agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni46Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2012, 14:22   #91
Yeni Üye

halefirdevs's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2012
merhaba arkadaşlar.bir arkadaşım hediye olarak açelya almış bana.daha önce hiç açelya bakmamıştım ben.buradaki bütün yazılanları okudum.yağmur yağdıkça fln elimde saksı dışarılara koşturdum ama yine kötü oldu açelyam.çiçek açtı daha sonra çiçekleri üzerinde çürümeye başladı.yaprakları kararıp dökülmeye başladı.fotoğrafını yüklemeye çalışacağım.lütfen yardımcı olun çok üzülüyorum

Eklenen Resimler

tourkana ve Milla beğendi.
halefirdevs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 19:51   #92
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
merhaba,
ben de çok iyi bilmiyorum ama öncelikle kuruyan çiçekleri üzerinden mutlaka toplamalısınız. açelyanın toprağı her zaman nemli olmalı ve bitki havadar yarı gölge biyerde bulunmalı. iç mekanda değil, ben daha kötü vaziyette bi açelya'yı yaklaşık 2 ay önce almıştım ve çiçeklenmeden sonra derin budama önerildiğini okuyup korka korka budadım. öyleki bitkinin üzerinde hiç yaprak kalmadı. şimdi her yeri canlı yapraklarla dopdolu. ancak budama için şu an uygun zaman mı emin değilim. budamadan aldığım çeliklerin de istisnasız hepsi tuttu. eğer budama için hala uygun mevsimse derin bi budama yapmanızı ve kestiğiniz dalları torfa dikip üzerlerini naylon poşetle kapatmanızı öneririm. selamlar.

delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 19:58   #93
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sn. halefirdevs,

Çiçeklendikten sonra çiçeklere kesinlikle su değmemeli,sadece toprağını sulamalısınız, eğer kazayla bazı çiçeklere su değdiyse onları hemen almalısınız, yoksa kendileri gibi yanındakileri de çürütürler.

Aşağıda benim bonsai çalışması için paylaştığım konu başlığının adresi mevcut, orada forumda yazan ve kendi eklediğim dikkat edilmesi gereken konular var. Orayı da okursanız yardımcı olacaktır.
tourkana / Açelya

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halefirdevs Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar.bir arkadaşım hediye olarak açelya almış bana.daha önce hiç açelya bakmamıştım ben.buradaki bütün yazılanları okudum.yağmur yağdıkça fln elimde saksı dışarılara koşturdum ama yine kötü oldu açelyam.çiçek açtı daha sonra çiçekleri üzerinde çürümeye başladı.yaprakları kararıp dökülmeye başladı.fotoğrafını yüklemeye çalışacağım.lütfen yardımcı olun çok üzülüyorum

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 13:00   #94
Yeni Üye

halefirdevs's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2012
merhaba delielveli.bundan önce teyzem açelyasını budadığı zaman ondan almıştım bir kaç budak.pet şişenin üstünü kesip ona diktim üzerini de kapattım.forumda okumuştum yine ilk gün 1 saatten başlayıp hergün 1er saat arttırarak havalandırmak gerekiyormuş ama küflendi budaklarım.o yüzden budamayı yapıp yapamayacağımdan da korkuyorum.zaten harap halde çiçeğim iyice mahvetmiyim beceriksizlik yapıp da.teyzeme götüreyim o budasın en iyisi.çok teşekkür ederim yardımınız için

merhaba tourkana
nemi seviyor diye okudum okudum sonrasında elimde fısfıs çiçkelenince de fısfısladım ve sonuç ortada dediğiniz gibi.o zaman çürüyen çiçekleri topluyorum üstünden.peki budamalı mıyım sizce delielvelinin dediği gibi?mevsimi midir şimdi?zaten küçücük bir de kurumaya başladı büsbütün beter etmiyim?

halefirdevs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2012, 11:53   #95
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
bu da benim güzel çiçeğim..2 gün önce aldım umarım yaşar

ddogan06 beğendi.
demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 11:07   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2009
bende yaklaşık 15 gün önce bir açelya aldım aldığımda da çok iyi halde değildi zaten, aman tanrım dedim ne olmuş sana böyle : ) eve getirir getirmez toprak saksıya aldım kurumuş çiçeklerini budadım, yine de forumda yazılanları okuyunca biraz içim karardı, hatay da yaşıyorum ve inanılmaz sıcak günler bizi bekliyor onu bu sıcaklardan nasıl koruyacağım hakkında bir fikrim de yok
yeni yeni küçük yapraklar açıyor şimdilik ama ben yeri konusunda da emin olamıyorum gün içinde evin içine alıyorum akşamları serin olduğu için dışarı alıyorum. yakın bir zamanda fotoğrafını da atabilirim umarım.

asidiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 11:19   #97
Yeni Üye

şubat's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2013
Merhabalar
açelyam var, yaprakları döküldü ve iki senedir çiçek açmıyor,
nasıl canlandırırım diye bakarken bonsai yapılabileceğini gördüm,
bunu nasıl yapmalıyım?
üç kök, sanırım tek tek ayırmakla başlamalıyım.
bazı dalları tamamen yapraksız bunları budamalı mıyım?
çok fazla dalları var yalnız.
resim koyamadım en kısa zamanda tekrar deneyeceğim.
bu zamanda neler yapabilirim onun için?
saksıyı değiştirdim gölgelik yerde,
bir de asitli toprak severmiş bunun için limon tuzu eritip konmalı diye okumuştum doğru mudur?
ben anlamam toprak çeşidinden ayıptır söylemesi
yardım ederseniz sevinirim...

şubat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 11:18   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2013
herkese merhabalar, yazılanları okudum ben rastlayamadım bilen vardır belki dedim. açelyalar bahçede yere ekmek için uygun bir bitki midir? ben bayılıyorum onlara hemen hemen her yıl bir saksı alıyorum balkonda duruyor ama her yaz malesef aşırı sıcaklardan olsa gerek kuruyor. bu yıl alıp bahçeye gölge bir yere ekmeyi denemek istiyorum. bir fikirlerinizi almak istedim?

aydindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 16:31   #99
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydindeniz Mesajı Göster
herkese merhabalar, yazılanları okudum ben rastlayamadım bilen vardır belki dedim. açelyalar bahçede yere ekmek için uygun bir bitki midir? ben bayılıyorum onlara hemen hemen her yıl bir saksı alıyorum balkonda duruyor ama her yaz malesef aşırı sıcaklardan olsa gerek kuruyor. bu yıl alıp bahçeye gölge bir yere ekmeyi denemek istiyorum. bir fikirlerinizi almak istedim?
Merhaba sn aydindeniz

Bu bölüm bonsai ile ilgili olduğundan, sorunuzu aşağıdaki doğru başlıkta sorarsanız sanırım daha doğru bir cevap alabilirsiniz:

Açelya

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 21:53   #100
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 3 aydır baktığım, gayet sağlıklı bir açelyam var. Kış dönemine geldiğinden midir bilmem, ya da belki yarı bilinçli yarı bilinçsiz doğru bakım yaptığımdan..ama durumu çok iyi.
Gündüz vakti pimapenle kapatılmış balkona alıp "yapraklarını" ve toprağını fısfısla ıslatıyorum, bayılıyor. Çok aşırı su vermemekle birlikte toprağının kurumamasına özen gösteriyorum. Çok soğuk gecelerde eve alıyorum, fakat evde de aydınlık ve cama yakın (çok sıcak olmayan) bir yere koyuyorum. Hafif, geçirgen, havadar toprak seviyor. Toprağı hava almıyorsa yaprakları sağlıksızlaşıyor. Ayrıca arada yapraklarına sıvı gübre sıkıyorum. Henüz bir budama yapmadım ama çiçekleri buducam çürümeden, ilgili Açelya başlığını takip etmekteyim bu konuda.

Birkaç sorum olacak;
Bu bitki bonsai yapılmak üzere şekillendirilecekse, sizce tek (ya da birkaç) ana dal oluşturmak mantıklı mıdır? Yoksa mini orman şekli mi daha doğru seçim olur?
Kolay kalınlaşan bir gövde yapısı mı var, kısa zamanda odunlaşıyor mu?

Fikirlerini söyleyen arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

emraherg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 08:41   #101
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emraherg Mesajı Göster
Hafif, geçirgen, havadar toprak seviyor. Toprağı hava almıyorsa yaprakları sağlıksızlaşıyor. Ayrıca arada yapraklarına sıvı gübre sıkıyorum. Henüz bir budama yapmadım ama çiçekleri buducam çürümeden, ilgili Açelya başlığını takip etmekteyim bu konuda.

Birkaç sorum olacak;
Bu bitki bonsai yapılmak üzere şekillendirilecekse, sizce tek (ya da birkaç) ana dal oluşturmak mantıklı mıdır? Yoksa mini orman şekli mi daha doğru seçim olur?
Kolay kalınlaşan bir gövde yapısı mı var, kısa zamanda odunlaşıyor mu?

Fikirlerini söyleyen arkadaşlara şimdiden teşekkürler..
Fotoğrafa bakıp üzerinden konuşmak daha sağlıklı olur, gövde yapısı ve ağacın türü ve varyetesi önemli.

Eski 08-01-2014, 20:07   #102
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Sevgili Tourkana, 2 adet ve 2 farklı cins olduklarını düşündüğüm açelyalarıma ait fotoğraflar aşağıdadır. Koyu pembe olanın gövde yapısı çok görünmüyor yaprak ve çiçeklerinden ama çekmeye çalıştım.

Bilginiz var ise öncelikle açelyalarımın cinslerinin ne olduğu, asıl başlık konusu olarak da bonsai yapımı konusunda kullanılıp/kullanılamayacakları gibi konularda fikir ve önerilerinizi bekliyorum. Saygılar sevgiler.

Name:  acelya 1.jpg
Views: 3217
Size:  68.0 KB
Name:  acelya 2.jpg
Views: 2332
Size:  60.6 KB

Name:  acelya 3.jpg
Views: 2534
Size:  58.8 KB
Name:  acelya 4.jpg
Views: 2262
Size:  47.2 KB

Eski 09-01-2014, 11:08   #103
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emraherg Mesajı Göster
Sevgili Tourkana, 2 adet ve 2 farklı cins olduklarını düşündüğüm açelyalarıma ait fotoğraflar aşağıdadır. Koyu pembe olanın gövde yapısı çok görünmüyor yaprak ve çiçeklerinden ama çekmeye çalıştım.

Bilginiz var ise öncelikle açelyalarımın cinslerinin ne olduğu, asıl başlık konusu olarak da bonsai yapımı konusunda kullanılıp/kullanılamayacakları gibi konularda fikir ve önerilerinizi bekliyorum. Saygılar sevgiler.
Bu türler bonsai için gerekli gövde yapısına sahip değiller maalesef. Rhododendron familyasına ait açelyalarla çalışmanızı tavsiye ederim.
..
tourkana / Açelya
tourkana / Açelya 2

Eski 09-01-2014, 14:13   #104
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Benimde dün bir açelyam oldu artık, fotoğrafları kısa zamanda yükleyeceğim inşallah fakat bendeki açelyanın yaprakları minicik, cinsi mi değişik acaba?? açık pembe üzerine koyu fuşya benekleri var, çook şeker

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 19:00   #105
Ağaçsever

emraherg's Avatar

Sevgili Tourkana, iç mekan bonsailerine yönelik hiç umut yok mu diyorsunuz? Sizin güzel bir çalışmanız var ama, Rhododendron kadar alımı olmasa da
Bu arada, geçen haftasonu fidancıda görevlinin bana "baston açelya" diye gösterdiği tür sizin Rhododendron olabilir..bu haftasonu derhal yeniden gidip inceleyeceğim, gerçekten çok hoş bir türmüş.

Hira,
Fotoğrafları merakla bekliyoruz

Eski 10-03-2014, 22:57   #106
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Açelyamın keyfi çokta yerinde değil sanki toprağı çok tuhaf, üzeri yosun tutmuş gibi duruyor. ne zaman toprak değişimi yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 21-03-2014, 17:16   #107
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Dün pazardan aldım bu güzelliği. yani 2.açelyamı edinmiş oldum daha önce hiç görmedim bu rengini. görsellere de baktım ama yok. Açelya diye başka bi çiçek mi aldım yoksa?

Eklenen Resimler

Eski 21-03-2014, 18:21   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Dün pazardan aldım bu güzelliği. yani 2.açelyamı edinmiş oldum daha önce hiç görmedim bu rengini. görsellere de baktım ama yok. Açelya diye başka bi çiçek mi aldım yoksa?
Sayın hira güle güle büyütün çok güzel bir bitki. Aldığınız bitki açelya olması gerek.

Bu adreste bulduğum açelya sizin aldığınızla aynı olması gerek.

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 17:38   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
bende yaprakları açelyaya çok benziyor diye sizinkinin aynısından almıştım 3 hafta önce. umarım açelyadır ) eğer çiçekkerinden tohum alabilirsem çoğaltmak istiyorum. çelik için dalına kıyamıyorum yüzde yüz tutacağına inansam çeliklemekte istiyorum aslında.

hira beğendi.
casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2016, 13:44   #110
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Bende yakın zamanda bir açelya aldım 2renkli çok güzel .formda en son açelye başlığı 2014 de yazılmış.2016 nın ilk açelyası benden gelsin ozaman)

Eklenen Resimler

Binbirçeşit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2016, 21:51   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2016
Açelya Bonsai

Merhaba aranıza yeni katıldım.

2-3 Ay önce Gökkuşağı Açelya tohumu aldım. Bonsai yapmak istiyorum. Ciddi bir zaman gerektirdiğini biliyorum. Şuan ki resmini ekliyorum. Bu haliyle (2 aylık) bakım aşamaları konusunda bilgi verirseniz sevinirim.
Şuan ki toprak PH 4,5- 6 Bonsai toprağı.

İlk önce torflu-çakıllı toprak karışımına ektim. Tohum büyüyünce sığ bir kaba ve bonsai toprağı-yaprak çürüğü karışımı bir toprağa aldım. Bu aşamadan itibaren bana yardımcı olacak bilgi verirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

gölge1976 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2016, 10:18   #112
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın gölge1976,

Tohumdan açelya yetiştirip bonsai yapılacak kalınlığa ulaşmanız 10 seneden önce olmaz o nedenle fidandan yapmanızı tavsiye ederim. Fidanınızı şimdilik sadece kurutmamaya, yaşatmaya çalışın.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gölge1976 Mesajı Göster
Merhaba aranıza yeni katıldım.

2-3 Ay önce Gökkuşağı Açelya tohumu aldım. Bonsai yapmak istiyorum. Ciddi bir zaman gerektirdiğini biliyorum. Şuan ki resmini ekliyorum. Bu haliyle (2 aylık) bakım aşamaları konusunda bilgi verirseniz sevinirim.
Şuan ki toprak PH 4,5- 6 Bonsai toprağı.

İlk önce torflu-çakıllı toprak karışımına ektim. Tohum büyüyünce sığ bir kaba ve bonsai toprağı-yaprak çürüğü karışımı bir toprağa aldım. Bu aşamadan itibaren bana yardımcı olacak bilgi verirseniz sevinirim.

dusunenadam beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2017, 12:33   #113
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Korkarak aldığım açelyam yerini çok sevdi coştukça coştu. maşallah

Eklenen Resimler

sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2017, 09:22   #114
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Açelya
Resimdeki açelya yalın kat bahçede toprağa ekili yaz kış bahçede gölge bir yerde yazın toprağı nemli tutuluyor eksi 5 dereceye dayanıklı 50 senelik bir anaçtan çelik yapılmış iyi günler

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2017, 18:14   #115
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
açelya kurdu ?

Merhaba, resimde görülen kurt/tırtıl açelyama dadanıyor, tomurcuk, taze yaprak bırakmıyor. Çiçek dallarına o kadar benziyor ki farketmek kolay olmuyor. 9-10 tane bulup attım. Bu canlı nedir ve nasıl kurtulabilirim?

Eklenen Resimler

eticin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2017, 19:54   #116
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eticin Mesajı Göster
Merhaba, resimde görülen kurt/tırtıl açelyama dadanıyor, tomurcuk, taze yaprak bırakmıyor. Çiçek dallarına o kadar benziyor ki farketmek kolay olmuyor. 9-10 tane bulup attım. Bu canlı nedir ve nasıl kurtulabilirim?
Tırtıl kendileri..Bence elinizle alıp atın.

eticin beğendi.
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2017, 17:13   #117
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Açelyamın başı dertten kurtulmuyor
yaprakları yeşil olarak kuruyup dökülüyor. Bir bilen var mı? sorun nedir acaba?

Eklenen Resimler

Eski 16-12-2017, 18:01   #118
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Etiçin hanım

İsminizi herhalde doğru yazdım Açelyanızı tedavi etmek biraz imkansız her türlü hastalığa yakalanmış saksısıyla beraber atın
Bu günler açelya almak zamanı hamde ucuz aldığınız açelyayı eve sokmayın 5 dereceye kadar balkonda aydınlık bir yerde kalsın fazla su vermeyin kaloriferli bir ortamda tutmayın Ahmeter bahçeye geziniz

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2017, 09:01   #119
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Teşekkürler.

Eski 10-02-2020, 22:00   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2020
Bonsaisan verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler , bir açelya alıp bilgiler doğrultusunda bonsai yapmaya çalışacağım. Emeğinize sağlık

benes5407 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024