agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2014, 22:31   #61
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Soner Mesajı Göster
Afraların çiçek açmaları için özel bir uygulama mı gerekiyor? Ya da çiçek açan/açmayan türleri mi var ?

Bu konuda bilgisi olan var mı ?
Merhaba Soner,

Tecrübe olarak değil ancak geçen sene bu konuda araştırıp bulduğum bilgilerden aktarmak isterim: çiçeklenme durumu varyetesine bağlı değil. Doğal ikliminde yetiştirilen/yetişen afralarda kışın yeterince su/yağmur almış ise, yaz sıcakları bastırdığında 1-2 ay yağmur dahil hiç bir sulama uygulanmadıktan sonra, birkaç gün üstten spreyleme/sisleme yöntemi ile sulandığında çiçeklendiği belirtilmiş.

Soner beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 07:58   #62
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Ben de geçen sene aynı konuda biraz araştırma yapmıştım. Çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgiler Sakaki'nin yazdıkları gibi. Bu bitki uzunca bir süre yaz kuraklığı çektikten sonra sonbaharla birlikte gelen yağmuru çiçek açarak kutluyor.

Buna ek olarak, ağacın yaşlı olması gerektiği ve geceleri tamamen karanlık bir yere konumlandırılırsa çiçeklenmenin tetikleneceği belirtilmiş.

Şöyle bir de konuyu süsleyelim

Name:  portulacaria_afra19_227.jpg
Views: 1672
Size:  35.8 KB

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 08:47   #63
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bendekilerden birinin de çiçeklendiğini görünce çok sevinmiştim..2011 yılında saksılarken farkettim..

Eklenen Resimler

Soner, h_dogan, Sakaki ve 1 kişi beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 09:04   #64
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Vay be bizde de yaşlı bir afra var. Uygulamaları deneyeyim belki bizim yaşlı kurt da açar çiçeklerini.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 10:20   #65
Ağaç Dostu

Soner's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2007
Bu sene ben de deneyeyim bakalım sonuç ne olacak.

Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 22:57   #66
Ağaç Dostu

serpil D's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2013
Benim Portulacaria afra nerdeyse otuz yıldır benimle hiç çiçeğini görmedim..

Eklenen Resimler

serpil D Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2014, 20:20   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster

Eğer marketten almışsanız toprağı büyük ihtimal ya sadece torf ya da yosundur (veya ikisinin karışımı) ki bu köklerde kolayca çürümeye neden olacaktır yakında. Mümkünse acilen daha geçirgen bir toprak karışımına aktarın.
Merhabalar. Arkadaşlar sizlere afra konusunda danışmak istediğim bir konu var. Geçen gün antalyada bir peyzajcıdan afra bularak aldım. Ancak toprağı bu türün özelliğine uygun bir toprak değil. Çok nemli ve Geçirgen değil, çamur gibi olmuş. Çok küçük bir saksının yarısına kadar dolu ve türüne uygun olmayan çamur gibi bir toprağı var. Ben köklerini sarsmamaya özen göstererek saksısını ve toprağını bu dönemde değiştirsem, agaca zarar verir miyim acaba

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2014, 20:51   #68
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Sn. murat doğan, şu dönemde afranızı topraksız da bıraksanız, kök budaması da yapsanız, köklerini tamamen kesip çelik gibi baştan da köklendirseniz sorun olmaz.

Tabii abarttım biraz ama endişelenecek bir durum olmadığını vurgulamak istedim. Sezon olarak gayet uygun bir dönemdeyiz Antalya'da. Afra da bu tür işlemleri hiç dert etmeyen bir tür.

Tavsiyem, toprağın kurumasını bekledikten sonra saksısından çıkarın, tüm toprağını dökün, hatta sonra kök aralarında kalan toprağı da yıkayıp tamamen arındırın o kötü topraktan, sonra hazırladığınız karışımla uygun bir saksıya dikin.

Fakat en önemlisi toprak konusu, elinizi korkak alıştırmayın, inorganik karışımı bol tutun. Sadece pomza içinde bile gayet sağlıklı gelişen bir tür (tecrübeyle sabit). Tavsiyem 80% kadar pomza - lav taşı - çakıl karışımı ve 20% organik materyal. Pomza ve lav taşı ufak boyutlu olmak şartıyla. Bu karışımdan son derece memnunum.

Kolay gelsin.

Soner ve Sakaki beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 17:17   #69
Ağaç Dostu

Teşekkür ediyorum. Güneşe koydum, toprağının kurumasını bekliyorum. Sonra operasyon zamanı

Eski 27-04-2014, 17:18   #70
Ağaç Dostu

Bu ağaç ile raft tarzı olur mu sizce?

Eski 27-04-2014, 22:09   #71
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
Bu ağaç ile raft tarzı olur mu sizce?
Kolay köklenen bir tür olduğundan gayet de rahat ve kolay olur

Eski 21-11-2014, 17:56   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2014
Merhabalar
İsyerinin bahcesinde gordugum budanmis minik agaci gorunce bonsai hevemis geldi.
Burada okuduklarimdan anladigim kadariyla tam aradigim gibi baslangic icin cok uygun bir tur p. afra.
Az once is cikisi bahcede. Kokuyle beraber soktum agaci. (Toprak yagmurdan yumusakti ve elimle cekmem yettii)
Simdi eve getirdim ama saksiya torfla koymamam mi gerekiyor ?
Bahcede yazin eledigim nispeten ince kum gibi toprak var. Onunla torfu karistirsam mi ?
Eldeki imkanlarla acil ne yapsam acaba ?

acanberk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 10:23   #73
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acanberk Mesajı Göster
Merhabalar
İsyerinin bahcesinde gordugum budanmis minik agaci gorunce bonsai hevemis geldi.
Burada okuduklarimdan anladigim kadariyla tam aradigim gibi baslangic icin cok uygun bir tur p. afra.
Az once is cikisi bahcede. Kokuyle beraber soktum agaci. (Toprak yagmurdan yumusakti ve elimle cekmem yettii)
Simdi eve getirdim ama saksiya torfla koymamam mi gerekiyor ?
Bahcede yazin eledigim nispeten ince kum gibi toprak var. Onunla torfu karistirsam mi ?
Eldeki imkanlarla acil ne yapsam acaba ?
Merhaba, aramıza hoş geldiniz öncelikle.

Afralar için su/nem tutma oranı oldukça düşük bir karışım tavsiye ederim. Bu bağlamda torf miktarını minimum seviyede tutmanız iyi olur. Bahçe toprağı da kullanabilirsiniz ama ağırlıklı olarak volkanik tüf, pomza, iri dişli dere kumu gibi maddeleri daha yüksek oranda (%60-70) tutmanız daha iyidir. Özellikle soğuk mevsimlerde uzun süre nemli kalan bir toprak karışımında afranın kökleri kolayca çürüyebilmekte.

Başarılar dilerim.

edelvays58 ve acanberk beğendi.
Eski 24-11-2014, 16:53   #74
Yeni Üye

erdemreyyan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2014
afranın çelikten üretilmesi çok kolay diye bi söylenti var duğrumudur doğruysa üretme şekli nasıl olmalı **** çeliklerini nerden bula biliriz

erdemreyyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 22:03   #75
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdemreyyan Mesajı Göster
afranın çelikten üretilmesi çok kolay diye bi söylenti var duğrumudur doğruysa üretme şekli nasıl olmalı **** çeliklerini nerden bula biliriz
Sorularınızın cevapları bu konunun ilk mesajlarında mevcut, en baştan konuya göz atarsanız görebilirsiniz.

Eski 07-03-2016, 11:14   #76
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Dallarını hiç telleyen varmı ? Yeni aldığım ve bonsai adayı yapacapım afranın dalları epey narin görünüyor, gövdeye tel sarınca boğar ve öldürür gibi geldi bana. Şekil verme konusunda tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Bu arada benim afranın resmini de ekliyorum. Şu an 20 cm boyunda ikiz gövde olarak eğitiyim istiyorum, 30 cm ulaştıktan sonra tepe uzamasını engellemek için kesicem, ya da cimdikliyeceğim.

Eklenen Resimler

kamil35 ve dusunenadam beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 20:14   #77
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Sn david72, youtube'da afrayla ilgili örnek alınabilecek bir çok çalışma var. Onlara bir bakın. Telleme, yapraksızlaştırma... Hepsini yapıyorlar. Sizin afra daha çok küçük yalnız. Büyümesini beklemeniz lazım.

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2017, 03:26   #78
Pal
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2017
Merhaba,aranıza yeni katıldım ☺ bu bitkiden minik bir dal almıştım komşumdan (onun bitkisi de küçüktü). Toprağa ekeceğim zaman yapraklarını azalttım ama tam ekerken son ikisini de düşürdüm 😐 yine de köklenir mi acaba?

Pal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2017, 12:22   #79
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pal Mesajı Göster
Merhaba,aranıza yeni katıldım ☺ bu bitkiden minik bir dal almıştım komşumdan (onun bitkisi de küçüktü). Toprağa ekeceğim zaman yapraklarını azalttım ama tam ekerken son ikisini de düşürdüm yine de köklenir mi acaba?

Köklenir diye düşünüyorum. Ben geçen hafta minicik bir dal iliştirdim toprağa yeni yapraklar çıkardı bile. Sizinki de tutar umarım.

Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2017, 13:30   #80
Pal
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2017
Duru hanım,cevap için ve umutlandırdığınız için çok teşekkür ederim☺ şimdi pencere önüne koydum güneş alsın diye. İyi günler��

Pal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2018, 19:52   #81
Yeni Üye

blackbird's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2013
budama sonrası aframı çoğaltıp bir kısmını köklendirmeye bir kısmınıda direk saksıya aldım

Eklenen Resimler

blackbird Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2020, 16:02   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2020
Öncelikle herkese merhabalar. Bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Yaklaşık 1 ay önce portulacaria afra meditopia aldım. Yani bana öyle oldugunu söylediler. Her şey yolundayken son 1 haftadır maalesef yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Saksısı delikli ve gecirgen topraklı. Sulamam da düzenliydi yani cok sulama gibi bi durumum olmadı. Saksısı mı büyük acaba diye düsünüp bir küçük boy saksıya geçirdim ama o da bir şey değiştirmedi. Ne yapmam gerekiyor düzelir mi suya mı koymalıyım nasıl bir yol izlemem gerek yardımcı olursanız cok sevinirim cok üzgünüm simdiden tesekkürler.
İlk ve son halini ekledim fotoğraflara.

Eklenen Resimler

milkaulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2020, 09:54   #83
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Dışarıya havadar bir yere koyun, toprağınız sulandığında birkaç gün ıslak kalıyorsa sorunlu demektir. Bence bitkilerinizi topraktan çıkarın ve köklerine bakın, çürüme varsa siyahlaşmış ve yumuşamış olanlarını temizleyin. Kenara koyup birkaç gün o şekilde kurutun. Sonrasında alt deliklerinden kolayca su tahlıyesi yapacak bir saksıya alt katmanında iri lav kırıkları olan bol kumlu, lav kırıklı ve pomzalı bir karışım yapın.

Duru ve milkaulu beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2020, 14:08   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi david72 Mesajı Göster
Dışarıya havadar bir yere koyun, toprağınız sulandığında birkaç gün ıslak kalıyorsa sorunlu demektir. Bence bitkilerinizi topraktan çıkarın ve köklerine bakın, çürüme varsa siyahlaşmış ve yumuşamış olanlarını temizleyin. Kenara koyup birkaç gün o şekilde kurutun. Sonrasında alt deliklerinden kolayca su tahlıyesi yapacak bir saksıya alt katmanında iri lav kırıkları olan bol kumlu, lav kırıklı ve pomzalı bir karışım yapın.
Dediklerinizi hemen yapacağım çok teşekkür ederim umarım kurtarabilirim

milkaulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2021, 14:30   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2021
Aşağıdaki görseldeki Crassula yaklaşık 2,5 yıldır bende. Bonsai için gelecekte kendisini eğitmeyi düşünüyorum. Gövdesi henüz yeteri kadar kalınlaşmadı(ağaçsı görünüm henüz oluşmadı) Bunun için daha büyük saksıya alınması gerekir şeklinde 1-2 yerde okudum ama tam olarak güvenemedim. Yine benzer şekilde budama yapılırsa kalınlaşır şeklinde yorumlar mevcut. Sizlerin görüşünü alabilir miyim?

Ek olarak budama yaptığımızda normalde budama yapılan yaprağın yönünde yeni sürgün veriliyor. Crassula'da yeni sürgünler tam olarak nasıl çıkıyor? Örneğin budama yaptığımız yerin altındaki yapraklar sağa ve sola giden çekilde ise, sürgünler öne ve arkaya şeklinde mi oluyor yoksa yine sağa-sola şeklinde mi çıkıyor?

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ucanis_ : 06-07-2021 saat 14:33 Neden: resim düzeltildi
ucanis_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2023, 08:54   #86
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
Merhaba. Guneydogu cepheli acik balkonumuza portulacaria aldik. Fotografini asagida paylasiyorum. Balkonumuz sabah 8'den aksam 5'e kadar gunes aliyor. Bu kadar uzun sure direkt gunesin bitkiye zarari dokunur mu acaba? Sulamayi 2 haftada bir yapmayi dusunuyorum eylul ve ekim boyunca. Bir de kasimdan itibaren yine disarida birakmak mantikli mi? Gece don yaptiginda bitki zarar gorur mu?

Eklenen Resimler

aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024