agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni191Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2007, 13:31   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2007
Smile merhaba

arkadaşlar bu acer benim de rüyalarımı süslüyor..bonsai meselesi 5 gündür kafamı kurcalıyor..geçen gün bursadan acer tohumları satın aldım..bunların çimlendirilmesi ve büyümtülmesi hakkında çok fazla bilgim yok..4 gün önce ufak bir bonsai satın aldım..ama bu yetmeyecek bana..ben bir tane de ufak acer bonsai istiyorum..nerede bulabilirim bana yardımcı olabilir misiniz?herkese sevgiler bu arada foruma az önce üye oldum..

kalamanga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2007, 23:42   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Kalamanga Bonsai dunyasina hos geldin, dilerim hayalindeki cifligin gerceklesir ve yuzlerce bonsai ye bakip buyutme sansina ulasirsin. Bonsai satin almaktansa, ise bu sitede bonsai hakkinda yazilanlari okumakla ise baslayip, kendini bonsai yapabilecek bilgiye sahip oldugunu dusundugun an bir fidanciya gidip, sececegin fidanlardadan kendin bonsai yapmani oneririm. Bonsai konusunda takilacagin yerlerde, bu sitedeki tum arkadaslar, sorulari ilgili yerlere sordugun surece, cabuk bir sekilde cevap verip, yardimci olacaklardir.
Bonsaili gunleriniz bol olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 00:36   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Merhaba kalamanga
Öncelikle aramıza hoşgeldin. Türk bonsai meraklılarının hocası Ali Hocam tüm ilgisiyle ve bizlerden esirgemediği bilgileriyle her zaman ki gibi herkesden önce davranmış.
Ben tohumların hakkında konuşmak istiyorum. Öncelikle tohumların acerin hangi türüne ait olduğunu belirtmeni rica edicem. Tohumlarının hangi tür olduğunu öğrendikten sonra bu konuda daha faydalı olabiliriz. Şimdilik 3 ana kriter dikket etmelisin.
1-Tohumların Kışlamaya(Dormansiye) ihtiyacı var. Tohumların baharda filizlenmesi için 3 ay kadar soğuk ortamda kalması gerekiyor.
2-tohumları mutlaka dondan korumalısın.
3-Tohumların yetişe dursun.Ama sen bu arada 3-5 yıl tohumdan fidelerin büyüyene kadar başka fidanlar edin ve onlar üzerinde çalış.

Şimdiden yakalandığın bu ömür boyu sürecek bonsai hastalığı için geçmiş olsun diyorum...

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 00:43   #34
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Ben de geçmiş olsun diyorum

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 12:51   #35
Ağaç Dostu

Acerpalmatum, Sizler sabahin en keyifli uykusunda iken, aramizdaki zaman farkindan , ben nerdeyse gunu bitiriyorum. Sizden once davranan ben deyil, aramizdaki zamandir.
Turk bonsai meraklilarinin hocasi tek deyildir, biz bir ekibiz, Acerpalmatum, Bonsaireef, Bonsaisever, Oktars, Memet, Arsakay, Gallus, Turunc, Murare, her zaman bitki bilgileri ile yardima hazir, Mine hanim, Yilmaz, Ormanbotanigi, Plumbago, Todor,teknik ve diger yardimlari ile Malina, Aybala, Backyard, Darkyes, Uzaytek, Tolkien, Saka, Mahmut bey, dDaha onceleri bonsaiyi ogretmek icin emek vermis arkadaslar ve her gun bonsai kapisini aralayip iceri girenler, bir o kadarda aralanan, bonsai kapisinda bakip da, girsem mi diye cekinenler, daha uzaklardan bakip bonsai seyredenlerin yurekleri hep bizimledir. Iste biz boyle guclu bir ekibiz, ve Turkiyede bonsai VARDIR.

Eski 17-01-2007, 13:15   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Ali abi güzel temennilerin için çok sağol senin özverin yüreklendirmen olmasa bu noktaya zor gelirdik her şey için teşekkürler...

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 13:24   #37
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Galeri: 5
Bu ekibin içinde ismimi görmek benim için çok mutluluk vericidir. Kendimle gurur duymamı sağlıyorsunuz Hocam. Teşviklerinizle bugünlere geldik. İnşallah daha ne güzel günler bizi bekliyor. Darısı İlerde Kurulacak Olan Bonsai klübümüzün Başına...

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 23:54   #38
ebonsa
Guest

Hepsi de çok harika ya gerçekten Allah ne kadar güzel yaratmış herşeyi

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2007, 15:40   #39
Yeni Üye

merhaba
acer totumları palmatum(Atropurpureum) cinsi..3 haftadır kombinin yanında.2 hafta sonra buzdolabına koymayı düşünüyorum..ama arkadaşımdan biri tohumları dondan korumamı söylemiş..soğuk ortamda onu nasıl d-ondan koruyacamm?9 tane tohum var onları ayırıp mı deneye devam etsem;?bi kısmını buzdolabına bi kısmını bodrum'a koysam veya sizin önereceğiniz bi şekilde mi devam etsem..bana yardımcı olmaya devam edin..tohumlar çimlenirse bi kısmını bağışlamayı düşünüyorum..
bonsai yapmayı tama anlayamadım aslında interneti kurcaladım..çelik tellerle şekiller veriliyormuş..bonsai yapmak için uygun zamanda herhangi bir bitkinin dalı bu iş için yeterli olur mu yoksa köklü bir fidanı mı bonsai yapacam..bonsai derneği kurulursa aktif çalışabilirim..arkadaşlar şimdilik hoşçakalınn..burada olmayı sevdim..

Eski 17-02-2007, 15:57   #40
Yeni Üye

biraz hızlı çıktım..iyi arkadaşlarımdan biri singapura balayına gitti..bonsai ısmarladım..msj attı almış..uygun fiyata 3 tane seçenek sunmuştum..üçüde beğendiğim bonsai modelleri..arkadaşlar lütfen acemi dönemim benim..bana yardımcı olun geldiğinde cinsini size yazacam..veya fotoğrafını korarım buraya..ona bakmamda yardımcı olun..o bana güzel bir hediye olabak ve ben onu çok seveceğim..ama nasıl bakacam bu konuda endişelerim var..sorunlarımı buraya yazacam..aklımda bitkiler sanırım ben ziraat okumalıymışım..sevgiler

Eski 17-02-2007, 16:08   #41
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bence oradan buraya bonsai getirtme..
İklim değişikliği ağacın yaşama şansını azaltabilir..
En uygunu forumu bir oku. Uygun bir fidan alıp, öğrendiklerinle kendi bonsaini şekillendir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2007, 20:01   #42
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Selamlar,
bugün bir fidancıda 1,5m lik acer palmatum fidanı vardı. ithal olduğunu söylediler ve fiyatını sorduğumda 175 ytl dediler. Bir tanede toprağa dikmişlerdi gene aynı boylarda. bu kadar zor büyümesi ve bu fiyatlardan fidanı ile zor bonsai yaparız gibime geliyor.

beonedge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2007, 13:06   #43
Ağaç Dostu

Iyi gunler Boenedge, akcaagaclar her yerde pahalidir. Belki sans duserse daha kucuk ve daha ucuz fidanlar bulup onlarla bonsai yapmiya calisirsiniz.

Bonsai yapilan her agacin, kendine gore bir guzelligi bir cekiciligi vardir. Su an akcaagac bonsaisi yapamiyorsaniz, hic moralinizi bozmayiniz. Cevrenizde bir cok yerli agaclar vardir. onlardan bonsai yapmiya yonelmelisiniz. Ornegin bir alic agaci kirmizi ve ya sari meyveleri ile ne guzel olur. Hele sonbaharda sararan yopraklar dokuldukten sonra uzerinde kalan bir iki meyvenin guzelligini bir dusunun.

Bonsaide, bonsai yapilacak agac cesitleri ve agac sekillari hic tukenmez. Bonsainin en buyuk cekiciligi de burada yatiyor. Yillarca hic usanmadan bikmadan her gun baska bir agac her gun baska bir tarz ve sekille yeniliklere dogru gidilir.
Hepinize bonsai calismalarinda kolayliklar dilerim.

Eski 01-05-2007, 22:06   #44
Ağaçsever

Merhaba Ali Usta,
Hevesim devam ediyor. 2 tane ardıç aldım. üyelerin çalışmasına ekledim. arkadaşlardan nasıl bir şekil ve yapılacaklar konusunda tavsiyeler bekliyorum.
teşekkürler

Eski 03-05-2007, 17:15   #45
Ağaçsever

Merhaba Ali Usta,
Ekteki resimde gözüken Aceri ucuza buldum. Ama gövde yapısından emin olamadım. Süpürge tarzı için uygunmudur. Üstten budayarak küçültüp bonsai olma şansı varmıdır. ***.

Name:  02052007(001).jpg
Views: 1969
Size:  65.0 KB

Eski 03-05-2007, 17:59   #46
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Selam beonedge
Acer'i kaça ve nereden aldın?
Daha yakın ve ayrıntılı çekimini gönderir misin?

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 10:40   #47
Ağaçsever

arakadaşlar
ankara koçtaşta 55 YTL ye acer lar var.
Haberiniz ola.

obeser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 12:34   #48
Ağaçsever

Selam bonsaisever,

daha satın almadım aceri. bonsai için uygun bir gövde yapısı varsa alacağım. fiyatı30 ytl. daha büyük boyları 200,300,400ytl şeklinde.
bundan süpürge tarzı olabilir gibime geldi nedersiniz.

Eski 05-05-2007, 12:23   #49
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Fiyatı iyi ancak gövde yapısını göremediğim için bir şey söyleyemeyecim.
İstanbulda mı bu?
Nerede satılıyor?
Daha çok var mı?

Eski 06-05-2007, 12:23   #50
-

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Selam
Ankara Koçtaş'taki Acerler fiyatına göre gerçekten çok küçükler. Karşıyaka mezarlığının karşsısındaki seraları gezmenizi öneriririm. Global bitki pazarının bu varoşlarında Acer fiyatları Manhattan'daki çiçekçilerle yarışacak düzeyde, ancak çok miktarda olduğundan seçme şansınız var. Fırsat bulursam oradan 60'ytl ye aldığım ağacın resmini yükleyeyim. Koçtaştakilerin yaklaşık üç katı büyüklükte, air layering ile üçe bölmeyi düşünüyorum.
sağlıcakla

tumbleweed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 14:15   #51
Ağaç Dostu

Tubleweed iyi pazarlar, akca agacin resimde tam secilmiyor onun icin bir yorum yapamiyorum . Agacinda hava koklendirmesi yapip onu cogaltabilirsin
25-30 cm lik araliklarla ayni zamanda yapacagin hava koklendirmeleri ile bir cok akcaagacin olabilir.
Kolay gelsin.

Eski 08-05-2007, 22:49   #52
Ağaçsever

selamlar ali hocam,
sanırım mesajlar karıştı. resimi ben eklemiştim. almayı düşünüyorum en azından uygun bir yerinden hava köklendirme yaparım.
bonsaisever daha var ama uygun fiyat açısından yok. uygun fiyata bir tane şemsiye tarzı olan var.

Eski 09-05-2007, 13:06   #53
Ağaç Dostu

Iyi gunler Boenedge, evet dedigin gibi mesajlar karismis, kusura bakma.
Akcaagacini aldinmi? boyu resimde goruldugu gibiyse, dusundugun hava koklendirmesini yapip daha fazla akcaagac fidani elde edebilirsin.
Kolay gelsin.

Eski 10-05-2007, 07:49   #54
Ağaçsever

Selamlar,
Evet ali hocam aldım. Bununla ilgili üyelerin çalışması bölümünde yer açacağım.
bonsaisever alırken tekrar baktım. daha acer var. 1m den biraz büyük var 130 ytl. 110ytl olur dedi ona. benimkini yukarıda resmi var 25 ytl ye aldım.
teşekkürler

Eski 10-05-2007, 07:49   #55
Ağaçsever

tekrar selamlar,
yerini yazmayı unuttum büyük çamlıca findanlığından aldım aceri.

Eski 10-05-2007, 12:31   #56
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Bilgi için sağol
Aldığın acer'in değişik açılardan resimlerini yayınlarsan değişik fikirler çıkabilir.

Eski 12-05-2007, 22:41   #57
Ağaçsever

selam bonsaisever
resimlerini üyelerin çalışması bölümüne ekledim. fikirlerini bekliyorum

Eski 27-05-2007, 19:53   #58
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2006
Eskişehir'de belediye yol kenarlarına yaklaşık 10-15 tane akçaağaç dikmiş sanırım. Sanırım diyorum çünkü yaprakları çok benziyordu. Ancak henüz tohum göremedim. Yanlarında bulunan başka cins ve tür ağaçlarda tohum vardı. Belki de daha tohum oluşturacak olgunlukta değiller. Fotoğraflarını fırsat bulduğum bir zamanda göndereceğim. En azından yaprakların fotoğraflarını çekerim. Bu arada renkleri böyle kırmızı değil. Yeşil renkli ve aralarında uzun yapraklı olan türleri de var. Tohum vermelerini sabırsızlıkla bekleyeceğim. Tabii gerçekten akçaağaç iseler

banzay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 00:02   #59
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Ankara'da tohumunu nereden bulabiliriz acaba ?

Ben noktayı büyütmeyi seviyorum.. Beklemeyi, özen göstermeyi, sabretmeyi seviyorum...

Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 11:25   #60
Ağaç Dostu

Evaca, iyi gunler, yazdiklariniza bakilirsa bir gun iyi, guzel bonsailer yapan biri olacaksiniz.

Ankarada akcaagac tohumu bulsaniz bile, o tohumlari cimlendirmek hep sorun olacaktir. En iyisi bir fidan alip anunla ise baslamaktir.

Aslinda yeni basliyanlar icin tohumdan bonsai yapmak onerilmiyor. Cunku tohumdan yapilacak bonsai cok zaman alacagindan, yeni basliyan birinin, hevesi gecebilir diye. Ama siz cok sabirli oldugunuzu belirtiyorsunuz. Fidanlarla basliyacaginiz bonsailer yaninda,baska bitkileri de tohumdan yetistirmeye basliyabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024