agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2007, 16:06   #31
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Çeliklemeyle de, kök sürgünüyle de çoğaltma mümkün, köklendirme hormonu kullnamanın faydası olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 16:10   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Aslan01 merhaba aramiza hos geldin, bonsai guzel bir ugrastir. Bu sitede bonsai yapmak icin gerekli tum bilgiler vardir. Ayrica takildiginiz yerlerde yardim edecek bir cok arkadas da vardir. Boyle olmasina ragmen bonsai kendi kendine olmuyor. agaclar uzerinde calisip deneyimlerle kendinizi gelistirmelisiniz.

Hangi konuyu anlamadiginizi, daha acik bir sekilde, o konu basliginda sorarsaniz, ben veya baska bir arkadas sorunuza aciklik getirecektir.

Bonsai dunyasina attiginiz bu adimla, bir gun iyi bir bonsai ustasi olmanizi dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 21:47   #33
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın aslan01

Basitce açıklayım doğada normal şartlarda ağaçlar ve bitkiler tohum yolu ile çoğalırlar.
Fakat sonradan insanoğlu işde farklı metonlarla birde doyıyı gözlemleyip ağaçların ilede tohum yolu ile değil de farklı uygulamlar ile çoğaltıla bildiğini fark etmişlerdir.
Bu yöntemler kısaca:
1.Çelikleme yöntemi:Bu yöntemde ki her ağaç için geçerli değildir.
Ana bir ağaçımızın 1 **** 2 yılık genç bir dalından ki çünkü bu dalın üzerinde sürgünler bulunur kalem uznluğunda kesilip toğrağa dikimi ile köklendirilerek bir çoğaltma yöntemi.
2.Dalın toprak içinde köklendirilmesi:
Ana ağaçımıızn yere yakın olan bir dalının belirli bir bölgesinin sıyırılıp toprağa bu sıyrılan kısımın yerleştirilmesi ve budada kök salması ve daha sonra bu dalın ana ağaçdan kesilmesi sonuçunda çoğaltılması.
3.Kök sürgünü:Buda 2 çi yöntemde ki uygulamanın bir kökle yapılması.
4.Ağaç üzerinde bir dalın köklendirilmesi (havada köklendirme):
Bu uyuglamada ana ağaçımıızn sağlıklı ve hoş görünümlü bir dalının 2.metonda ki gibi sıyırılması ama farklı olrak ağaçın bulundugu topra batırmak yerine bu sıyırdığımız kısmın toprakla kaplanarak dalın sıyrılan kısmında köklerin çıkması ile elde edeceğimiz yeni bir ağaç.Bu uygulamada kökler gelişince köklrin hemen altından dalı kesip istediğimiz bir yere **** saksıya dikiyoruz.
Ve bunu gibi birkaç yöntem daha.
Bu uyuglamalar yüzeysel olarak anlatılmışdır.
Daha ayrıntılı bilgileri site içinde bonsai gönül vermiş arkadaşların detaylı anlatımımlarında ve konularında mevcuddur.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 23:44   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2007
merhabalar,
çelikleme yönteminde kalın bir dal kesip ana ağacın yakınında bir yere eksem tutar mı acaba? köklendirme hormonunu nasıl bulabilirim? bir bu mevsimde hangi uygulama daha başarılı olur sizce
teşekkürler

beonedge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 00:36   #35
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
beonedge, burayı okudunuz mu acaba?

http://www.agaclar.net/forum/showthr...k%F6klendirici

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 00:21   #36
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
yeni heves:)

pek çok bitkiyle haşır neşir olmama rağmen elimdeki boş viyole bir atraksiyon yapayım dedim ve çevremde bulunan ağaçlardan sürgünler alıp çeliklemeler yaptım. baktım hala yer var meyve çekirdeklerini de diktim, şu an 15-16 viyole dolu bunlardan ilk önce söğüt ile iğde tuttu, ladin ve karaçamı zaten köklü dikmiştim. bugünde selvi ve mazı diktim onlardan da çok umutluyum . sonra aklıma geldi dedim bende bunları bonsai havasına sokabilirmiyim acaba diye artık tek hedefim bu. başaramazsam da sanırım minyatür pek çok ağacım olacak. özellikle bulduğum ladin bir harika sanki doğal bonsai gibi duruyor. ilerleyen zamanlarda resimlerinide eklemek isterim. ancak benim asıl sorum çevremde karşılaştığım her ağacı bilememek. sanırım forumda bu konuda resimli ve isimli bir yer yok. bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 00:38   #37
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sn. ataser öncelikle aramıza hoşgeldiniz, çalışmalarınızda size başarılar diliyorum. Bu çalışmalarınızın fotoğraflarını ve bu çalışmalardan elde ettiğiniz tecrübeleri uygun başlıklar altında yayınlarsanız seviniriz. Çevrenizde karşılaştığınız ve ismini bilemediğiniz bitkileri ve ağaçları şu bölümde fotoğraflarını koyarak arkadaşlara sorabilirsiniz:
http://www.agaclar.net/forum/showthr...295#post123295

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 06:05   #38
Ağaç Dostu

Sayin Ateser, aramiza, bonsai yapmiya hos geldin. Bitkilere olan merakin, bonsai yapman icin bir avantajdir.

Bonsaiye baslamak icin bu forumlarda gerekli bilgiler vardir. Siz nasil bir bonsai yapacaginiza karar veriniz. Takildiginiz yerler olursa buradaki arkadaslar size yardimci olacaklar. Ileriki yillarda ise guzel bonsailerinizin olacagina eminim, yeter ki siz sabirli ve azimli olunuz.

Tekrar hos geldiniz.

Eski 30-06-2007, 23:22   #39
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Söğüt Deneyeceğim

dün gece forumlara bakarken en kolay şekillendirilebilecek olan ağacın söğüt olduğuna ikna oldum. ayrıca çok da elastik olması sebebiyle aklıma farklı bir fantazi de gelmedi değil hani . öncelikle kalın bir normal söğüt dalını çelikleyerek köklendireceğim, daha sonra da salkım söğütlerin ince dallarını çelikleyerek köklendireceğim ve bu ince dalları normal ve kalın olan çeliğin etrafına sepet örer gibi öreceğim.en üstte ise uzun çeliklerin ince ve en kolay eğilebilecek olan kısımlarını fiskiye gibi toplarak aşağı doğru eğdireceğim.
sonuçta salkım söğütler yukarıdan bir fıskiye gibi aşağı inerken normal söğütte yukarı doğru çıkacak hem renkleri farklı olacak hemde şekillendirmem çok kolay olacak gibi geliyor bana. yarın ilk iş kuvvetli bir ağaç bulup tepesine çıkmak olacak. köklendirebilir ve örebilirsem resimlerini koymak isterim buraya, umarım başarırım.

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2007, 21:26   #40
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Bence Asmanizdan Veya Oncanizdan Bonsai şekline Uygun Koca Kalin Bi Dal Kesin Dikin Bahçeye Sizde Bilirsinizki Tutacaktir Seneyede Saksiya Alin Incecik çubuktan Başlamayin. üzümden Bonsai çok çok Kolay Olur.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 11:37   #41
Ağaç Dostu

Asmadan guzel bonsai yapabilirsiniz. Surgunler patlamissa birakin bu yil ciceginizle birlikte buyusun. Sonbaharda yapraklarini doktukten sonra onu baska bir saksiya aktariniz.

Isikla surgunlerine yon verebilirmiyim sorunuzdan yola cikarak ciceginizin ic mekanda oldugunu dusunuyorum. Asma bir dis mekan bitkisidir. onu baska saksiya aldiginiz zaman disarda gunes goren bir yerde tutunuz.

Bonsaiye ilgi duyuyorsaniz asmaniz buyurken, siz de fidancilara ugrayip bonsai icin uygun fidanlar bakiniz.

Eski 20-03-2010, 21:09   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Saçma mı bilemiyorum ama, anladığıma göre yapılan bonsailerde yaprak boyutlaını küçültmek mümkün, peki üzüm meyvelerini küçültmek mümkün müdür?

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 21:24   #43
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Meyveler küçülmüyor

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 21:25   #44
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Malesef mümkün olmuyor ,
ama benim üzümüm zaten çekirdeksiz , minik taneli .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 19:41   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2010
güzel çalışma

sial Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 22:52   #46
Yeni Üye

SEMERKAND's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2011
Merhaba, evde yapılacak işler ararken bonsai yapımı diye bir bölüm gördüm ve bonsai nasıl yapılır diye araken sitenizi buldum..İnşallah becerebilirim ... Tabii şimdilik hobi olarak..Bahçemde ki asmaların diplerinden yabani asma fidanları çıkıyor bunları kullanabilirmiyim acaba?

SEMERKAND Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 00:19   #47
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın SEMERKAND
Aramıza hoş geldiniz Bonsai güzel ve sabır isteyen bir hobi olduğu kadar aynı zamanda doğayı tanımanıza yardımcı olacak bir bir uğraşıdır.
Elinizde ki asma fidelerinin dip sürgünleri köklendirilir ise ileriye dönük adaylar olarak size yardımcı olcaklardır.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2011, 19:56   #48
Yeni Üye

yunuscem's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2011
Merhabalar.Bende bonsaii tutkusu yeni yeni oluşmaya başladı.Bir iki çalışmam var soforo ve akasya mimozasıyla.Lakin nicedir üzüm aklımdaydı.Bu sayfadaki bilgiler ve resimlerden sonra yarın ilk işim halen poşetlerinde olan ve bunları bana hediye eden dostumun deyimiyle Abhaz üzümlerinden bonsaii çalışmalarına başlamak olacak.paylaşımlar ve bilgiler için teşekkür ederim.

yunuscem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2012, 15:34   #49
Yeni Üye

hakan_iznik's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2009
Dostla fidesi nerden alınır hangi ay dikilir saksı ebatları ne olmalı..bilgi verirseniz sevinirim...

hakan_iznik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024