agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-10-2007, 23:55   #61
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Sevgili Ali Yusuf Üzüm lütfen önce buraya sonrada buraya uğrayın.
Aramıza hoş geldiniz.
Teşekkürler

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2007, 01:08   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Değerli bonsaisever, limon çalışmanız çok güzel olmuş, tam bir moyogi stilde olması gerektiği gibi ancak; önden görünüşteki zigzaklı şeklin yandan görünüşte de olması gerekmektedir. Hatta öne doğru bir miktar da kavis verilmeli. (bu şeklin japonların birbirini eğilerek selamlaması gibi ağacınızın sizi selamlaması kabul ediliyor) Yandan bakılınca tamamen düz görünüyor ve bu ağacın güzelliğini azaltıyor bence. Gövde fazla sertleşmeden yeniden tellemenizin doğru bir seçim olacağını düşünüyorum. Sevgiler...

Nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2007, 23:47   #63
Doğasever

hneşe's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2007
Arkadaşlar ben de yeni üyeyim kendimi tanışma başlığında tanıtmıştım.Bu site bağımlılık oluşturuyor.Limon bonsai çok hoşuma gitti acaba ben de yapabilir miyim? diye düşünüyorum.Yeni üyeler niye yazmıyor deniliyor sitede bilmediğim o kadar konu var ki okumaktan ,öğrenmeye çalışmaktan yazmaya fırsat olmuyor.

unforgiven35 beğendi.
hneşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 12:30   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
hnese merhaba aramiza hos geldiniz.
Yalniz limon bonsai degil, daha bircok agactan bonsai yapabilirsiniz.

Burada okuduklarinizla iyi bir bilgi birikiminiz olacak, ama bonsai yalniz bilgi birikimi ile olmuyor bildiklerinizi pratige dokup el becerisi kazanmaniz gerekiyor.

Yapacaginiz bonsailerde, takildiginiz yerler olursa, bonsai ile ilgilenen arkadaslar size severek yardim edecektir.

Yazdiginiza katiliyorum, agaclar.net'te yazilmis o kadar guzel ve faydali konular var ki insan surekli okuyor. Yine de okumaya ara verdigimiz zamanlar bildiklerimizi de, yazip paylasiyoruz. Kim bilir bizlerin bilmedigi ne kadar seyler biliyor yeni uyelermiz. Onlar da bildiklerini paylasirsa ne guzel olur.

Yapmiya basliyacagin bonsailerde kolayliklar basarilar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2007, 23:24   #65
Doğasever

hneşe's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2007
Teşekkür ederim Ali H.ALI sizlerin yapabilirsiniz sözleri insana daha bir şevk veriyor.Ayrıca insan yeni bir şeyler öğrenmeye istekli oldukça yaşamının daha da zenginleşeceğini düşünüyorum.

hneşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 14:54   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2008
Selamlar...

Site vazgeçilmezlerimden olalı epey oldu ama okumaktan hiç fırsat bulamadığım için daha yeni üye olabildim.. Bonsai yapmak için bir limon fidesi almıştım ama gün geçtikçe işler daha kötüye gitti ve artık ciddi ölçüde yardıma ihtiyacım olduğunu düşünüyorum...Lütfen bana bu ağaç için yardım ederseniz çok sevinirim..Resimlerini yükledim her türlü görüşünüze açığım şimdiden teşekkürler...

Düzenleyen bonsaisever : 20-01-2008 saat 14:51
BeLMaN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2008, 08:19   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Belman iyi gunler. Hangi islerin kotuye gittigini yazmamissin. Her neyse ben ekleddigin resimlere bakip tahmin edeyim.

Limon agacin sagligi her gun kotulesiyor. Limon agaci bir salon bitkisi degildir onu surekli icerde tutarsaniz hizli bir sekilde sagligi bizulacak ve yasamini bitirecek.

Ve bu agaci nasil bonsai yapacagim diye dusunuyorsunuz. Ince duz bir govde ve cok yukarilardan basliyan dallar. Bu agac bonsai yapmiya uygun bir agac degildir. Bahceniz varsa onu bahceye dikiniz ve verecegi limonlardan faydalaniniz.

Bonsai yapmak icin fidan almadan once bonsai forumunda yazilanlara bir goz atiniz. Sonra fidancilari dolasip yapacaginiz tarza uygun fidanlara bakiniz alacaginiz fidanlar bastan bonsaiye uygunsa yapmak istediginiz bonsaiye cabuk kavusursunuz.

size bonsai calismalarinizda kolayliklar dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 20:34   #68
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Merhaba Ali Bey,

Bende limon ağacı aldım. Alırken gövdesinin ortasından uygun yerden budattım. Fakat üstünde yeterince yaprakları var. Ayrıca 7 adet limonu da var. sakısı çok kötü olduğu için saksı değişimi yaptım. Bu işlemde kök budamasıda otomatik olmuş oldu. Kök budamasının bahar ayında yapılması uygun diye okudum. İşlemden sonra 2 gün geçti ve yaprakları kaşık gibi olmaya başladı. bununda sorun olduğunu biliyorum. şuan için havalar soğuk diye içeride tutuyorum. baharda dışarı alacaktım. Acaba hemen mi dışarı alsam? Sulamayıda saksı değişiminde yapmıştım. Acaba sorun nerdedir?
***.

beonedge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 23:41   #69
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2007
limonların resimleri aşağıdaki gibi. Aynı kahverengi noktalar bazı yapraklarda da var.

Eklenen Resimler

beonedge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 15:05   #70
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Merhaba..

Bu site ve yazılarınız sayesinde Bonsai meraklısı ve tutkunu biri daha oldu, hayırlı olsun

Akçaağaç tohumu ve fidesinden bonsai yetiştirme çabalarıma başladım ve tabii forumun bonsai ile alakalı tüm forum konularını okumaya başladım. Ardından yetiştirdiğim limonları da bonsai olarak yetiştirebileceğimi keşfettim ve sabrıma güvenerek başlıyorum

Hatta ben düşüncelerimde uçtum. 2-3 yıl sonra sevdiklerime limon bonsailer hediye edebileceğimi bile düşündüm

Sizlere iki limon fidemin fotoğrafını gönderiyorum. Ocak ayında 3 gün ılık suda beklettiğim çekirdekleri, bir hafta süreyle de ıslak pamuk arasında beklettim. Şubat'ın ilk günü toprakla buluşturdum.

10 çekirdekten bir tane anca çıkar demişlerdi. Benim 10 çekirdeğimden 6 tanesi çimlendi. Toprağın yüzeyine çıkabilenler çok daha çabuk bir gelişme gösterdiler. Aynı gün ektiğim tohumlar arasında 1-2 cm farklar oluştu. Her 6 ayda bir buraya fotoğraflarını eklemeyi ve son olarak tüm mesajları birleştirerek tohumdan limon bonsai yetiştirme konusunda foruma katkım olmasını arzu ediyorum.

Ve işte ilk fotoğraflarımız.. Yaklaşık 4 aylıklar

Eklenen Resimler

Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 08:40   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
limon agacı

selam, bir ay evvel limon çekirdegi ektim şimdi boyları 5 cmm cıvarında oldu. Nasıl bir yöntem uygulamalıyım ? teşakkürler.

osmanramone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 08:43   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2008
selam evaca. akagaç tohumlarını nereden buldun akagaç meraklısıyım bende. Bilgilendirirsen çok memnun olacagım. teşekkürle başarılar.

osmanramone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2008, 20:01   #73
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2008
iki ay önce küçük saksıya ektiğim limon çekirdeğinin iki tanesi 2-3 gün önce çıktı. Aslında çok şaşırdım çünkü tamamen unutmuştum. Ama her işte bir hayır vardır işte.
Çekirdekleri ekerkenki amacım büyütüp koca ağaç etmekti. Ancak şehirdışında bulunduğum zaman bir markette "minyatür limon ağacı" görmemle fikrimi değiştirmem bir oldu. Minyatür limon ağacı herhalde market ortamında bulunduğundan tamamen kurumuştu, öndeki dalından minik kuru bir limon sarkıyordu ve ben o kuru haline bile hayran kaldım. Onu o haliyle satın almayı düşündüm ancak tatilde olduğumdan böyle bir imkanım yoktu. Alabilseydim belki bakıp tekrar canlandırabilirdim. Hoş hiç umut verir tarafı yoktu herhalde çöpe atmışlardır.
Şimdi bende o minyatür limonun aynısından yapmak istiyorum
başlıktaki limon fotograflarınıza da baktım hepsi çok güzel. Acaba boyları kaç santim? Malum fotografta pek belli olmuyor.
Bir de ne kadar süre uzamasına izin verip sonra budamaya geçeceğim? Bir tanesi yaklaşık 5 cm kadar bir boya ulaştı.
Sizinkilerin saksıları da çok büyük değil mi bonzai fotograflarında hep saksılar yassı ve küçük?

limon_agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2008, 21:31   #74
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Önce fidenizin büyümesi için büyük bir saksıda bakmalısınız. Gelişip dallanmalı. Yeterince büyüdükten sonra dal ve kök budamaları yapılıp ufak bonsai saksısına alınabilir. Bu da bir kaç sene ister.
Yani bütün bonsailer için geçerli olan süreç.
Birkaç santimlik fidelerin büyümesini sağlamak ve budamayı düşünmemek gerekir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 22:42   #75
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Önce fidenizin büyümesi için büyük bir saksıda bakmalısınız. Gelişip dallanamlı. Yeterince büyüdüktens onra dal ve kök budamaları yapılıp ufak bonsai saksısına alınabilir. Bu da bir kaç sene ister.
Yani bütün bonsailer için geçerli olan süreç.
Birkaç santimlik fidelerin büyümesini sağlamak ve budamayı düşünmemek gerekir.
Yeterince büyüdükten sonra derken tam olarak ne kastediyorsunuz? 1 metre falan mi olmalı? Bonzailer küçük olmuyor mu?

Eski 22-07-2008, 23:00   #76

memet's Avatar

Bir metrelik bir fidanı budamalarla küçültebilirsiniz.
asıl olan, vermek istediğiniz biçime uygun dal yapısına sahip olmaktır.
Hangi fide olursa olsun bir kaç seneden önce, biçimlendirmeye uygun bir dal ve gövde yapısına ulaşmayacaktır.
Ağacınız bir metre olabilir ama, gövde yapısı istediğiniz gibi olur, budamalarla küçültmeniz mümkün olur. Bir metrelik bir bonsaiye sahip olmanızda olasıdır.

Eski 26-07-2008, 02:46   #77
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Bir metrelik bir fidanı budamalarla küçültebilirsiniz.
asıl olan, vermek istediğiniz biçime uygun dal yapısına sahip olmaktır.
Hangi fide olursa olsun bir kaç seneden önce, biçimlendirmeye uygun bir dal ve gövde yapısına ulaşmayacaktır.
Ağacınız bir metre olabilir ama, gövde yapısı istediğiniz gibi olur, budamalarla küçültmeniz mümkün olur. Bir metrelik bir bonsaiye sahip olmanızda olasıdır.
Ama bu çok büyük benim gördüğüm minyatür limon saksısıyla beraber en fazla 40-50 cm di. Ben 1 mt.lik bonzai istemiyorum daha küçük olmaz mı ki?

Eski 26-07-2008, 08:12   #78

memet's Avatar

İstediğiniz boyda kara vermek size kalmış. hangi boyda isterseniz onu yapabilirsiniz. Bunun için budamalarla ağacınızı şekillendirirsiniz.

Eski 14-11-2008, 01:35   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2008
selam evaca,
Akçaağaç tohumlarını çimlendirmek için nasıl bir yöntem uyguladın? Benim elimde tohumlar var ancak bir türlü karar veremedim. Tecrübenden faydalanmak isterim

BARIŞ MACİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2008, 01:39   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2008
osmanramone selam,
tohumları türkiye ve yurtdışında internet üzerinden satan kişiler var. Hatta bu sitede bazı arkadaşlar da bu işi yapıyor.
agaclar.net > Alışveriş > Satış İlanları
Hindistan'dan tohum siparişi paylaşımı

Bu başlık altında karinca70 isimli arkadaşla irtibata geçersen sana yardımcı olabilir. Olmazsa bana yaz ben yardımcı olmaya çalışırım

BARIŞ MACİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2009, 23:54   #81

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Sn.bonsaisever,
Lümon ağacınız ne durumda. Aşağı yukarı iki yıldan beri görememişiz. Bize yaptıklarınızı anlatır mısınız.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 12:00   #82
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Limon ağacımı geçtiğimiz sene bir arkadaşıma hediye verdim , son durumunu ben de merak ediyorum
Bonsaiden anlamadığı için, pek iyi bir durumda olduğunu da sanmıyorum.
Bir dostunuza hediye ettiğinizde, bunun pek önemi kalmıyor.
Kendisini görmeye gittiğimde bakımını yapmadan ve yaptıktan sonraki resimlerini çekerek buraya eklerim.
Tabii halen yaşıyorsa

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2011, 21:55   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2011
Bende bende..

Bende limondan bonsai için hevesim çok arttı. Beni özendirdiniz. *** ler..

oozdemir1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2011, 12:39   #84
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Herkese Selamlar benim tohumdan büyüttüğüm 5 yıllık bir limon fidanım var. Şu an kayseri de kışın çok soğuk olduğu için evde yetiştiriyorum. Foruma üye olduktan sonra bonsailere bayağı merak saldım. Limonumu bahçeye dikemeyeceğim için bonsai olarak yetiştirmek istiyorum. Limonumun şimdiki hali yaklaşık 1 metre boyunda ve ilk yıllarında tam gövdeden budamıştım ve yanlardan çıkan dallarla büyütmüştüm şimdi küçük yaprakları olan bölümleri olduğu gibi iyice uzayan taze iri yapraklı yeşil dallarıda var. Ayrıca limonumda aşı yoktur. bir acemi olarak limonumu bonsai yapmak için nasıl bir yol izleyebilirim. limonumun fotoğraflarını foruma yükleyemedim sürekli hata veriyor. Yardımcı olabilecek arkadaşlara gerekirse fotoğrafları facebook üzerinden paylaşabilirim. Herşey için teşekkürler Saygılarımla...

Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2011, 17:21   #85

memet's Avatar

Bu başlığa bir göz atın fotoğraf yükleme ile ilgili açıklama bulacaksınız.
Tohumdan yetiştirme biraz zordur. Narenciyelerle uğraşmak biraz daha zor.
O bir kenarda dururken sabrınızı tüketmemek için daha kolay bir iki fidan edinin.

Eski 05-06-2012, 21:46   #86
Ağaçsever

Ali Asım's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2008
Arkadaşlar çok güzel çalışmalarınız var tebrik ediyorum sizleri ben de Bonsai yapmayı çok istiyorum ama sürekli kafama takılan konu agacımızı bonsai modeline getirdigimiz de yaprakları küçükmü olucak yoksa büyük mü olucak kaç gündürlü yazmayı düşünü yordum ama cesaretimi bugün toplaya bildim kusura bakmayın arkadaşlar bilmedigim için sorma gereksimin de bulundum yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar Allaha Emanet Olun.

Ali Asım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 21:57   #87

memet's Avatar

Bazı ağaçlar kendi özellikleriyle zaten küçük yapraklı oluyor. Diğerlerinde, boyutlarına uygun biçimde yaprak küçültülüyor.

Ağacın dallanması geliştirilirken bir miktar yaprak kendiliğinden küçülme eğiliminde oluyor. Sonra yaprak küçültmek için biraz işlem yapılıyor. Ama bu hemen gerekli olan bir uygulama değil.

Bu ay içinde bir sohbet toplantımız olacak E posta ile haberi de geliyor. Oraya katılırsanız bonsai konusunda da sohbet edebiliriz.

Ali Asım beğendi.
Eski 15-10-2013, 23:29   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2013
Limon bonsaisi

Eklenen Resimler

sevgihoca beğendi.
tahaayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 12:58   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2014
Limon bonsai

Arkadaşlar merhaba,

Yeni katıldım siteyi takip ediyorum. Benim yardıma ihtiyacım var.
Limon çekirdeğinden ağaç üretmiştim. Tahmini 6-7 yıllık. Pek bakmıyor sadece su veriyordum. Yanındaki diğer ağaçlar (üretmiş olduğum) öldü. bu çok dayanıklı çıktı. Bonsai ye merak sarınca oda gündeme geldi Tabii ki. Hem de en kuvvetli eleman olarak. Ölmemiş dayanmış olarak. Bonsai ye kurban gitmez umarım.
Aşağıda resimlerini yükleyeceğim. İlk olarak daha küçük saksıya aldım. Alırken kök budaması yaptım. 15 gün önce. Yeni çıkan filizleri kestim. Ama şimdi ben ona o bana bakıyor. Çünkü nasıl budacağımı bilemiyorum Yanlış yapmaktan korkuyorum. Ben biraz bitkilerimi sevip onlarla bağ kurarım da. Budama konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

ebruhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2014, 13:12   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2014
Limon bonsai

Marhabalar,

Resim yükleyemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

ebruhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024