agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2005, 15:28   #1
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
Bonsai meyve ağacı

Bitkilerle yıllardır haşır neşir olmakla beraber bonsai ile yeni yeni ilgileniyorum. Önceleri hazır bir ağaç almayı düşündüm. Fakat forumdaki yazıları okuyunca her şeye sıfırdan başlama fikri daha ilginç geldi bana.

Benim merak ettiğim, baharda çiçeklenen, sonrasında meyvalar veren bir bonsai yetiştirebilir miyiz? Süs narını biliyorum. Bir de yıllar önce Almanya'dan bir bonsai hediye gelmişti. Üzeri minicik elmalarla dolu bir ağaççıktı.Onu ertesi yıla kadar yaşatabildim ve ilkbaharda pembe çiçeklerle donanmasına şahit oldum. Ne yazık ki ihmal ve bilgisizliğim yüzünden ağaç bir süre sonra kurudu.

İnternette malus ve cotoneaster türü meyvalı bonsailer gördüm. Başka hangi çeşitler yetiştirilebilir? Mesela turunç cinsleri bonsai yapmaya elverişli midir?

Mevsim değişikliklerini her aşamada yaşatacak bir veya birkaç bonsaim olmasını çok istiyorum. Forumda yer alan bilgiler için herkese ayrıca teşekkürler.

Humeyra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2005, 22:05   #2
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Bende acaba bonsai yapabilirmiyim diye belgamut fidanı almıştım ama ne yapacağımı bilemiyorum. Bu soru beni de ilgilendiriyor.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2006, 12:57   #3
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Arkadaşlar şu içinde bulunduğumuz aylarda pazarlarda bol çeşitte meyve fidanları satılmakta üstelik tanesini 2.5 ile 5 ytl aralığında alabiliyorsunuz.Gövde kalınlıklarıda 2 cm in üstünde.Bildiğim kadarıyla elma ve şeftalinin çiçekleri seyrine doyulmuyor.Aldıktan sonra 50 cm boyda kalacak şekilde budayabilirsiniz.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2006, 13:12   #4
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Humeyra
............
İnternette malus ve cotoneaster türü meyvalı bonsailer gördüm. Başka hangi çeşitler yetiştirilebilir? Mesela turunç cinsleri bonsai yapmaya elverişli midir?
.....................
Hemen hemen bütün türlerin bonsaisi mümkün.
Turunçgillerin de mümkün ancak meyva vermeleri için
aşılanmaları gerekli.

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2006, 23:23   #5
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Bahçe için bir kaç bodur meyve fidanı almıştım. Birini feda edeyim bari..Yeni yeni yapraklanıyorlar. Şimdi kısaltmak uygun olur mu? 50 cm. nin altında gövdede patlayacak gözler var. Aslında düşünüyorum da Kumkat iyi bonsai olur gibime geliyor. Hem meyvesi küçük, ağacı da kendiliğinden bodur zaten..

Eski 04-04-2006, 00:05   #6
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Budama yapıp meyve alabilmen için aşılanmanın nereden yapılmış olduğunu bilmen lazım 20 cm den aşı yapılmış ise onun üzerindeki cıkan gözü bırakıp daha yukarıdan kesersen alırsın ama o gözün altından kesersen aşılanmış kısmı da kesmiş olursun.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2006, 00:20   #7
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Aşılar 20 cm. nin altında kalıyor, sorun çıkmaz. Mutlaka meyve versin istiyorum. Cemboa fidanı 50 cm.yüksekliğinde budayın demiş. Bu boyu zaman içinde kısaltacağız herhalde değil mi? Bir de elimde meyveli bir kumkat var. Ufacık bir şey ama gövdesi oldukça kalın. Bu ağacı telef etmeden bonsai yapabilir miyim? Mutlaka taze fidan mı gerekiyor?

Eski 04-04-2006, 01:04   #8
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

hayır zamanla kısaltmayacaksın gövde uzunluğunu şimdiden belirlemen gerekiyor. Yani 50 cm den kesti isen daha kısaltamazsın aksine uzatırsın onun için 20 cm örnegini verdim 20 cm den başlatıp 50 cm lik bir bonsai daha hoş olmaz mı?

Kumkat'ın resmi var mı?

Eski 04-04-2006, 09:34   #9
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Galeri: 3
budama da özellikle meyve ağaçlarında ne kadar derin yani kesilen kısım uzun olursa sürecek sürgün de o denli uzun olur 40-50 cm uygun olur bence o yıl içindeçıkacak dallarıda seneye tekrar budarsan iyice bodurlaşır çalı formuna dönüşmeye başlar

aydolum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2006, 10:51   #10
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

O zaman ana gövdeyi aşıya dikkat ederek mümkün olduğu kadar kısa keseyim. Aşının üzerinde bir kaç göz kalsa yeter herhalde. Bonsaisever, kumkatın henüz fotoğrafı yok. Bahçeye gidince çekerim.

Eski 04-04-2006, 11:31   #11
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Evet gövde kalınlığına ve kazandırmak istediğiniz form'a göre en az üç göz bırakmaya dikkat edin hatta kesmeyi düşündüğünüz yere yakın gözlerden birinden dal çıkmış ve kazandırmak istediğiniz form'a uyum sağlayacak ise gövdeyi o dalın hemen ütünden keserek ağır budamadan kaçınmış olursunuz.

Ağacın meyve vermesi gücünü azalttığı için meyvelerinden kaçının ve mümkün olduğunca bu kısımları budayın.Meyve veren bir bonsai ağacı formunu yakalamak için bir kaç sene fazladan beklemeniz gerekiyor.

Kolay gelsin

Eski 04-04-2006, 20:23   #12
Ağaçsever

musubeyd's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2005
merhaba,
kumkat portakal benzeri bir meyveli ağaç mı? hani seralarda gördüğümüz bodur ağaçlar.öyleyse o ağaçlara meyve vermesi için aşı yapmaya gerek yok.zaten meyve veren bir tür tabi olarak.aşı işlemi, bildiğim kadarıyla normal portakal ve limonlarda ve diğer meyveli ağaçlarda ağacın tabi-acı meyvesi yerine tatlı yenilebilir meyve elde edebilmek maksadıyla yapılıyor.kumkatın meyvesi yeniliyor mu bilmem ama siz de sanırım meyve yemek için düşünmüyorsunuz zaten ,meyveli bir bonsai ağacı elde etmek için..ayrıca kumkat'ı ararken daha ilk sırada bir site gözüme çarptı. http://www.humeyraozdamar.net/limonagaci.htm bu siteyle bir ilginiz var mı,yalnızca isim benzerliği mi? bu siteden bir alıntı:

(KUMKAT (Kumquat)

Küçük, oval meyveleri cinsine göre tatlı veya mayhoş lezzetlidir. Yaz aylarında açan beyaz çiçeklerinin kokusu sandal ağacına benzer. Ev şartlarına kolayca uyum sağlar.Bazı cinslerinin yaprakları ebruli olup, dekoratif bir bitkidir.

Ayrıca iç mekanda yetiştirmeye elverişli mandalina ve portakal cinsleri de mevcuttur.)

musubeyd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2006, 21:20   #13
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Merhaba,
Alıntı yaptığınız sayfa benim siteme ait. Tam adresi: www.humeyraozdamar.net

Hazır aşılı fidan aldığımız için tabii ki aşıya lüzum yok. Tohumdan yetiştirsek herhalde aşı gerekirdi. Kumkat bodur ve yavaş büyüyen bir ağaççık. Bu bakımdan bonsai yapmaya elverişli gibime geliyor. Yeni bir fidan aldım, onu şekillendireceğim. Bonsai konusunda daha hiç bir şey bilmiyorum, o da başka.. Meyveleri olursa yeriz, neden yemiyelim Bahçedeki fidanım epeyce meyve verdi, cidden çok lezzetliler..

Eski 04-04-2006, 21:51   #14
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

çekirdeklerini ayırırsanız ve bu tohumdan yetiştirme meraklısına gönderirseniz çok sevinir gariban

Eski 04-04-2006, 22:10   #15
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Memnuniyetle gönderirim. Limon çekirdeğinden daha kolay çimleniyorlarmış. Ben denemedim, yabancı bir sitenin yalancısıyım.

Eski 04-04-2006, 22:53   #16
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Size limon filizlerimi göstermek istedim ama Webcam'ı ayarlayamadım. Abartısız 30 tane var. Acerler de uğradığım hüsrana bunlarda uğramadım

Eski 05-04-2006, 08:06   #17
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Hafta sonu limon ,işine de el atıyorum!!

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 20:46   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-11-2008
konu aktif mi? acaba

bunyamax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 20:47   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-11-2008
ben de çok zaman olmadı ama bonsai ye merak sardım fıstık çamı filizlendirdim tohumdan ama daha sonra hepsi boynunu büküp soldular.

burda yanlış anlamadıysam tüm ağaçlardan bonsai olur heralde???

bunyamax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 20:51   #20
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Yazılarınızı uygun başlıklarda yazarsanız cevap almanız daha kolay olur. Bir başlığa yazabiliyorsanız o başlık aktiftir.
Çam meyveli bir ağaç değil ama, kurumasının nedeni mantar. Çamda sıkça olur.
Bonsaiye başlamayı istiyorsanız tohumdan yetiştirerek başlamamanızı öneririm.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 13:21   #21
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Neden kozalaklar çamın meyvesi değilmidir. Bir ağacın meyvalı olması için o ağacın meyvasının yenmesi şartmıdır.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 20:36   #22
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Forumun ağaçlar ana başlığına bakarsanız, orada, iğne yapraklılarla, meyve ağaçlarının ayrı bölümlerde olduğunu göreceksiniz.
İğne yapraklılar, meyve ağacı değil.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024