agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni191Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2012, 02:21   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-03-2012
Arkadaşlar acer palmatum türleri araştırdığım kadarı ile sıcak iklimi pek sevmiyor, özellikle fide gelişimi süresince gelişimin yetersiz olduğundan bahsediliyor. Bu türün sıcak iklime daha uygun olan bir cinsi var mıdır ?

Yer : Antalya, yazın yakıcı bir rüzgar ve sıcak, sıklıkla nemli bir hava.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

vulcano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 09:09   #92
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Acer palmatum değil de acer campestre ( ova akçaağacı) ve çınar yapraklı akçaağaçlar üzerinde araştırın isterseniz . Onların daha dayanıklı olabileceğini düşünüyorum.

Ali H. ALI ve vulcano beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 04:51   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Arkadaşlar ne kadar zormuş bu ağacın fidanlarını bulmak. İstanbulda bildiğiniz bir yer var mı? 3-5 yaş arası fidanları satan bir yer arıyorum.

bocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 09:50   #94
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Merhaba Arkadaslar

Bir süredir Acer agaclarinin yetistirmesini bakimini okuyorum. Halen kararsiz bir sekilde düsünüp duruyorum
2 ay önce iki tane acer palmatum dissectum garnet agaclari aldim. Suan terrasda balkonun altinda öglen sicagindan korunuyorlar ( gerci daha dogru dürüst bir sicakta olmadi bu zamana kadar ). Suan iyiler gül gibi gecinip gidiyoruz.
Bizim buralarin (avusturyanin) türkiye gibi kavurucu sicaklar olmuyor belki yazin toplarsaniz 3 hafta 30un üzerinde sicaklik oluyor. Bu agaclari bahceye ekmek istiyorum. Yoksa bu yil kisi saksida kalmalari daha mi uygun olur diye düsünüyorum yoksa bahceye ekip agaclarimi kayip etme riskine gireyim mi?

Asil teredüt etigim konu sabahlari duruma göre bahce otomatik sulama ile cimler sulaniyor buda bir sorun olurmu acaba, cünkü agaclarin yapraklari resimdede gördügünüz gibi, tüy gibi, bir yerde yapraklari islanmamasina dikkat edin diye bir yerde okumustum. Sulama sistemi benim Ormangülünü (Rhododendron sp.) hic etkilemedi aksine büydükce büyüyorlar

Yardimci olursaniz sevinirim, Saygilar

Eklenen Resimler

dostca, Kelebek ve ctasci82 beğendi.
incii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 11:23   #95
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn incii,

Bir ara ben de Acer konusunu kafaya çok takıp araştırmıştım.
Sizin sorduğunuz konularla ilgili edindiğim bilgiler:

Bu tür için pek uygun olmayan ortamlarda toprakta yaşama ve gelişme şansı saksıya göre çok daha yüksek olduğu ve yaprakları sıcaktan zarar görse bile sağlıklı kök sistemi korunduğu için (kökler sıcaktan daha az etkileneceğinden) ağacın yaşamaya devam edebileceği....

Sıcakta, özellikle güneşli havada yapraklarının ıslanmasının yaprakların kuruyup kavrulmasıyla sonuçlanacağı...

yönündeydi.

Eğer bonsai amacıyla almadıysanız bence bahcenizde saksıya göre çok daha iyi ve sağlıklı olacaktır (güneşli havalarda yaprakları ıslanmadığı sürece).

incii beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 11:58   #96
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Sayin Sakaki !

Kafam epey bir karismisti sanirim bir kisinin evet daha saglikli olur demesini bekliyordum size cok tesekkür ederim.

Bu agaclari bonsai amacli almadim hür yasamalarini istiyorum
Bonsai deneyimimlerim icin bir acer palmatum deshojo ve birkac baska agaclarim var zaten onlara birsey olmasin diye kendimi ezip büzüp duruyorum)

Desteginiz icin tesekkür ederim en kisa zamanda onlara bahcemde bir yer acacagim., Saygilarimla

Sakaki ve motie beğendi.
incii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 00:15   #97
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Artık benim de bir acer palmatum um var.. kış sebebiyle yapraklarını dökmüş durumda. baharla beraber açtığı ilk yapraklarıyla fotoğrafını çekip sizlerle paylaşacağım...

unforgiven35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 15:12   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Denemeler

Herkese merhaba, 3 sene önce japon akcaağaçı almıştım çokta uygun fiyata bulmuştum, merak dürtüsü ve iyi bakma dürtüsü ile verdiğim fazla gübreden dolayı hakkın rahmetine kavuştu, bu bitki de her yerde bulunmadığı gibi bulunan yerlerde de oldukça pahalı fiyat istiyorlar. Gecen sene sonbaharda Ankara da ki fidanlıklardan topladığım akçaağaç tohumların ı sonbaharda ekip ilkbaharda 50 tohumdan 3 tanesini çimlendirdim ama üçü de öldü, bu sene 100 tohum daha topladım ve kasım ayında ekip dış ortamda soğuk gördü bakalım ne olacak bu sene olur da çıkacak olursa pek kurcalamayı düşünmüyorum, bir saksıya da dalından çelik yaptım ılık kapalı bir ortamda bekliyor tutup tutmayacağını bilmiyorum, birde bu aylarda çelik alıp dikmeyi düşünüyorum bakalım ne olacak, bu kadar çabaya olsun artık..

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 23:20   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Sayın Dostça abi keşke tohumları toprağa ekmeyipde sadece toprağın üzerine rüzgarda uçmayacak şekilde bırakıp.Baharda ekim yapsaydınız.O zaman tohumların
tutma yüzdesi fazla olurdu .Bende şansıma saksını içinde kalan acer negundo tohumlarından tecrube edindim.
Kasım ayında ekim yaptıysanız,büyük ihtimalle tohumlar çürümüştür.Ama inşallah çürümemiştir.Baharda patlama yapar.

mehmetali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 11:42   #100
Ağaç Dostu

Merhaba Mehmetali kardeşim,ilgine teşekkür ederim, sonbaharda ektiğim akağaç tohumlarını toprağın yüzeyine yakın üzerinde yarim cm toprak var yok.3-4 saksı ve tekneye böldüm beklemedeyim, dünde akağaç 'dan aldığım dalları çelik haline getirip iki saksıya çelikledim bakalım ne olacak. Tohumlarla aynı zamanda çelik de gömmüştüm çeliklerden tutan olursa buda bir bilgi vermiş olacak.

Eski 18-03-2013, 02:09   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
akçaağaç için en ideal yer Ankara diye düşünüyorum Sn.dostca çimlendirmeye çalıştığınız tohumlar palmatum tohumlarıysa çimlenmesi epey zahmetli olucaktır bunun dışında acer platonodies ve acer negundo türleri çok kolay çimleniyor benim bahçemdeki çınar yapraklı akçaağaçtan düşen tohumlar sürekli çimleniyor bir haftada yaklaşık 2 ,3 tane yeni fidan görmek mümkün oluyor (önceden düşen tohumlar olabilir)

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 11:31   #102
Ağaç Dostu

Palmatum diye biliyorum, tohumlardan henüz ses seda yok çelik olarak aldıklarımdan üzerinde poşet geçirilmiş ve sıcak ortamda bulunanlarda bazı gözlerde patlama mevcut fakat bunların henüz kök saldığını düşünmüyorum, umarım beni hayal kırıklığına uğratmaz..

Eski 30-04-2013, 19:57   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2013
selamlar

Selamlar

Manisa'da yaşıyorum ve yeni yeni bonsaiye merak saldım. Devamlı İzmir'e gidip gelmekteyim, şimşir fidanı aldım ve gayet iyi gitmekte ama bir kaç fidan daha almak istiyorum. Ama fidanları nereden alacağımı bilmiyorum, bana bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. İzmir'de nereden bu tür fidanları alabilirim? Özellikle ACER fidanlarına meraklıyım. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler.

asmacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2013, 09:00   #104
Ağaç Dostu

Ekmiş olduğum 100 adet Japon akçaağacı tohumlarımdan 3 tanesi çimlendi biri sağlıklı gözüküyor biri yaşamak ile yaşamamak arasında kararsız, biri yaşama veda etti. Çelik olarak diktiklerimde biri dışında faaliyet yok tutmadı..O çelik de bekleme aşamasında yeşeren yaprak uzamadı bekliyor,parktan aldığım yeni yeşeren akçaağaç çeliklerini dün yeniden deneme amaçlı fideledim üzerlerini kapattım bakalım ne olacak..

Sayın asmacı acer fidanları çok pahalı bonsaiye yeni başlayan biri için acerden bonsai yapmanı pek tavsiye etmem yazık olur fidana bunun yerine ucuz olan fidanlardan deneyerek tecrübe kazanmanı tavsiye ederim. Acerin kendisi zaten görsel bir şölen bonsai yapmana gerek yok diye düşünüyorum..

Eski 28-05-2013, 16:14   #105
Ağaçsever

Acer palmatum fidanı almıştım, kışın yaprakları döküldüğünü söylediler fakat hala yaprak veya en ufak bir kıpırdama olmadı.
Bunun sebebini bilen var acaba?

Eski 28-05-2013, 18:50   #106
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unforgiven35 Mesajı Göster
Acer palmatum fidanı almıştım, kışın yaprakları döküldüğünü söylediler fakat hala yaprak veya en ufak bir kıpırdama olmadı.
Bunun sebebini bilen var acaba?
İlk kez aldığım acerde ben de aynı durumu yaşadım, ancak bunun sebebi kışın soğuk ihtiyacı fazla olan bu tür için benim iklimimin neredeyse tropik iklim gibi gelmesiydi
Tunceli'nin iklimini bilemiyorum ancak yeterince soğuk gelmemiş olabilir veya bitkinizi içeride muhafaza etmiş olabilirsiniz?

unforgiven35 beğendi.
Eski 30-05-2013, 10:06   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmacı Mesajı Göster
Selamlar

Manisa'da yaşıyorum ve yeni yeni bonsaiye merak saldım. Devamlı İzmir'e gidip gelmekteyim, şimşir fidanı aldım ve gayet iyi gitmekte ama bir kaç fidan daha almak istiyorum. Ama fidanları nereden alacağımı bilmiyorum, bana bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. İzmir'de nereden bu tür fidanları alabilirim? Özellikle ACER fidanlarına meraklıyım. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler.
Merhabalar acer fidanı almak ve bonsai yapmak istiyorsanız yerli akçaağaçlarımızla başlamalısınız acer negundo, aser pseudoplatanus ,acer platanoides ,gibi türlerle sizin için daha ucuza gelir ve daha dayanıklılardır acer palmatuma göre çimlenmelerindede bir sorun yoktur bu türlerde eğer kırmızı yapraklı acer istiyorsanız acer platanoides crimson king i deneyebilirsiniz

unforgiven35 beğendi.
bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 02:43   #108
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
İlk kez aldığım acerde ben de aynı durumu yaşadım, ancak bunun sebebi kışın soğuk ihtiyacı fazla olan bu tür için benim iklimimin neredeyse tropik iklim gibi gelmesiydi
Tunceli'nin iklimini bilemiyorum ancak yeterince soğuk gelmemiş olabilir veya bitkinizi içeride muhafaza etmiş olabilirsiniz?
evet kışın içeride muhafaza ettim peki sonuç ne olur yaprak açarmı fidanım?

Eski 31-05-2013, 18:47   #109
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unforgiven35 Mesajı Göster
evet kışın içeride muhafaza ettim peki sonuç ne olur yaprak açarmı fidanım?
Dediğim gibi benim iklimim acerlere uygun olmadığı için deneyimleme şansım olmuyor maalesef. Eski ağacım da şu an bahçede gelişiyor

Bu konuda tourkana size daha iyi bilgi verecektir akşam.

unforgiven35 beğendi.
Eski 01-06-2013, 12:44   #110
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Birkaç dal üzerinde kırma işlemi yapın, çıtır çıtır kırılıyorsa kurumuştur. Şimdiye kadar bir kıpırtı olmadıysa kurumuştur.

unforgiven35 beğendi.
Eski 02-06-2013, 12:52   #111
Ağaçsever

maalesef ben kışın çok soğuk olduğundan donmasın diye iyilik ettiğimi zannedip sıcak olmayan ama soğukda sayılmayan bir yerde muhafaza etmiştim...kurumuş.. ilk denemem olduğu için bayağı canım sıkıldı daha ağaca yaprak bile açtıramadım...

Eski 05-06-2013, 15:51   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2013
Herkese selam,

Yeni aldığım acer palmatum cinsi akçaağacımın yaprakları sanırım yandı, sizce neden olabilir. Yoksa hastalık gibi bir durumdan mı kaynaklanır? Ağaç açık havada sabah ve öğlen güneşini gören bir yerde, çok fazla rüzgar almayan bir konumdadır.

Teşekkür ederim.

isacikgoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 18:50   #113
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Uzaktan bir fotoğraf ekleyebilir misiniz?

Size tavsiyem öğlen 2 ye kadar güneş alan sonra gölge olan bir yerde Acerler çok rahat ediyorlar. Ayrıca yapraklarını sulamayın, sulamayı sabah erken saatlerde yapın.
Yaprak yanması genel değil gibi görünüyor, sapın biraz üzerinden kesebilirsiniz, eğer ağaç kuvvetliyse büyük yaprakları bu şekilde kesip , yapraksızlaştırma işlemi yapabilirsiniz.

Akçaağaçlarda Yaprak Küçültme için Yapraksızlaştırma İşlemi
Yaprak Küçültme Uygulaması (ACER PALMATUM-Market bonsai)

Eski 14-03-2014, 16:55   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2014
havai köklendirmeyla cabucak bir bonzai yapabirsinininiz

ıstedigininiz kAlınlıktaki bir dalıın kabugunu. soyarak cürumus yosun torf vb madaddeleri soydugunuz dalın uzerıne poset yardıyla dala sıkı sekilde tutturup 4 ay gibıbır surecte sulayarak koklendirerek bonzaı yapa ılırsının kısa yoldan

emrebadem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2014, 17:15   #115
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.emrebadem.
Diğer üyeler arasından yanlış anlamalar olacağını düşünerek küçük bir düzeltme yapmak istiyorum.
Söylediğiniz gibi kalın bir dala uygulanan köklendirme yöntemiyle türe göre değişsede 4 ay gibi kısa bir sürede dal köklendirmesi yapabilirsiniz. İnce bir fidanı alıpta yıllarca onun kalınlaşmasını beklemektense,kalın bir daldan elde ettiğiniz yeni ağaç size oldukça zaman kazandıracaktır. Ama nevarki bu sürede elde ettiğiniz bir Bonsai değildir. Sadece aday adayıdır. Bu süreçten sonra elde ettiğiniz bireyin yeni sürgünlerini ve dallarını eğiterek Bonsai'ye ancak o zaman elde edebilirsiniz.
İyi çalışmalar dilerim.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2014, 23:35   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2014
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım öncelikle herkese selamlar, bende bonsai sahibi olmak istiyorum öncelikle beğendiğim ağaç tipi olan akçağaç düşünüyorum ancak piyasa da ne kadar baktıysam yetiştirilmiş akçaağaç bonsai'si bulamadım genelde gingseng ve diğer türler bulunmakta. akçaağaç İstanbul içinde nereden bulabilirim? Mesela beğendiğimiz bir ağacın dalından köklendirme yapabilir miyiz? teşekkürler

Deathstroke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 14:48   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
merhabalar bonsai için ideal bir nebariye sahip akçaağaç buldum. Ancak satıcı sadece akçaağaç olarak biliyor. yardımcı olur musunuz acaba hangi akçaağaçtır. ve sizce almaya değer mi. ben internetten baktığım kadarı ile acer negundo türünün yapraklarına benzettim ama. tecrübeli arkadaşların fikrini almak istiyorum. ağaçları fıskiye sulama ile suluyorlar genelde. yapraklar ıslanıyor. burada hava sıcak ve zaman zaman rüzgar yakıcı oluyor. Maalesef satıcıdaki ağaçların büyük çoğunluğunun yaprakları yanmış. hemen hepsi tijli ağaçlar. havai köklendirmeye uygun.

Name:  20140903_144020.jpg
Views: 856
Size:  82.1 KB

Name:  20140903_144112.jpg
Views: 1040
Size:  45.9 KB

Name:  20140903_144034.jpg
Views: 780
Size:  78.2 KB

Name:  20140903_143933.jpg
Views: 799
Size:  66.4 KB

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 15:54   #118
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Bu sizinde dediğiniz gibi acer negundo olarak blinen dişbudak yapraklı akçağaç. Birleşik yapraklı olduğundan çok fazla bonsaide kullanılmıyor. Fakat azda olsa yinede çok güzel örnekleri var. Yapraklarının yanmasıda her acer türünde olan yapraklara su değmesinden kaynaklanıyor. Ağaç sağlıkle ve güzel bir nebariye sahip.
Birleşik yapraklı olmasına rağmen yaprak dalcığında 3-5-7 gibi yaprak oluyor. Çok fazla yaprak olmaması işi azda olsa kolaylaştırıyor. Eğer fiyatıda sizin için uygunsa alın ve deneyin. Hızlı büyüyen bu türden bendede bu türden 3-4 çalışma var. Çok güzel ilerliyorlar.
Çok favori ağacım olmasada yinede deneye değer.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 09:42   #119
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-09-2008
tohumundan bir türlü çimlendiremediğim tür

ozancolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 11:48   #120
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
sn.Ozançolak Ankaradaysanız uğrayın vereyim taze tohum rahat çimlendirebilirsiniz.
(bayat tohumları çimlendirmek zor)

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024