agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni191Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-11-2005, 19:18   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
Akçaağaç (Acer Palmatum)

Akçaağaç türü.

79cm uzunluğundadır.

kaynak:
http://www.bonsai4me.com/Gallery/Gal...nTreasure.html

Hazırlayan: botanist

Eklenen Resimler

nebil1505 ve Alrasmus beğendi.
backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2006, 17:44   #2
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
...

Name:  11.jpg
Views: 12731
Size:  28.2 KB

Name:  33.jpg
Views: 12776
Size:  28.2 KB

Name:  22.jpg
Views: 14043
Size:  33.0 KB

Name:  44.jpg
Views: 13957
Size:  27.8 KB

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2006, 09:05   #3
Ağaçsever

blackout's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2006
bu kırmızı japon akçaağacı bonsai nin fiyatı fazla mıdır?

blackout Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2006, 09:29   #4
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Acer palmatumun fidan fiyatı diğer fidanlara göre pahalı.Birde bonsaisini düşün, oldukça pahalıdır.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2006, 10:41   #5
Ağaçsever

blackout's Avatar

ama muhteşem bir görüntüsü var, insanı heyecanlandırıyor, tahrik ediyor resmen..

umarım benim de bür gün bir akçaağaç bonsaim olur. kırmızı da olur.

neyse dersime çalışıyorum ben. hırslıyım.

Eski 13-07-2006, 13:05   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2006
tam fiyatlari bilmiyorum ama bu agaclar ingilterede rahat £800-£1500 satiyorlar.
umarim yardim eder

ade1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2006, 13:35   #7
Ağaçsever

blackout's Avatar

bana allah yardım etsin eğer fiyatlar böyleyse

Eski 13-07-2006, 13:49   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2006
bir agac var ve o Amerikada duruyor,o agac o kadar yasli ve guzel fiyatsiz ,sanirim o agac 'red pine'hatirliyorsam,eger resim bulursam gonderebilirim.

ade1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2006, 13:55   #9
Ağaçsever

blackout's Avatar

tamam, sevinirim

Eski 13-07-2006, 15:52   #10
Ağaçsever

blackout's Avatar

şimdiye kadar gördüğüm en güzel iki bonsai.!!!!
1.si ve 3.sü......
saatlerce bakabilirm herhalde..

Eski 13-07-2006, 18:40   #11
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blackout
bana allah yardım etsin eğer fiyatlar böyleyse
Kendi bonsaini yetiştireceksin ve bu fiyata sat diyecekler satmayacaksın.Birgün bonsaireef diye birisi vardı böyle demişti dersin.
Kendi bonsaine harcadığın emeğin karşılığında o ağacın sana verdikleri parayla satın alınamaz.

Sen şanslısın aslında.18 yaşındasın ve benim yaşıma geldiğinde çok güzel bonsailerin olmuş olacak.Benimse şu an tam anlamıyla bonsai diyeceğim bonsaim yok

Eski 14-07-2006, 09:16   #12
Ağaçsever

blackout's Avatar

evet tahmin edebiliyorum öyle olacağını zaten, o kadar emek ve sevgi parayla satın alınamaz, parayla herhangi bir denkliği olamaz gibi geliyor.

ben yapar veririm sana merak etme
şaka bir yana gerçekten ne yaparsam bu sitedekilerin destekleri sayesinde olacak.

Eski 07-10-2006, 02:04   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
nette dolaşırken gördüm çok hoşuma gitti paylaşmak istedim
Name:  bonsai-k111[1].jpg
Views: 31261
Size:  58.4 KB

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2006, 10:26   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Çok güzel ağaçlar. Ellerinize sağlık, umarım hepimizin böyle ağaçları olur.

erenariff beğendi.
murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2006, 01:39   #15
Ağaçsever

Minarai's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Acer Palmatum konusunda bilgili veya bu ağaç türünden bonsai denemiş arkadaşlardan yardım rica ediyorum..
Bugün İstanbul'da Göktürk-Kemerburgaz bölgesinde birkaç fidanlık dolaştım..Acer palmatumlara baktım..Neredeyse hepsi aşağıda internetten bulduğum fotoğraftakine benziyordu..Boyları fotoğraftakinden biraz daha kısa 1-1.5 m civarındaydı fakat dal gelişimi çok benzerdi..

Bunların fiyatları 100 YTL den başlıyor..
Sormak istediğim böyle bir acer palmatumun bonsai olma şansı var mıdır? (Yani dalları kısa budasak sürgün verir mi?Çünkü ana dallardan çıkan ilk dallar çok yüksekte)
Bir de, uzun dalları çelikleme veya air layering ile çoğaltılabilir mi?(Fidanlıkta çalışan arkadaş acer palmatumda çeliklemenin pek tutmadığını, belki 20-30 denemeden birinde başarılı olunabileceğini söyledi)
Şimdiden herkese teşekkür ederim..

Editör'e not : Mesajı konuyla ilgili olduğu için buraya yazdım..Eğer yanlış yerdeysem taşınmasını rica ediyorum...

Minarai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2006, 03:06   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Acer palmatumların çelikle çoğaltılması arsız tabir edilen ağaçlar gibi çok kolay değil. Ama bu palmatumların bu yolla çoğaltılamayacağı anlamına gelmiyor. Uygun mevsim ve uygun şartlarda (ısı-nem gibi )hormon desteğinide ilave edersek özellikle ilk sürgünlerde %90 ın üstünde çelikden köklendirme mümkün.Zaten Kütahya Simav ilçesinde bu uygulama yapılıyor.
Acer palmatumlar düşünülenin aksine sürgün vermeye hevesli ağaçlar özellikle kök sistemi iyi gelişmiş ağaçlar yazın haziran sonu temmuz başı gibi yapılan budamalara çok olumlu yanıt verirler.Acer Palmatum Atropurpureum Disectum gibi daha nazlı türler bile eğer ağaç sağlıklı ise hiç beklemediğiniz bölgelerden sürgün verebilirler. Ben seralarda bonsai olmaya uygun formlar da A. palmatumlara rastlıyorum.

1- Uygun ağacı bulmak için farklı yaşlarda farklı satıcılardaki ağaçlara bakmanızı tavsiye ederim
2-Eğer bulabiliyorsanız aşısız ağaçları tercih edin.
3-Formunu beğenmediğiniz bir ağacı sırf A.palmatum diye almak üzerinde uğraştıkça sizi yıpratacaktır.
4-Bir Acer Palmatumu bonsai olarak değilde saksıda ağaç olarak yetiştirmeyi tecrübe edinin.
5-Kırmızı yapraklı palmatum türleri yerine başlangışta yeşil yapraklı türleri tercih edin. Yeşil yapraklı türler bakım hatalarına ve çevre şartlarına daha dayanıklıdır. (Kırmızı renk klorofil eksikliğine bağlı olarak oluştuğu için bu türlerin yaprakları direk yakıcı güneş ışığına karşı daha hassastır.)
6-Eğer baharda ağaç almayı düşünüyorsanız genelde palmatum türlerinde (aslında yeşil renkli yapraklı türlerde de)yeni açan yapraklar kırmızı renkte olur. Sizi yanıltmasın.
7-A. Palmatumunuzu yakıcı sıcaklarda direk güneş ışığından ve aşırı rüzgardan koruyun.Ama kesinlikle tam gölgede olmalarına müsade etmeyin uzun sürgünler verecektir.
8-Acer palmatumlar bakım standartlarının aynı olmasını severler.(Toprak nemliliğinin hep aynı olması gibi)
9-Sağlıklı bir Acer Palmatum gelişmeye özelliklede budama sonrası gelişmeye hevesli bir ağaçtır. Sizi üzmez.
10-Şüphesiz Palmatumlar dünyanın en güzel ağaçlarındandır...

erhantecim beğendi.
acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2006, 03:53   #17
Ağaçsever

Minarai's Avatar

acerpalmatum öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..
Bu saatte benim gibi uyumayan birini bulmak güzel...
Peki sizce şöyle birşey yapsam uygun olur mu? Daha doğrusu ağacı katletmiş olur muyum?
Örneğin resimdeki ağacın uzun dallarını alttaki gövdenin biraz üzerinden budayıp, o dalları bir kaç parçaya ayırsam ve bunlarla çelikleme yapsam..Kalan kök ve gövdenin uygun bakımla sürgün vermesini beklesem..
Nihai amacım tabii ki bonsai ama meydana getireceğim ağacı (bonsai geleneğine ters olsa da) ömür boyu güzel, büyük bir saksıda da tutabilirim..
Sadece bir yerde Palmatum haricinde Acer türüne rastladım..O da sanırım Buergerianum'du ve 250 YTL'ydi...Belki yerli akçaağaç türlerine bakmalıyım..
Ağacı kışın, hatta yeterli bilgi edinirsem bir an önce almak istiyorum..Bakımı konusunda doğru şeyleri yapacağıma eminim(Bayağı bilgi edindim, hala da öğreniyorum)...
Tek korkum ilk müdahaleyi yanlış yapmak ve tabi ağacı öldürmek...

Minarai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2006, 19:31   #18
Ağaç Dostu

gümüş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
en minik acer
Name:  momiji2.jpg
Views: 12285
Size:  27.3 KB

arıfy ve unforgiven35 beğendi.
gümüş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 12:49   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Bence yukardaki büyükler daha güzel. Böyle olmayacak gideyimde alayım şu tohumları.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 14:10   #20
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Tohum olayına girmeyin

Eski 30-10-2006, 14:36   #21
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Tohum olayına girecekseniz ilk önce acer palmatumun tohumdan yetiştirilmesi ile ilgili başlığı okuyun. Ne kadar zor olduğunu görün.
Bonsai yapmak için tohum herşeyi bitirdikten sonra eğlence amaçlı olmalıdır. 2 yıl önce yaylaya Ankaradan topladığım tohumlardan ekmiştim. 2 yılda bir karış boya ulaşmışlar, geçen gittiğimde gördüm. Orman stili yapmak istiyorum ama bu hızla daha 5-6 yıl gerekir. Tohum ekeceksenizde onlar bir köşede büyüyedursunlar siz fidanlarla uğraşın. Bu tohumda acer palmatum olmasın.

unforgiven35 beğendi.
Eski 30-10-2006, 16:29   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Bu bayram bursa daydım. botanik parkına gittim. bol bol acer palmatum tohumu topladım. bi denemek lazım diyerekten. dönüşte de yalovadan geçtiğimiz için seralara uğramadan geçmek olmazdı tabi. bol bol fidan aldım. karaca arboretuma da uğramayı ihmal etmedim ne yazık ki sadeceöpazar günleri 11 ile 18 arası açıkmış. ben de hemen karşısındaki fidanlığa daldım. orası da Hayrettin Karaca nınmış gerçi. neyse lafı uzatmayayım. oradaki görevliyle sohbet muhabbet fidan seçerken acer fidelerini gördüm ve nasıl çimlendirildiklerini sordum. Görevli bana tohumları hiç bir işleme tutmadan bahçedeki yayvan toprak saksıların içine OCAK ayında ektiklerini ve üstlerini naylonla kapattıklarını söyledi sadece bu kadar. ve bahrda çimleniyorlarmış bir daha ki sene kış sonu da şaşırtıyorlarmış. gerçekten de çim gibi toprağın her yerinden acer palmatumlar çıkmıştı. bende bu ocakta bir denemeyi düşünüyorum. hatta görevliye soğuk katlanma olayını sordum öyle bir işleme tabi tutmadıklarını acerlerde buna gerek olmadığını söyledi. yanlız Bonsaireef in de dediği gibi fideler çok geç gelişiyor bir yıllık fideler nerdeyse bir karışlardı.

Bu olay okuduğum makalelerden ve sitedeki başarısız çimlendirme çalışmlarındansonra çok garibime gitti . acaba görevli mi beni kekledi yoksa gerçektende işi doğaya bırakıp beklemek mi lazım?

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 18:42   #23
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Deneyimlerinin sonuçlarını dört gözle bekliyoruz.

Eski 30-10-2006, 20:41   #24
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

gallus, zannedersem sorun bende...yok yok kesin bende!!!

Acerleri tohumdan yetiştirme konusunda başarısızlığım beni bu konuda pes ettirdi.
İBA alarak Acer çeliklerini köklendirmeyi denedim onda da başarılı olamadım
Çelikten köklendirme için en az üç boğum toprak altında üç boğum da toprak üstünde olması gerekiyormuş, benim çelikler ise toplam iki üç boğumdan oluşuyordu
Şimdi ise İBA kullanıp toprağa yatırarak ayrıca havai köklendirme şeklinde denemeler yapıp bunlarda da başarılı olamazsam oturup ağlayacağım )

Bonsaireef'in dediği gibi deneyimlerinizi paylaşın

emrebadem beğendi.
Eski 23-11-2006, 12:21   #25
Doğasever

since_1071's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2005
Galeri: 74
Akağaç mı?

Selamlar arkadaşlar,

Bonsai hakkında bir çok makale okudum, bir çok site gezdim ve bu hassas hobi konusunda kendimde ağaç yetiştirmeye karar verdim. Fakat şahsen bir bonsai satın alıp onu yetiştirmektense tohumdan yetiştirmeyi tercih ediyorum. Siz arkadaşlarıma bir sorum olacak. Geçtiğimiz günlerde Bursa botanik bahçesinde gezerken hayran kaldığım bir ağaca rastladım. Bu ağacın tohumlarından aldım. Acaba bu agac için tohumdan bonsai yetiştirmem mümkün olurmu. Nasıl bir yol izlemeliyim. Ve fotoğrafta görünen bu ağacın cinsi Akağaç mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürlerimle.Name:  PICT0015_resize_resize.jpg
Views: 15786
Size:  65.5 KB

Name:  PICT0017_resize_resize.jpg
Views: 12556
Size:  61.9 KB

Name:  PICT0018_resize_resize.jpg
Views: 11980
Size:  59.3 KB

emrebadem beğendi.
since_1071 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2006, 12:36   #26
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Galeri: 5
Merhaba since1071, Öncelikle hoşgeldiniz aramıza. Gerçi çok önceden üye olmuşsunuz ama... Tohumdan yetiştirip bonsai yapmak bence insanı bezdirir ve bonsaiden uzaklaştırır diye düşünüyorum. Yine de siz bilirsiniz tabii. Tohumdan ağaç yetiştirmek ayrı bir zevktir. Ama 5-10 yıl beklemek sizi yormaz mı? Yormaz derseniz size büyük sabırlar dilerim

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2006, 13:27   #27
Doğasever

since_1071's Avatar

Merhaba turunc hoşbuldum. Dedim ya epeydir okuyor ve izliyordum sadece ama bu aralar bende bişiyler yapayım dedim. Yinede bilgilerin için çok teşekkür ederim. Merak ettiğim bir konuda tohum ekmek için bir dönem varmı. Yoksa hemen tohumları ekeyimmi ve merak ettiğim diğer bir konuda gönderdiğim fotoğraflardaki ağaç cinsi Akağaç mı?

Teşekkürler tekrar.

Eski 23-11-2006, 14:49   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Akçaağaçların genel ismi ''Acer'' . Resmini yoladığınız ağaç. Acer palmatum yani japon akçaağacı. Küçük bir ayrıntı Akağaç değil akçaağaç deniyor. Türkiyede en çok bilinen türü Acer negunda. Tohumdan acer yetiştirilmesi konusuna uygun bir zamanda değineceğim.

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2006, 15:08   #29
Doğasever

since_1071's Avatar

çok teşekkür ederim arkadaşlar değerli paylaşımlarınız için. Ayrıca Bursa'da yaşayan arkadaşlar var ise ısrar ile botanik bahçesini gezmelerini tavsiye ederim. Tekrar tekrar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Eski 23-11-2006, 21:42   #30
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Since 1071 hoşgeldiniz.

Önce buradaki yazıyı bir okumanızı tavsiye ederim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024