama..incirin meyve vermesi için incir sineği gerekiyor bildiğim kadarıyla...aynı nedenden Amerikada incir yetiştirme denemleri başarılı olmadı diye bir şey okuduğumu hatırlıyorum.

Dediğiniz konu Hikmet Birand'ın Alıç Ağacı ile Sohbetler adlı kitabında geçiyor Türkiye'den Amerikaya götürülen incir ağaçları meyva verme zamanı geldiğinde ürün vermeyince araştıma yapıyorlar ve inciri dölleyen bir sinek olduğunu farkediyorlar Bu sinek Amerikada yetişmediği için Türkiye'den Amerikaya sinek götürüyorlar ve ancak bu sayede ürün almaya başlıyorlar

bonsaireef 29-06-2006 11:27

İncir hakkında pek bilgim yok.Benim ağaç incir verdi fakat sonrasında döküldü.Bayağıda büyümüştü kendi ürünümü yiyeceğim günü beklerken döküldü.Sebep bu sineğim benim evde olmayışımıydı.Şimdi olay netleşti.O zaman incir hem meyve hemde çiçek mi oluyor?

Bende ürün vermiyor deyince hiç incir oluşmuyor anladım.Demek ki oluşuyor fakat döllenme olmayınca dökülüyor doğru mu?

memet 29-06-2006 12:43

birde dişi incir, erkek incir durumu var.birinin meyvesi olgunlaşıyor.yediğimiz incir.birde yeşil kalan reçel yapılan incir var.erkek olanı.sinek bu iki incir arasında tozlaşmaya neden oluyor .bildiğim kadarıyla.Aydın da erkek olanın meyvelerini meyve verecek olan ağaçların arasına asıyorlar işi kolaylaştırmak için..

Ali H. ALI 29-06-2006 14:01

Incir sinegi icin verdiginiz bilgilere tesekurler.Incir agacim tohumdan yetismis bir agactir sanirim sinekle bir sorunu yok cunku evde bahcede incir agacim var ve bol bol meyve yiyoruz.Cekirdekten yetisen bazi agaclarin meyve vermesi icin 5 ile 13 yil arasi yaslanmasi gerekir, gerci incir agacim 18 de ama olsun o daha kucuk azacik daha buyusun sonra meyve verir. Verdigi zamanda resimlerle de olsa sizlerle paylasirim.
Iyi gunler
Ali

Şule 29-06-2006 19:58

İncirin tozlaşma aşamasını bir bilene sormak lazım. Bizim incirlerin her sene bir sürü meyvesi olur. Sadece yarısı olgunlaşır. Diğer yarısı yeşilken dökülür. Neden yarısı dökülüyor hep merak etmişimdir. Acaba dökülenler erkek çiçek mi oluyor?

Mine Pakkaner 01-07-2006 00:52

Evet, bu soruların cevabını merak edenler meyve ağaçları başlığında incir konusuna göz atabilir.:rolleyes:

malina 01-07-2006 11:05

Hizmette sınır yok, aramayın, tıklayın efendim :)

gallus 27-07-2006 22:40

4 Eklenti(ler)
çok güzel fotoğraflar olmasada biraz fikir sahibi olunabilir diye düşündüm
Eklenti 2873

Eklenti 2874

Eklenti 2875

Eklenti 2876

gallus 27-07-2006 22:42

2 Eklenti(ler)
2 tane daha
Eklenti 2877

Eklenti 2878

bonsaiseven 13-11-2008 16:24

ilek sineği

merhabalar, öncelikle incir bonsaisi resimleri çok güzel. İnşallah benim de incir bonsailerim böyle güzel olur. ben taş üzerinde incir bonsaisi düşünüyorum. Şu anda da adaylarım saksıdalar. köklerini taşa sardım ve toprağa gömdüm. Kökler taşı tamamen sarıncaya kadar bekleyeceğim.

gelelim sinek meselesine. İncirin dişi ve erkek çiçekleri farklı ağaçlardadır. çiçek dediğimiz zaten incir meyvesinin yediğimiz kısmıdır. Erkek incirlerin içlerinde çok küçük (2-3mm) sinekler vardır. Bunlara ilek adı verilir. Bu sinekler erkek incirin içinden çıkarlar. üstlerinde erkek çiçeklerin polenleri bulaşmış haldedir ******. dişi incir meyvelerinin içine girerler. incir yiyen herkes incirdeki göbek deliği gibi deliği görmüştür sanırım. ancak bu kadar küçük bir sinek içeriye girebilir zaten. neyse içeri giren sineğin üzerindeki erkek polenleri, dişi incirin içindeki dişi çiçekleri tozlayarak döllenmesini sağlar. döllenmiş incirler olgunlaşır ve yenecek duruma gelirler. döllenmeyen incirler ise bir süre sonra yere dökülürler. sonra da işi biten sinek dışarıya aynı delikten çıkmaya çalışır. fakat delikteki pullar nedeniyle kanatları kopar ve ölürler. ama bize yiyeceğimiz leziz meyveyi hediye ederek...

incirin hikayesi kısaca böyle...

Acarextt03 31-03-2009 15:46

Kendine verimli bir incir türü yok mu arkadaşlar?

hizals 04-04-2009 10:05

Bonsai kültürüne çok yabancı biri olarak belki de sorulmuş bir sorudur bilmiyorum eğer öyleyse silebilirsiniz.
-İncir bonsai olarak yetiştirilmesi için özel çeşitlere mi ihtiyaç vardır?
-Yoksa herhangi bir çeşidi alıp terbiye ederek mi bu hale getirilir?

Ali H. ALI 04-04-2009 13:42

Hizals iyi gunler.

Incirler ve ya diger agaclar olsun bonsai yapmak icin once o agaclar hakkinda bilgi edinmek gerekiyor(nasil bir iklimmi seviyor nasil topraklarda yetisir budamaya nasil bir tepki gosterir, nasil besin ve gubre ister ve bitkiler hakkindaki diger genel bilgiler ki mesleginizden oturu bunlari bildiginizi dusunuyorum.) Bonsai icin ozel cesitler olmasa da zaman, zaman bonsai icin avantaji olan kucuk yaprakli, veya bodur cesitler kullaniliyor.

Bonsai yapilan agaclar cenetik olarak hic bir degisime ugramiyorlar, onlari saksi icerisinde kucuk ama, birer kocaman agac olarak tutan sadece surekli ve bilincli budamalardir.

Bonsai dunyasina hos geldiniz.

hizals 04-04-2009 14:12

O halde Bonsai yetiştiricilik genelinden ziyade budama ve şekil verme sanatı oluyor. Umarım doğru anlamışımdır.
Hoşbulduk ;)

Ali H. ALI 04-04-2009 15:30

Dogru, bonsai bir sanattir. Resim ve heykel gibi dusunebilirsiniz, Ressam eserini bitirdigi zaman duvara asip isini bitirir. Yontucu da ayni sekilde eserini bitirdigi zaman cekic ve keskisini, bir baska esere baslayana dek birakir.

Bonsaide ise calisilan malzeme canli oldugu icin, eser uzerinde calisma hic bitmez. Yani makasinizi bir kenara ancak kisa bir sure icin birakabilirsiniz, eserinizi iyi ve guzel bir forumda tutabilmeniz icin uzerinde surekli calismaniz gerekiyor. Bunu da dogru bir sekilde yapabilmeniz icin, yani bitkiyi yasatip, yetistirabilmeniz icin, bazi temel bitki bilgilerine ihtiyaciniz vardir. bu bilgiler yaninda bonsai tekniklerini de okuyup, deneyerek ogrenince ve her sanatta oldugu gibi bonsaide de yaraticiliginizi kullaninca guzel bonsailer yapmaniz hictendir.

AgacSevdalisi 30-12-2010 12:46

yukarıda resimdeki incir bonsaisi muhteşem bişey bende doğadan köklenmiş 5 cm çapında bir incir ağacı ile işe başladım .bakalım hayırlısı sonucunu bu sene sonunda göreceğiz. yakında resimlerini ekler tavsiyelerini beklerim.

peterpunk 01-01-2011 21:25

yazın bahçemizdeki incir ağacının dibinde incir fideleri vardı onları kökünden koparıp düne kardar bir kapta toprakla beklettim. yazın yaprakların vardı. yapraklarını dökmüş. dün ise bu üç kökü küçük saksılara diktim.. beklemedeyim

beyz66 11-09-2012 16:43

incir ağacı

Öncelikler herkeze selamlar,

Öğrenmek istediğim bir konu var incir ağacından bonsai oluyormu , oluyorsa sitemizin bahçesinde kalın kallı ve bol saçaklı aşısız ağacımız var .Yanlış bilmiyorsam incir çabuk köklenen ve güçlü bir kök yapısına sahip bir bitki , cevabınız evet incirden bonsai olur derseniz havai köklendirmesi deneyecegim. Denemek için mevsim risklimidir ?

Cevaplarınız için teşekkürler .

Sakaki 11-09-2012 23:17

Sn beyz66

Hemen hemen her ağacın bonsaisini yapmanız mümkün.
Sadece bazı türler tercih edilmiyor bazıları ise çok tercih ediliyor. Google'da arama yaparsanız (ficus carica bonsai) incirden de güzel bonsai örnekleri görebilirsiniz.

memet 12-09-2012 08:02

Havai köklendirme için mevsim biraz gecikmiş olabilir. Seneye denemek daha uygun olur.

beyz66 12-09-2012 08:57

Sayın Sakaki , Memet bilgilendirme için çok saolun artık seneye deneyeyim.

beyz66 12-09-2012 10:09

Bir soru daha inciri köklendirme tozu olmadan köklendirebilirmiyiz ?

Olmaz derseniz köklendirme tozunu nerden temin etmem lazım ve isimle istemem lazım ?

Sakaki 12-09-2012 10:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi beyz66 (Mesaj 1017697)
Bir soru daha inciri köklendirme tozu olmadan köklendirebilirmiyiz ?

Olmaz derseniz köklendirme tozunu nerden temin etmem lazım ve isimle istemem lazım ?

İncir için hiç gerek yok!

beyz66 14-09-2012 14:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1017703)
İncir için hiç gerek yok!

Havalar sogudu ama ben yine yarın bir şansımı deneyeyim. :D

Sakaki 14-09-2012 14:30

Ankara'da yaşıyorsanız şansınız çok çok az. Yine de siz bilirsiniz.

beyz66 14-09-2012 15:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1018565)
Ankara'da yaşıyorsanız şansınız çok çok az. Yine de siz bilirsiniz.

Havalar hala sıcak geçiyor geceleri biraz serin , incir kaç günde köklenir tahminen.
Köklendirebilirsem saksıya alıp seneye kadar güçlenmesini bekleyecektim .

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024