agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2007, 17:33   #31
Ağaç Dostu

a h m e t t o g a y's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2007
Selamlar,
İtalyada bir sokak satıcısında rastladığım bir bonsai sergisini fotoğrafladım. İçlerinde zeytin bonsaiside var. Yaklaşık 30 - 50 Euro civarında fiyatları vardı. Konuşmaya çalıştığımda ailesinin köyde sadece bonsai ile uğraştığını ve İtalya içinde çiçekçilere de bir miktar gönderdiğini öğrendim.

Eklenen Resimler

a h m e t t o g a y Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 13:22   #32
Biyolog

iskoc2325's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Zeytinden Bonsai Üretimi

Zeytin ağacından bonzai yapılabilmekte... Ancak benim merak ettiğim o güzelim ağaçları telef etmeden nasıl kök salmasını sağlayabiliriz? Eylül - Ekim ayları bu iş için uygun mudur?

iskoc2325 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 16:35   #33
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bugün bir fidancının yanından geçerken gördüğüm bu yaşı dev ama kendi cüce kalmış Zeytin in fotoğrafını çektim,içerde oldukça güzel zeytin ağaçları vardı,75 ytl ye satıyorlar.(Dev zeytin 600YTL) .

Eklenen Resimler

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 16:43   #34
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bu da benim bonsai adayım .60 CM ye kadar yükseklikte çok fazla yeni sürgün var.Yabani zyetin olduğu için yapraklar doğal olarak küçük,ancak sürgünler aynı noktadan çok fazla sayıda çıkmış.
Kalınlaşmaları uzun sürmezse bir an önce yan dalları oluşturur ve güzel bir zeytin bonsai sahibi olurum.

Eklenen Resimler

mimARif beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2007, 13:41   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Tourkana guzel bir agac secmissin, agacin ortaladina dogru bir bosluk var. bu boslugu kapatman zor o yuzden simdi altaki dallarin dizimini yapip onlari telle. Dizimden sonra istemedigin dallari buda. Ama teledigin dallara, budama yapma, dallarin kalinlasmasini saglamak icin dallari buyumeye birak.

Usten budaycagin yere de hava koklendirmesi yapip ikinci bir zeytin agaci elde edebilirsin.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 15:57   #36
Yeni Üye

Sisyphos's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2007
selam.
Zeytinden bonzai üreten arkadaşlarımız buraya nasıl başladıklarını ilk adımdan ihtibaren yazarlarsa hem yeni başlayacaklar için hemde atılan adımların en iyi yönteme doğru tartışılması için çok doğru olacağı düşüncesindeyim.

Sisyphos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 16:44   #37
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
En uygunu bir zeytin fidanı almak. Seralardan köklü bir fidan alabilirsin.
Diğeri benim düşündüğüm gibi yamadori olabilir. Bunun için ben şubat ayını bekleyeceğim. yakınımızda, inşaat yapılmaya başlayan bir arazide delice zeytinler var, onları almayı deneyeceğim.
Bir ağaçtan çelik almayı düşünüyorsan, zeytin başlığına bir gözatmak faydalı olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2007, 07:51   #38
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Zeytin fidanlıklarında her 100 fidandan bir veya ikisi zaten delice olarak çıkıyor fidanlıkları dolaşın mutlaka bulursunuz . Ben öyle başladım.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 18:47   #39
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
ama ben zeytinin böyle küçük tabağa alınıp bonsai yapılmasından pek hoşlanmıyorum,şöyle 1,5-2 metre yüksekliğinde budamayla şekil verdiğiniz ,Devrim arkadaşımızın gönderdiği sağdaki resim gibi olsa mesela.bence daha güzel olur......
Zaten böyle demişsin. 34 nolu mesajda fotosunu koyduğun zeytin de bence büyükçe bir bonsai yapılmaya müsait duruyor. Kolay gelsin.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 13:57   #40
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Zeytin fidanıma nasıl şekil verebilirim?

Fidanım bu önerilerinizi bekliyorum...

Eklenen Resimler

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 19:26   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Berduray hanım,

Zeynininiz daha çok küçük. Zeytin ağaçları genelde yapılan işlemleri de iyi tolere ettiğinden istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Eğer çoklu gövde istemiyorsanız yandaki ufak gövdecikleri ayıklayıp, kökleri de güzelce kısaltıktan sonra saksıya alabilirsiniz. Ağacın tamamını göremediğimizden gövde budaması ve şekillendirme için net birşey söylemek güç.

Kolay gelsin.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 21:54   #42
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Ortadaki resim fidanın tamamıdır efendim.

Uzayıp giden dalı nereden kesmeliyim acaba?

Eski 31-03-2008, 00:21   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Pardon, ilk yazdığımda sanırım ortadaki resim açılmamış. Görmemiştim. Uzun dal ortadaki en kalın olanın devamı olsa gerek. Gövdenin yana kıvrıldığı yerin biraz yukarısından, yanlara doğru çıkan 2-4 dal bırakılarak budanabilir.

Eğer tek gözde yapmak isterseniz, sadece yanlardaki ince gövdeleri çıkarıp, Büyük olanı en az bir sene kalınlaşması için bırakabilirsiniz.

Kökler de sağdaki resimdeki kadar kısaltılabilir.

Eklenen Resimler

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2008, 13:03   #44
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Teşekkür ederim yol gösterdiğiniz için, uzun dalı dediğiniz yerden kısaltacağım, kökten çıkan küçük dört dalcığa dokunmayı düşünmüyorum, bence hoş duruyor, kök budaması da yapacağım.

Kafamda henüz oluşmuş bir form yok, zamana bırakıyorum.

Eski 21-04-2010, 17:38   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2010
Arkadaşlar. Bana da bu keyifli hastalık durup dururken ilham şeklinde geldi. Birkaç gün uykularım kaçtı bonsai düşünmekten. Hiç bilgim olmadığı için internetten tohum siparişi verdim. Acaba yanlış mı yaptım. Tohum çimlendirmek bonsai yapmak çok zor mu, ne kadar zaman alır.

sabrikasik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 19:41   #46
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Aldığınız tohumlardan bonsai çıkmaz. Ne ağacının tohumuysa o filizlenecek. Onu bonsai olarak biçimlendirmeye başlamınız için birkaç yıl beklemeniz gerekecek.
Bir fidanlığa gidip oradan uygun bir fidan alarak başlamanız daha uygun olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2010, 03:37   #47
Ağaçsever

akinups's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Galeri: 3
Biz şimdiye kadar boşuna durmuşuz ha. Bizim buralar dağ taş zeytin yahu

akinups Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 11:00   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2014
buda bana hediye gelen bonsai. zeytin demişler ama yaprakları sizin eklediğiniz fotograflara göre çok ince.

Eklenen Resimler

Alrasmus ve mimARif beğendi.
pinholaroid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 00:25   #49
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Bu ağaç biberiyeye benziyor.
Sn.pinholaroid.
Ağacınızın iyi ve dikkatli bir budamaya ve iyi bir tellemeye ihtiyacı var gibi görünüyor.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 11:31   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2014
Sn. badrobot teşekkür ederim.
Bende bir türlü türünü anlayamıyorum ama Çanakkale'de sorduğum bir kaç çiçekçide zeytin dedi.
Budama ve tellemeye gelince, bu konuda çok acemi olduğum için açıkçası cesaret edemiyorum zarar vermekten korktuğum için.

pinholaroid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 01:10   #51
Ağaçsever

metulen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Merhaba arkadaşlar. 2 yıl önce koçtaşta bir kenara atılmış ve toprağı dökülerek kökleri açığa çıkmış bir zeytin fidanı almıştım. Durumu çok kötü değildi ama öyle görünce üzülüp almıştım(5tl). Yeni saksıya alıp torf karışımı toprak ekledim. Bu güne kadar bir kaç uzun sürgünü kesmek dışında hiç bir şey yapmadım. herhangi bir gübre de vermedim. Bu günlerde sevgilime kesim çiçek alma yerine bonsai aldıktan sonra bu işe merak saldım. Acaba bu zeytin fidanından bonsai yapılabilir mi onu merak ediyorum. Her yaz 8-10 tane zeytin veriyor onu da belirteyim

Name:  IMG_4024.jpg
Views: 3659
Size:  62.5 KB

metulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 16:08   #52
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metulen Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. 2 yıl önce koçtaşta bir kenara atılmış ve toprağı dökülerek kökleri açığa çıkmış bir zeytin fidanı almıştım. Durumu çok kötü değildi ama öyle görünce üzülüp almıştım(5tl). Yeni saksıya alıp torf karışımı toprak ekledim. Bu güne kadar bir kaç uzun sürgünü kesmek dışında hiç bir şey yapmadım. herhangi bir gübre de vermedim. Bu günlerde sevgilime kesim çiçek alma yerine bonsai aldıktan sonra bu işe merak saldım. Acaba bu zeytin fidanından bonsai yapılabilir mi onu merak ediyorum. Her yaz 8-10 tane zeytin veriyor onu da belirteyim

Eklenti 536880
Üzerinde bonsai çalışmaları yapmanıza henüz hiç elvermeyecek kadar genç bir fidan maalesef. Daha gelişmiş gövdeli zeytinlerle çalışmanız hem daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır hem de hevesinizin kırılmasını önleyecektir.

Ayrıca, her ne kadar yetiştirilebilir olsa da İstanbul için zor bir ağaç türü, en azından başlangıç aşamasında İstanbul'a daha uygun türlere yönelmenizi öneririm.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 00:22   #53
Ağaçsever

leobiz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2009

Merhaba,
Bir tanidigim yurtdışından getirip evde baktığı 70 yaşında olduğunu söylediği Zeytin bonsaisini satıyor. 500 TL istiyor. Sizce alınır mı? İçi oyuk çok güzel görünüyor. Ev içinde bakılır mı yoksa balkonda mi tutmak lazım?

leobiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 15:29   #54
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leobiz Mesajı Göster
Merhaba,
Bir tanidigim yurtdışından getirip evde baktığı 70 yaşında olduğunu söylediği Zeytin bonsaisini satıyor. 500 TL istiyor. Sizce alınır mı? İçi oyuk çok güzel görünüyor. Ev içinde bakılır mı yoksa balkonda mi tutmak lazım?
Merhaba sn leobiz,

Eğer tamamlanmış bir bonsai çalışması olsaydı birçok açıdan değerlendirip ne kadar değerli olup/olmadığını konuşabilirdik ancak konu bonsai adayı olunca değeri ile ilgili çok da bir kıstasımız yok maalesef

Kimisi için çok değerli olan bir aday başka birisi için çok şey ifade etmeyebilir. Şu anda bu şekilde görünen bir ağaç bonsaiden iyi anlayan birinin elinde 3-5 sene sonra çok harika bir ağaca da dönüşebilir.

Gövde şekli fena değil ama daha ziyade ağacın sağlığını dikkate almak gerekir. Bunun için de anlayan bir arkadaşınıza göstererek karar vermeniz daha uygun olur.

Not: Forum kuralları gereği fotoğrafları doğrudan forumumuza yüklemeniz gerekiyor.

leobiz beğendi.
Eski 07-06-2015, 17:32   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2014
merhabalar, yaklaşık bir ay kadar once bir zeytin bonsai aldım, daha önce hiç bonsai yetiştirmemiştim, ama egeli olduğum için görünce dayanamadım İstanbulda birlikte tutunmaya çalışalım dedim, genelde penceresini açtığım güneye bakan kapalı balkonda tutuyorum, ama aldıktan sonra yaprakları kıvrıldı ve düzelmiyor, sorunun ne olduğunu bir türlü bulamıyorum, daha önce böyle bir sorunla karşılaştıysanız yardımcı olabilirseniz sevinirim, bakım önerileriniz de çok faydalı olur benim için, teşekkürler

heavenly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2015, 08:53   #56
mgb
Yeni Üye

mgb's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Arkadaşlar selamlar..
Geçen hafta urla bağ bozumu şenliklerind bir abla zeytin bonsai adayları satıyordu..bir tanesi çok hoşuma gitti, kök yapısı da farklı olduğundan satın aldım..yukarı doğru bir kaç sürgün çıkmış durumda..yalnız toprak bahçe toprağı ve çok sıkı..haliyle suladigim zaman suyu kolay emmiyor..aşağıya fotoğraflarını ekliyorum..öncelikle nasıl bir bitki?..saksı ve toprak değişimi için uygun zaman ne zamandır?..şu aşamada su vermekten başka bir sey yapmıyorum, yapabileceğim bir aktivite (gübre vermek vs) var mıdır?

Teşekkürler

Eklenen Resimler

mgb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2015, 12:30   #57
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mgb Mesajı Göster
Arkadaşlar selamlar..
Geçen hafta urla bağ bozumu şenliklerind bir abla zeytin bonsai adayları satıyordu..bir tanesi çok hoşuma gitti, kök yapısı da farklı olduğundan satın aldım..yukarı doğru bir kaç sürgün çıkmış durumda..yalnız toprak bahçe toprağı ve çok sıkı..haliyle suladigim zaman suyu kolay emmiyor..aşağıya fotoğraflarını ekliyorum..öncelikle nasıl bir bitki?..saksı ve toprak değişimi için uygun zaman ne zamandır?..şu aşamada su vermekten başka bir sey yapmıyorum, yapabileceğim bir aktivite (gübre vermek vs) var mıdır?

Teşekkürler
Merhaba sn mgb,

Bonsaide uygun toprak kullanmak hayati öneme sahip bir konu. Toprak karışımıyla ilgili faydalı bilgiler forumumuzda mevcut, bunları okumanızı öneririm.

Toprak değiştirmek için en uygun zaman ise İlkbahar başlangıcıdır (iklime ve bölgeye göre değişiklik gösterdiğinden kesin bir tarih söylemek doğru olmaz).

Gübreleme zamanları, doğru gübreleme, gübre oranları ile ilgili bilgiler de yine bonsai bölümündeki başlıklarımızda mevcut.

Bitkinizin nasıl olduğuna gelince; konu bonsai olunca kimse hiç bir bitki için iyi veya kötü diyemez kolay kolay, çünkü 5-10 sene sonra bitkinizin nasıl görüneceği tamamen sizin azminize, öğrenme hevesinize ve hayal gücünüze kalmış bir şey, çünkü elinizdeki materyal canlı bit bitki ve zaman içinde istediğiniz şekle hatta şimdikiyle kıyaslanmayacak kadar farklı bir hale getirmek bonsai de mümkün

Bonsai bölümündeki konuları detaylıca incelemenizi ve okumanızı öneririm.

Başarılar!

dusunenadam beğendi.
Eski 25-01-2016, 15:16   #58
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Delice zeytin almaya niyetlenip nette gezinirken karşıma çıktı sizce burada satılan delicelerden hangisi daha iyi bir bonsai adayı Fiyatları fena gelmedi bana nedersiniz.

BONSAİ DELİCE ZEYTİN - Bahçe Malzemeleri sahibinden.com'da - 266487326

BONSAİ DELİCE ZEYTİN - Bahçe Malzemeleri sahibinden.com'da - 266483170

Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2016, 00:59   #59
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Sn Alper, ikisi de güzel. Sizin zevkinize kalmış. Fidan alırken önce nebariye bakmalısınız. Daha sonra koniklik. Daha sonra gövde hareketi vs... Yalnız bu fidanlar Muğla'dan gelecek. İklim farkı fazla olacak.

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2016, 09:29   #60
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Haklısınız iklim farkının bi nebze önüne geçmek için sanırım baharda almak daha uygun olacak 2-3 ay sabredelim bakalım belki daha hoşuma giden adaylarda çıkabilir karşıma

Saygılar

dusunenadam beğendi.
Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024