agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni191Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2008, 12:46   #61
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
İyi günler Ali bey ve forum arkadaşlarım..

Tohum istemiştim ama tohum isteyenler için artık bana ulaşmalarını söyleyebilirim

Yeni öğrenen ben, yaklaşık 2 metre boyunda bir akçaağacımız olduğunu yeni keşfettim. Kırmızı yapraklı ve yaprakları 5 kuyruklu yıldıza benzeyen ağacımızın fotoğrafını çekip burada türünü öğrenecektim ki, daha ayrıntılı bir inceleme sonucu akçaağaç olduğunu keşfettim ve mutluluktan uçtum

Ankara ikliminde şuan bahçede bulunan akçaağacımız kışın tamamen sadece kurumuş dallar halindeydi. Baharla birlikte muhteşem bir görüntü aldı ve şuan üzerinde binlerce toum var.

Yalnız okuduklarımdan sonra inanamadığım bir durum söz konusu: Tohumlar her sene kendiliğinden dökülürdü. Bu sene yaklaşık 5 cm büyüklüğünde akçaağaç fidemiz oluvermiş. Sıcakta tutma, buzlukta bekletme, derece ayarlama gibi tohum çimlendirme yöntemlerini okuyunca hak verirsiniz ki şaşkınım..

Şimdi bilgilerinize ihitiyacım var.

Tohumları ne zaman toplayabilirim ? Ve toplar toplamaz çimlendirme öncesi işlem sırasının ilk basamağını uygulamalı mıyım?

O minicik fideyi şaşırtma yapmak için Ocak ayını mı beklemeliyim?

Tohumları topladığımda isteyen var mı ?

Şimdiden cevaplarınıza çok teşekkür ederim..

Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 13:29   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Evaca, akcaagac cimlendirme hakkinda o kadar cok sey okuduktan sonra bahcenizde, kendi basina cimlenip buyuyen bir akcaagac gormeniz mutlaka sizi sasirtacakti. Insan oglunun yapmak isteyip de yapamadigini daga bir anda yapiyor.

Akcaagacinizin uzerinde su an tohum varsa gecen yildan kalmis tohumlardir. en erken bir zamanda onlari toplayip bir kismini soguk katlamaya aliniz bir kismini da dilerseniz bir deneme yapmak icin hemen ekiniz. sonuclari da burada paylasmayi unutmayiniz. agaciniz uzerinde olusacak yeni tohumlar sonbaharda olgunlasacak onlari toplayip soguk katlamaya alabilir ve onunuzdeki ilkbaharda ekebilirsiniz.

Akcaagac altinda buyuyen fideyi kis sonu yerden saksiya aktarabilirsiniz.

Bu mevsim bahcedeki akcaagaciniz uzerinde havai koklendirme yapabilirsiniz. Isterseniz konu basligina bir goz atiniz.

Belli ki artik bonsaiden kurtulamiyacaginiz bir surec icine girdiniz. O yuzden ben diyorum ki bahcenizdeki akcaagactan havai koklendirme yapacaksaniz ve ya baska bonsai calismalari yapacaksaniz kendinize bir sayfa acip calismalariniza oradan devam etseniz.

Size kolay gelsin ve onlarca bonsainiz olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 14:11   #63
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Ali bey ilk fırsatta tohumları toplayıp işlemlere başlayacağım. Ayrıca havai köklendirme için de ilgili başlığı bulup uygulamaya başlayacağım. Hatta madem bu kadar çok tohumum var, farklı denemeler yapayım diyorum.. Tohumları topaldıktan sonra kendime ayrıntılı bilgi verebileceğim bir sayfa oluşturarak forumumuza katkı sağlamaya çalışacağım.

Hakikaten kurtulmak istemeyeceğim bir sürece girdim..

İlginize ve bilgi paylaşımlı desteğinize çok teşekkür ederim.

Eski 14-05-2008, 18:56   #64
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Yardım!

Akçaağaç konusunda bilgili üyelerin yardımlarını rica ediyorum..

Bahçemizde bulunan akçaağaç ve üzerindeki çiçeklerin fotoğraflarını ekliyorum. Daha önce tohumunu hiç görmediğim için bilgilerinize ihtiyacım var.

Tohumları sitemiz üyelerine yetecek kadar büyük olan akçaağacımız için tohumlar konusunda lütfen bilgi verin.

Ayrıca kendiliğinden çimlenen ve yaklaşık 5 cm olan fide bana farklı fikirler verdi.

Acaba suda bekleterek dal köklendirme yapabilir miyiz?

Ağacın tüm çevresini didik didik aradım. Hiç sürgü vermemiş. Çevresini biraz kazıyıp sürgü aramamı önerir misiniz? Çünkü benim bildiğim en az 20 yıllık bir ağaç.

Eklenen Resimler

motie beğendi.
Eski 15-05-2008, 08:19   #65
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Elinizdeki bir Acer palmatum. Dallarını suda bekleyterek köklendiremezsiniz maalesef o nedenle sürgünlerle hiç uğraşmayın bence. Şu an için kasım ayına kadar beklemeli ve tohumlarını değerlendirebilrisiniz. **** bir ihtimalde air layering (Havai kökledirme) yapmanız ve istediğiniz bir dalı köklendirmenizdir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 11:49   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
agacinizin etrafini kazip surgun aramaniz gereksiz surgun olsa zaten topragin uzerinde gorecektiniz. Kaldi ki akcaagaciniz buyuk bir olasilikla asidir ve alttan koklerden cikacak surgunler yukarda gordugunuz agac gibi olmiyacaklar.

Selahattin beyin dedigi gibi havai koklendirme deneyebilirsiniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 14:57   #67
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Havai köklendirme deneyeceğim ilk fırsatta..

Tohumlar için beklemek, sabrımı tohumu çimlendirmeye kullanacağım günler için antreman olacak gibi

Tekrar teşekkürler.

Eski 25-05-2009, 14:49   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2009
Akçaağaç bonzaimi içeride mi bahçede mi tutmalıyım?

Bir hafta önce bir akçaağaç bonzai fidancığı aldım. Yapraklarda uç kısımlarda kurumalar başladı. Açık yeşil güzel yeni çıkmış yaprakları vardı. Yavaş yavaş rengi soluyor sanki. Aldığım yere gidip baktım ordakilerin durumunda değişikilk yok. Sera sahibi bana iç mekan bitkisi değildir onu dışarıya koyacaksın dedi. Şimdi akçaağacımı bahçeye bir elma ağacının altına bayağı gölge ve az rüzgal alan bir yere çıkardım. Ama nette baktığım kadarıyla bu bonzailer hep seralarda ve kapalı mekanlarda fotoğraflanmış. Acaba dışarıda kalmaya devam etsin mi, yoksa yeniden eve alayım mı?

Bununla bağlantılı olarak, ağacı içeri aldığım takdirde uyku dönemi geçirebilmesi için acaba kışın soğuk aylarında bir buçuk ay dışarı koymak nasıl bir etki yapar?
ve son olarak
Akçaağaç için bonzai besini kullanmak şart mıdır?

bet78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 15:49   #69
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Öncelikle akçaağaçlar kesinlikle dış mekan bitkisidir. İçeride tutulduklarında 5-6 günde sağlıkları bozulacaktır.
Istanbulda olduğunuzu göz önüne alarak, akça ağaçların istanbul şartlarında dış mekanda bile bakımlarının çok zor olduğunu söyleyebilirim. Istanbul iklimi akçaağaçların çoğu türüne sıcak geliyor. Çok sıcaklardan koruyun, kavurucu rüzgarlardan koruyun. Yaprak uçları kuruyup dökülmeye başlıyorsa bitkinizin aşırı sıcaklardan dolayı yaprakları yanmış demektir. Yarı gölge ve çok rüzgar almayan mekanlar bu bitkiler için idealdir. Sabah erken saatlerde yapraklarını su ile çok olmamak şartıyla spreyleyebilirsiniz.
Kışın ise saksınıza biraz izolasyon yaparak dışarda bırakabilirsiniz. -5 derecenin altına düşerse sıcaklık o zaman kapalı otopark ya da kalorifersiz oda gibi yerlere alabilirsiniz, sıcaklık tekrar -5 n üzerine çıkınca da dışarı almalısınız.
Diğer sorunuza gelirsek her bonsai gibi akçaağaç bonsailer de besine ihtiyaç duyar vermediğiniz taktirde bu da ağacınızın gelişimini yavaşlatıp sağlığının bozulmasına neden olabilir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir...

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 15:55   #70
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın bet78

akçaağaçlar konusnda gerekli bilgi siz verilmiş.

Her nekadar tavsiye etmediğim bir tür olsada ne yazıkki bu tür özelkle palmatum ve kırmız yapraklı olan türleri serin nemli rüzgarsız ve güneşten korunakllı gölge yerlerde iyi gelişiyorlar.

Gece serinliği isteyen bir tür.Blge olarak daha serin yerlerde gelişmi kısmen daha iyi.

En ufak sıcak esen rüzgar yaprakları kavuruyor.

İlklime adapte olmuş bir acer palmatum bile sıcak esen rüzgar **** ısının 30 derecelere çıktığı saatlerde hemen yapraklarını kurutmaya başlıyor.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 16:18   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2009
İlgilendiğiniz ve bu kadar çabuk yanıt aldığım için çok sevindim. Çok çok teşekkürler.

bet78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2009, 16:35   #72
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Benim size tavsiyem çok hızlı gelişim gösteren ülkemize ait türler ile çalışmanız.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 09:26   #73
Ağaçsever

miriel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Herkese merhaba;

Dün bauhausedan bir acer palmatum aldım. Aslında oradaki koşullar altında oldukça kötü bir durumdaydı ama bir tane kalmış olması ve sonra bulamam korkusu ile dayanamadım ve aldım. Yaprak uçlarında kurumalar söz konusuydu. Kurumuş olan yaprakları budadım ve şu anda dışarda az güneş alan ve rüzgardan korunaklı bir yerde duruyor.

Ağacın kısa bir sürede tekrardan kendine gelebilmesi için yapabileceğim bir şey var mı ?

Şimdiden teşekkürler herkese selamlar.

miriel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 19:03   #74
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Hayırlı olsun

Bulduğunuz Acer kırmızı yapraklıysa; güneş ve sıcak rüzgar, yaprak kurumaları yapar.
(diğer türlerde de yapabilir)
Toprağını kontrol edin.
Çürük kokusu gelmiyor ve fidanın gövdesinden tutup kaldığırdığınızda, saksı rahatlıkla geliyorsa sorun yok.
Bu seneyi yarı gölge, nemli bir ortamda gübre takviyelerinizle geçirip aşırı güneş ve sıcağa maruz kalmasın.
Seneye saksı ve toprak değişimi yaparsınız.

Kolay gelsin...

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 09:33   #75
Ağaçsever

miriel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Çok teşekkür ederim bonsaisever;

Gerekli kontrolleri yapıp tekrar yaprak çıkmasını bekleyeceğim

miriel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 15:54   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Merhabalar, yaklaşık 15-20 gün önce Acer Buergerianum cinsi bir ağaç bulma şansım oldu. Gerek gövde yapısı gerekse yaprakları oldukça muntazam olduğu için kaçırmak istemedim. Ağacın cinsi ve temel bakımı ile ilgili yeterli bilgim var, zaten Acer Palmatum'larla da oldukça yakınlık sergiledikleri yönler olduğundan forumunuzda da yazılanların da faydası olacaktır. Dış mekan ağacı olduğu için balkondaki yerini aldı. Aralıkta olmamıza rağmen hala üzerinde 20-25 yaprağı var, henüz tüm yapraklarını dökmedi. Bana ulaştığında sağlıksız fundalık toprağı ile çevrelendiğini farkettim. Saksıyı çevirince de güçlü kök yapısına sahip Acer'larda olduğu gibi hemen hemen tüm saksıyı köklerin sardığını, hatta drenaj deliklerinden taştığını gördüm. Üzerine biraz inorganik karışımımdan ekleyip stresini arttırmamak adına biraz yerine alışmasını beklemeye karar verdim. Sizce bu hafta sonu kökleri zedelemeden toprak değişimi ile birlikte daha derin bir saksıya (eğitim saksısı olabilir) aktarıp bahara kadar bekledikten sonra sezonu gelince mi kök budaması yapmalıyım? Resimlerini uygun bir zamanda paylaşacağım. Resimlerden daha spesifik tavsiyeler verebileceğinize eminim.

Şimdiden teşekkürler...

Ozanorhon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2011, 16:58   #77
Yeni Üye

sökeli's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2010
agaca hangi ek besin verilmeli

sökeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2011, 20:57   #78
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Bana geldiğinde oranj olduğunu tahmin ettiğim yaprakları kurumaya yüz tutmuştu.
Getiren arkadaşım teslim edinceye kadar yazın Izmir güneşinde tutunca olanlar olmuş.
Ofise klimalı ortamda 24 C derecede cam önüne koydum. Yazın güneş görmedi. Şimdilerde sonbahar güneşi görmeye başladı.
Gövdenin uçları kurudu. Alt gövdelerden yaz sonu gibi yeni gözlerden sürgün vermeye başladı.
Bahçenin kuzeye bakan yarı gölge (ağaç altında) tutsam acaba yaz sıcakalarını atlatabilir mi?
Bonsai yapmaya uygun görünüyor mu? Usta arkadaşlar ne der? Çeşidi Ürdün (Jordan) olabilir mi?

Eklenen Resimler

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2011, 00:17   #79
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Merhaba Sayın Zeytinci,

Ağacınız Acer Palmatum ( Japon Akçaağacı ) son bahar geldiği için yaprak dökme ve yaprak rengi değişmesi normal, dışarıda aşırı ruzgar almayan yarı gölge bir yerde durması daha sağlıklı olacaktır, üst kısımda kurumuş olan yaprakları elle toplayabilirsiniz.

Bonsai yapımında çok kullanılan bir tür olmasına karşın narin ve bakımı zor bir ağaçtır.

Ayrıca bonsai olabilmesi için gövdenin ikiye ayrıldığı noktanın biraz altından budama yapabilir **** forum içerisinde anlatımı ve örnekleri bulunan Air Layering ( Havai Köklendirme ) yaparak birden fazla Acer Palmatum sahibi olabilirsiniz.

Saygılar.

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2011, 06:22   #80
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sökeli Mesajı Göster
agaca hangi ek besin verilmeli
Hangi gübreyi kullanıyorsunuz ve neler veriyorsunuz söylerseniz, ek olarak ne verilir fikir üretebiliriz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2011, 06:28   #81

memet's Avatar

Zeytinci,
Acer izmir için zor bir tür. Karaburun nispeten serin olması bakımından ağaç toparlanabilir. Ama yine de yazın havanın neminin az olması sorun yaratıyor.
Kışın dışarıda kalsın. Soğuktan korkmaz. Kış içinde toprak değiştirirken asidik bir toprak karışımı hazırlayıp toprağın değiştirin.
Bukadar ince bir gövdede havai köklenridme ile uğraşmayın istersenzi çelikleyebilirsiniz budayacağınız dalları. Budama yapmak için acele etmeyin.

Bonsai toplantılarına başladığımızda getirebilirseniz üzerinde konuşur fikir de üretebiliriz.

Eski 03-11-2011, 18:45   #82
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Arkadaşlar, bilgi için teşekkürler.

Sn. AteşAydın,

Sonbahar geldiği için kurumuş ve dökülmüş durumu yok. Bana geldiğinde ağustos ayı idi ve yaprakları kavrulmuş idi.
Ince uc dallar da şimdi kurumuş durumda. Ana kök asi (yabani). Kalem yarma aşı yapılmış. Dipten yabani sürgün ve toprağından tohumdan küçük yabani geliyor.

Memet,

İnce dallar kuru olduğundan çelik şansı yok malesef. Ateş kırmızı yaprağını göremeyince ,görünen oranj idi, kırmızı Palmatum konusunda emin değildim.

Kış boyu yerine alışması bakımından bahçeye dikme düşüncem vardı. Bonsai için yeterli zaman bulabilme ve acemiliğim yüzünden kaybeder miyim endişem var.

İlk bonsai toplantısına getirmek şart oldu. Ayrıca içme suyu harici birşey vermedim. Gübre vereyim mi? Sıcaktan kavrulma stresini atmış mıdır?

Düzenleyen Zeytinci : 03-11-2011 saat 18:46 Neden: silme yapıldı.
Eski 03-11-2011, 18:56   #83
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. EVACA,

Acer palmatum'unuzun Mayıs sonrası Ağustos ve Ekim aylarına ait fotoğrafları var mıdır? Bakınca gözlerinizi kaçıramayacanız tipte aceriniz. Tebrik ederim.

Eski 03-11-2011, 19:03   #84

memet's Avatar

Acer çok fazla varyeteye sahip bir bakışla hangi varyete olduğunu anlaması gerçekten çok zor oluyor.
Canlı taze yapraklar var en azından kış için sıkıntısını atlatmış.
Havai köklendirme uygun olmaz bakımında söylemiştim çelik almayı, yoksa bence o da gereksiz.
Ağaçlar artık uyuklama dönemine giriyorlar gübre olarak bir seferlik potasyum verebilirsiniz belki. Kış boyunca gübre vermeyin.
Kardan kıştan soğuktan endişe etmeyin acer için.

Aşının altından budama yapılırsa malum, aslına döner aşılı olan bölümü kaybedersiniz.

19 kasımda Urla'da sohbet toplantımız var, katılırsanız orada konuşabiliriz.

Eski 03-11-2011, 19:26   #85
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Teşekkürler Memet,
Görüşmek üzere, 19 kasım Urla'da.

Eski 03-11-2011, 19:30   #86
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
harika bir ağaç bu.

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2012, 10:19   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2012
Merhabalar

gittigidiyor sitesinde verilen bu tohumu alayım mı ? önerir misiniz ? RED JAPANESE MAPLE- AKÇAAĞAÇ- BONSAI- 10 TOHUM GittiGidiyor.com'da 50380677

bir de, 10 adet tohum demişler, bu "10 adet farklı bonsai yapabilirsin" demek midir ?

saygılarımla.

volkan ozyesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2012, 10:27   #88

memet's Avatar

Tohum yerine fidan almanızı öneririm.

Eski 15-01-2012, 13:00   #89
Yeni Üye

çin imparotoru's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2012
Arkadaşlar merhaba söğüt ağacından bosai yapılabilirmi ?tohumdan yetiştirirsek kaç yılda yetişir ?toprak cinsi ne olmalıdır ? bilen varsa cevabı aktarsın şimdiden teşekkür ederim...

çin imparotoru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2012, 13:47   #90

memet's Avatar

Söğüt bonsai örnekleri var.
Söğütü tohum yerine kolayca köklenen çeliklerinden yapmak daha pratik olur. Tohumun en azınndan dört beş yıl gelişmesini beklemeniz gerekebilir.
Su seven bir ağaç olduğu için toprak karışımında nemi tutacak malzeme kullanılması yararlı olur.
Ben, dere kumu perlit killi toprak ve komposttan oluşan bir karışım yapardım.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024