agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2010, 20:58   #91
Ağaç Dostu

cigdoos's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2010
tamam teşekkür ediyorum

cigdoos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2010, 15:19   #92
Yeni Üye

OzzyBonsai's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2010
Arkadaşlar bonsai konusunda yeniyim ve bendede aynı cinsten var bu ağacın ana govdesini büyütmek için yanı uzatmak için yapmam gereken birşey varmı?

OzzyBonsai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2010, 15:33   #93
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın OzzyBonsai

Ulmus olsun diğer tür de bonsailer olsun yapmanız gerekenler sırası ile doğru zamanda sulama besleme budama saksı değişimi ve şekil ve formu koruna adına telleme teknikleridir.
Web ortamında görsel yayınlarda ve fidancılar ile özel koleksiyoncularda gördüğünüz ve görmekte olduğunuz tüm bonsailer uzun yılar boyunca yapılan yukarıda belirtiğim uygulamalar ile elde edilmiş çalışmalardır.

Bonsai zaman alan sabır öğretir iken doğa ile uyum için yaşamayı ve doğayı kavramayı öğreten bir hobi kimine göre ise görsel bir sanattıtır.

Elinizdeki aday fidan **** hazır bonsainizde yapaçağınız **** yapmayı düşündüğünüz uygulamalar forum içinde yazılı kaynaklar şeklinde var olduğu gibi aynı zamanda forum üyelerinin kandi kişisel çalışmaları ve tecrübeleride mevcuddur.

Ne yazkki bonsai bilgisi ve tecrübesi kısa sürede alınaçak bir bilgi değildir.
3000 yıla yakın bir geçmişi olan bonsaide gecen her yıl bilgi ve tecrübeler artmış ustadan hocaya oradanda tüm bonsai dostlarına yayılarak günümüze gelmiş ve halen daha sizi gibi yeni başlıyanlarada sunularak devam etmektedir.

Çalışmanız **** elinzideki ağaçı uygun konu başlığında sergiler ve ve düşüncelerimizi almak isterseniz ağaçınıza ait görseli forumda paylaşınız.

Bu sayede moderatör dostlar ve bonsai sever üyeler fikirlerini size ileteçeklerdir.

Bonsai için uygun çalışma zamanlarını ve mevsimlerini forumdan bulunuz.

Bulunduğunuz şehirde tecrübe sahibi olan bonsai dostlerı ile irtibata geçiniz.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2010, 17:08   #94
Yeni Üye

palaimon's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2010
merhabalar bende bir ulmus aldım ve ona şu anda alabildiğim bütün bilgilerden yararlanarak ona özenle bakıyorum ama nasıl dala şekil vereceğimi bilmiyorum bu konuda bana yardımcı olabilir misinz?

palaimon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2011, 13:20   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Merhaba,

Bende Koçtaş 'dan yeni bir ulmus aldım, bütün forum bilgilerini okudum ama bilgiler arasında tezat'lar var.

Öncelikle ben bu bonsai 'yi salonumda beslemek istiyorum, kuzey cepheyiz salon sadece öğlen 13:00 'a kadar düzgün ışık alıyor, ama kararlıyım salon 'da tutacağım ısı şu an salonda düzenli olarak 23 derece, yazında 28 - 30 derece arası oluyor.

Pek çok kişi indoor diye bilgi vermiş doğrumudur? Direkt gün ışığı almıyor yani pencere kenarına koymadım orta sehpasının önüne koydum.

Okuduklarımdan yapmayı plandıklarım:

a) Nisan 'a kadar gübre vermeyeceğim

b) Toprağı kurumaya başladığı zaman sulayacağım alt tepsisinden su çıkıncaya kadar

c) Haftada bir kere sprey ile tüm dallara ve yapraklara su sıkacağım

d) İstediğim zaman yapraklı ince dalları elim ile çimdikleyip koparacağım ya o dalın bağlandığı noktadan **** 3 -5 tane bağlandığı noktadan itibaren yaprak çifti sonrasından

Düzeltmek istediğiniz noktaları ve deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

ozsarman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 09:56   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Bugün toprağı kurumaya başladı sulamayı düşünüyorum.

ozsarman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2011, 11:40   #97
Yeni Üye

japiblack's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2011
selam

bende siteye yeni üyeyim. bundan 2,5-3 ay önce bir bonsai aldım. araştırmalarımda çin karaağacı olduğunu öğrendim. yapraklarını 10 günde bir döküyor. dökmemesi için ne yapabilirim? piyasadaki bonsai besinlerinden kullanmak faydalı olurmu? bilgisi olan arkadaşlarım yardımcı olurlarsa sevinirim.

japiblack Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2011, 12:31   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Japiblack bonsai dunyasina hos geldiniz.

Cin karaagacinizi nerede tutuyorsunuz? ic mekanda ise ve imkaniniz varsa, onu disariya aliniz(bir iki hafta dogrudan gunes goren bir yer olmasin) Agacinizi topragin yuzeyi kuruduk sonra sulama yapiniz. Her sulamadan sonra saksi altindaki su suzme deliklerinden su disariya cikiyormu diye kontrol ediniz. Eger su cikmiyorsa saksi icerisindeki toprakta sorun olabilir. Agaciniza su an hicbir besin ve ya gubre vermeyiniz, sagligi duzelince o zaman besin vermeyi dusunebilirsiniz.

Umarim yakin bir zamanda agaciniz sagligina kavusur.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2011, 10:15   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2011
Merhaba;

Bende geçe hafta bu ağaçtan edindim. Eve geldim ve onu marketteki saksısından çıkarıp daha büyük bir saksıya aldım. İçine su tahliyesi kolay olsun diye dibine çakıl taşı üstüne torf koydum. Köklerinden ve dallarından birazcık budadım ve balkonuma koydum. Direk güneşi sadece akşamüstü alıyor. Gece gündüz balkonda tutuyorum. Toprağı kurutmadım ve biraz nemli tutyorum. Gübre vermedim. Sizlerden ricam şimdiye kadar yaptıklarımda bir yanlışlık var mı varsa lütfen söyleyiniz ve bundan sonrası için ne yapmalıyım.

Saygılar

zafersukyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2011, 20:16   #100
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bir hafta on gün içinde ağacınızda olumsuzluk görmezseniz. Uygulamanızdan bir sorun çıkmayacak demektir.
Köklerini budadığınıza göre ağacın köklerindeki toprağını da aldınız. Ben yapmamayı tercih ederdim bu mevsimde.
Budamayı da ağacın yeni ortamına alıştığından emin olana kadar ertelerdim.
Şimdilik beklemek en iyisi. Mevsim olarak gübrelemeyi bahara kadar ertelemek uygun olabilir.
Duruma göre kışa hazırlık için bir uygulama yapılabilir ama ağacı görmek en iyisi olurdu.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2011, 23:00   #101
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın zafersukyen

Bu türlü bir uygulama yapmanızı gerektireçek olumsuz bir sorun varmıydı; ağacınızda?
Ya da görseliği konusunda?
Ağaca ait son güncel fotoğrafını forumda paylaşma şansınız vamıdır?
Dİğer bonsai dostları da merak ediyorlardır.

Eski 04-10-2011, 08:32   #102
Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar;

Evet aldığım Bonsailerimin kimisinin kökleri saksısına sığmıyor hatta saksıdan 1.5 kat yukarı çıkıyordu. Saksı değiştirmeye mecbur hissettim ve daha büyük bir saksıya almaya karar verdim. O esnada saksısından çıkardığımda gördüm ki kökler hem çok hemde sımsıkı bir şekilde birbirine girmişti ve bende forumlarda okuduğuma göre birazcık kısalttım ve daha büyük bir saksıya koyarak altlarına çakıl üstüne torf doldurdum. Balkonda öğleden sonraları güneş alacak bir şekilde konumlandırdım. Şimdilik bir terslik yok Allah'a çok şükür. Cevaplarınızı şimdi gördüğüm için resimlerini bu gece çekip yarın buraya yüklerim.

Bunlara ilaveten elimde dün edindiğim 2 tane daha Bonsai var. Resimleri aşağıdadır. Bunlar ile ilgili ne yapmamı önerirsiniz çünkü hala aldığım halleriyle duruyorlar. Yani daha büyük bir saksıya almalı mıyım ya da ufaktan şekillendirme budaması yapabilir miyim ? Ayrıca Memet arkadaşımın dediğine göre gübreyi bahar başına kadar erteleyeceğim ama bazı forumlarda ayda bir gübre verebilirsiniz yazıyordu. Takdir edersiniz ki bu tür olaylar maalesef kafamızı karıştırıyor ve istemeden hatalar yapabiliyoruz. Umarım ölümcül bir hata yapmadan doğruları öğrenebiliriz. Yardımlarınız için teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen zafersukyen : 04-10-2011 saat 08:35 Neden: Cümle düşüklüğü
Eski 04-10-2011, 09:37   #103
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın zafersukyen

Kök budaması ve saksı değişimi yaptığınız ağaçlarımızı bu işlemden sonra direk güneş almayan yarı gölge aydınlık ve havadar mekanlarda yaşadıkları sok'u atlatmaları için dinlenmeye almalı ve en az 1 ay gübre kullanmamalıyız.

Tabi normlade bu işlem bahar başı ya da bazı türlerde sonbaharda yapılır.

Siz görmüş olduğunuz kök problemi ve ağacın saksısında gördüğünüz görsel oluşuma göre işlemi yapmışsınız.

Aslında hiç kök sistemini açmadan olduğu gibi direk büyük bir saksıya almanız daha mantıklı olurdu.

Dİğer konu ise ilk fotoğrafda gördüğümüz ağaçınızın türü:POdacarpus "Taş porsuğu"

Dİğeri ise "Sageretia theezans (Çin kuş eriği)dir.

Budama gübreleme gibi konular aslında değişkendir.
Burada ki en öenmli değişkenler elinizeki ağaçların hazır bonsai olarak özel ortamlarda ticari şekilde yetiştirilmeye alınmış türler olmasıdır.

Tİcari bonsailer sürekli olarak sabit ısı ,Nem,besin ve ilaç olarak takviye edilirler.
Bu türlü sisteme adepte olmuşlardır.Bu yüzden onların ev hayatına yani sizin bakım uygulamalarına geçişlerinde ufak tefek aksaklıkler yaşarlar.

Bu evreyi atlattığınızda gerek iklimsel yapıya gereksede yaşam ortamına adaptasyonları düzgün olarak gerçeleştiğinde sizi ile beraber bir ömür boyu gelişip güzelleşirler.

Genel konularda Memet bey sizi yönlendireçektir.

Aşağıdaki link den ise Ticari Bonsai Hayatının bir çok detayını ile izleyip görsel ve bilgisel olarak destek alabilirsiniz.

Brussel's Bonsai Nursery - YouTube

saygılar

Eski 04-10-2011, 10:04   #104
Yeni Üye

Sayın Bonsaisan;

Cevabınız için teşekkür ederim lakin birşey kafama takıldı. Çin Kuş Eriği dediğiniz ağaç acaba Çin Karaağacı olabilir mi ? Ben bunları Bauhaus'tan aldım ve yaptığım araştırmalarda Çin Karaağcı denildi ama siz eminseniz bu konuda başka sorum yok Birde bildiğim kadarıyla Podocarpus iç mekan diğeri dış mekanmış doğru mudur sizcede ?

Cevabınızdan anladığıma göre ben bu ağaçlarımı daha geniş bir saksıya alıp direk güneş almayacakları biryerlere konumlandırmalıyım. Peki toprak karışımımda bir sıkıntı var mı sizce ? Yani çakıl ve torf olayı doğru mudur bu aşama için ? Arkadaşlar ben sadece bilmeden elimdeki canlıları öldürmek istemiyorum yani tek istediğim kısa ve net açıklamalar. Mesela şu ağacını odada şu ağacını dışarıda tut minimum -5 derece soğuğa kadar dayanabilir ya da büyük saksıya koy içine ne biliyim torf koymada akvaryum kumu koy ya da kil koy gibi. Gübre olayına 1 ay sonra başlayacağım bu kısımı anladım ve sanırım büyük marketlerde satılan gübreler işimi görür yoksa her Bonsai için farklı bir tür mü almam gerekiyor ? Yardımlarınız konusunda minnettarım lütfen beni yanlış anlamayın ama dediğim gibi yanlış birşey yaparak bu canlıların hayatına mal olmak istemiyorum. Sabırla okudugunuz ve yardımcı oldugunuz icin tekrar tesekkür ederim.

Saygılar

Eski 04-10-2011, 10:05   #105
Yeni Üye

Videoyu işyerimde olduğumdan dolayı açamıyorum belki o videoda sorduklarımın cevabı mevcuttur eğer öyleyse kusuruma bakmayın. Akşam eve gider gitmez seyredeceğim.

Eski 04-10-2011, 17:39   #106

memet's Avatar

Kesin net reçeteler vereyim. Tabi bu bir şaka, sadece fikrimi belirtebilirim.
Kış girerken bitkinin gübre ihtiyacı azalacak.
Bu bakımdan kış sürecinde genelikle gübre vermemek en iyisi. Su ihtiyacı da azalacak. Toprak kurumaya başlarken sulamak en iyisi. Toprak değiştirdiğiniz ağacı gölgede ve serinde koruyun yoksa genel bir kural olarak uygulamayın bunu.

Videodan şu sonucu çıkarabilirsiniz hazır bonsailerin size gelen kadar yaşadıkları ortam. Bunların hepsi bir anda değişiyor eve gelince ve bitki bir şok yaşıyor.

Bunlar hazır bonsailer belirli bir biçim alınca satışa çıkarılıyor bu bakımdandan büyük bir saksıya almak çok da gerekli değil. Kışın toprak değiştirip aynı saksıya da alabilirsiniz. Sonuçta bu hallerinden daha büyük bir ağaç elde etmeyi planlamayacaksınız.

Gübre konusu başlangıçta okudukça daha da kafamı karıştıran bir konuydu. Ziraat fakültesine gidip derslere girmeyi de düşünmedim değil bu konuda.

Üç ağaç için bir gübre önerisi vermek zor. Hazır sıvı gübrelerden alıp, bu ay önerilenin yarısı oranda kullanabilirsiniz. Kış içinde yine yarım oranda birer ay arayla devam edebilirsiniz.
Azot fosfor ve potasyum oranlarıın birbirine yakın olduğu bir sıvı gübre almaya çalışın. N P ve K olarak işaretlidir içeriğinde.

Eski 04-10-2011, 18:34   #107
Yeni Üye

Cok tesekku ederim. Bonsailerimi bu haftasonu orjinal saksilarina almayi dusunuyorum. Bir yabanci sitede agaclarimin indoor oldugunu gordum. Evimin icinde direk gunes almayan bir yerde konumlayacgim. Son bir soru acaba torf ve cakil mi yoksa Bauhaus'ta satilan Bonsai topragi ve cakil karisimi yeter mi ? Ya da extra bir karisim koymali miyim ? Sagolun en kisa surede resimleri paylasacagim.

Eski 04-10-2011, 18:58   #108

memet's Avatar

Şimdi, yabancı siteler kendi ülkeleri için konuşuyorlar. İncir Almanya için iç mekan bitkisidir .Orada dışlarıda yaşatamazlar. Yazın dışarısı da yeterince güneşli olmayacak.

İzmir'de acer yetiştirmeye çalışmanın fantezi olması gibi bir şey.

Kış soğukları başlayana kadar dışarıda bakabilirsiniz ağaçlarınıza ve güneş de alabilir.
Evin içine almanız gerektiğinde de ısıtılmayan ama güneşli bir yer ayarlayın.

Bonsai toprağı olarak ne satldığını içeriğini bilmeden anlaması zor.
Genellikle ortalama bir karışım oluyor bu tür paketler. Ne çok iyi ne çok kötü.

Uygun bir karışım şöyle olmalı yıkanmış elenmmiş dere kumu, ponza ve kompost ya da torf.

Karışım içeriğine bir bakın almadan önce.
Kum karışımdan suyun akması için, ponza nem tutması için, kompost ya da torf köklerin tutunması vereceğiniz besinlerin karışımda kalması için.

Bu mantığa uyan içerikse almanızda sakınca yok.

Çakıl biraz yanlış bir anlama mı, kum olmalı.

Eski 04-10-2011, 19:42   #109
Yeni Üye

Sayin Memet, sevabin buyuk yerden yazilsin Allah razi olsun tam benim gibi acemilerin anlayacagi dilden yazmissin cok sagol. Haftasonu bu dediklerine sadik kalarak nihai yuvalarina yani kendi saksilarina alacagim. Gubreyide ayda birkez olmak uzere uygulayacagim. Dedigim gibi ilk firsatta resimlerinide paylasacagim

Eski 04-10-2011, 19:48   #110

memet's Avatar

Sen de sağolasın

ama eksik yazmış olabilirim. Saksı değiştirmek için mevsim henüz erken ocaktan önce toprak değişimi yapmayın.

Normalde ağaçlarınızı yaz boyunca gübrelemiş olasaydınız kışın gübreyi kesin demiş olacaktım. Fakat torfun içindeler. Yaz boyunca nasıl beslendiğine dair fikrimiz yok. Bu bakımdan kışın ayda bir ve dozun yarısı kadar besleyin dedim.

Eski 04-10-2011, 21:53   #111
Yeni Üye

Sayın memet;

Ben nihai yuvalarına alacağım derken elimde olan ve 2 hafta önce almış olduğum aldıktan sonrada büyük saksıya taşıdığım diğer 2 Bonsaimi kastetmiştim. Onlar içinde aynı şeyimi düşünüyorsunuz yani kendi saksılarına alıp dediğiniz karışımlı topraga taşımıyım mı ? Gübre konusunda ne yapmam gerektiğini anladım, sagol

Eski 05-10-2011, 06:10   #112

memet's Avatar

Elinizdeki bütün ağaçlar için saksı değişimini şimdilik bekletin. kış gelsin ağaçlarda uyuklama dönemi başlasın toprak ve saksı değişmi için en uygun mevsim.
Ağaçlar şimdi mevsim değişkliğine hazırlanıyor. Üzerlerinde uygulama yapıp strese sokmamak gerek.

Eski 05-10-2011, 08:23   #113
Yeni Üye

Yani diyosun ki geçen hafta marketten alıpta büyük saksıya taşıdığın ağaçlarınıda bırak büyük saksıda kalsın, doğru mu anlamışım ?

Eski 05-10-2011, 15:43   #114

memet's Avatar

Kalsın. Kış gelsin. Ocaktan sonra gibi, toprak değişimi yaparken hepsini elden geçirirsiniz.

Şimdi fotoğraflara baktım da, orası teras mı balkon mu?
Yılın nem bakımından en fakir dönemindeyiz. Günde bir kere spreyleyerek nemlendirseniz yapraklarını iyi olur. Tercihen sabah çok erken ya da akşam serinlik başlarken.

Eski 05-10-2011, 16:22   #115
Yeni Üye

Sayın memet;

Tamam Ocak ayına kadar saksı değişimi yapmıyorum hiçbirine fakat ayda birkez olmak üzere gübreye bu haftasonu itibariyle başlıyorum. Evim en üst kat yani terasta oturuyorum, ağaçlarım batıya bakacak şekilde balkonun en dip tarafında duruyor. Sabahları işe gitmeden önce spreyle sularım dediğin gibi. Ama dersen ki içeri al o zaman alırım çünkü Bonsailerimi aldığımda üzerinde yazıdığına göre ağaçlarım indoor bitkileri. Ne dersin havalar iyice soğuyana kadar kalsınlar mı dışarıda ? Birde şöyle bir durum var benim evim denize yakın yani akşamları ve sabahları çok soğuk oluyor. Belki bilirsin Büyükçekmece'de oturuyorum

Eski 05-10-2011, 16:41   #116

memet's Avatar

Büyükçekmece güzel yer. Ben orayı İstanbul'un dışı sanıyordum. Gittim gördüm orada dış diye bir şey yokmuş. Oradan Beylikdüzüne kadar iki kere intihar etmeye niyetlendim.

Dediğim gibi indoor muhabeti Avrupalılar için. Bu ara dışarıda durmasında sakınca yok.
Gece soğukları artık ısırana kadar durabilir. Bu durumda da ısıtılmayan bir ortamda olmalı.
Sadece geceleri kapatacağınız basit bir serada dışarıda da durabilir. Ama var içerde ortam derseniz, gereksiz. Deniz kenarı ayaz yapar ama don da yapmaz. çok sorun çıkarmaz size.
Tropik olanlar dışında bütün ağaçlar gece serinliği kış soğukları uyuklama dönemleri ister. bölgeler göre farklılıklar gösterseler de.

Söz gelimi İzmir'de acer bakayım desem kışın ihtiyacı olan soğuğu nasıl elde edeceğim.

Bir de zeytin muhabeti yapayım. Uykumun arasında telledim de gece. Sabah işyerinde çay içerken aklıma geldi ben yapmam bu mevsimde bunu deyip fırladım....

Zaten yapmamışım.

Yani zamanla hayatın akışını bonsailere göre belirleme durumu da var.

Eski 05-10-2011, 17:27   #117
Yeni Üye

Aman ustad etme eyleme ne intihari Allah korusun.
Evet dedigin gibi soguk oluyor ama don olmuyor. Oyleyse ben benim Podocarpus, Cin kus erigi, Benjamin ve Simsir turundeki Bonsaileri uyuyabilmeleri icin hep disarida tutabilirm yanilmiyorum degil mi ? Ama mesela atiyorum eksi derecelere duserse en azindan geceleri iceri yani evin icine ya da balkonumda ki isitma sistemi olmayan ama heryeri kapali ardiye odama aliyim mi ?

Eski 05-10-2011, 17:47   #118

memet's Avatar

Benjaminin o kadar da dışarıda durmak isteyeceğini sanmam. Şimşir üzerine kar da düşse olur. Diğerleri de hava soğuk oldu artık diyene kadar dışarıda durabilir. Gece içeri gündüz dışarı biçiminde uygulama yapmayın sık yer değişikliği sorun yaratır. Bir kere içeri alır hava düzelene kadar orada tutarsınız.

Eski 05-10-2011, 18:30   #119
Yeni Üye

Tamamdir sayin memet, cok sagolun.

Eski 06-10-2011, 09:46   #120
Yeni Üye

Sayın memet;

Son bir sorum olacak Benim Podocarpus'un kökleri saksısından dışarı çıkmış ne yapmamı önerirsiniz ?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024