agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-08-2013, 19:43   #151
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 5
Ulmus parvifolia (Çin Karaağacı)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Bu ağacınız sanırım ölmüş sn mstfylcn
Gövdesinin birkaç yerini bıçakla çizdim, ıslak hala, yapacak birşey yok mu?

mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 21:29   #152
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2011
Sayın Sagol,
Ben aydında yaşıyorum ve doğada yaprakları bu resimdeki ile çok benzeyen bir tür ağaçla sıkça karşılaşıyorum.Benim gördüğümün bu çin karaağacı ile sanıyorum alakası yok ama bu konuda bilginiz varmı acaba,bu ağaç bizim yöremizde bulunan bir türmüdür?
Yanlış hatırlamıyorsam buralardakine karıngeç ağacı gibi bir isim verilmiş ama yarın araştırıcam.

nervus opticus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 21:34   #153
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın nervusopticus,

Yakından bir fotoğrafını çekebilirmisiniz? Çin karaağacına benziyorsa yazın uğrayıp yakından bakmak isterim.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nervus opticus Mesajı Göster
Sayın Sagol,
Ben aydında yaşıyorum ve doğada yaprakları bu resimdeki ile çok benzeyen bir tür ağaçla sıkça karşılaşıyorum.Benim gördüğümün bu çin karaağacı ile sanıyorum alakası yok ama bu konuda bilginiz varmı acaba,bu ağaç bizim yöremizde bulunan bir türmüdür?
Yanlış hatırlamıyorsam buralardakine karıngeç ağacı gibi bir isim verilmiş ama yarın araştırıcam.

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 21:52   #154
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Sayın Sagol,
yarın herhangi bir mani olmaz ise bunu gerçekleştirip sitede paylaşırım.
selamlar...

Eski 02-04-2016, 19:46   #155
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

karaağaç

Sayın Sagol,
bugün fırsat bulup söz konusu ağacın 2 resmini çektim.Bu arada daha önce sizin yerli karaağaç gibi bir konunuzda da bu ağacın aynısı olduğunu düşündüğüm resimleri gördüm.Bu ağaç buralarda bağ bahçe aralarında bolca var.Görüşlerinizi bekliyorum.gerekirse daha ayrıntılı fotoğraflarda çekebilirim.
iyi çalışmalar

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2016, 09:52   #156
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın nervus opticus,

Fotoğraf için teşekkürler. Büyütünce kalite bozulduğundan tam ayırt edemiyorum ama yerli karaağaç olabilir. Bir daha yolunuz düştüğünde sadece 1-2 yaprağı çekebilirseniz daha kesin olur, bir de sadece gövdeyi daha yakından çekebilirmisiniz. Karaağaçlar Anadoluda suyun bol olduğu yerlerde özellikle dere kenarlarında kendiliğinden yetişiyor o nedenle oldukça yaygın ve genellikle köylüler tarlaya gölge etmesin diye kesip atıyorlar. Kesmek isteyen birinden bir kök alıp deneyebilirsiniz. Şubat-mart ayları uygun olur. Bu sene geç kalındı yaprak çıkarmadan sökülmesi lazım. Hızlı büyüyen ve hataları affeden bir tür, bonsaiye uygun.

Not: Sayın düşünenadamın konusunu meşgul etmemek için bu kısımları daha sonra uygun bir bölüme taşırım.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nervus opticus Mesajı Göster
Sayın Sagol,
bugün fırsat bulup söz konusu ağacın 2 resmini çektim.Bu arada daha önce sizin yerli karaağaç gibi bir konunuzda da bu ağacın aynısı olduğunu düşündüğüm resimleri gördüm.Bu ağaç buralarda bağ bahçe aralarında bolca var.Görüşlerinizi bekliyorum.gerekirse daha ayrıntılı fotoğraflarda çekebilirim.
iyi çalışmalar

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2017, 22:27   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Sayın antikressam

Kısaca sizi Ulmus ile ilgili bilgileri vereyim.

Durması gereken yer: Tüm yıl aydınlık olan ama direk güneş ışığı ve sert hava akımı olmayan yer.

Kışın (5-10) Yazın ise 22-25 dereceler.

Sulama: yazın güçlü sulama ama toprak kurmaya yakın iken ve iyi direne edilmiş toprakda.
Kışın uykuda az sulama ve fazla nemli kalması engellenmeli.

Gübreleme:Nisandan -eylül sona kadar 15 günde bir kışın iise bir ayda bir.

Sakıs değişimi:İlkbahar aylarında mümkünse 2 yılda bir kesin yapılmalı.

dal ve sürügün kesimi:Yılın her ayında dal kesimi yapılabilir.

GEniş ve kalın dalları olan ağaçlarda yani yaşlı ağaçlarda kesik yeri kapatılmalıdır.

Yeni sürgünler ise mümkünse üzerinde 8 adet yaprak dizisi oluştukdan sonra 4 ila 6 yaprak geriden budanmalıdır.

Ağaçın şeklini bozan genç sürgünler ileride ağaçı şekil olarak bozacak ise dipden budanır.

Telleme:Yılın her ayı yapıla bilir.Teleme yapılaçak ağaç teleme işleminde bir kaç gün önce susuz bırakılarak telleme sırasında oluşabileçek ufak problemler en aza indirilebilir.
GEnç sürügnler mümkünsü biraz daha odunlaştığında ve yeşil olan sapları kahve rengiye döndükden sonra tellenmelidir.

Torpak:Mümkünse toprak karışımında oranlar 1 'e bir yapılmalıdır.
Saksı dibine 3 ila 4 mm dere çaklı.Toprak karışımına 1 ölçek 1 ila2 mm derekumu
1 ölçek torf ve 1 ölçek iyi steril edilmiş humus bakımanda zengin oraman torpağı kulanılmalıdır.
Saygılar.

Merhaba. Ben de Çin karaağacı bonsai aldım. İnformal uprihgt formu verilmiş hazır bonsailerden. Açıkçası ağacı pek beğenmedim ama bonsai adaylarımda çalışma yaparken fiziksel örnek olur ve tecrübe edinirim diye aldım. Verdiğiniz bilgide toprak ve saksı değişimini ilk baharda yapınız dediniz. Merak ettiğim ağacın toprağını şimdi değiştirebilirmiyim? Çünkü ağaç uyuklamaya geçti sadece bir kaç tane yaprağı var onlarda sararmış durumda.

Peşimist54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2017, 17:25   #158
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Peşimist54 Mesajı Göster
Merhaba. Ben de Çin karaağacı bonsai aldım. İnformal uprihgt formu verilmiş hazır bonsailerden. Açıkçası ağacı pek beğenmedim ama bonsai adaylarımda çalışma yaparken fiziksel örnek olur ve tecrübe edinirim diye aldım. Verdiğiniz bilgide toprak ve saksı değişimini ilk baharda yapınız dediniz. Merak ettiğim ağacın toprağını şimdi değiştirebilirmiyim? Çünkü ağaç uyuklamaya geçti sadece bir kaç tane yaprağı var onlarda sararmış durumda.
Merhabalar. Ağacın uykuya geçmesi demek yaşamsal faaliyetlerini minimuma indirmesi demektir. Yaprakdöken türlerde bu çok daha bariz biçimde yaşanır. Bu türlerde neredeyse tüm yaşamsal faaliyetler durma noktasına gelir.

Saksı değişimi yapmak demek, kök budaması yapmasanız dahi ana kökler üzerindeki kılcal köklerin kopması demektir ki ağacın asıl ihtiyacı olan kök tipi o kılcallardır. Bir de kök budaması yaparsanız zaten ana kökler ve kılcallar büyük oranda hasar görmüş olur.

Ağaç şu anda yaşamsal aktivitelerini en aza indirdiği için oluşan bu hasarı onaramaz, uykuya geçmeden 30-45 gün öncesine kadar yapılabilirdi, her ne kadar tavsiye etmesem de, ama şu an artık o evre de geçti, artık ağacın uyanmasını bekleyeceksiniz.

Karaağaç için de en uygun saksı değişim zamanı, diğer yaprakdökenlerde olduğu gibi, yeni sürgünlerin gözleri şişmeye başladığı süreçtir. Gözler açılıp yapraklar çıkmadan saksılamış olmanız en idealidir.

Bırakın üç ay kadar uyusun, baharda enerjik bir başlangıç yapsın.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2017, 22:08   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2017
Açıklamanız çok aydınlatıcı. Çok teşekkür ederim.

Peşimist54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024