agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen aybala

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2006, 22:09   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Galeri: 1
Karaca Arboretumdan Pinus Bonsaileri

Diğer başlıkta 2 adet Acer fotoğrafı vermiştim. Burada da Karaca Arboretumda bulunan çam bonsailerinin fotoğraflarını yayınlayayım. Fotoğraflardan da anlayabileceğiniz üzere ağaçların çoğunluğu 20-30 yaş üzerinde ama ne yazık ki epeyce bakımsızlar. Sağlıklılarında herhangi bir sorun yok ama neredeyse hiçbir budama, telleme vs. işlem yapılmamış. Seneler önce saksılarına ekilmişler ve ondan sonra ilgilenen olmamış..

Bu fotoğraflarda güneş mecburen karşıdan geldiği için netlik sağlanamadı. Ama en azından arboretumdaki bonsailer konusunda aklınızda birşeyler oluşur sanırım.

Ayrıca bu fotoğrafları tıklamanıza gerek kalmadan sayfa içerisinde görmenizi nasıl sağlayabilirim? Sitede aradım ama bulamadım..

Eklenen Resimler

Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2006, 08:34   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
çam bonsaileri 1

Diğerlerini de tek tek yüklemeniz gerekiyor

Eklenen Resimler

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2006, 11:26   #3
Ağaçsever

Ondan mıymış?? Ben de ne zor işmiş diyordum
Akşama tekrar düzenlerim artık..

Çam2
Name:  çam2[1].jpg
Views: 883
Size:  52.2 KB

Çam3
Name:  çam3[1].jpg
Views: 898
Size:  55.6 KB

Çam4
Name:  çam4[1].jpg
Views: 886
Size:  54.9 KB

Eski 15-03-2006, 12:58   #4
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Bonsai bahçesi nasıl olmalı sorusuna yanıt için google da bonsai bahçelerini arattım.

Arada kıyaslanmayacak fark var ama Karaca Orberatumundaki bu durumu eleştirmeye de içim el vermiyor. Hiç olmayabilirdi de diyorum.

Bu durumun muhakkak bir sebebi vardır. Ama eminim o sebepler de aşılmayacak şeyler değildir.

Böyle olsa fena mı olur?

Eklenen Resimler

Alrasmus beğendi.
aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2006, 17:57   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Neden almasınlar? Teklif ettin mi?

Neyse bu işi yapmayı ben deniyorum Biraz önce bir arkadaşıma telefon ettim. Teklifini ilettim.

Ne zaman haber gelecek tam bilmiyorum ama, Hayrettin Bey fikre sıcak bakarsa, seni bir sınavdan geçirecek ve bonsailere bakma işiyle gönüllü olarak ilgilenebileceksin

Eski 16-03-2006, 18:35   #6
Ağaçsever

Bu konuda birkaç şey yazmam gerekiyor sanırım.
Biliyorsunuz Karaca Arboretum Hayrettin Karaca'nın özel gayretleri sonucunda kurulup, gelişerek bu zamanlara gelmiş bir yer ve bonsai temelli bir yaklaşımları yok. Bildiğim kadarıyla Arboretum kadrosunda bonsai konusunda özel bilgiye sahip kimse de yok zaten. Bu fotoğrafını çektiğim örnekler de öğrendiğime göre seneler önce Hayrettin Amca tarafından dikilmiş ve belki de üstlerinde bir daha uğraşılmaya hiç vakit bulunmamış ağaçlar. Bonsailerin birçoğunun saksısı kırılmış, dediğim gibi hemen hiçbiri budama/telleme vs. yüzü görmemiş.

Aslında benim de gönlüm böylesi dünyaca ünlü bir Arboretum'da bonsailerle ilgilenen özel bir kimse bulunsun isterdi. Çünkü o kadar muhteşem imkanları var ki burasının. Tohum, fidan, arazi, teknik destek vs. vs. yardımıyla inanılmaz güzellikte Türk bonsaileri görebilirdik belki de.. (Aslında ben bonsai bölümünde çalışmaya gönüllüyüm ama almazlar ki )

Dediğiniz gibi bu görüntüler Arboretum'a yakışmıyor ama bu tür örnekler gördüğümüze bile şükretmek gerekiyor Türkiye gibi biryerde..

mesaj üste yazılıyor hala, izninle yazı alanına girip tekrar ekliyorum

Neden almasınlar? Teklif ettin mi?

Neyse bu işi yapmayı ben deniyorum Biraz önce bir arkadaşıma telefon ettim. Teklifini ilettim.

Ne zaman haber gelecek tam bilmiyorum ama, Hayrettin Bey fikre sıcak bakarsa, seni bir sınavdan geçirecek ve bonsailere bakma işiyle gönüllü olarak ilgilenebileceksin

Düzenleyen malina : 16-03-2006 saat 20:04
Eski 17-03-2006, 09:22   #7
Ağaçsever

Allaaahh heyecanlandım şimdi.. İnşallah çalışmadığım yerlerden sormazlar

Onları saksıları kırık, budanmamış, görünce içim cızlıyor açıkçası. Bonsai geçmişi çok da fazla olmayan benim gibi birisi o ağaçlara ne katabilir bilmiyorum ama en azından o alanın düzenlenmesi bile bence epey fark katacaktır ortama. Çünkü gerçekten, bonsailere 2. sınıf vatandaş muamelesi yapılmış gibi duruyorlar (Bunu eleştiri amaçlı söylemiyorum. Sebepleri yukarıda yazıldı zaten).

Eski 19-03-2006, 15:36   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Forum içi mesaj yazdım. Bakalım ne olacak?

Eski 22-03-2006, 20:53   #9
Ağaçsever

Bugün Karaca Arboretuma tekrar gittim. Arboretumun mühendisi Habibe hanımla görüşmek ve Vildan hanımın bana özelden yazdığı kişinin selamını götürmek üzere uğramıştım. Ama Habibe hanımın işi olduğundan orada değildi yine. Arboretumun sorumlusu Ömer beyle sohbet ettik uzunca. Zaten önceden tanışıklığımız da vardı kendisiyle.

Ömer beye bonsailerin fotoğraflarını çekip arkadaşlara gösterdiğimi ve onların da 'keşke daha bakımlı olsalardı' dediğini ilettim. O da bana bu sene Nisan sonuna doğru ağaçların saksılarını değiştireceklerini, genel bakımlarını da yapacaklarını söyledi. Bu bir nebze de olsa bonsailerin güzelliğini ortaya çıkaracaktır tabi. Ama bonsai konusu için özel ilgi ve sorumlu gerektiğini belirtti Ömer bey. Sonuçta orası bir ticari müessese aynı zamanda ve şu anda zor olsa da bonsai konusunda ticari manada ileriye dönük bazı şeyler düşündüğünü de ekledi. Yalnız detayları, ne gibi şeyler düşündüğünü söylemedi. Sanırım henüz kafasında şekillendirdiği birşeyler var. İnşallah Karaca Arboretumda ticari bonsai girişimi gerçeğe dönüşürse o teknik imkanlar ve bilgi sayesinde çok çok güzel işler çıkabileceğini tahmin ediyorum.

Yine çok uzattım kusura bakmayın ama bu haftasonu yine gideceğim Arboretuma. Ömer beyle bonsailer hakkında konuşacağız biraz. Sağolsun çok candan birisi ve elinden geldiğince yardımcı oluyor her gidişimde. Yeri değil onu da biliyorum ama 12-16 Nisan arasında Yalova'da Süs Bitkileri Fuarı yapılacak. Eğer gelen olursa hem fuar hem de Arboretum gezisi yaptırabilirim bilginize..

Eski 22-03-2006, 21:20   #10
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erkan Aktaşgül
.....Ömer beye bonsailerin fotoğraflarını çekip arkadaşlara gösterdiğimi ve onların da 'keşke daha bakımlı olsalardı' dediğini ilettim. O da bana bu sene Nisan sonuna doğru ağaçların saksılarını değiştireceklerini, genel bakımlarını da yapacaklarını söyledi. Bu bir nebze de olsa bonsailerin güzelliğini ortaya çıkaracaktır tabi. Ama bonsai konusu için özel ilgi ve sorumlu gerektiğini belirtti Ömer bey....
Güzel bir yazı olmuş.
Orada gönüllü olarak çalışma işi ne oldu? Merak ettim de..

Miniatürk projesi soğudu gibi ama hala aklından geçirenler varsa
yukarıdaki bölümü lütfen dikkatle okusunlar.

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2006, 22:24   #11
Ağaçsever

Orada gönüllü olarak çalışma konusunu çok net olarak açmadım açıkçası. Bunun da sebepleri var tabi. İlkin böyle bir önerinin oradaki görevlilerde 'Biz bilmiyor muyuz bu konuyu? Senelerce ziraat/botanik okuduk' türü bir izlenim uyandırması ihtimalini düşündüm (bazen böyle fazla ince düşünürüm herşeyi ama alışkanlık işte ) İkincisi de şu; ola ki bu konuda kendilerinden güvence aldım ve ilgilenmeye başladım. Mesleğim icabı bazen öyle yoğun oluyorum ki inanın bazen balkonumdaki ağaçlarıma bile yeterli vakti ayıramıyorum. Oraya yeterli vakti ayıramayabileceğimden çekindim. Bu eninde sonunda bana da bir sorumluluk yükleyecekti ve ben birşeyi tam manasıyla yapmayacaksam asla ona başlamak istemem. Biraz da bu duygu frenledi açık konuşayım..

Bunlardan kesinlikle bu işin peşini bırakacağım anlaşılmasın. Ömer beyi bonsailerle ilgili olarak biraz daha atak davranma konusunda elimden geleni yapacağım ve gelişmelerden sizi de haberdar edeceğim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024