agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-10-2005, 12:13   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Defne

Bu işe çok yeni başladım... Tohumdan yetişmiş defne ağacı (kargalar soğ olsun, her saksının dibine defne tohumu getirmeyi başarıyorlar) üzerine çalışıyorum.

Yaptıklarımı ve gösterdikleri değişimi burada sizlerle paylaşayım :)

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2005, 12:17   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Tohumu da görünsün diye, başka saksının dibinde bulduğum henüz çimlenmemiş olanı da buraya koydum.

Eklenen Resimler

hira ve Dumlupınar beğendi.
Eski 28-10-2005, 12:21   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Birinin yapraklarını eksiltmeyi denedim. Aynı zamanda gövdede kök oluşturmak istiyorum. Aralarına bir daha sonra bir taş yerleştirme planım var. Bu nedenle köklerin uzun ve çok olması gerekir diye düşündüm.

Normalde Defne, kazık köke sahip. Ana kök çevresinde taşa saracak belirgin kökleri çok az. Bu yöntemle çıkacak olanlar belki işe yarayabilir.

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.
Eski 28-10-2005, 12:28   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Bu en eski olanı. Boyu epey uzundu, kesmeye kıyamadığım için döndürmeye karar verdim :)

Hoş bir spiral oluştu. Sanırım 4 aylık kadar. İpler çıkarılsa bile, formunu koruyacak kadar eski yani :)

Pet şişeler işe yaradı. İkiye kesince oluşan, yeterince sert olmama durumunu, kestiğim diğer yarıyı içine sokarak hallettim.

Bonsai tellerine sahip olmadığım, gördüğünüz gibi çok belli :) Başka iplerle bu konuyu halletmeyi deniyorum. Sorun, bunların bağlanacağı yer olmamasıydı. Onu da, bir saksı altlığına 8 delik açıp ve bunlardan bir teli geçirip çözdüm. (Bu teli bitkiye sarmaya cesaret edemiyorum çünkü zarar verecek gibi görünüyor) Artık ipleri bağlayacağım yerler var.

Eklenen Resimler

Eski 28-10-2005, 23:44   #5
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Malina Teyze, bende bu işe yeni başlayan biri olarak verdiğin uygulama görüntüleri için çok teşekkür ediyorum. Bugün Maşukiye' deki fidancılardan birini ziyaret edip bir kaç tür fidan aldım. Bunlardan biri Himalaya Sediri. Sedir fidanım kesilmesi gerekecek kadar ince uzun. Kesmem gerektiğini düşünürken sağ olasınız bu şişe yönteminizi öğrendim. Bu iletiyi yazarken olabilirmi acaba diye fidanımın ne kadar eğilebildiğini kontrol ettim ve olumlu sonuç aldım. O dalı kesmektense bu yöntemle değişik bir şekle sokmayı uygun görüyorum. Fidancıda öğrendiğime göre, kabuğun soyulup, torfla köklendirme yapılması atlas sediri için bir yıl sürüyormuş.Bende ince bir dal kesmek için bir yıl bekleyeceğime bu yöntemle benzer çalışmalardan daha farklı bir sonuç elde edebilirim. Yine de yazlığa gittiğimiz bir ara sedirimizin bir kaç dalına torflu bez sarıp deneme yapacağım. Sonbahar, kış döneminde alacağı yağmur ve kar suyuyla belkide yaza kadar köklenebilecektir.

En çekindiğim konu budamadan çok, dar bir saksıya nasıl sokabileceğim. Sanırım köklerinin ve gövdesinin biraz daha gelişmesini beklemem gerekiyor.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2005, 10:20   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Bu tip şekil vermeleri elektrikçiden alacağınız 1.5mm ,2.5mm veya 4mm'lik bakır kablolarlada yapabilirsiniz.
Resimdeki salkım söğütteki aşşağıya bakan dalı bu tel yardımı ile yukarı doğru şekil almasını sağladım.

Eklenen Resimler

hilalll ve melih500 beğendi.
oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2005, 13:42   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Galeri: 1
Elektrikçilerdeki bakır ve aliminyom tellerin ikisini de kullandım. Açıkçası şunu söylemem gerekiyor ki bakır teller şekil vermek için pek uygun gelmedi. Çünkü fazla yumuşaklar (oktars'ınki gibi taze söğütlerde işe yarayabilir tabii). Aliminyum olanlar ise profesyonelce uygulamadığı taktirde ağaçları kabuğunda kolayca yara izleri bırakabiliyor.

Bu işler için özel teller var bildiğiniz gibi. Aliminyum alaşımlı ama bonsai için özel hazırlanmışlar. Bu tellerden birisini inceleme fırsatım olmuştu inanın elinize alır almaz kalitesini ve farkını hissettiriyor. Hem istediğiniz gibi eğip bükmeye müsait-yani gerektiği kadar yumuşak hem de verdiğiniz şekli koruyacak kadar sert bir yapısı var. Ama bunları Türkiye'de bulmak biraz zor tabii.

Tel kullanmayı düşünenlere bir tavsiye niteliğinde yazdım, kullanırken iyi hesaplayın ve dikkatli olun. Ayrıca şunu da ekleyeyim, çoğu zaman zorunlu olsa da şekil vermenin tek yolu tel sarmak değildir. Bkz. malinanın çalışmaları.

Kendinize iyi bakın...

Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2005, 14:20   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Zaten buradaki amaç değişik çalışmaların burada harmanlanması daha önceki konuşmalarda bahsetmiştik bonsai malzemeleri konusunda sıkıntı yaşıyoruz .Bu sıkıntıda bizi alternatif çareler bulmaya yönlendiriyor. Bilgileri burada paylaşırsak bu pratik çözümler işimize yarar.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2005, 16:23   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Türkiyedeki tel üreticilerinden biriyle bağlantı kurulabilir mi? Tabii örnek göstermek gerek.. Türkiyedeki tek bonsai telini üretmek, belki birine çekici gelebilir :)

Eski 29-10-2005, 16:55   #10
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Bence bütün tel üreticileriyle diyaloğa geçip, hepsine başvurmak gerekir. Elbet biri tutabilir Ne kadar çok şirkete başvuru, o kadar çok şans

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2005, 23:02   #11
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
ince dalları şekillendirmek için telefon kablosu çok ideal ve çok işe yarıyor.telefon kablosunun dış kabuğunu soyun içinden çıkan 3-4 adet daha ince kabloları kullanabilirsiniz.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2005, 23:09   #12
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
malina resimde bir saksda pet içine ektiğin bir bitki var.yapmak istediğin görüntüyü anladım.bendeki kaynaklara göre (belki sen öyle yapmış olabilirsin içini göremediğim için bilemiyorum)petin içinde kala köklerin ortasına uzun bir taş koy.kökler bu taşın etrafında odunlaşacaktır.ben resmini bulursam buraya koyacağım bu teknikle ilgili çizimi.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2005, 23:35   #13
agaclar.net

malina's Avatar

Henüz pet içindeki bölüm gövde... Boyu kısalsın ve kökler çoğalsın diye gövdeden kök çıkarma çalışması yapıyorum. Bu aşama bitince bir taş bulacağım

Dumlupınar beğendi.
Eski 10-11-2005, 23:47   #14
agaclar.net

malina's Avatar

Defne bonsaileri buldum

http://www.buxus-europe.nl/laurus.htm

hilalll ve Dumlupınar beğendi.
Eski 04-01-2006, 22:36   #15
Ağaçsever

musubeyd's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Henüz pet içindeki bölüm gövde... Boyu kısalsın ve kökler çoğalsın diye gövdeden kök çıkarma çalışması yapıyorum. Bu aşama bitince bir taş bulacağım
merhaba
sanırım şelale stili düşünüyorsunuz.biraz daha aşağı sarkıtmak nasıl olurdu acaba?..

musubeyd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2006, 01:43   #16
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
sanırım şelale stili düşünüyorsunuz
Hayır, Root over rock yapmayı deneyeceğim...

Eski 10-09-2009, 19:30   #17
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Herkeze merhabalar.Benim defnemin üzerinde çıkan bu siyah zeytinimsi şeyler nedir acaba?.İlk defa görüyorum tohummu acaba?

Eklenen Resimler

hira beğendi.
sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 19:38   #18
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Evet tohumları onlar.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 18:49   #19
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Defne bonsai açısından çok güzel bir tür. Sürgün verme kabiliyeti, budaklanma ve yara kapatma özelliği çok iyi.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 11:58   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2009
Merhaba..
Defne ağacını daldan üretebilirmiyim. Bahçedekinden bir dal koparıp, evde yetiştirmek istiyorum. Bonsai yapmak çok isterim. Ama hiç bir fikrim yok.
Belki sitede daha detaylı bilgi bulabilirim. Sizden yardım isteyeceğim. mümkünse...

Düzenleyen huripek : 15-02-2010 saat 11:59 Neden: Cümle bozukluğu
huripek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 12:27   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
değerli ağaç dostları ;

ben bir defne fidanı aldım ve satıcı da bana ankara' da bahçede yetişebileceğini söyledi. henüz fidan boyutlarında. ankara ve ya ikliminde bahçede defne deneyen var mı ? ve ya ben bu defne fidanını bahçeye dikmelimiyim.

saksıda olur mu?
yardımcı olursanız çok sevinirim.

saygılar..

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2012, 12:35   #22
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn. bozo.0606

Defne'nin Ankaraya uygun olduğunu sanmıyorum.
Normalde Akdeniz bitki örtüsüne aittir, zira yaz kış yaprak dökmez ve aşırı soğuğa gelmez! Benim bölgemde ve Hatayda çok rastlanan bir ağaç, hatta bir ara üzerinde çalıştım ama bonsai için bana pek uygun gibi gelmedi ve vazgeçtim.
Ege ve Marmara'da yetişen/bakılan türleri var ama Ankara'da olacağına hiç ihtimal vermiyorum.
Bence Ankara iklimine daha uygun bir ağaç seçin, boşuna vakit kaybetmeyin.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2012, 18:01   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
bu spirallerin nasıl yapıldığını söyleyin meraktan çatlıcamm

ağaççı35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2012, 18:04   #24
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Çok kolay, bir plastik boru al ağacı buna sar bağla . İşte sana bu biçim.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2012, 18:13   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Birinin yapraklarını eksiltmeyi denedim. Aynı zamanda gövdede kök oluşturmak istiyorum. Aralarına bir daha sonra bir taş yerleştirme planım var. Bu nedenle köklerin uzun ve çok olması gerekir diye düşündüm.

Normalde Defne, kazık köke sahip. Ana kök çevresinde taşa saracak belirgin kökleri çok az. Bu yöntemle çıkacak olanlar belki işe yarayabilir.
bence bu işe yarayabilir sn.MALİNA... Çünkü köklendirme eyleminde ki köklerin büyümesi beklenen bölge -normallerde olduğundan farklı olarak-çok büyük.Umarım istediğini yaparsın.

ağaççı35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 13:42   #26
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Defnenin son halini merak ediyorum.

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2016, 21:42   #27
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Merhaba,

Yeni bir üye olmakla birlikte Ağaçlar.Net sitesini ve forumlarını uzun zamandır takip ediyorum. Şu ana kadar pek çok şey öğrendim.

Benim de bir defne ağacıyla ilgili bir sorum, daha doğrusu bir sorunum var. Yeni aldığımız arazinin kenarında, dipten gelen sürgünlere boğulmuş bir defne ağacı vardı. Başlangıçta ağaçtan çok bir çalıya benziyordu. Ancak dipteki sürgünleri temizleyince ağaç ortaya çıktı. Problem şu. Ağaçın gövdesi çok düzgün olmasına rağmen dallanmaya başladığı noktadan itibaren doğudan batıya doğru eğilmiş durumda. Batı yönündeki dallar sağlıklı olmasına rağmen doğu yönündeki dallarda kurumalar var.

Ağacın normal görünüm almasını istiyorum (her yöne dengeli büyüyen, herhangi bir özel şekil verilmemiş). Bunun için nasıl bir budama yapmam gerekiyor? Çok sert bir budama yapsam, mesela dalların tamamını kessem ağacı kaybeder miyim? Bu durumda dallardaki batıya doğru eğrilikten nasıl kurtulacağım?

Yeni üye olduğum için siteye fotoğraf ekleyemiyorum ama Google Drive üzerindeki fotoğraflara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Özellikle ilk fotoğraf (IMG_0206.jpg) ağacın doğu tarafını ve şekil bozukluğunu net şekilde gösteriyor.

https://drive.google.com/file/d/0B73...hNLVhPZjA/view

https://drive.google.com/file/d/0B73...40RkJNTWc/view

https://drive.google.com/file/d/0B73...loSGsyaDg/view

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2016, 22:34   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2016
Merhaba;
Uzun süredir izlediğim ağaclar.net de bonsai denemelerime DEFNE ile başlamış bulunuyorum.Ormanda bolca bulunan defne fidanlarından almış olduğum örneklerde sert budama yaptım.Daha önce bol miktarda defne yetiştirdiğim için sert budamaya çok sıkıntı yaratmadıklarını tespit ettim.Yerlerinde saçak kök oluşturup canlı kalırlarsa şekil çalışmalarına başlamak istiyorum.

Eklenen Resimler

yoncalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2021, 14:51   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ejder İnciri Mesajı Göster
Bir kaç metre boy yapmış defne ağacının dişi ve erkek türü nasıl ayırt edilir?
Kesinlikle anlayamazsınız.

Sarmaşık Ağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2021, 17:04   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarmaşık Ağaç Mesajı Göster
Kesinlikle anlayamazsınız.
Dişi ve erkek defne ağacı ayırt edilebilir.

Bu ne şimdi? Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024