agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2008, 18:30   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Pseudolarix (yalancı melez ya da altın karaçam)

Yeni aldığım bonsaimin türü:

literatürde türkçe isim olarak "yalancı melez" ya da LyMyT arkadaşımızın çevirisine göre (golden larch) "altın karaçam" diye geçen dış mekan bonsaisi.

Yakın bir yaprak detayı :

Düzenleyen scubat : 06-05-2008 saat 09:36 Neden: imla hatası
scubat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 18:32   #2
Ağaçsever

Bakım ile ilgili ilk bilgiler yine LyMyT'den:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LyMyT Mesajı Göster
kesinlikle dışarıda tutulması gerekiyormuş. 0 C derece ve altında sulamak gerekmiyor deniyor. 0 C üstünde ise topraga bir kürdan çöpü batırıp 5 dk bekletip ona göre sulama yapmak tavsiye ediliyor. Yani soktuğumuz kürdan çöpü ıslaksa sulama yapmamıza gerek yok.. Son baharda yapraklarını döküyor ve kışın uyku dönemine giriyormuş bu dönemde suya pek ihtiyacı yokmuş.. ****** diğer tüm dış mekan bonsaileri gibi aşırı soğuk ve şiddetli rüzgardan korunması gerekiyor..
+sanırım kozalak veren bir bitkiymiş.

Gübreleme ile ilgili bilgi bulamadım..

umarım bulduğum bilgiler yardımcı olur.. tabi kesin bilgiler için daha tecrübeliler tarafından bilgilendirilmemiz lazım..

Eski 05-05-2008, 18:49   #3
Ağaçsever

Şimdi bir kaç soru daha sormak isterim, tecrübeli arkadaşlara. Bu, marketten alınma ve ilk bonsai'm olmasına rağmen yaşatmak için istekli ve iddalıyım. Gözüme çarpan ve sorun olabilecek bir kaç ayrıntıyı size sormak isterim.

Toprağın durumu:

Fotoğrafa dikkatli bakarsanız, saksıda iki renk toprak var, kökün etrafındaki toprak daha mat ve donuk iken, kenarlardaki toprak daha ıslak ve canlı bir görüntüde.(sabah sulamıştım)

Agacı gövdesinden tutup hafifçe yukarı kaldırdığımda ise, gövde ile beraber kök etrafındaki donuk renkli toprak saksıdan kalıp halde ayrılma eğilimi gösteriyor:

Bu bir sorun mudur? Toprak değişmeli midir? (forumda bazı arkadaşlar marketten alır almaz, bazıları ise mevsiminde toprak değişimi öneriyor) Saksı değişmelimidir?

Eski 05-05-2008, 19:59   #4
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Scubat,

Yeni ağacın çok güzel ve sağlıklı, toprağı ile ilgili yaşadığın durum şudur: Ağaç daha önce küçük saksıda ya da tüpte iken, olduğu gibi yeni bonsai saksısına dikilmiş, bu yapılalı da çok olmamış onun için eski fidanlık toprağı ile yeni bonsai toprağı birbirinden hala ayrı duruyor, şu sıra toprak ve saksı ile ilgili bir işlem yapmanı tavsiye etmem, ağacın büyüme gelişim dönemi içerisinde. Sulama ve bakımı ile ilgili gerekli bilgileri almışsın gibi. Türü tanımadığım için o konuda birşey diyemem. ,

Toprakla ilgili ilerde yapabileceğin şey, ilerde saksı değişimi ve kök budaması sırasında, fidanın etrafındaki sarı toprak niteliksiz bir toprak ise onu mümkün olduğu kadar fidanı topraksız bırakmayacak ve köklere zarar vermeyecek şekilde hazırlayacağın güzel bir toprak karışımı ile değiştirirsin. sevgiler.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 20:20   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Scubat,

Yeni ağacın çok güzel ve sağlıklı, toprağı ile ilgili yaşadığın durum şudur: Ağaç daha önce küçük saksıda ya da tüpte iken, olduğu gibi yeni bonsai saksısına dikilmiş, bu yapılalı da çok olmamış onun için eski fidanlık toprağı ile yeni bonsai toprağı birbirinden hala ayrı duruyor, şu sıra toprak ve saksı ile ilgili bir işlem yapmanı tavsiye etmem, ağacın büyüme gelişim dönemi içerisinde. Sulama ve bakımı ile ilgili gerekli bilgileri almışsın gibi. Türü tanımadığım için o konuda birşey diyemem. ,

Toprakla ilgili ilerde yapabileceğin şey, ilerde saksı değişimi ve kök budaması sırasında, fidanın etrafındaki sarı toprak niteliksiz bir toprak ise onu mümkün olduğu kadar fidanı topraksız bırakmayacak ve köklere zarar vermeyecek şekilde hazırlayacağın güzel bir toprak karışımı ile değiştirirsin. sevgiler.
bilgiler için teşekkür ederim, nadir bulunan bir bonsai olması hem iyi hem kötü, elimden geleni yapacağım...

Eski 05-05-2008, 20:43   #6
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Selamlar Sayın scubat güzel bir tür bonsainiz olacak şu an için daksı değişimi **** kök bağlaması yapamazsınız ama size önerim saksının altından üstüne ağcın sağlam yerinden tel **** sağlam bir iple bağlarsanız ağaç sürekli yerinden oynamaz oynadıkca gelişimi duracaktır.
Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 21:13   #7
Ağaçsever

Tekin Bey, teşekkürler, deneyeceğim....

Eski 05-05-2008, 21:15   #8
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Eğer sağlam olmaz ise ters yönde iki adet destek çubuğu koyun onun üzerinden geçerek saksının altını dolaşarak bağlarsanız sağlama alabeilirsiniz sanırım.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 23:32   #9
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Yalnız biraz daha karıştırdım da yabancı forumları güneş ihtiyacı ile ilgili ciddi çelişkili bilgiler var.
kimisinde tam güneşte kalabilir diyor; kimisinde yarı güneş diyor..

açıkcası kafam karıştı, bilgi bulanlar paylaşırsa seviniriz..

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 00:12   #10
Ağaçsever

benim anladığım kadarıyla ile yazın öğlen güneşi istemiyor...toprağı nemli olmalı kışın minimum 5 dereceye kadar dayanıklı, daha soğukta içeri almak gerekiyor. yabanci bir forumda şöyle bir cevap aldım:

"wintering in loggia +5 +10 gr., watering every 2-3 day from spring to autumn, use ferlitzers "biogold" and soil mix for conifers akadama with kiriyu 50/50"

akadama with kiriyu nedemek bilemedim...

Eski 06-05-2008, 09:39   #11
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Akadama ve kiryu toprak çeşitleri, ben de henüz tanışamadım kendileri ile.

Eski 06-05-2008, 09:47   #12
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Pomza taşlarını kırarak kaktüs toprağına %25 oranında karıştırırsan ve genişçe bir menekşe saksısına ağacı alırsan ,ağacın bu saksıda 3-5 sene bir sorun olmadan yaşar diye düşünüyorum.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 09:55   #13
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Ağaç zaten bonsai saksısında, neden çıkarsın ki bi daha ağacı, hepimiz ağaçları bonsai saksısına almaya çalışmıyor muyuz

Eski 06-05-2008, 09:56   #14
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Pomza taşlarını kırarak kaktüs toprağına %25 oranında karıştırırsan ve genişçe bir menekşe saksısına ağacı alırsan ,ağacın bu saksıda 3-5 sene bir sorun olmadan yaşar diye düşünüyorum.
bunu acilen mi yapmamı önerirsiniz yoksa bir süre sonra mı?

Eski 06-05-2008, 09:56   #15
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Scubat şu anda ağacına sulamadan başka birşey yapma.

Eski 06-05-2008, 10:05   #16
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Akadama ve kiryu toprak çeşitleri, ben de henüz tanışamadım kendileri ile.

biogold gübreden haberdar mısınız peki?

Eski 06-05-2008, 10:11   #17
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Maalesef. Yabancı sitelerdeki toprak ve gübre çeşitleri bizde yok. O kadarını biliyorum. Burada onların yerini tutabilecek ürünler bulabilirsiniz belki.

Eski 06-05-2008, 11:04   #18
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın scubat

Aramıza hoş geldiniz.

Ağaçınız larix yani melaz çam yaprak döken bir çamdır.

Kışın yapraklarını döker şu anda sağlıklı görünüyor yeni sürügnler vermiş.

Toprak soruna gelince sayın moderatör arkadaşımız vyrssera kısa bir açıklama yapmış.

Ticari olarak gelen ağaçlar transfer sırasında ypranırlar o yüzden burada ki toprak ile desteklenirler.

Ağaçınızda bu olmuşdur.

Normal şartlarda ağaçın kök topu bir bakır tel ile saksını altında ki deliğe sabitlenir çünkü doğada ki ağaçlarda olduğu gibi ağaçın üst yapısını taşıyan kök sistemi bonsaide kulanılmaz bu yüzden ağaçın yapay bir malzeme ile toprağa sabitlenerek köklerin hava alması ve ağaçın saksıdan devrilmemsi sağlanır.
Sayın tekin beyin verdiği bilgi bu konuda çok uygun bir açıklamadır.

Toprak konsunda gelince kiryu akamada fuji toprağı gibi karışımlar japonyanın kendine özgü volkanık toprak yapısıdır.

İbreli ağaçlarda özelikle akadama çok kulanılır.

Kiryu pek tavsiye edilmez.

Bu topraklar ticari olarak çok satılan deranajı bakındam bonsai de çok kulnılan toprakdır.

Faka bu karışımı çok da kullanmanız **** satın almanız gerekmez.

Genel olarak bonsai iyi bir toprak karışımın amaçı drenajı fazla tprakda gelişeçek organizmaların fazlalaşması için organik yapılı.Suyu ağaç için yeterli düzeyde tuan ve fazlalığını atan ayrıca köklerinde gerkli hava almasını sağlayaçak bir karışım hazırlamak gerekir.

Bu bonsai için çok önemlidir.

Biogold ise katı taş görünümlü organik bir formüldür.
6 ila daha fala organik ürünün kulanılması ile fermante edilmiş bir marka gübredir.

BUrada ulamazsınız ama kendinzide yapabilirsinzi.
Ağaçınız hayırlı olsun saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 15:10   #19
Ağaçsever

Sayın bonsaisan,

detaylı bilgi için çok teşekkürler, bu arada dün gece saksılarınızı inceledim çok güzeller, ilerde inşallah bir tane ben de isterim sizden...

Eski 06-05-2008, 16:10   #20
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Çok teşekkürederim olabildiğince özgün tasarımlar yaparak değişik bir bonsai aksı sentezi çıkarmaya çalıştık.

İsteyenler çok oluyor yanlız sipariş üzerine üretiyorum 1 ay önceden bildiri iseniz çok iyi olur çünkü istediğinzi formun yapılması normal şartlarda 2 hafdayı buluyor her saksı el üretimi olduğu için biraz zaman alıyor.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 09:08   #21
Ağaçsever

Bu yaz ağacım hayatta kalsın, kışın daha büyük bir saksı için sizinle temas kuracağım.

Eski 07-05-2008, 10:46   #22
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Pseudo yalancı demek,,,demekki bu bir yalancı larix... Ama yine de karakteristik özellikleri ve görünümü hemen hemen aynı...
Zaten gerçek larix i o fiyata satmazlardı Bauhaus'ta.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 11:54   #23
Ağaçsever

Zaten ben de daha fazla vermezdim

Bir sorum daha olacak, bunu yaşatmakta başarılı olursam ve şekil verme zamanı gelince sizce hangi formu seçmeliyim? Bana "Informal Uprigth" uygun olacakmış gibi geldi. Bunun için sanırım en alttaki dalların yere parelel uzamasını beklemek ya da onları budamam gerekecek.

Eski 07-05-2008, 12:44   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Dusundugun gibi agacina kivrimli dik tarz en uygunu gorunuyor Ve yine dusundugun gibi agacin uzerinde calismaya basladigin zaman govdenin cok asagisinda duran o iki dali budayabilirsiniz.

Bu arada kendiniz de bonsai yapmayi denemelisiniz. Buradaki gerekli bilgileri ogrendikten sonra bir fidanciya ugrayip yapacaginiz tarza uygun bir agac secip calismaya baslarsaniz, hazir bonsai ile basliyan bonsai heyecaninizin, sizin kendi agaciniz uzerinde calisirken, isin daha keyifli, daha heyecanli oldugunu hemen farkedeceksiniz.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 13:35   #25
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Dusundugun gibi agacina kivrimli dik tarz en uygunu gorunuyor Ve yine dusundugun gibi agacin uzerinde calismaya basladigin zaman govdenin cok asagisinda duran o iki dali budayabilirsiniz.

Bu arada kendiniz de bonsai yapmayi denemelisiniz. Buradaki gerekli bilgileri ogrendikten sonra bir fidanciya ugrayip yapacaginiz tarza uygun bir agac secip calismaya baslarsaniz, hazir bonsai ile basliyan bonsai heyecaninizin, sizin kendi agaciniz uzerinde calisirken, isin daha keyifli, daha heyecanli oldugunu hemen farkedeceksiniz.

Kolay gelsin.
Tekrar teşekkürler,

Belki o alttaki dalları telleme ile yere paralel hale getirip uzamasını da bekleyebilirim, olmaz mı? Bir de sizin tavsiye ettiğiniz gövde kalınlaştırma işlemlerinden acaba hangisi en uygunu olurdu, bu tip bir tür için?

Kendi fidanımı yetiştirmek eminim daha heyecanlı olacaktır ama bir o kadar da emek, zaman ve sabır isteyen bir uğraş. Ben şimdilik kısa ve kolay yol ile başladım, ilerde kendimde yetiştirmek isterim.

Eski 08-05-2008, 13:30   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Govdenin kalinlasmasini istiyorsaniz ve imkaniniz varsa onu bir iki yil yere dikiniz(belki su an size bir iki yil uzun bir zaman gibi gelebilir ama bonsaide hic de uzun bir zaman degildir)

Gelecek yil(kis sonu) topragini degistirip saksi altindan gecireceginiz teller yardimi ile agacinizi saksiya iyice bagladiktan sonra ve agaciniz saksi icerisinde iyice yerlesip buyumeye basladigi zaman, govde etrafina bir bez sarip bir cekicle bezin uzerinden vurursaniz, govde uzerindeki kabuk icten hafifce zedelenmis olacak. agaciniz bu zedelenmeyi onarmaya calisirken govde de kalinlasacak. Bu islemi agacin buyume mevsiminde 6-7 haftalik aralarla, yilda iki kez tekrarlayabilirsin.

Bu calismayi su an agaciniza uygulamayiniz. Agaciniz saksi icerisinde sabit durmadigindan cekic darbelerinden sarsilip olumsuz etkilenebilir.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 13:55   #27
Ağaçsever

çok teşekkür ederim...ağacım yapraklarını dökünce toprağa ekerim, ama şu haliyle biraz izlemek isterim

Eski 05-08-2008, 22:59   #28
Ağaçsever

Ağacı alalı yaklaşık 3 ayı geçti ve durumu gayet iyi.

fakat toprak perişan, suyu koyar koymaz alttaki kaba doluyor, sanırım hiç su tutamıyor, ayrıca taşlaşmış gibi sert...Gelecek kış sonuna kadar beklemeli miyim toprak değişimi için?

Eski 05-08-2008, 23:50   #29
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu ara toprak değiştirmemek daha iyi. Suyunu azar azar bir kaç defada verin. Ya da, su dolu bir kaba koyup toprağın suya doymasını sağlayın. Mevsimi geldiğinde toprak değiştirirsiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2008, 01:45   #30
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Elimde 30 saksı civarında bonsai çalışması var fakat Scubat arkadaşın bonsaisinin türünden fidan **** bonsai bulamassam gözlerim açık gider heralde.scubat arkadaşada özel mesajda sordum zaten hangi marketten aldığını.Eğer bulursam izmiitten istanbula sırf bunun için gidicem.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024