agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen msgurkan
  • 1 Gönderen Ali H. ALI
  • 1 Gönderen uzman16
  • 1 Gönderen Ali H. ALI
  • 1 Gönderen Baldaş
  • 1 Gönderen Tamtutulma
  • 1 Gönderen ilgintv

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2008, 22:23   #1
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Ilgın (K.Kıbrıs)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
msgurkan paylasim icin tesekkurler.
Cumbezden bonsai denemeyi dusunuyormusun? Belki tohumdan fidanlar yetistirebilirsin?

Magusadan sonra sanirim Girneyi ziyaret edip ilginlara da bir bakarsiniz
Ali Bey, Nihayet Girne'yi ve Ilgınları ziyaret edip görüntüledim. Ağaçların kırılıp tekrar dallananları yanında çok hoş gövde ve dal yapısına sahip olanları da var.
Bonsai çalışmalarımda onlardan faydalanacağım.

Name:  Ilgın01.jpg
Views: 1501
Size:  66.2 KB

Name:  Ilgın02.jpg
Views: 1402
Size:  66.8 KB

Name:  Ilgın03.jpg
Views: 1414
Size:  66.0 KB

Name:  Ilgın04.jpg
Views: 1423
Size:  61.1 KB

Name:  Ilgın05.jpg
Views: 2447
Size:  65.5 KB

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 08:06   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2007
şubat ayında çekilmış ılgın resimleri! hala daha yaprakları dökülmemiş. küresel ısınmanın göstergesi mi?

Ahmet Polili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 09:58   #3
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Ahmet Bey haklısınız, bir tuhaflık var. Dallarında budama ve telleme için yaprak dökmesini beklediğim ılgın fidanlarımın yaprakları da hala yeşil. Hiç yaprak dökmeyecekler mi diye merak ediyorum.

Eski 12-02-2008, 11:19   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Mehmetsalih bey ilgin resimleri icin tesekkurler. Guzel agaclar ama benim bahsettigim bu agaclar degildir.

Girne limanina(muzeye) giden yolda hani aksam uzeri acilan, yanyana bir cok lokanta, yazlik yer vardir ve muzeye kadar yurudukten sonra cikmaz yoldur geri donmek zorundasiniz. Iste o lokantalarin sagli sollu dizildigi yere girmeden once sog tarafta hediyelik esyalar satan dukkanlar var sol tarafta da sahil ve deniz, deniz ve yol arasindaki boslukta dikilmis iki veya uc tane cok ilginc ilgin agaci duruyordu. Bir yerde resimler olacakti bulursam buraya ekliyeyim ama mutlaka o agaclari gorunuz.

Hepiniz saglicakla kaliniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2008, 08:07   #5
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Ali Bey, Girne'nin aşağıdadaki google görüntüsünde mavi çember ile işaretlediğim yer Dome Hotel'in doğusundaki meydandır. Benim resimlediğim ılgınlar buradadır. Sanıyorum sizin bahsettiğiniz yer kırmızı ile işaretlenmiş bölgedir. İlk fırsatta onları da Ağaçlar.net sitesinde yayınlanma onuruna eriştireceğim.

Name:  GirneLiman.jpg
Views: 1595
Size:  63.7 KB

Gardenias beğendi.
Eski 13-02-2008, 11:55   #6
Ağaç Dostu

Tamam Mehmetsalih bey kirmizi ile isaretlediginiz yerdedirler umarim yerlerinden sokulmemislerdir ve belki koruma altina da alinabilirler(belkide korume altindadirlar).
Saglicakla kaliniz.

Eski 23-02-2008, 21:13   #7
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Alıntı:
Tamam Mehmetsalih bey kirmizi ile isaretlediginiz yerdedirler umarim yerlerinden sokulmemislerdir ve belki koruma altina da alinabilirler(belkide korume altindadirlar).
Saglicakla kaliniz.
Geçen gün yolum Limana düştü. Araba ile geçerken bahsettiğiniz yere baktım ama ağaç falan göremedim. Direksiyon bende olduğu için çok da ayrıntılı bakamadım ama belki de gözümden kaçtı diyerek tekrar bakacağım. Umarım kesmemiş veya sökmemişlerdir.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2008, 06:11   #8
Ağaç Dostu

Hepinize iyi bir pazar diliyorum.
Girne limani yakinlarinda gordugum ilgin agacinin, 2 yildan fazla bir zaman once cekilmis bir resmini ekliyorum resim pek net olmasa da, bahsettigimi ilginin nasil bir agac oldugunu gorebilirsiniz.(agac yaninda duranlarmi? 0glum Hakan ve ben)

Name:  ilgin 001.jpg
Views: 1948
Size:  63.2 KB

Gardenias beğendi.
Eski 24-02-2008, 11:00   #9
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Bugün eğer işlerimi halledebilirsem limana bir uğrayıp tekrar bakacağım.
Ali Bey, fotoğrafı Girne limanında mı çektiniz. tam olarak yerini anlayamadım.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2008, 11:29   #10
Ağaç Dostu

Girne limaninda, Muzeye giden arabalarin giremedigi, sagli sollu bircok lokantanin dizili oldugu yola girmeden once. Yanilmiyorsam orada cocuklarin oynamasi icin salincaklar falan vardi. Bir de kucuk bir arabacikta antep dondurmasi satan satacagi dondurmalar ile de kucuk gosteriler yapan biri vardi (belkide dondurmaci simdi yoktur) iste bu agac denizle yol arasindaki kumluk sahilde dikili idi.

Eski 27-02-2008, 22:38   #11
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2007
Ali bey bugün tesadüfen, Girnede söz ettiğiniz yerden geçtim. Resmini koyduğunuz ılgın ağacı sanırım artık yaklaşık 80 cm kadar kaldı, çocuk parkının içerisinde küçük fakat yaşlı bir ağaç olarak yaşıyor. Resimlerini çekip sizlere aktaramadığım için üzgünüm durma imkanımız olmadı. [Sizin resminizi kullanarak nasıl bir ağaç gördüğümü size aktarmak istedim.]

Eklenen Resimler

Sergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2008, 11:07   #12
Ağaç Dostu

Sergul hanim bilgiler icin sagol. Ilginin kesilip bicilmesine uzuldum, oysa uygun bir duzenleme ve bakim ile kim bilir kac yasinda olan bu agac anit agaclar listesine eklenebilirdi. Bir yandan da yasadigina sevindim belki Girne belediyesi ile temasa gecilip agac koruma altina alinabir diye dusunuyorum.
Hepinize sevgiler.

Eski 16-03-2008, 11:10   #13
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Ali Bey,
Ben sizin bahsettiğiniz Girne limanının oradaki ılgınların fotoğrafını çektim. 2 tane var ve budanmışlar.
Doğru ağaçlar olduklarını umarım. msgürkanın kırmızı ile belirttiği yerdeler.

Eklenen Resimler

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2008, 11:23   #14
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Ilgın ağacını ilk defa gördüm, çok güzeldi. Otelin bahçesindekinin resimleri.
Ayrıca bahçıvanlardan istedim sağolsunlar 7-8 tane çelik verdiler. Suya koydum, köklenmesini bekleyeceğim. Aynı şekilde sarı yasemin çelikleri de aldım ve onlar da suda.

Eklenen Resimler

Gardenias beğendi.
Eski 16-03-2008, 11:39   #15
Ağaç Dostu

Uzman 16 tesekurler evet bahsettigim ilginlar ilk iki resimdekilerdi. Orada durduklarina yasadiklarina sevindim.

Mehmet Salih bey, Buket hanim bu agaclar koruma altinda degilseler. Koruma altina nasil alinabilir. Kibrista koruma altinda bircok anit agac oldugunu biliyorum bu isle ugrasan kurum veya girne belediyesi ile iletisim kurmaniz mumkunmu? Iki agac da doganin etkisi ile bonsai gibi duruyor ve kim bilir kac yasindalar. Kimi calismalardan sonra turistlerin ilgisini cekecek iki agac olabilir. Kim bilir belkide sirf o agaclari gormek icin Kibrisa gelenler bile olabilir.
Islerinizin yogun oldugunu biliyorum, ama agaclarin basina bir kaza bela gelmeden ilgilenirseniz sevinirim.

Saglicakla kaliniz.

Gardenias beğendi.
Eski 16-03-2008, 11:47   #16
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Ali Bey tüm fotoğraflar(5 fotoğraf) o iki ağacın değişik açıdan çekilmiş fotoğrafları. Hepsi 2 ağaca ait. Çiçekli olan da öyle. Özellikle değişik açılardan görün diye fazla resim yükledim.

Eski 01-04-2008, 14:04   #17
Ağaç Dostu

Uzman 16 Ilgin celiklerin ne durumda? koklenmiye basladilarmi?(bu arada sari yaseminler icin de sorulmustur)

Mehmet Salih bey Girne belediyesi ile iletisim kurabildinizmi?
Ben iki hafta kadar once anit agaclarin korunmasini ustlenen K. Kibris orman dairesi ile iletisim kurmaya calistim email adresleri ya eski **** yanlis oldugundan yazdiklarim geri geldi. Daha sonra Girne belediyesine email attim 9 gun gecti daha bir yanit alamadim, bekliyorum.

K. Kibris endemik bitkileri basliginda daha hic bir bitki yok

Eski 01-04-2008, 21:41   #18
Ağaç Dostu

Sergül's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2007
Ali bey merhaba, bugün okul arkadaşım olan Girne kaymakamın ziyaret ettim. Ilgın ağaçlarından bahsettim, kulaklarnızı çınllattık. Ağaçları kesmek değil korum amacındalar. Ilgınları budatıklarını belirtti ve bu koruma konusunun tam yetkilinin cevre korma dairesi oldğunu söyledi. Tekrar ilgilenmeye çalışacağım.

Sergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 13:18   #19
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Alıntı:
Mehmet Salih bey, Buket hanim bu agaclar koruma altinda degilseler. Koruma altina nasil alinabilir. Kibrista koruma altinda bircok anit agac oldugunu biliyorum bu isle ugrasan kurum veya girne belediyesi ile iletisim kurmaniz mumkunmu? Iki agac da doganin etkisi ile bonsai gibi duruyor ve kim bilir kac yasindalar. Kimi calismalardan sonra turistlerin ilgisini cekecek iki agac olabilir. Kim bilir belkide sirf o agaclari gormek icin Kibrisa gelenler bile olabilir.
Islerinizin yogun oldugunu biliyorum, ama agaclarin basina bir kaza bela gelmeden ilgilenirseniz sevinirim.

Ali Bey Merhaba,
Ilgın ağaçlarının korunması ile ilgili olarak Girne Belediyesi'nin park ve bahçeler konusundaki yetkilisi ile görüştüm. Anıt ağaç uygulaması olmamakla birlikte ılgınlara önemli bir hassasiyet gösterdiklerini, doğal bonsai görünümü ile onları koruma altına aldıklarını öğrendim. Ben de bu ağaçlara doğal bonsai görünümleri nedeniyle koruma altında olduklarını belirten birer tanıtıcı ve uyarıcı levha takmalarını önerdim.
Umarım gelecek nesiller de onların güzelliklerini görme şansına sahip olur.

Eski 09-04-2008, 13:55   #20
Ağaç Dostu

Mehmet Salih bey ilginlar icin gosterdiginiz ilgiye tesekurler.
Yukardaki mesajimda belirtigim gibi orman dairesinin, anit agaclarla ilgilinen bolumu ile iletisim kuramadim girne belediyesi de cevap vermedi.

Girne belediyesi, park ve bahceler konusunda yetkili kisinin size verdigi bilgiler agaclar icin soyledikleri guzel seyler sevinc verici sozler olsada o agaclar icin uzun vadeli bir guvence olamiyacagini dusunuyorum. Yerel yonetimler de belli araliklarla degisiyor yeni gelen yonetimin, eski yonetimin dusuncelerinde olmiyabilir. Biz en iyisi o agaclari anit agaclar arasina nasil aldirabiliriz nerelere bas vurabiliriz gibi tum olanaklarimizi zorluyalim diyorum.

Eski 09-04-2008, 14:15   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergül Mesajı Göster
Ali bey merhaba, bugün okul arkadaşım olan Girne kaymakamın ziyaret ettim. Ilgın ağaçlarından bahsettim, kulaklarnızı çınllattık. Ağaçları kesmek değil korum amacındalar. Ilgınları budatıklarını belirtti ve bu koruma konusunun tam yetkilinin cevre korma dairesi oldğunu söyledi. Tekrar ilgilenmeye çalışacağım.
Sergul hanim size de tesekkurler, el birligi ile bu ilginlarin koruma altina alinmasini sagliyacagimizi umuyorum.

Eski 16-08-2008, 23:38   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
Rize Ziraat Ilgın

Eklenen Resimler

Gardenias beğendi.
Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 15:58   #23
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Ilgın ağacını ilk defa gördüm, çok güzeldi. Otelin bahçesindekinin resimleri.
Ayrıca bahçıvanlardan istedim sağolsunlar 7-8 tane çelik verdiler. Suya koydum, köklenmesini bekleyeceğim. Aynı şekilde sarı yasemin çelikleri de aldım ve onlar da suda.
sayın uzman16 benimde ılgın bonsai çalışmam var.Odunlaşmış bir gövde üzerinde çalışmaya başlamıştım.Bu fidanı almadan önce bulunduğum ildeki parklardan kalem inceliğinde çelikler aldım ve diktim ama tutmadılar.sizin suda köklendirdiğiniz çeliklerin kalınlıkları nekadardı?

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 16:14   #24
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Ürgüp'te tesadüfen bulduğumuz ılgın ağacı. Neredeyse bir anıt ağaç haline gelmiş. Burada oldukça nadir bir ağaçtır.

Eklenen Resimler

Gardenias beğendi.
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 16:40   #25
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Ilgın ağacını ben de çok seviyorum. Hayalim; şöyle saçlarını, pardon dallarını savuran bir ılgın bonzaisi

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2019, 08:48   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2019
Ilgın ağacı çok güzel bir ağaç olup ılgın ismide güzel bir isimdir ayrıca birde Ilgın Kaplıcaları vardır.
Konya ili Ilgın ilçesinde ikamet ediyorum ilçemizde Ilgın ağacı adına birşey görmedim sorsak Ilgın ağacını bilirmisiniz diye 2 elin 5 parmağını geçmez bilenler.
Fakat ne hikmettir anlamıyorum **** eskiden vardı ılgın ağacıylada anılır ilçemiz hatta benim eklediğim bir içeriktede mevcuttur ama bana göre en büyük artısı Ilgın Kaplıacaları ilçeye dair tarihi kapalı çarşı ve diğer bütün bilgeleri bulabaileceğiniz site Ilgıntv

Gardenias beğendi.
ilgintv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024