agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2011, 17:08   #121
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Üstten görünenler mi? Bir miktar toprak ilavesi yapıp örtebilirsiniz. Büyük olasılık kurumuş kökler de olabilir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 17:08   #122
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
POdacarpus köklerine dikkat bu tür kökleri ile fazla haşır neşir olunmasını istemediğii gibi kök
sert kök budamasında pek hoşlanmaz.sağlıklı bir podacarğus yaprak rengi koyu yeşil yeni sürgünleri açık yeşildir.

Aşırı sarımsı yeşil yapraklar bir sorun olduğunu gösterir.Gri yeşil tonlarda ve kahve rengine yakın tonlardaki yapraklar ise podacarpusu çok fazla suluyor olduğunuzun belirtileridir.

Memet bey size uygun sulama tekniği konusunda bilgi vereçektir.
saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 17:39   #123

memet's Avatar

Hayrola Orçun bey sizin sulama ile ilgili bilginiz olmamasından mı benden bu konuya açıklama getirmemi istediniz.

Bu arada köklerle nasıl haşır neşir olunuyor? Böyle bir şey mi yapıyorsunuz başka fidanlarınıza.

Eski 06-10-2011, 18:17   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2011
Sayin memet, ust degil saksinin altindaki delikten cikmislar. Ne yapiyim ?

zafersukyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 18:24   #125

memet's Avatar

Şimdilik bir şey yapmaya gerek yok.
Size gelmeden bulundukları ortamda saksının altında nem vardı sanırım, kökler dışarı uzadı.
Kışın saksı değiştirirken temizlersiniz .

Eski 06-10-2011, 18:31   #126
Yeni Üye

Tamamdir sayin Memet, tesekkurler.

Eski 02-04-2012, 18:36   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2012
yeni başladım

Merhaba ben de dün bir Çin karaağacı aldım.Susuz kalmamasını söylediler alırken,tabi ben bugun gereksiz yere suladım bir kez daha.Umarım kökleri çürütmemişimdir daha alır almaz.Benim bonsaimin yaprakları çok küçük ve acaba daha açmaya devam edicekmi bilmiyorum.Birkaç tane sarı yaprağı mevcut.Şimdi ben her gün su püskürtmeli miyim yapraklarına?

sparkling Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 11:31   #128
Yeni Üye

Burda ustalar dururken cevap vermek haddime değil ama öncelikle saksısının altından delikler vasıtasıyla su gidiyorsa sorun büyük ölçüde olmaz tabii toprak çok su tutmuyorsa. İkincisi ben yapraklarına su püskürtmüyrum ve gayet sağlıklılar. Sağlıklı günler.

Eski 03-04-2012, 11:32   #129
Yeni Üye

Yapraklar sararmış biraz daha,ama üst dallarda yeşil tomurcuklar gördüm gibi.Bir bilene danışmak istiyorum.Kimse yok mu acaba?

Eski 03-04-2012, 11:37   #130
Yeni Üye

Bauhause'tan aldım ben bunu nasıl bir toprağı var bilmiyorum,saksıdan çıkarıp baksam mı,anlar mıyım o da başka.Ama bugun gidip orda yetkilye sorucam.Budama makası ve su spreyi gibi malzemeleri de alıcam.Peki kök budaması yapmam gerekir mi?Ayrıca gübrelemeyi 15 günde bir yapmayı düşünüyorum.

Eski 30-05-2012, 23:32   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2012
bonsaimi bugün aldım .ilk deneyimim olduğu için bakımı hakkında pek bi, bilgim yok. mesela saksısını hemen değiştirmem gerekir mi? nasıl toprak kullanmalıyım ?

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.

Düzenleyen meke : 30-05-2012 saat 23:37 Neden: eksik bilgi
meke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 23:57   #132

memet's Avatar

Bu mevsimde toprak değiştirmeyin. Sulamasına ve bulunduğu ortama dikakt edin. Foruma bir göz atın ayrıntılarla ilgili bilgliler bulacaksınız.

Eski 05-06-2012, 02:06   #133
Yeni Üye

Pars Kerem's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Galeri: 4
Merhaba Sayin Mekke

Almis oldugunuz Bonsai yüzde 80 Sageretia theezans dir.Yukaridan bir Resim yükleyebilirseniz tam emin olabiliriz.Kücük siyah meyve verir ama Dikkat hayvanlar icin zehirlidir.

Normal olarak Ticari amacla ucuz satilan bonsai saksilari transport icindir ve Agac sagligi icin hemen degismesi gerekir cunku Agaci saksidan cektiginizde heryerin ince köklerle kapli oldugunu göreceksiniz.Ince köklerin temizlenmesi ve daha büyük bir saksiya alinmasi gerekir.

Bakiminda en önemli unsur sudur.En iyi sulama sekli bu tip kücük Bonsai lerde,bir kabin icine su konulur ve Agac saksisinin iki ve ya üc parkam altinda kalacak sekilde suya batirilir ve Hava kabarciklari durana kadar suyun icnde birakilar daha sonra cikartip suyu süzülür ve yerine konulur.Böylece Toprak tam olarak suyu ceker.Bunu toprak hafif kuruyunca tekrar lamak gerekir.Ic mekan Bonsailer yazin disariya yalniz gölgede olmak sartiyla konulursa daha Saglikli gelisir ve Büyür.Yaz sonunda ve Kisin ortalama 15-18 derecede bakilirsa saglikli ve Hastaliklara karsa güclü olurlar.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz memnuniyetle yardim ederim...
Saygilarimla

merlict ve egemen16 beğendi.
Pars Kerem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 13:46   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2013
Merhaba
Doğru konuyu mu incelemekteyim
aşağıdaki benim bonsainın fotoğraflarıdır

egemen16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 14:27   #135
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egemen16 Mesajı Göster
Merhaba
Doğru konuyu mu incelemekteyim
aşağıdaki benim bonsainın fotoğraflarıdır
Merhaba egemen16,

Evet, doğru konuyu inceliyorsunuz. En baştan itibaren başlığa göz atarsanız ihtiyacınız olan tüm bilgi ve cevaplar mevcut.

Aramıza hoş geldiniz bu arada.

Başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2013, 17:40   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2013
Herkese merhaba,

Ben de 12 Subat'ta bir Ulmus Parvifolia'ya kavustum. Yasini ve durumunu bilmiyorum, cunku hediye geldi (internette bir cicek sitesinden siparis verildi, Zelkova adiyla satildigini gordum ama forumdaki arastirmalarim kesinlikle Ulmus Parvifolia oldugunu gosteriyor).

Salonda direkt gunes isigi almayan hatta hafif karanlik sayilabilecek bir koseye koydum. 3. gunde yapraklarinin sararip ufak bir sarsinti ya da dokunusla dustugunu farkettim. Panik olup sulama yaptim (ne zaman sulanmasi gerektiginden ziyade nasil sulanmasi gerektigini arastirdigimdan dogru sulamayi cok buyuk ihtimalle gereginden once yaptim).

Cuma aksami sulamistim, hala toprak uzeri nemli. Ayrica ayni gun pencere onundeki masaya yerlestirdim biraz daha isik alsin diye (tul perde arkasinda).

Hala orada tutuyorum. Ve iki gundur hem bu forumda, hem de bazi yabanci forumlarda okumaya devam ediyorum. Ancak net karar veremiyorum ne yapmam gerektigine.

Sorularima gelince:

1. Sararma yeni bir ortama geldigi icin olabilir diye okudum. Alisinca gecmesini umuyorum. Baska bir sebebi var midir?

2. Indoor mu outdoor mu oldugunu tam olarak netlestiremedim. Her ikisi de olabiliyor sanirim yetistirildigi yere gore. Ben nereye koymaliyim?

3. Bu ayralrda uykuda olmasi gerekiyormus. Kapali bir balkonum var, cok az isik aliyor ve soguk denebilir. Orada uykuya mi birakmaliyim? Eger oyleyse ne kadar tutmaliyim?

4. Iceride tutmamda sakinca yoksa, pencere yakininda mi durmali, ya da herhangi aydinlik bir yer yeterli midir?

Herkese simdiden tum ilgi ve yardimlari icin tesekkurler

Sevgiler,
Burcu.

Kellokiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2013, 18:29   #137
Yeni Üye

Fotograf eklemeyi beceremedim tekrar deniyorum...

Maalesef foto makinam yok, cok net degil goruntuler ama agacta bir kuruma yok gibi, taze ve yeni cikan yapraklar ve dallar var uzerinde.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.

Düzenleyen Kellokiz : 17-02-2013 saat 18:30 Neden: yazim hatasi
Eski 19-02-2013, 18:35   #138
Yeni Üye

Bana oneride bulunabilecek arkadaslarimdan destek bekliyorum :/

Eski 20-02-2013, 14:48   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kellokiz Mesajı Göster
Bana oneride bulunabilecek arkadaslarimdan destek bekliyorum :/
Burcu selam,
Bende 2 aydır çinkarağacı sahibiyim, buradan yazacaklarım sadece 60 günlük deneyimlerim hakkında, umarım yardımcı olur.

- ağacım yaklaşık 50cm boyunda , haliylede saksısı senin saksı'nın 2 katı kadar ve ev içinde bakıyorum.
- Genelde toprak üstü kurumaya yakın iken (toprak rengi değişmeye başladığında)ama bir tahta çubuklada saksı dibini kontrol ederek (saksı dibi)nemide azalmaya başladığında 5-6 günde bir suluyorum.
- Ağacımın saksı'sının altına bir tepsi koydum (nemlendirme tepsisi) içi 2-3 mm su ile dolu oluyor devamlı ve hergün eksildikçe tamamlıyorum...böylece ev içindeki kuru ortamı ağaç için nemlendirmeye çalışıyorum...yalnız dikkat etmen gereken ben bu tepsiyi ilk yerleştirdiğimde saksı'nın ayakları su ile temas ediyordu ve fark ettimki saksı (seninkiyle aynı gibi çömlek-seramik karışımı) tepsideki suyu emiyor...ve sulama aralıkları 10-12 güne çıkıyordu....şimdi saksı ile tepsi arasına plastik CD kabı koydum....sulama aralıkları daha istikrarlı oldu.

- saksının altındaki delikleri kontrol et...sanıyorum seninkinde sadece 1 delik olabilir....su tahliyesi düzgün olmalı....ayrıca senin saksındada benim ağaç gibi organik (normal toprak) kullanılmış.. bu toprak daha çok su tutuyor ve kök çürümesine sebep veriyor.. o yüzden sulama bu tip toprakta daha zor.

- Ağacını kalorifer gibi ısıtıcıların olduğu-havası kuru yerden uzak bir konuma yerleştir.
- Benim ağacımda evde özellikle kışın pek aydınlık olmayan bir köşede duruyor ama ışıklandırma(spotlar ile) oldukça kuvvetli...yerinide sevdi.

- Sıvı besine ağacın eve gelişinden 30 gün sonra başla.

- ağacını sularken -yapraklarınıda fısfısla....ben gün içinde vaktim olur ise gövdesini (yaprak ve toprağı ıslatmayacak şekilde hafif )ıslatıyorum. yaprak üstünde kireç birikmemesi için yapraklara yapmıyorum.toprağı ıslatmamaya çalışmamın sebebi ise ...toprak üstünün görüntüsü değişerek sulamada kafam karışmaması için.

- Normal eve gelen damacana su kullanıyorum...musluk suyu değil....

- şimdilik ağacı (su ihtiyacını bu mevsimde anlayabilmek için) 1 lt su ile suluyorum.....belki seninkine bunun yarısı uygun olacak gibi görünüyor.

- Resimde ağacın yer değişikliği- belki az ışık- fazla sulama yapraklarını sarartmış gibi görünüyor. bence sende benim gibi ağacın üzerinde formunu kaybetmiş-hoşuna gitmeyen-görüntüyü bozan dalları bir maksa ile buda ....bu ağaca , siz biribirinizi tanıyana kadar vakit kazandıracaktır hemde güçlendirecektir.
Ben ağacım eve geldiğinde bayağı budadım (hatta ev ahalisi'nin büyük tepkisine rağmen) ve şu anda hergün bir dalından 3-4 filiz veriyor. Sizin ahalide laf edecek olursa; bonsai sanatı nedir.??? ağaç budama sanatı diyerek geçiştir

- Ağaçtan dökülen yaprakları toprak üzerinde bırakmıyorum.... böcek yapar vsvs korkusu ile.

ilk aklıma gelen ,yardımcı olacağını düşündüğüm şeyler şimdilik bu kadar.
umarım işine yarar. kolay gelsin.

Kellokiz beğendi.
pars kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 15:19   #140
Yeni Üye

Merhaba pars,

Yanitin icin cok tesekkur ederim, kesinlikle cok yardimci olacak bana.

5 gun sehir disindaydim, dun dondugumde uzerinde bir iki tane sari yaprak vardi sadece (onceden sararmis olduklarini tahmin ettiklerimse kurumustu ki onlar da bir iki taneydi). Taptaze yeni yapraklarsa bol miktardaydi

Sanirim sevgili agacim yerine alisiyor iyice. Bugun biraz budama yapacagim dedigin gibi guclenebilmesi icin.

Tekrar tesekkur ederim detayli yanitin icin

Eski 15-03-2013, 06:07   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2013
Merhaba,
İki hafta önce hediye bir bonsaim oldu.Fakat geldiğinde üzerinde hiç yaprak yoktu.Saksıda dökülmüş yapraklar vardı.Üzerinde filizler vardı ama onlarda kararmaya başladı. Ölmesini istemiyorum.Bana yardımcı olurmusunuz? Fotoğraflara bakınca kuru yapraklardan Çin Karaağacına benziyor.Fotoğrafını çektim eklemeye çalışacağım.

serap35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2013, 17:38   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2013
çin karaağacımın yaprakları soldu :(

Merhaba, bana bir konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Çok dayanıklı olduğunu okuduğumda sevinmiştim çünkü çok seviyorum bu bonsaiyi. Ama bonsaimin yaprakları kurudu, ilk başta 3-4 yaprak sararmasıyla başlayan bir süreç kurumayla sonlandı Sıvı gübreyle fısfıs yaptım, sulamayı anlatılan şekilde gerçekleştirdim, saksının altından cıkan fazla suları bosalttım, bonsaim direkt güneş ışığı almayan ama aydınlık bir yerde yani neden böyle olduğunu anlayamadım Bir tahminim var, ofiste bakıyorum bonsaime ve pencerelerimiz yok, klima ve havalandırma sistemi var, bu yüzden midir acaba?
Bundan sonra ne yapmam gerekir, öldü mü bonsaim?

bakele Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 23:35   #143
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn bakele,

Bunun birden fazla nedeni olabilir ama genelde en sık karşılaşılan neden güneş ışığı yetersizliği ve toprağın uzun süre nemli kalmasına (köklerin hava alamamasına) bağlı olarak kök çürümesi ve tabii ki bunu hızlandıran bir etken de kireçli su kullanımı vs...
Bu koşullardaki bir bitkiye, yani strese girmiş bir bitkiye gübre vermek ise durumu iyiye değil kötüye götüren bir uygulama maalesef.

Bonsainizin gövdesini fazla zedelememeye dikkat ederek tırnağınızla dış kabuğundan çok az bir kesit kaldırın (veya maket bıçağı ile birkaç mm'lik bir kesik atın ve bunu yatay değil dik düzlemde uygulayın). Eğer altta yeşil bir doku görüyorsanız hala canlı demektir, görmüyorsanız ölmüş demektir.

Varsa fotoğrafını yüklerseniz (yakın çekimlerle) daha iyi olur.

Kolay gelsin.

Eski 12-08-2013, 14:14   #144
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn bakele,

Bunun birden fazla nedeni olabilir ama genelde en sık karşılaşılan neden güneş ışığı yetersizliği ve toprağın uzun süre nemli kalmasına (köklerin hava alamamasına) bağlı olarak kök çürümesi ve tabii ki bunu hızlandıran bir etken de kireçli su kullanımı vs...
Bu koşullardaki bir bitkiye, yani strese girmiş bir bitkiye gübre vermek ise durumu iyiye değil kötüye götüren bir uygulama maalesef.

Bonsainizin gövdesini fazla zedelememeye dikkat ederek tırnağınızla dış kabuğundan çok az bir kesit kaldırın (veya maket bıçağı ile birkaç mm'lik bir kesik atın ve bunu yatay değil dik düzlemde uygulayın). Eğer altta yeşil bir doku görüyorsanız hala canlı demektir, görmüyorsanız ölmüş demektir.

Varsa fotoğrafını yüklerseniz (yakın çekimlerle) daha iyi olur.

Kolay gelsin.
Sayın Sakaki,

Çin Karaağacı konusunda benim de yardıma ihtiyacım var. Ağacım bütün yapraklarını kaybetti. Bonsai saksısından bütün olarak çıkardım ve büyük bir saksıya ektim. Doğru mu yaptım bilemiyorum. Yeni saksısındaki toprak gübreli...

Ne yapmam gerekiyor sizce?

Eklenen Resimler

mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2013, 15:06   #145
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mstfylcn Mesajı Göster
Sayın Sakaki,

Çin Karaağacı konusunda benim de yardıma ihtiyacım var. Ağacım bütün yapraklarını kaybetti. Bonsai saksısından bütün olarak çıkardım ve büyük bir saksıya ektim. Doğru mu yaptım bilemiyorum. Yeni saksısındaki toprak gübreli...

Ne yapmam gerekiyor sizce?
Sn mstfylcn,

Saksısının aciliyetten ötürü değişmesi gereken bitkilerim için ben de bazen zamansız olsa bile mevcut saksısından toprağını dökmeden bütün halinde çıkarıp yeni/büyük bir saksıya aktardığım oluyor ve bir sorun yaşamıyorum bundan ötürü genelde. Ancak, daha önemli olan konu ise sağlığı iyi olmayan bir bitkiye gübre vs. verilmemesi gerektiği.

Umarım mevcut saksısındaki gübre fazla miktarda/oranda değildir!?

Sağlığı yerine gelene kadar yerinizde olsam gölge ve havadar bir konuma yerleştirirdim bitkimi ve toprak ne çok uzun süre ıslak kalacak ne de tamamen kuruyacak şekilde (hafif nemli kalmalı) sulama rejimini dikkatlice devam ettirirdim (köklerde çürüme olasılığına karşı).

Ancak bana kök çürümesinden ötürü değil de susuzluktan ötürü kötülenmiş gibi geldi bitkiniz. Fotoğrafta yeni gelen bazı sürgünler görünüyor. Umarım bu iyiye işarettir.

Bitki kendine geldikten sonra da bonsainize mümkün mertebe dış mekanda bakmalısınız.

mstfylcn beğendi.
Eski 13-08-2013, 12:24   #146
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Ulmus parvifolia (Çin Karaağacı)

Sayın Sakaki,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. O sürgün/tomurcuklar 1 hafta önce vardı, şu an yoklar, o yüzden daha büyük bir saksıya aldım. Yaptığım kontrolde, yanılmıyorsam ana gövdesi henüz kurumamış ancak dalların çoğu kurumuş.

Eski 15-08-2013, 15:56   #147
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Çin Karaağacımda halen bir tomurcuklanma, yapraklanma belirtisi yok...

Eski 16-08-2013, 15:03   #148
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Gövdesinde birçok noktadan çıkan beyaz birşeyler oluştu... Ne yapmalıyım?

Eski 16-08-2013, 15:08   #149
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mstfylcn Mesajı Göster
Sayın Sakaki, yardımmmmm!
Kuruyan dalları budamalı mıyım acaba?

Eski 16-08-2013, 19:04   #150
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Bu ağacınız sanırım ölmüş sn mstfylcn

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024