agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2013, 18:31   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
Karaçam

Merhaba Arkadaşlar,

Karaçamlarla ilgili tecrübeniz olup olmadığını merak ediyorum. Malum, forumda bonsainin kralı denilen bu ağaçla ilgili hemen hiç bilgi ve çalışma yok. Acaba neden? Yetiştirmesi, eğitmesi mi zor?

Eğer bilginiz varsa aşağıdaki sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim.

1- Bizim yerli karaçamlar da Japon karaçamları gibi sene de 2 defa mı kandil veriyor?

2- Genç karaçamlarım var henüz 2-3 yaşlarında, eğer izlediğim japon karaçamı bonsai videolarına göre hareket edeceksem bu ay sonunda kandillerini kesmem lazım ama bizim yerli karaçamlar japon kardeşleri gibi 2. fışkırışı yapmıyorsa sonuç kötü olabilir. Ne önerirsiniz?

3- Fideleri 2-3 gün önce büyükçe saksılara köklerini hiç dokunmadan diktim. Ancak saçak kökler viyolde büyütüldüğü için sanırım, tamamen bir ağ gibi süngersi biçimde duruyordu. Ektikten sonra yeni köklerin bu kozamsı yapıdan dışa doğru yayılıp yayılamayacağı şüphesi düştü içime. Aslında kök budaması ve şekillendirmesi için uygun bir zaman olmadığını biliyorum ama ne önerirsiniz, kökleri çıkartıp biraz hırpalamayı göze alarak, süngersi, kozamsı kök yapısını açıp yeniden diksem daha mı iyi olur? Eğer dokunmamak daha doğruysa sizce ne zaman kök budaması şekillendirmesi yapmalıyım?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Selamlar, başarılar...

delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
karaçam, pinus nigra

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024