agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler
  • 2 Gönderen bahceseven
  • 3 Gönderen bahceseven
  • 1 Gönderen bahceseven
  • 3 Gönderen bahceseven
  • 1 Gönderen merlict
  • 1 Gönderen a.a.
  • 2 Gönderen reguler
  • 2 Gönderen merlict
  • 2 Gönderen bahceseven
  • 1 Gönderen bahceseven
  • 2 Gönderen caglarxx

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2014, 22:18   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2014
Limon

İyi Günler yaklaşık olarak 1 ay önce güdük-ağaç yetiştiriciliğine merak saldım ve kendimi bu sitede buldum evde yediğim limonun çekirdeklerini ektim ve inanılmaz bir şekilde hepsi çimlendiler başlayalı 1 ay bile olmadı 5 cm e yaklaşan limon ağaçlarım var .Sizlerle nasıl başladığımı ve neler yaptığımı bu başlıkta paylaşmak istiyorum ankarada limon yapmak zor olacak ama olsun zordan başladım umarım güzel bir limon hikayesi yazarız beraber şimdilik bu kadar.

Sakaki ve Milla beğendi.
bahceseven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2014, 22:57   #2
Ağaçsever

Öncelikle nasıl 5-6 günde çimlendirdiğimden bahsedeyim youtube de yabancı arkadaşlardan birisinin bu konudaki videosunu izledim ve söyledilklerini aynen uyguladım NOT: Sadece limon değil çekirdekli ağaçların çoğunda bu yöntem sonuç alanlar mevcut.Kabuklar tohumları soğuktan ve aşırı nemden korur ancak çimlenme zamanını uzatır

Gördüğünüz gibi tohumu çıkarıp iyice havluyla kurulamak lazım

Daha sonra dış kabuğunu suyla daha kolay kaynaşsın diye kavlatıyoruz

soyduğumuz tohumla soyulmamış tohum

...

suyunu süzdüğümüz ve içine tohumları koyduğumuz kağıt havluyu bir şeffaf bir poşetin içine koyup bir kapta saklıyoruz limon çimlenirken ışığa ihtiyaç duyarmı bilmiyorum ama ben odamdaki yarı aydınlık yerde beklemeye aldım.

İngilizce olarak taki etmek isteyen arkadaşlar içinse videoyu paylaşmak istiyorum How To Grow Orange Trees From Seed - The EASY Way!!!! - YouTube İyi günler

gokselcetin, TRAKLI ve Milla beğendi.
Eski 13-08-2014, 23:07   #3
Ağaçsever

Çimlenen tohumları geçici olarak bir plastik bardağa torfu içerisine ektim ve torfuyu ıslatıp üzerine streç film gerdim ve güneşe koydum limonlar bunu çok sevdiler daha hızlı büyüdüler fakat bardağım plastikti ve 1-2 gün sonra bardağın içinde garip hareket eden beyaz kurtçuklar olduğunu gördüm anlaşılan sadece limonlar ısı ve nemi sevmiyormuş torfudaki bütün böcek yumurtaları çatlamıştı bende hemen toprağı döktüm yeni toprak alıp iyice güneş altında kuruttum daha sonra kola şişesini keserek içerisine koydum

Düzenleyen bahceseven : 09-10-2014 saat 16:59
Eski 13-08-2014, 23:30   #4
Ağaçsever

Kola şişesine ekmem forumda yazılanlar doğrultusunda oldu limon ağaçlarının kazık kök yaptığını ve bitkinin gelişimi sırasında bu köklerin önemli olduğunu ve ne kadar derin kaba ekersem o kadar iyi olacağını okudum.bir limondan çıkan 6 çekirdeğin 6 sıda çimlendi kimi hızlı büyüyor kimi yavaş şimdilik hepsini aynı kapta yetiştirmeyi ve içlerinden en fazla 1 veya 2 tanesini aday olarak seçmeyi planlıyorum bakalım hızlı koşan mı çabuk yorulacak yoksa büyük balık küçük balığı mı yutacak ayrıca zamanla düzelme olurmu bilmiyorum ama bazı fideler bildiğiniz kambur bir görünüme sahip şekil vemeden doğal görünüşlü güdük ağaçlarım olacak galiba inşallah uzun yaşarlar. Ayrıca pet bardak olayı bana ders oldu hem toprağı iyice güneşte kavurttum havalandırdım hemde eskisinden az suluyorum hemde kola şişesinin altına delik açmakla kalmadım iyi bir drenaj için ufak taşlar koydum bu arada ben limon ağacı kadar suyu seven bir bitki görmedim bilginize

Şimdi bu bitkilerin gövdesi kurşun kalem kalınlığına gelene kadar hiç dokunmayı düşünmüyorum hem o zamana kadar tekniklere vakıf olurum ağacımın beslenmesi gerekse bakımı konusunda yorumlarınıza açığım Şimdilik güle güle...

Cymbelina beğendi.

Düzenleyen bahceseven : 21-08-2014 saat 12:13
Eski 09-10-2014, 11:33   #5
Ağaçsever

Fungus gnat

İyi günler bitkim büyümeye devam ediyor bazıları solsada fidelerin çoğunluğundan umutluyum.Saksımda çıkan beyaz kurtçuklar tekrar oluştu bende araştırdım Bugün saksılardaki beyaz kurtlar hakkında öğrendiğim bilgiyi paylaşmak istiyorum.o kurtların sorumlusu FUNGUS GNAT isimli kanatlı bir böcek yaklaşık 2mm büyüklüğünde hızlı uçan bu böcek torfuya yumurtalarını bıraktığında onlarcası saksının içerisinde yaşama alanı bulabiliyormuş.bu larvaların besin maddesi ise çürümüş organik maddeler içerisinde yetişen mantarlar ve bitki kökleri imiş. Yani bu canlılar bitkilerle besleniyor.Bu organizmalara soğuğun bir etkisi olmamakta çünkü yapıları gereği soğuğu tolere edebilmekteler.Ayrıca dipnot olarak bu canlılar sağlıklı bitkiler açısından zararsız ancak fide aşamasındaki bitkilere çok büyük zararlar verebilirlermiş.Ayrıca fungus gnatın varlığı aşırı sulamanın yapıldığının da bir göstergesiymiş yani toprağı kuru tutmak miktarlarında azalmaya neden olabilirmiş aynı zamanda..Yine birtakım öneriler buldum bunlar toprağın üst kısmını 10 mm kadar steril kum ile örtmek bu karvaların dışarı çıkmasını ve böceğin başka larva bırakmasını engeler ayrıca larvacit denen biylojik olarak bu larvalarla savaşan ilaçlar mevcut veyahut topraga yıllık olrak antibakteriyel sabun veya sigaranın yapraklarını çay demler gibi demleyip toprağa emdirerek nikotinle beraber bu canlılarla mücadeler edilmekteymiş.bilgilerinize

Kaynak:http://en.wikipedia.org/wiki/Fungus_gnat

Eklenen Resimler

Eski 09-10-2014, 21:04   #6
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Hayran oldum size.

Ben acemiyim, nasıl olacağını bilmiyorum, yardım lütfen mesajlarına bu sayfayı yönlendirmek lazım.Sizin araştırıp yazdığınız bunları bile okumadan onlarca kişi yine mesaj atacaktır.

Acemiyim ama araştırıp doğrusunu yapmayı deniyorum'a en iyi örnek olursunuz, teşekkür ederim.

Not: İlk mesajlarınızdaki resimleri foruma yükleyip kalıcı hale getirirseniz, çok detaylı bir arşiv olacak, bilginize.

bahceseven beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2014, 05:00   #7
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Çok detaylı ve yararlı bir paylaşım olmuş, bir de çimlenen limonlarınızı görebilseydik güzel olurdu

Teşekkürler, iyi çalışmalar

bahceseven beğendi.
a.a. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2014, 09:57   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahceseven Mesajı Göster
İyi Günler yaklaşık olarak 1 ay önce güdük-ağaç yetiştiriciliğine merak saldım ve kendimi bu sitede buldum evde yediğim limonun çekirdeklerini ektim ve inanılmaz bir şekilde hepsi çimlendiler başlayalı 1 ay bile olmadı 5 cm e yaklaşan limon ağaçlarım var .Sizlerle nasıl başladığımı ve neler yaptığımı bu başlıkta paylaşmak istiyorum ankarada limon yapmak zor olacak ama olsun zordan başladım umarım güzel bir limon hikayesi yazarız beraber şimdilik bu kadar.
Tohumdan yetiştirmek baya sabır isteyen bir yol . Ben de ilk merak saldığımda tohumdan yetiştirmem gerektiği kanısı oluşmuştu ama araştırdıkça fidan alıp başlayarak rahat beş sene kazanacağımı öğrendim. Size tavsiyem her boyuttan adaylarla bu yola girmeniz.

Bu arada bende sizden öğrendiğim yolla limon çekirdeği ektim. Şu an çimlenmek üzereler.

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2014, 18:55   #9
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Uzun yıllardır limonlarla denemeler yaparım.İlk çimlendirdiğim limon çekirdekleri şuan benim boyumdan büyük ağaç oldular.Yeter ki o sabrı gösterin, kokuları bile yeter.

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 20:13   #10
Ağaçsever

Güzel temennileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar.İşler dolayısıyla uzun zamandır ara verdim ve limonların resimlerini paylaşmak istedim.Malesef daha önce upload ettiğim resimleri bulamadım ama şu anki resimleriyle görüşlerinize ihtiyacım var.Sizce ne yapmalıyım benim niyetimde limonun saksısını değiştirmek kök budamak ve torfu harici bir malzemeye ekmek var ama sizlerin görüşleri benim için çok önemli sizce ne yapmalıyım teşekkür ederim

Eklenen Resimler

merlict ve çiğdem42 beğendi.
Eski 10-02-2015, 21:21   #11
Ağaçsever

Unhappy

:Arkadaşlar nihayet yapmam gereken modeli buldum sizlerle bunuda paylaşmak istiyorum. Videodaki bonsai 20 yaşındaymış ve o da tohumdan yetişme bir bonsai anladığım kadarıyla gövde yapısı hakikaten çok muhteşem videodaki arkadaşın dediğine göre de kendine has karakter ve kademesi olan bir gövdeymiş ve yine clip&grow prunning metodu uygulanmış oldukça hoşuma gitti artık bu method hakkında detaylı bilgiler edinmek istiyorum birde bonsai nin yüzeydeki kökleri de muhteşem denecek kadar doğal görünüyor acaba nasıl öyle bir yapıya en azından yaklaşabiliriz birde bu clipand grow prunning methodunda oluşan budama izleri nasıl geçiyor değerli bilgi ve görüşleriniz önemli şimdiden teşekkürler.

https://www.youtube.com/watch?v=YJYlStda7SQ

Ayrıca artık bir bonsai saksısına almak istiyorum kola şişesi görüntü kirliliği yaratıyor sizce bu yıl için erkenmi değilse hangi aylarda almalıyım teşekkürler

çiğdem42 beğendi.
Eski 11-02-2015, 13:09   #12
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Sn.Bahceseven bonsai saksısına almak demek gerçekten 20 yılı göz önünde bulundurmak demek.

Ağacın (fidanın) gelişmesini istiyorsanız olabildiğince büyük saksı lazım.yok ben minik uğraşıcam derseniz ufak saksı derim.

böyle bir yapıya ulaşabilmek için en az 2-3 sene büyük saksı ve oynamamak gerek diye düşünüyorum.

selamlar.

Sakaki ve bahceseven beğendi.
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 16:23   #13
Ağaçsever

İyi günler arkadaşlar basit ve kullanışlı bir bilgiyi paylaşmak istiyorum limon ağaçlarının asidik toprağı sevmesi ve nitrojene ihtiyaç duyan bitkilerden olması bakımından limon ağaçlarının kompostuna kullanılmış telve karıştırmanın bu ağaçlara çok iyi geldiği bilgisini öğrenmiş bulunuyorum.Bu yüzden içtigim kahvelerin telvelerini dökmek yerine iyice kurutup limon ağacımın toprağının üzerine ekledim suladıkça diplere zamanla ineceği kanaatindeyim.Umarım iyi gelir durumu sizinle paylaşacağım Ben filtre kahvenin telvesini kullandım ama turk kahvesi de olur inancındayım kolay gelsin.

https://www.youtube.com/watch?v=uA5K5r_VXLs

Eski 02-03-2015, 03:01   #14
Ağaçsever

İyi günler ben bu sayfayı biraz blog tarzı kullanmak istiyorum ki limon ile bulduğum herseyi paylasayım elimizde döküman olsun internette bulduğum videolardan paylasmak istiyorum
1-) bu video mandalina ama sonucta limonun yakın arkadası kök-gövde gelişimi mükemmel nasıl basardıysa helal olsun
https://www.youtube.com/watch?v=0lAffELg5Vw
2-)Bu güzel bir limon ama sekli biraz tuhaf geldi budamasını mı yanlış yapmış **** amacı nedir seviyem bunu çözmeye yetmedi böyle bir limon istemiyorum zaten
https://www.youtube.com/watch?v=KlDi7fXmmrw
3-)işte benim isteyeceğim bir sey sizin görüş ve önerilerinizi bekliyorum
https://www.youtube.com/watch?v=kXjw9MpArps

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024