agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2006, 18:38   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Geyik dikeni (crataegus monogyna)
Ülkemizin bir çok bölgesinde bulabileceğimiz ve çok güzel bonsai formu alabilecek bir tür.

Eklenen Resimler

Düzenleyen oktars : 09-05-2006 saat 21:49
oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2006, 19:07   #2
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Ben geyikdikeni falan bilmem.Ben ALIÇı (Hawthorn-ingilizcesi) bilirim.

Yalnız Mersinde harika yamadorileri var bu alıçın.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2006, 21:44   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Alıç'ın latincesi Crataegus oxyacantha, bizimkide bir alıç türü fakat onada geyik dikeni Crataegus monogyna diyorlar ama sonuç olarak her ikiside bir alıç türü

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2006, 00:03   #4
Ağaçsever

ceratonia's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2006
alıçın üretimi seri halde eğirdir orman fidanlığında var... ayrıca orada sandal,üvez ,vsçgibi türler mevcut

ceratonia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 14:00   #5
Yeni Üye

ramazan çeken's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
alıç bonzaileri meyve veriyormu.

ramazan çeken Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 14:35   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Ramazan bey, alic bonsailer de meyve veriyorlar. Tohumdan yetistirilmis bir bonsai ise meyve vermesi 10-15 yil alabilir. Uzerine asi yapilmissa 1-2 yil icerisinde meyve verir.

Oralarda yetisen yerli agaclardan cok guzel bonsailer olur aklinizda olsun.
Hosca kaliniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 10:49   #7
Yeni Üye

ramazan çeken's Avatar

Ali bey evim şehir dışında karşısı dağ.burası gerçekten aranıpta bulanamayacak bi yer bir bonsai meraklısı için.özellikle alıç hertarafta.her boyunu bulmak mümkün.iki tane yamadori aldım.iyi durumdalar.iş bunları belli bir stile sokmak.tohum olmadığı için aşılamaya gerek yoktur sanırım.çok sabırsızım.çiçek açmasını bekliyeceğim mecburen.npk vermeyi düşünüyorum 10-10-10

Eski 02-05-2007, 11:24   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
merhaba
benim evimin yanında da çok güzel örnekler var ama hangisini alacağıma karar veremiyorum 1 adet ağaç sökmek için 55 adet fidan diktim o yüzden gönlüm rahat bugün fotoğraflarını çekip sizlerle paylaşmak ve hangisini sökeceğim konusunda fikirlerinizi almak istiyorum şimdiden teşekkürler

ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 13:31   #9
Yeni Üye

ramazan çeken's Avatar

ceviz ağacı nikli arkadaş eline sağlık.benim yerimede dikmişsin.şaka tabi.yaptığın çok doğru ben 2 tane dağdan aldım ama yerine inşallah fazlasıyla dikeceğim.alacağın ağaç kendi tercübelerimden edindiğim kadarıyla kısa ve kalın gövdeli olanlar amaca daha uygun görüşündeyim.

Eski 02-05-2007, 13:57   #10
Ağaç Dostu

şu anda işyerimdeyim eve gidince fotoğraflayıp hemen yayınlayacağım teşekkürler
(Yalnız sökmeye kıyabilirmiyim bilmiyorum ormanlık alanda yürürken bile bir fideye basıpta onu öldürürüm diye diken üzerinde yürüyorum)

Eski 02-05-2007, 14:28   #11
Ağaç Dostu

Hepinize ilyi gunler, arkadaslar ozel mulk deyilse, dogadan agac sokme suctur ve cezasi vardir. Ozel mulk bile olsa agac sokmeden once, yamadori forumlarini okumanizda fayda var diye dusunuyorum.
Bilincsizce sokulen agaclarin yasama sansi cok azdir.
Sevgi ve saygi ile kaliniz.

Eski 03-05-2007, 01:19   #12
-

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Yaşlı bir ağacı doğadan söküp yaşatmaya çalışmak ciddi bir risk taşıyor. Üstelik, Mart ayı geçtikten sonra bu risk daha da artmaktadır.
Alıç, kıraç, verimsiz topraklarda geliştiğinden dayanıklı bir ağaçtır. Bununla birlikte elverişsiz koşullarda yaşam mücadelesi verdiğinden derine kök salar. Ağacın tabanındaki ana kök çok derinlerde olabilir. Beğendiğiniz bir alıcı sökmek yerine bir iki yıl bulunduğu yerde izlemeyi, eğitmeyi deneyebilirsiniz. İki yıl emek vereceğiniz ağacı sökerken özen göstereceğinize eminim.
Öncelikle ağacın çevresindeki toprağı eşeleyerek kök yapısını inceleyebilirsiniz. Yanlarda bulunan -muhtemelen çok zayıf kalmış- köklerin gelişmesi için köklerin çevresindeki toprağı değiştirip düzenli olarak sulayarak, gübreleyerek o köklerin ağacı destekleyebilecek güce eriştiğinden emin olunca ağacı sökerseniz yaşama şansını artırırsınız. Aksi takdirde ağacın yaşama şansı çok az olacaktır.
saygılarımla

tumbleweed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 09:33   #13
Ağaç Dostu

Sevgili Ali H.ali ve tumbleweed
Çok doğru söylüyorsunuz zaten benim ağaçlarım özel mülk içinde onun için bulundukları yerde form vereceğim.Yalnız fotoğraflarımı ekleyince bana ne yapmam konusunda bilgi verirseniz sevinirim.İlginize teşekkürler Bunlarda bu yıl diktiğim sevimli fidanlar

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2007, 15:49   #14
Ağaç Dostu

Iyi gunler ceviz agaci, sen uzerinde calisacagin agaclarin resmlerini ekledikten sonra tum bonsai ile ilgilenen arkadaslar sana goruslerini bildirip yardim edcektir bundan hic suphen olmasin.

Eski 11-02-2008, 05:07   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tumbleweed Mesajı Göster
Yaşlı bir ağacı doğadan söküp yaşatmaya çalışmak ciddi bir risk taşıyor. Üstelik, Mart ayı geçtikten sonra bu risk daha da artmaktadır.
Alıç, kıraç, verimsiz topraklarda geliştiğinden dayanıklı bir ağaçtır. Bununla birlikte elverişsiz koşullarda yaşam mücadelesi verdiğinden derine kök salar. Ağacın tabanındaki ana kök çok derinlerde olabilir. Beğendiğiniz bir alıcı sökmek yerine bir iki yıl bulunduğu yerde izlemeyi, eğitmeyi deneyebilirsiniz. İki yıl emek vereceğiniz ağacı sökerken özen göstereceğinize eminim.
Öncelikle ağacın çevresindeki toprağı eşeleyerek kök yapısını inceleyebilirsiniz. Yanlarda bulunan -muhtemelen çok zayıf kalmış- köklerin gelişmesi için köklerin çevresindeki toprağı değiştirip düzenli olarak sulayarak, gübreleyerek o köklerin ağacı destekleyebilecek güce eriştiğinden emin olunca ağacı sökerseniz yaşama şansını artırırsınız. Aksi takdirde ağacın yaşama şansı çok az olacaktır.
saygılarımla
Sevgili tumbleweed çok güzel acıklama yapmıs buna istinaden size örnek olsun diye
bende size benim Alıçımın hikayesini anlatayım köyde iki tarlamızın sınır noktasında yetisen bir Alıçtı 2 metreye yakın boyu vardı ama form acısından harikaydi gönül isterdiki hic üzerinde oynamadan onu sihirli bir degnekle kücülmek o kadar güzeldi yani

ben ilk yıl bir Arkeolog gibi cok titiz bir calismayla önce etrafını actım 30 santim derine inip ana köke kadar ulasıp yan kökleri 30 cm altdan keserek bahcenin eski duvar tahtalarını kestigim köklerin altına dösedim zemine sonra daha önce hazırladıgım topragi aciga cıkardigim köklerin üzerine döktüm güzelce kapadım

ikinci yıl yarım metre yükseklikten agaci budadim böyle büyük budamalarda agac yeniden yukarı büyümek istedigi icin kök uzaması azalır

ücüncü yıl agacın bir tarafından yeni bir kazıyla yine Arkeolog gibi ilk yıl dösedigim tahtanın altından tünel gibi kazarak ana kökü kestim

dördüncü yılda bahara Alıçımı saksıya dikerek girdim

besinci yılada alıcım yeniden yeserdiginde iddada babamdan bir takım elbise kazanmis olarak girdim ****** ,o bana tutmaz, kurur illede kesme, yapma diyordu
sekiz yildir alıcım saksıda yani bonsai son 7 yıldır meyvesinida veriyor ( kücük bir paketle babama gönderiyorum o günlerin anısına

Düzenleyen Bonsibet : 11-02-2008 saat 14:39
Bonsibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 12:27   #16
Ağaç Dostu

Sayin Bonsibet, alic agaci uzerinde sabirla ozenerek yaptiginiz calisma dogru bir calisma oldugu icin size omur boyu dostluk edecek bir bonsainiz oldu.(takim elbise de cabasi)

Bu guzel calismalarinizla elde ettiginiz bonsainizin resimlerini de bizimle paylasmaniz mumkunmu?
Simdiden tesekurler.

Eski 11-02-2008, 14:28   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bonsibet Mesajı Göster
Merhaba Ali H. ALI Arkadas bugün bir mesajımda yazdıgım üzere 1988 yılından bu yana Bonsai'le ugrasiyorum maddi, manevi çok emek harcadim bu son yıllara kadar dogru düzgün döküman bilgi yoktu ( gerci hala yok en iyi olarak bu forumu görüyorum ilk mesajlarimdan birinde yazdım ( emegi gecen herkese tekrar cok tesekkür ederim ) deneme yanılma yöntemiyle, yabancı dökümanlari tercüme ettirerek epeyce bilgiye ulastim kendi capimda mutluyum . ****** elimden geldigi zamanım oldugu sürece gerekli yerlerde fikrimi söyleyecegim bundan emin olabilirsiniz hatta Eylül, Ekim aylarında ogullarımla birlikte sergi acmayi düsünüyoruz ( sergi tamamen görsel paylasımdan ibaret olacak maddi bir düsünce yoktur simdiden belirtmek isterim ) Temmuz Agustos gibi yerini ve zamanını herkese bildiririm tüm agaclar.net üyeleri davetlimizdir, Eylül, Ekim olmasinin nedeni hem mevsim acısından Istanbulda öyle olmalı cünkü ic mekan ve dıs mekanı ayni yerde sergilemeyi düsünüyoruz ogullarımın askerlik görevleri geregi o zamanada denk geliyor yani o tarihden önce olmayacaktır hatta daha iddali bir planımız var muaffak olabilirsek birde bonsai üzerine kitap- kitapcik bastırtmayı düsünüyoruz cünkü böyle bir seye cok ihtiyacımız oldugunu Türk bonsai severler olarak biliyoruz
Kitap halen düsüncede ama cok istekli oldugumuz kesin ne kadar masrafi olur bu tür düsünceler var ve ****** zaman acisindan önemli bugünlerde yalnızım iki oglumda suan vatani görevini yapmakta ( konu bonsai olunca ben cok konusuyorum af ola yine uzadı ) oglumun biri Mayısda askerligini bitiriyor geldiginde foruma cok katkı saglayacagini simdiden söyleyebilirim agac, bitki olarak tanıdiği ilk sey ilk bonsailerimdi cünkü

saygılarımla selamlar
http://www.agaclar.net/forum/showthr...175#post203175

Merhaba ALİ Bey öncelikle tesekkür ederim, Bonsai zevkimden ötürü beni anlayacak birilerinin Türkiyemdede oldugunu hatta günden güne daha kalabalıklastıgımızı biliyorum artık.
Simdi desem biz millet olarak sadece elestiri yaparız., bende elestiri yapmıs olacağım , ****** bu milletin bir evladıda benim be hakkımdır . degil mi ?
ama kişi önce kendini elestirmeli sorgulamalı,Gece yastıga basımı koydugumda bugün insanlık icin ne yaptım, milletim icin ne yaptım bunlara cevabım her gece olmasada bugün kendim icin ne yaptigimin cevabını her gece biliyorum ve huzurla uyuyorum bu huzurun nedenlerinden biri her gün an az bir fidan dikerim ( sokaga cıkma yasagini bile deldim bu konuda bir nufus sayımında )
Acıklayayım neden bunu kendime yasama nedeni edindim, Ben Sinopda askerlik yaptim bir Amerikan üssüydü ve o yıl orada Kemal ( Tarzan Kemal )isminde biriyle tanistim bir Ziraat Mühendisiydi , ( Tarzanlıgı yaz kıs üstü cıplak, pacaları kesik sortumsu bir pantolonla, sırt cantasıyla dolasırdı. ) ilk bakısda bir deli gibi gözüken ama cok kültürlü doga aşıgı biriydi Sinop'un bos duvarlarına çevreci yazılar yazardı hatta koyunlarının üstüne'' kuzu bebektir yenilmez'' yazıp sürüyü Sinopun en işlek ana caddesinde dolastirirmıs onu görmedim ama bir cok seye bire bir sahit oldum bana göre cevrecilerin en inatci bir neferiydi ben onu tanıdıgım icin cok gururlanır, onur duyarım Allah rahmet eylesin mekanı Allahin izniyle Cennet olsun .,Ruhun huzur dolu olsun KEMAL ABI (suan gözlerim doldu ) Çelik almayı aşı yapmayı ben ondan ögrendim Sinop bir yarım ada üzerine kurulu bir sehir, sehri gectikten sonra tepedeydi üssün bulundugu yer, etrafda kücük bitkiler vardı , Kemal abi her geldiginde nöbet tuttugum bölgeye, bana ugrardı elinde ya bir celik ya bir fidan **** aşıya uygun kücük dallarla gelirdi, koyunlarıyla birlikte., cantasındaki aletlerle o bitkiyle yapmak istedi seyi yapardı bazen bir çalıya aşı . Tarzan kemal o yıllar anlasılamamıstı görürdüm öyle uzaktan gülerdi insanlar ona kemal abi hicbir seyi basaramamıs olsada, benim bugünkü cevreci ruha, doga sevgime neden olan tek kişidir ( inaniyorum baskalarınada olmustur )
ben normalde bu kadar konusan biri degilim konu, konuyu actıgı icin uzatiyorum affedin
anlatmak istedigim dogayı seveceksin, emek vereceksin sabir göstereceksin sadece sömüren tüketen olmayacaksin üreteceksinde neden olacaksın seyirci degil ( bak bu agaci ben diktim demenin hazını yasayacaksın )
Bonsai sabir işidir, emek ister Alıcda oldugu gibi bazen 3-4 yıl bir bitkiyi sökmeye harcarsın ****** bunda kendine hak görürsen ve bir bitkiyi sökme, söktükten sonra yasatma beceriniz varsa sökün.
Hazir yeri gelmisken birde uyarıda bulunmak istiyorum lütfen ama lütfen yasadigi yerde saglikli yasayan bir bitkiyi sökmeyin, ben kendi adıma size sunu garanti edebilirim benim söktüklerimin icinde yasadigi yerde tek mutlu olan agac bu alicti bunun azabını köye gittigim ilk yıl yasadım ve sonraki yil Alıcın diyetini her iki tarlayıda meyva agaclarıyla doldurarak vicdanımı bir nemze rahatlattim (elma,armut,erik agaclarıyla, bahsettigim yer 1600 metre rakımda oldugu icin baska türler pek yasamaz ) cünkü o alictan bir meyve yiyip karnını doyuran kuş bana bir gün soracaktı o kuşlar ve Allah beni affetsin
bir mesajimda dogadan sökün demistim Ali bey sizin uyarınızla o mesaji silmistim cünkü yüzeysel ve yanlıs bir tavsiyeydi tekrar söylüyorum dogadan sökün ve bunu hak edecek bir sey yaptinizsa ve bu beceriye sahipseniz dogada patika yol kenarlarinda, taslarin arasında bu tür yerlerde yasam mücadelesi veren bitkileri ve sizinle daha mutlu olacagina inandiginiz bonsai adaylarini sökün o günde kasdettigim buydu ama acıklama yapmadan yazdigim için kendimden utandim mesaji düzeltme gereksimi bile görmeden utancdan sildim o mesaj icin özür dilerim herkesden, yanlis ve eksikdi.
resimlere gelince yukarıda alıntı yapmamın nedeni bu ogullarimla birlikte aldigimiz karar dogrultusunda sergiye kadar resim koyamayacagim
ama mevsim itibariyla yakın zamanda yeni bonsai calismalarimda fırsat bulduklarımı seve seve paylasirim hatta sizlerden fikir isteyecegim bitkilerde olacaktir, benimde muhakkak genc arkadaslarimizdan ögrenecegim seyler olacaktir
herkese saygı ve selamlarimla
Okan KEMAL

Düzenleyen Bonsibet : 18-02-2008 saat 15:45 Neden: Türkçe özürümden ötürü düzeltmeler yaptım
Bonsibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 18:18   #18
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Arkadaşlar, bugün ihtiyar bir "alıç" kırsaldan bahçedeki tenekeye yer değiştirdi. Boyu 50cm. civarında üç-dört ana dal var. Dalın birisi ayrılmış ama yeniden toparlamış, gövdeden yarılma yeri belli, ama eski bir olay. Gövde ve dal kabukları hayli kalın ve kabarık büyük ağaçlar nasılsa öyle. Hatta daha da yaşlı bir formda. Şimdilik bonsai formlarındaki yazılardan edindiğim bilgi ile ana kökünü bir karış (20 cm) öteden kestim. Bir diğer tarafa giden kök sökerken kendiliğinden kök boğazının altından koptu. Küçük ve kılcal köklerden vardı. Gübreli toğrağa yarım zeytin tenekesine diktim. Önümüzde ki yaz tutarsa biryıl veya daha sonra sizlere danışarak çalışmaya devam edeceğim. Fotğraf şimdilik yok tutarsa kendime ait bir başlık açar orada gösteririz. Dalları yaşlı çokda gevrek kırılgan ama dikenli pek yaklaşılmıyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024