agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen cemboa
  • 1 Gönderen fund@
  • 1 Gönderen hira
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen nicholai hel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2006, 13:58   #1
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Nar

...pomagranate

Eklenen Resimler

gandor08 ve çemçük beğendi.
cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2006, 19:59   #2
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Bu gün çiçekide 8YTL'ye bir süs narı gördüm. Çok sevimli bir şeydi ve satın aldım. Ancak bakımları konusunda hiç bir şey bilmiyorum. Şu anda dış mekânda tutacağım. Konya iklimi serttir. Kışın ne yapmalıyım? Narın soğuklama ihtiyacı var mıdır? Bu süs narlarının iklim ve besin ihtiyaçları diğer nardan farklılıklar gösterir mi?

Eklenen Resimler

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 20:10   #3
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Yukarıda sorduğum sorunun cevabını kısmen Mine Hanım'dan öğrendim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Nar pek çok iklim koşullarında sorunsuz yetiştirilebilen bir meyvedir. Yetiştiriciliğinin yapılacağı bölgede yazların uzun ve sıcak, kışların ılık ve yağışlı olması uygundur. Narın soğuklama gereksinimi hemen hemen yok gibidir. Meyvelerini olgunlaştırabilmek için vejetasyon dönemi içinde yüksek bir sıcaklık toplamı ister. Nar, ülkemizin iklimi daha serin geçen bölgelerinde ( İç Anadolu gibi) Mayısta, oysa biraz daha sıcak geçen (Akdeniz gibi) bölgelerinde ise Nisanda çiçeklenmeye başlar. Çiçeklenme haziran ayına kadar sürmektedir.
Buradan narın İç Anadolu'da yetişebildiğini öğreniyoruz. Bu demektir ki benim narım bütün kışı dışarıda geçirebilir. Eğer süs narları da büyükleri gibi aynı özellikleri gösteriyorsa tabi.
Narımla ilgili bir sorunum daha var. Saksısı oldukça küçük. Şu anda saksı değiştirirsem ağacımı riske atmış olacağım. Saksıyı değiştirmezsem beslenme sıkıntısı çekeceğini düşünüyorum.
Kendimce bulduğum çözüm yolu şu: Saksının üst kısmında bir kaç parmak boşluk var. Bu boşluğu bol yanmış çiftlik gübreli bir karışımla doldurup mümkün olduğunca, köklere dokunmadan, narın kendi toprağı ile karıştıracağım ve bahara kadar saksı değiştirme işini erteleyeceğim.
Siz ne dersiniz?

Eski 06-09-2006, 21:17   #4
Ağaç Dostu

gümüş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
CÜCE NAR
Akdeniz ve Asya yöresinin bitkisidir. Zar zor diktörtgeni andıran, parlak yaprakları olan, koni biçimli değişik renklerde çiçekleri olan bir türdür. Çiçekler daha sonra sarı derili ve kırmızıya kaçan meyvalara dönüşür. Çiçek açmaları için 13-16 sonbahar derecelerine ihtiyaç duyarlar.

Yerleşim : Büyüme sezonunda dışarıda ve sürekli güneş alan bir yerde tutulmalıdır. Eğeryere dikilmişse soğu karşı biraz dayanıklı olsada sıcaklık3-5 derecenin altına düştüğü zaman içeri almak daha akıllıcadır. Ancak ısıtılmayan bir odada tutmak daha mantıklıdır. (kapalı balkonlar gibi)

Besleme : Meyvelerin ve çiçeklerin yetişmesi için ilkabhar başından sonbahar sonuna kadar nitrojen oranı az fosfor ve potasyum oranı yüksek gübrelerle beslemek lazımdır. Maksimum büyüme gereken bitkilerde çiçeklerin budanması ve yüksek nitrojen oranlı gübrelerle beslenmesi gerekir.

Saksı Değiştirme : Her 2 yılda bir filizler baharda büyüyünce değiştirmek gerekir. Yaşlı ağaçlar daha uzun süre tutlabilir ve gerektiği zaman saksısı değiştirilebilinir.

Budama : 1 **** 2 set yaprak kalana kadar budama yapılmalı. Çiçekler için çiçekler büyüyene kadar budama yapılmamlıdır.

Tel Sarma : Herzaman. Eski dallarda çok kırılgan oldukları için ekstra önlem alınmalıdır.

Üreme : Tohumlar baharda 13-18 derece sıcaklıklarda ekmek lazımdır. Yazın kesik dalları ekebilirsiniz. Air-layeringde bahar sonrası yapılabilinir.

Hastalıklar : Yaprak bitleri(aphids) Kene(mites) böcekler (scale insects) Yaş ve nemli durumlarda Küf oluşabilir.

Stiller : Informal upright en uygunudur meyvaların büyüklükleriyle şekil uyumlu olmalıdır.
informal Upright formu uygundur. Tek **** çoklu ana gövdeli stiller yapılabilir.

(kaynak bonsai türkıye)

Düzenleyen gümüş : 20-09-2006 saat 15:13 Neden: kaynak ılavesi
gümüş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 21:35   #5
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Demek soğuğa o kadar da dayanıklı değilmiş. Dikkat etmeliyim.
Teşekkürler. Bu bilgiler işime çok yarayacak.

Eski 12-09-2006, 23:52   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Hasan Bey merhaba!
Punica granatum-Süs Narı
Konya da mutlaka kışın içeriye alman gerekir.Aksi taktirde üşüyecektir.Yazın ise dışarıya almanı tavsiye ederim.Balkona da alabilirsin.Gelişim mutlaka daha hızlı olacaktır.

albiza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2006, 11:26   #7
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Bu bitkide çiçeklenme her sene çıkan taze filizlerden olduğundan budamada bu kısımların kesilmesi sonucu çiçek ve meyve görememe durumunuz olabilir. Çiçek-meyve göreyim dersenizde bitkide form tutturmakta zorlanacaksınız diye düşünüyorum.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2006, 18:43   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Ağaç ana formunu alana kadar meyve vermesine izin verilmemeli diye düşünüyorum. Meyve ağacı güçten düşürecek gelişimi yavaşlatacaktır.

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2007, 11:19   #9
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
20 seneyi geçti Avanos'ta bir berber dükkanının güneye bakan vitrininde süpürge stili 50 cm boyunda bir cüce nar görmüştüm. Yaz sıcağında içerde duruyordu ve meyveliydi , stili de gayet güzeldi.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 23:18   #10
Ağaç Dostu

DEVRlM's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2007
Benim süs Narım da bir zamanlar böyle bol yapraklı ve çiçekliydi . Sanırım bir hata yaptım ben.. Budama konusunda bana yardım edecek biri lazım. Bütün Narla ilgili forumlarada yazdım bu mesajı ama henüz bir cevap gelmedi.

DEVRlM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 03:02   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DEVRlM Mesajı Göster
Benim süs Narım da bir zamanlar böyle bol yapraklı ve çiçekliydi . Sanırım bir hata yaptım ben.. Budama konusunda bana yardım edecek biri lazım. Bütün Narla ilgili forumlarada yazdım bu mesajı ama henüz bir cevap gelmedi.
buraya yazdıgınıza göre narınız bonsai
bir resmini koyarsaniz yardımcı olurum

Bonsibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 12:45   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Nar uygulamam

Bu da benim nar bonsai uygulamam. yaklaşık 4 senelik.. Suyunu geç vermişim yapraklarını döktü..

Eklenen Resimler

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2014, 16:44   #13
Ağaç Dostu

fund@'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2010
Galeri: 7
nar ağacı bonsai olur mu?

merhaba arkadaşlar, 2 yıl önce nar ağacının etrafında minicik bir nar fidesi buldum..tohumdan mı yoksa narın köklerinden mi büyüdüğünü bilmiyorum..aldım bir saksıya diktim, büyüttüm. küçük bir ağaç gibi duruyor ve ben onu bonsai yapmaya karar verdim.. ilk deneyimim olacağı için hiçbir şey bilmiyorum..nasıl ve nereden başlayacağım konusunda yardımınıza ihtiyacım var.resimlerini yüklüyorum

Eklenen Resimler

Harun Parlak beğendi.
fund@ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2014, 17:28   #14
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bonsai konusunda bilgim yok, zaten hiç ilgimi de çekmiyor ama bence nar'dan bonsai olur..

tam hatırlayamadım şimdi ama burda bir arkadaş sardunya bonsai bile yapmıştı, düşünün yani.

Harun Parlak beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2014, 17:32   #15
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Doğada ki bütün ağaç ve çalı türlerdinden bonsai yapılır.

Nar bonsai

Harun Parlak / Punica granatum (NAR)

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 18:04   #16
Ağaç Dostu

fund@'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2010
Galeri: 7
Harun Bey sizin nar bonsai muhteşem olmuş..ellerinize sağlık..ben nasıl başlamalıyım onu bilemiyorum..mesela bu mevsim de mi başlayayım? saksısını değiştireyim mi?

fund@ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 18:20   #17
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fund@ Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar, 2 yıl önce nar ağacının etrafında minicik bir nar fidesi buldum..tohumdan mı yoksa narın köklerinden mi büyüdüğünü bilmiyorum..aldım bir saksıya diktim, büyüttüm. küçük bir ağaç gibi duruyor ve ben onu bonsai yapmaya karar verdim.. ilk deneyimim olacağı için hiçbir şey bilmiyorum..nasıl ve nereden başlayacağım konusunda yardımınıza ihtiyacım var.resimlerini yüklüyorum
Olur olur sıkıntı yok neden olmasın arkadaşlarımızın yazdığı gibi her çalıdan ağaçtan bonsai yapılır önemli olan teknik ve beceridir. Teknik ve beceriyi kazanmak için doğru yerdesiniz. Bonsai bölümünden istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Size şimdiden başarılar dilerim kolay gelsin.

seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 18:56   #18
Yeni Üye

ela07's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2014
Benim nar ağacımda bu şekli alırmı acaba

Eklenen Resimler

ela07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 00:58   #19
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ela07 Mesajı Göster
Benim nar ağacımda bu şekli alırmı acaba
Eğer ilk mesajdaki nar ağacından bahsediyorsanız, bu gelişmişliğe ulaşması bir süs narı için hemen hemen imkansız, çünkü çok yavaş kalınlaşan ve onlarca yıl geçse bile kalınlığı 1-2 parmağı geçmeyen bir tür. İlk mesajdaki fotoğrafta görünen nar çalışması da büyük ihtimalle bir tanuki çalışması, yani gövde aslında ölü bir ağaca ait ve narın gövdesi ile dalları bu çalışmanın içine gizlenmiş durumda.

YeniBON beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 22:29   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2017

Merhaba Arkadaslar;
Bu gun fidancidan aldim. Budamam gerekir mi? Eger budama yapmam gerekli ise nereden baslamaliyim.
Sabirla guzel bir bonsai yapma planim var.

Tesekkurler.

Erman KUZAY

ermankuzay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2017, 15:34   #21
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermankuzay Mesajı Göster

Merhaba Arkadaslar;
Bu gun fidancidan aldim. Budamam gerekir mi? Eger budama yapmam gerekli ise nereden baslamaliyim.

Tesekkurler.

Erman KUZAY

Aslında bitki gelişim düzenleyici kullanarak normal bir nar fidanı ya da herhangi bir bitki bonsai şekline gelebilir.
Bonsai işinin özü sabırla budamaksa benim yapabileceğim bir iş değil.Çok yavaş büyüyen ağaçlar tercih ediliyor ya da saksı çok küçük tercih edildiği için kök yeteri kadar alana sahip olmadığı için büyümede yavaş oluyor sanırım.
Ancak narı meyveye yatırmak için bitkinin ortasını açmanız ve bu şekilde bitkinin güneşten daha çok yararlanmasını sağlamalısınız nar çok fazla taze sürgün çıkarır bunları budamakla başlayın ve açık renkli sürgünleri alarak bodurlaşmasını sağlayabilirsiniz.
Ticari nar üretiminde iki sıra arasındaki bölüme gelen nar kökleri yüzeysel olarak kültüvatör yardımıyla biraz kırpılır bu sayede bitkiye stres koşulları yaşatılır bu arada su hiç verilmez yine stress koşuludur bu sayede bitki ciddi oranda ciçek açar bitkinin yaprakları çiçekten görünmeyecek şekle gelir bitki daha fazla stress koşullarına maruz bırakılmadan sulanır tabi bu süre iyi ayarlanmazsa ve uzatılırsa bitki çiçekleri dökmeye başlar.
Çiçekli ve meyveli bir bonzai için benzer işlemleri uygulayabilirsiniz.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2017, 12:00   #22
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermankuzay Mesajı Göster
Merhaba Arkadaslar;

Tesekkurler.

Erman KUZAY

Merhabalar.

Toprağını çok dağıtmadan büyük saksıya naklettiyseniz bir süre dinlendirdikten sonra budamaya başlayabilirsiniz fakat yine de öncelikle istediğiniz tarza karar vermeniz bu sürede ağaca da zaman verip budamayı bahar başına bırakmanız daha uygun olur.

Eğer toprağını tamamen değiştirip kök budaması da yaptıysanız artık bu sene dinlenmeli. Bahar başında budama yapıp şekillendirmeye başlarsınız.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2017, 12:06   #23
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Aslında bitki gelişim düzenleyici kullanarak normal bir nar fidanı ya da herhangi bir bitki bonsai şekline gelebilir.
Bonsai işinin özü sabırla budamaksa benim yapabileceğim bir iş değil.Çok yavaş büyüyen ağaçlar tercih ediliyor ya da saksı çok küçük tercih edildiği için kök yeteri kadar alana sahip olmadığı için büyümede yavaş oluyor sanırım.
Ancak narı meyveye yatırmak için bitkinin ortasını açmanız ve bu şekilde bitkinin güneşten daha çok yararlanmasını sağlamalısınız nar çok fazla taze sürgün çıkarır bunları budamakla başlayın ve açık renkli sürgünleri alarak bodurlaşmasını sağlayabilirsiniz.
Ticari nar üretiminde iki sıra arasındaki bölüme gelen nar kökleri yüzeysel olarak kültüvatör yardımıyla biraz kırpılır bu sayede bitkiye stres koşulları yaşatılır bu arada su hiç verilmez yine stress koşuludur bu sayede bitki ciddi oranda ciçek açar bitkinin yaprakları çiçekten görünmeyecek şekle gelir bitki daha fazla stress koşullarına maruz bırakılmadan sulanır tabi bu süre iyi ayarlanmazsa ve uzatılırsa bitki çiçekleri dökmeye başlar.
Çiçekli ve meyveli bir bonzai için benzer işlemleri uygulayabilirsiniz.

Merhabalar,

Aslında çok yavaş büyüyen ağaçlar tercih edilmez, aksine çok hızlı büyüyen türlerle daha hızlı şekilde sonuca gidilir bu nedenle yeni başlayanlara özellikle hızlı büyüyen türleri tavsiye ederiz. Aynı şekilde hızlı gelişim gösterip bol bol işlem yapma imkanı sağladığı için bonsai saksısını da ileriki yıllara bırakmayı öneririz, geniş eğitim saksılarında ağacın potansiyelini en iyi şekilde ortaya koymasını ve gövdesini, dallarını kalınlaştırmasını, bolca yeni dal ve yaprak çıkarmasını isteriz.

Ancak çok uzun yıllar süren eğitim sonrasında eğer ağaç artık tam anlamıyla oturmuş ve istediğimiz şekli almışsa o zaman gelişimini biraz yavaşlatmayı düşünebiliriz. Ama bonsai sanatında hiçbir ağaç asla gelişimini bitirmez, her zaman daha iyiye gider, her an yaşlanır, bu nedenle ağaç sürekli bakılır, sulanır, gübrelenir. Ne kadar yaşlı olursa olsun.

ermankuzay beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024