agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni46Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-01-2008, 16:53   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2008
HERKESE MERHABA;arkadaşlar bende belçika açelyası var pembe çiçekleri var etrafı beyaz çook güzel bir çiçek aslında bu çiçekle ilgili yazan her şeyi okudum ama ben daha kısa cevaplar istiyorummm nasıl bakacağım ona saksısını bir tabağın üzerine koydum suyunu alttan vermek gerekiyormuş ama o kadar çook su içiyor ki kurumasını ve çürümesini istemiyorum ilk defa çiçek besliyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

ladyspeed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2008, 20:12   #32
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Sayın ladyspeed, forumda açelya hakkında gereken bilgiler mevcuttur. Hatta bu konu içinde sulaması ile ilgili de yazılar mevcut. Bu yazıları okuduktan sonra, ilave bilgiye ihtiyacınız olursa ben veremesem de bilgi verecek birileri çıkacatır, ayrıca bu soruyu çiçeklerle ilgili bir bölümde sorarsanız cevap almanız daha kolay olacaktır.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 23:05   #33
Ağaçsever

miriel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Herkese merhaba;

Dün balkonumuzda duran açelyanın aşırı güneşe maruz kaldığı düşüncesi ile tedirgin olup bugün içeri aldım. Sanıyorum susuz ve çok sıcakta kaldı. Öncelikle eski sağlığına kavuşmasını sağlayıp daha sonra çelikten üretip bir bonsai yapmak istiyorum.

Fikir verebilecek var mı acaba
Teşekkürler

miriel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 10:46   #34
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Aslında açelya ile ilgili sorunuzu, bonsai başlığında değil de, Çiçeklerle ilgili başlıklarda ya da bir bilene soralım başlığında sorarsanız, çiçeklerle ilgilenenler daha kolay görür, ve daha çabuk bilgi alırsınız. Sevgiler.

Eski 24-05-2008, 13:08   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Miriel merhaba, acelyanizi dogrudan gunes goren yerde birakmayiniz. Kokleri cok derinlerde olmayip, yuzeysel yayildiklari icin de susuz kalirsa hemen etkileniyor. Topraginin surekli nemli olmasini, yari golge yerleri, seviyor.
acelya bir ic mekan bitkisi degildir uzun sure icerde tutarsaniz sagligi bozulacaktir. Agaciniz cicekli iken usten su vermeyiniz su ile temas eden cicekler hemen bozulacaktir. Bozulan burusan kuruyan cicekleri agac uzerinden toplayiniz, bozuk cicekler agac uzerinde kalirsa agac uzerindeki diger saglikli cicekleri de etkileyip bozacaktir.

Agacinizin sagligi yerine gelirse ondan,10cm kadar celikler alip yeni acelyalar uretebilirsiniz. Bu fidanlardan da bonsai yapmaniz mumkun.
Kolay gelsin.

Düzenleyen Ali H. ALI : 25-05-2008 saat 12:24
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 23:42   #36
Ağaçsever

miriel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Ali Bey

Önerileriniz ve vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler. Hemen uygulamaya geçiyorum

miriel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 22:46   #37
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Sayın dr.sevil

Acelya Yani siizn ve ya herhangib bitki severin piyasadan satın aldığı acelyalar.
Alındıklarında çok güzel çiçekleri ve canlı görünümleri ile dikkat çeker.

Acelyanıınz aniden kuruması onun çok su istemesi ile ilgili değil onun çok sulanması ileilegili bir problemdir.

Acelyanızız aldığınızda dikatli bakar isenzi dikli olduğu saksıda kulanılan toprak karışımı

Sadece tofdur.

Torf en klay bulunan ve su tutması konusunda iyi biinen ve aynı zmanda yapısında kaynaklanan mikro organizmaların gelişimi için çok uyugn bir materyaldir.

Acelyada uzun bir ömür istiyor iseniz yaz aylarında yarı gölgede ona bakmalısınız.

Mümkünse toprak saksı kullanın.

Torpak karışımı olarak torf dere çakılı ve dere kumunda oluşam 1 'e bir ölçek de hazırlanmış bir karışım kullanınız.

Acelyada sulamayı normal zamanda toprak kurdukdan sonra yapın
sadece çiçeklenme döneminde norlam olarak torağı nemli tutun yani kurmasını beklemeyin.

Keisnlikle çiiçeklenme zamanıda gübre vermeyin.

Çiçeklenme işlemi biter bitmez bitki üzerinde kalan açmamış tüm tomurçukları koparın.

Aynı zamanda ağaçı 2 ila3 sürgün gereiden budayın ve çiçeklenmeden sonra 3 hafdada bir gübreleyin.Üzerinde çiçek var iken kesinlikle gübre vermeyin.

Çİçeklenme işlemi biitği zaman ağaçı saksıdan çıkarın tabi bu gerekiyor ise uyugn bir biçimde ve oranda köklerini budayın.Ağaçı yeni toprak karışımı kullanarak tekrar saksılayın.

Saksılama işmeli biitğinde ağaçı sulayın ve gölge bir yerde 2 hafda kadar bekletin.

1 ay sonra gübre verin ağaç kış aylarında +8 derecelik ısılara dayana bilir.
daha altında donar.

Ağaçı bu şekilde çiçeklenme dönemi yani çiçek tomurçukları oluşmasını gördüğünzü anda gübrelemeyi kessin.

Bu anlatığım şekilde bir uygulama ile uzun yılar bir aelyay baka bilirsiniz.

Not:Acelyada sık çiçek tomurçukları oluşur..

BU yüzden her sürügün uç kısmada 3 ila 4 adet çiçek tomurçuğu görürsünüz.

BU tomurçuklardan sadece en büüyk olanını bırakın diğer lerini alın.BU sayede çok büüyk ve güçlü ve daha uzuzn ömürlü çiçekleri olaçakdır.

Bu uyuglamayı tüm uç sürügnlerde aynı şekilde yapın.

Saygılar.
Sayın bonsaisan.
Ben 1 ay içinde aldığım farklı açelyaları 2 gün önce tek bir saksıya aldım. Ve daha önce bu yazınızı okumadığım için toprağına açelya gübresi karıştırdım. İşin kötüsü üstü tomurcuk dolu. Ve açmış çiçekleri var. Şimdi yeniden toprağını değiştirmelimiyim? Onların ölmesini istemiyorum. Lütfen yardımcı olun. Ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 13:48   #38
Ağaç Dostu

Hatcce hanim, sanirim bonsaisan mesajinizi gormedi. Sorunuzu ben yanitlayim.

Asiri gubre(besin) kullanmadiysaniz, acelyalarinizin topragini degistirip onlari ikinci bir soka sokmaniz gerekmiyor diye dusunuyorum.

Acelyalarin kokleri derinlere degil de yayilarak gelisir. Sig bir kok sistemi var. Topraagi kurursa hemen olumsuz etkilenir. Cok sicakatan ve soguktan da oyle olumsuz etkilenir koler. O yuzden saksi icerisine(ust kisma) curumus mese yapragi, curumus cam yapragi koyup mulc yaparsaniz acelyalarinizin kolerini soguk ve sicaktan koruyacaginiz gibi topraginin nemli kalmasini saglayip ayni zamanda topragin asitlenmesini(cam ve mese yapraklarai topragin asitlenmesine yardimci olur) sagliyacaksiniz ki acelyalar asitli topragi sever.

Acelya bir salon bitkisi degildir. Ciceklendigi zaman kisa bir sure ic mekanda tutabilirsiniz daha sonra disari yari golge bir yere almalisiniz.(Balkon da olabilir)

Ciceklenme mevsimi sona erdikten sonra acelyanizin cok cicek acmasini istiyorsaniz onu derin budamalisiniz. Agac budandiktan kisa bir sure sonra bircok surgun verecektir acelya da ciceklerini yeni surgunler uzerinde acar.

Kolay gelsin.

Eski 08-10-2008, 14:38   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Açelya çelikten üretilebilir mi?

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 14:44   #40
Ağaç Dostu

Acelyalar, celikten Uretilebiliyor

Eski 11-10-2008, 00:12   #41
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Hatcce hanim, sanirim bonsaisan mesajinizi gormedi. Sorunuzu ben yanitlayim.

Asiri gubre(besin) kullanmadiysaniz, acelyalarinizin topragini degistirip onlari ikinci bir soka sokmaniz gerekmiyor diye dusunuyorum.

Acelyalarin kokleri derinlere degil de yayilarak gelisir. Sig bir kok sistemi var. Topraagi kurursa hemen olumsuz etkilenir. Cok sicakatan ve soguktan da oyle olumsuz etkilenir koler. O yuzden saksi icerisine(ust kisma) curumus mese yapragi, curumus cam yapragi koyup mulc yaparsaniz acelyalarinizin kolerini soguk ve sicaktan koruyacaginiz gibi topraginin nemli kalmasini saglayip ayni zamanda topragin asitlenmesini(cam ve mese yapraklarai topragin asitlenmesine yardimci olur) sagliyacaksiniz ki acelyalar asitli topragi sever.

Acelya bir salon bitkisi degildir. Ciceklendigi zaman kisa bir sure ic mekanda tutabilirsiniz daha sonra disari yari golge bir yere almalisiniz.(Balkon da olabilir)

Ciceklenme mevsimi sona erdikten sonra acelyanizin cok cicek acmasini istiyorsaniz onu derin budamalisiniz. Agac budandiktan kisa bir sure sonra bircok surgun verecektir acelya da ciceklerini yeni surgunler uzerinde acar.

Kolay gelsin.
Ali Bey. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Açelyam sürekli balkonda duruyor. Ve bol bol yağmurla ıslanıyor. Şu anda epey çiçeklendi. Çam yaprakları bulabilirsem söylediğinizi yapacağım. Çiçeklerini bozacak diye içeriye almaya korkuyorum. Şu anda halinden memnun görünüyor. Tekrar teşekkürler.

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 06:35   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Günaydın ,

benim açelyam çiçek doluydu yeni bir eve taşındım açelyamı içeri aldım güneş gören bir yere dün bütün çiçekleri solmuştu balkon hem çok esiyor hemde 2 den sonra güneş batıncaya kadar güneşi görüyor balkona çıkarmalımıyım rüzgardan **** direk güneşten daha kötü olurmu?birde saksısı çok küçük koçtaştan almıştım saksısını değiştirmelimiyim?
Teşekkürler.

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 08:37   #43
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Aliş, bu başlıkda, açelyayı, bonsai olarak biçimlendirmeyi konuşuyoruz.

burada ve buradaki başlıklara bakarsanız, açelyanın saksıda bakımı konusunda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kısaca bir iki şey belirtmek gerekirse, rüzgardan etkilenecektir. Saksı değişimi için ise uygun bir mevsim değil. Zorunlu değilseniz, bahara kadar bekleyin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 10:59   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Çok özür dilerim evde bilgisayar olmadığı için iş yerinden yazıyorum size bu yüzden geçmişe dönüp okumak **** incelemek olanağım pek olmuyor Açelya başlığını okuyunca daldım hemen sazan gibi tekrar özür dilerim ve bilginiz içinde ayrıca teşekkür ederim.

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2008, 23:10   #45
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Aslında başlık bonsai altında açılmış ancak mesajlar daha ziyade açelya bakımı ile ilgili...Bonsai ustalarından bu konuda biraz yardım rica edebilir miyim? Ekli resimdeki gibi bir güzellik aklımı başımdan aldı da...

Name:  p395116-Washington_D_C-Satsuki_Azalea_Bonsai.jpg
Views: 6796
Size:  16.8 KB

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 14:46   #46
Ağaç Dostu

Ebrub iyi gunler.

Yerde dikili olsun saksida olsun, acelya yetistirmek icin bonsai basligi altinda yazilan bilgiler sizin acelya yetistirmenize yardimci olacaktir.

Yalniz unutmayiniz, aklinizi basinizdan alan o guzellik sihirli deynek degmis gibi hemen olusmadi. Onun uzerinde 10 yillarin belkide daha fazla bir emek birikimi vardir.

Bu gun baslarsaniz belki sizin acelyaniz da 10 yil sonra bircok kisinin aklini basindan alabilir

Kolay gelsin.

ahsensukran beğendi.
Eski 25-10-2008, 17:19   #47
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Çok haklısınız Ali by,yaklaşık 15 gündür forumdan ve internette buldugum diğer kaynaklardan bonsai ile ilgili bilgileri okuyorum.Yani sanırım siz bonsai üstatlarının diğer mesajlarda da ögütlediğiniz ilk 2 şeyi ögrenmiş bulunuyorum;sabret ve oku ögren!

Dilerim 10 yıl sonra benim açelyam da öyle güzel bir bonsai olabilsin...

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2008, 17:24   #48
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bu resimdekine farklı renkli açelyalardan aşı yapılmış gibi, değil mi?

Eski 26-10-2008, 03:51   #49
Ağaç Dostu

Ayni govde uzerinde iki renkte cicek acabilen acelyalar da vardir.

Eski 27-10-2008, 13:58   #50
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Burada 3 adet var bende emre ile aynı şeyi düşünüyorum.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 20:17   #51
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Bonsai adayı

Bonsai yapmak için sağa sola bakınırken, kıyıda köşede kalmış, bakımsız bir açelya buldum. Hemen alıp bonsai yapmaya karar verdim. İlk önce bitkiyi güçlendirmek gerekli, biraz budamalı. Resimlere baktığınızda, bir öneriniz varmı arkadaşlar.

Eklenen Resimler

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 12:29   #52
Ağaç Dostu

Egome iyi gunler, guzel bir fidan almissin. Sanirim onu 3 govdeli bir tarzda bonsai yapmak iyi olacak.

Topragin asit durumunu olcmekle ise basliyabilirsin.(mesleginden oturu senin icin toprak asitini olcmenin zor olmiyacagini dusunuyorum.)

Budamaya gelince sag govde uzerinde sola dogru uzanan dal cok asagilarda onu budamalisin.

Ust taraflarda da govde kalinligina yakin yasli dallar var onlardan da istemediklerini budayip baharda cikacak bircok yeni surgunlerle agacina guzel bir sekil verebilirsin.
Kolay gelsin.

Eski 15-12-2008, 21:31   #53
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Teşekkürler Ali H. Ali, tavsiyelerinize uymaya çalışacağım. Fidanın saksısını açıp kök budaması yaptım. Toprağın asit miktarını arttırmak için toprak karışımına çürümüş çam ibresi karıştırdım. Şimdi budurumda yukarda gördüğünüz saksısına gerimi dikmeliyim yoksa ufak bonsai saksısınamı dikmeliyim. Saygılarımla..

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2008, 11:27   #54
Ağaç Dostu

Govde oldukca gelismis gorunuyor. Uygun bonsai saksisi bulursaniz, bonsai saksisina dikebilirsiniz. Elinizde bonsai saksisi yoksa tekrar eski saksisina dikiniz.

Eski 15-06-2009, 08:20   #55
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Arkadaşlar benim bu bonsaim açelyamı acaba?

Eklenen Resimler

nuzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 21:48   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Bonsainiz Açelya değil,ficus olması gerek.

şenol dalkıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 01:01   #57
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Galeri: 87
Arkadaşlar bilmediğim bir konu bu. Lütfen cahiliğimi yadırgamayın. Bütün çalışmalarınızı incelemeye çalışıyorum. Şuanda açelyam yeni çiçekten çıktı. Şu an hiç tomurcuk da yok. Yaprakları o kadar bol ki nasıl nereden budamalıyım kestiremedim. Ya da bu mevsimde budamalı mıyım, zamanı nedir onu da bildiğim söylenemez. Yardımlarınız için fotoğraf eklemeli miyim?

asumandilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 21:01   #58
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Konuyu bonsai başlığında açtığınız için açelyası olanlar ve size cevap verebilecek olanlar bu yazıyı büyük olasılıkla göremeyecek.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 13:19   #59
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Sayın memet sayın asuman belki bonsai yapmak istiyor ve budama yöntemini soruyor. Öncelikle bence asuman hanım açelyası ile ne yapmak istiyor onu belirliyelim. Sonra azarlama pozisyonu alırız.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 18:06   #60
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Selam arkadaşlar,
Açelya diye arttım formda burası çıktı.
Sanırım sizler bonsai ile ilgilisiniz amas yinede size sorayım bari.Hazır buraya kadar gekmişken.Bahçe açelyası diye bana satan pazardaki çiçekçi,yakında açar demesine ragmen,3 ay gekti, bırakın açmayı büyümedi bile.Bir bakaın, bu gerçekten bahçe açelyası mı?
Neden bu hale geldi.?

Eklenen Resimler

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024