agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2006, 14:13   #31
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
aslında tam istediğim forma ulaşmadığı için sardunya bonsaimin resmini koymak istemiyordum.Bonsai ağaçtürlerinde ve biçim verme tekniklerindeki bana ait bonsai koleksiyonuma resmini bu akşam koyacağım.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2006, 14:38   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bonsai nin kelime anlamı yanılmıyorsam-- tabakta(küçük saksıda) ağaç-- bu durumda ağaç dışındaki bitkilerin tabakta yetiştirilmeleri halinde bu çalışmaya da bonsai diyebilirmiyiz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2006, 14:46   #33
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
bütün çok yıllık türlerden bonsai ypılabilir.buna sarmaşıklarda dahil.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2006, 19:41   #34
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blackout
bu çalışmadaki minenin yaprakları boyuna göre biraz büyük mü? yani o klişe bonsai resimleriyle karşılaştırdığımız takdirde küçük boylu ama büyük yapraklı bir bonsaiymiş gibi geldi. bükülmüş bir mine dalını toprağa koymuşsun gibi görünüyor sanki. bana öyle geldi sadece, bu konuda haklı mıyım haksız mıyım merak ettim. yani bu minenin özelliği mi yoksa yapraklarının küçülmesi için birkaç aşamadan daha mı geçmesi gerekiyor.
yanıtlarsanız sevinirim.
Bu çalışmadaki minenin yaprakları büyüktür.Dediğiniz doğrudur.Zaten dikkatinizi çektimi bilmiyorum bu mineye ben hiçbir zaman bonsai yakıştırması yapmadım.Benim minem şu an potensaidir.Topu topu 1 yıldır üzerinde çalışıyorum.Dikkat ettiyseniz ilk resimde şu an ki gövdenin devamı olan daldan eser yok.Gövdenin üst kısmı sonradan oluşturuldu.O gövdeden çıkan bütün dallar da sonradan oluşturuldu.

Bu kadar kısa sürede bir bitkinin bu kadar gelişme göstermesi de büyük birşeydir.Yaprak döken bir tür olsaydı daha gövdeyi oluşturan dalla uğraşıyor olurdunuz.Dallanmayı unutun zaten.

Onun haricinde dediğim gibi ben daha bu mine üzerinde çalışıyorum.Sürekli uç alma yapıyorum.Dallanma artıyor.Arttıkça yapraklar küçülüyor.Siz daha bunun büyük yapraklı halini görmediniz.Şu an yaprakları bir miktar küçüldü bile.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2006, 19:42   #35
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
ilk resimdeki mine senin yaptığından farklı mesela, hem gövdesi daha ince hem de yaprakları çok daha küçük. bu ikisinin boyu aynı mı? yoksa seninki daha büyük, o yüzden mi öyle görünüyor.
İlk mine benim mineden farklı,doğrudur.Aynı diye bir iddiam yok zaten.O mine üzerinde belki 15 yıldır uğraşılıyor.Benim ki ise daha 1 yıllık.

Bonsaide yaprak küçültebilirsiniz ama çiçek ve meyveyi küçültemezsiniz.Bu bilgiden yola çıkarak benim mine ile ilk resimdeki mine bonsaisinin resimlerini bir araya koydum.
Name:  lantana[1] copy2.jpg
Views: 2695
Size:  68.8 KB
Çiçek boyutlarını aynı tutmaya çalışınca ikisi arasındaki boyut farkı ortaya çıktı.Onun boyutu benimkinin yükseklik olarak 3-4 katı.
Gövde kalınlıklarına bakarsanız benim minenin gövde çapı yaklaşık 3 cm.Sanırım bonsaininkide o kadar.
Yaprak boyutlarını kıyaslarsanız çok bir fark yok aslında.Sadece o daha büyük, benimki daha küçük olduğu için benimkinin yaprakları çok büyük görünüyor.Zaten ben bunu kabul ediyorum.Şu an üzerinde çalıştığım bir bitki zaten.

Benim minemin gelişim aşamalarını buraya koyma amacım sadece sizlere yardımcı olabilmek.Yoksa benim bonsaim şöle böle demek amacım yok.

Eski 14-07-2006, 19:47   #36
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
bir şey daha, fidanla yapılan bonsai en baştaki resimdeki gibi olabilir mi, yani demek istediğim tohumla başlanırsa eğer bonsainin daha küçük olacağı gibi bir gerçek var mı?
Fidanla da başlasan, tohumla da başlasan bonsainin boyunu sen belirlersin.Senin istediğin boyutta olur.Sadece iş gücü- saat farkı olur.

Eski 15-07-2006, 00:18   #37
Ağaçsever

blackout's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2006
bütün açıklamalar için gerçekten çok teşekkür ederim herşeyi şimdi anladım artık. o muhteşem bonsailerin bu kadar uzun sürede yapıldığın bilmiyordum açıkçası. ama olsun, benim için çok birşey değişmeyecek, sadece ölümünden korkarım baya bir, o kadar. ilk resimdeki bonsai sanki seninkinden daha küçükmüş gibi duruyordu, el çapında bir tabanı vardır heralde diye düşünmüştüm, yanılmışım.
anladığım kadarıyla dallanması ve yapraklarının küçülmesi en zor işlemler.
bu arada benim sorularımın tamamı karşılaştırmalı merak sorularıydı, yanlış anlamadınız umarım, çünkü gerçi ben de yazarken "seninki kötü olmuş bak baştaki ne güzel" havalarında yazmışım gibi geldi biraz.

herneyse bugün koçtaşta iki çeşit bonsai gördüm. biri yeşil küçük yapraklı bir bonsaiydi, çalışan türünü bilmiyordu, bir de kırmızı yapraklı vardı ona da serissa dedi. bilmiyorum doğru mu. daha çeşit gelecekmiş. fiyatları 29du.
almadım emin olamadığımdan, ayrıca bonsai alırken dikkat edilecek hususlarla ilgili bilgilerin olduğu bir başlık vardı, onları ezberlemem lazm sanırım gitmeden önce. gerçi pek seçeneğim de yok. yarın gidip almayı düşünüyorum bir tanesini. zaten en azından 1 - 2 ay yaşar heralde değil mi? sulamayı filan öğrenirim hem.

koçtaştaki bonsailerin tümünün toprağı çok suluydu. ayrıca bir tanesinin toprağının üzerinde yeşil yeşil küfümsü birşeyler vardı. bilmiyorum normal mi değil mi.

tekrardan çok teşekkür ederim tüm açıklamaların için..

blackout Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2006, 00:36   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2006
Sardunyanın gördüğüm kadarıyla mine kadar dallanma özelliği yok. En azından benim sardunyanın boyutlarında bu dallanmayı yakalayamıyorum. Her ne kadar mini bir sardunyam olsun istesem de, sanırım biraz büyümesine izin vermem gerekiyor. Aslında yapraklar ilk haline göre epey küçülmüş. Fakat yine de minyatürize görünmesi için daha da küçültmek istiyorum.
Bonsaireef, mineyi aşılamayla ilgili çalışmanı okuyunca; benim de daha kalın bir gövde elde etmek için köklendirdiğim dalları ana gövdeyle bütünleştirmek aklıma geldi. Şimdi birleşmelerini bekliyorum, tabi böyle bir olay gerçekleşirse . Ondan sonra yeni şekliyle sardunya başlığı altına koyacağım.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2006, 21:49   #39
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
blackout, koçtaş ve diğer yerlerden alacağın bonsailerde dikkat edeceğin hususları Ade1 toparladı buraya bakabilirsin.
Genelde günde 2-3 kere sulama yapmak gerektiğinden satış yerlerinde bununla uğraşılmayıp bol miktarda su veriliyor fakat bu pek sağlıklı değil.

Toprağını nemli ama bataklık gibi sulu bırakmayacaksın.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2006, 12:23   #40
Ağaçsever

blackout's Avatar

tamam, teşekkür ediyorum

Eski 20-07-2006, 14:29   #41
Ağaç Dostu

Burda en önemli konu;
Marketlerdeki bonsaileri ,bonsai almış olmak için alma.
Gerçekten türünü stilini beğendiğin bonsai al.

Aksi halde almış olduğun bonsaiye bağlanamazsın ve eninde sonunda elinden çıkarmak zorunda kalırsın.Veya ölmüş olarak elinden çıkar.

Eski 20-07-2006, 15:18   #42
Ağaçsever

blackout's Avatar

çok şansım olduğunu sanmıyorum gerçi bonsai çeşitlerinde.. iki çeşit buldum ilk defa çok sevindim...

bir de sen de ankara da oturuyorsun sanırım, fidan alabileceğim nereleri var?
forumda bahsedilen fidanlardan.. hani olaya giriş için alabileceğim bir fidan mesela..

Eski 20-07-2006, 15:52   #43
Ağaç Dostu

Alıntı:
çok şansım olduğunu sanmıyorum gerçi bonsai çeşitlerinde.. iki çeşit buldum ilk defa çok sevindim...

bir de sen de ankara da oturuyorsun sanırım, fidan alabileceğim nereleri var?
forumda bahsedilen fidanlardan.. hani olaya giriş için alabileceğim bir fidan mesela..
Ankarada bonsai olarak önce

1-Real Market (bilkent)
2-Ankamall Koçtaş
3-Beğendik-Kocatepe camii
4-My garden çiçekçilik-Anıttepe
5-Uzman peyzaj-Karşıyaka mezarlık 3.kapı

bu adreslere bir uğramanı öneririm buralarda özellikle marketlerde herhafta yeni bonsailer geliyor.
sonra my gardene bir uğra marketlerden daha değişik türler var en son uzman seracılığa git burda bonsai yok ancak 10 ytl ye satılan 15 cm lik kırmızı acer palmatumlar var.
Ve kararını ver

Eski 20-07-2006, 17:44   #44
Ağaçsever

blackout's Avatar

teşekkür ediyorum yardımın için.
kararsızım biliyorum ama hiç bilmediğim bir konuya girdiğim için yalnış bir yolda ilerlemek istemiyorum.
sağol tekrar.

Eski 20-07-2006, 19:17   #45
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Tecrübe sahibi olmak istiyorsan yanlış yapmaktan hiç korkma.Ben öğrendiğim birçok şeyi yaptığım yanlışlarımdan öğrendim.Yaptığım yanlışları ve izlediğim yanlış yolları anlatsam iyi olacak aslında.Bu sayede doğruyu buldum.

Bonsai konusunda yanlış yolda ilerlemek diye birşey yok bence.

Eski 03-08-2006, 00:08   #46
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Minelerimden örnekler

Bunlarda uğraştığım diğer bazı mineler.Daha çok yolları var.Burada paylaşayım istedim.Zaman zaman fotoğraflarını buraya koyarım ve katettiği yolu görmüş oluruz.Bunların üzerinde yaklaşık 1 yıldır uğraşıyorum.Gerçi uzun zaman kendi hallerine kaldılar pek uğraşmadım Hatta ilk resimdeki iki gövdeyi birleştirmekle bile uğraşmadım.
Mine ile ne kadar sık uğraşırsan o kadar çabuk şekil alıyor.
Name:  02-08-2006 (5).jpg
Views: 1589
Size:  50.2 KB
Name:  02-08-2006 (16).jpg
Views: 1575
Size:  57.9 KB
Name:  02-08-2006 (18).jpg
Views: 1571
Size:  50.7 KB

Eski 03-08-2006, 00:50   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
çok güzel çalışmalar ellerine sağlık.diyecek bir kelime yok.
düşündüğün bir stil var mı bu bonsailerin için?

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2006, 23:25   #48
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Teşekkür ederim.
İlk ikisi süpürge(broom) stili olacak da üçüncü için yorum yapamıyorum.Her an değişebilir.Süpürge olabilecek gibi görünse de kıvrımlı dik ya da eğri stil olabilir.

Eski 03-08-2006, 23:29   #49
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Aşağıdakini şekillendirmeye çok yeni başladım ama kıvrımlı dil stil olacak.
Name:  02-08-2006 (28).jpg
Views: 1899
Size:  68.5 KB

Eski 24-08-2006, 19:26   #50
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2006
Heveslenip gittim mine aldım...

Gerekli olan kum ve torf da var...

Şimdi bu Mine nin köklerini de kesecekmiyim, hadi dallarını budadım ya kökler???

Name:  Mine.jpg
Views: 2029
Size:  50.5 KB

ReaL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2006, 03:45   #51
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Real minelerin **** minen hayırlı olsun.Buradan sanki çok gövde varmış gibi görünüyor.Çiçeklerinin renkleri çok güzel.Biraz ilerlet senden çelik isteyecem haberin olsun.

Şimdi bu söyleyeceklerimi sakın başkalarına anlatmayın.Sakın başka yerlerde başka ağaçlara denemeyin:
Minenin saksısını ben her mevsim değiştiriyorum.Her mevsim kök budaması yapıyorum.Sürekli dal budaması yapıyorum.
Yalnız dal budaması yaparken yapraklardan sonra olabildiğince uzun bir dal bırakın ve kesin.Yaprakların dibinde yeni vereceği sürgün tomurcuğu görünüyor.O tomurcuklara bakın.Bazen her iki yaprağın dibinde de tomurcuk olmuyor, birinde oluyor.Kestiğiniz zaman dallanma artmıyor ve tek sürgün uzuyor.İki tomurcukta varsa dallanma artıyor ve iki sürgün uzamaya başlıyor.

Tel sararken dikkat edin dallar çok gevrektir.
Şu an uzamasına izin verin çok kısa sürede gövdesi kalınlaşacaktır.

Dallar uzayıp uzun dal kestiğinizde sakın atmayın.Suya koyun hemen kökleniyor.Bir sürü mineniz olacak.

Mine sizin acemiliğinizi atmanız için birebirdir.Sürekli antreman yapmanızı sağlar.
Kolay gelsin.

Eski 28-08-2006, 23:07   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2006
bonsaireef

Ayrınıtılı açıklamanız için çok teşekkür ederim, tavsiyelere birebir uyacağım...

ReaL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2006, 15:15   #53
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 5
bahçedeki çiçeğin bonsai olabileceğini hatta çok güzel olabileceğini burdaki örneklerde gördüm.. deneyeyim dedim bakalım.. dallarını ve kökünü ciddi derecede budadım.. sonuç umarım olumlu olur..

Eklenen Resimler

mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2006, 15:16   #54
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

.....

Eklenen Resimler

Eski 21-10-2006, 15:19   #55
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

......

Eklenen Resimler

Eski 21-10-2006, 15:20   #56
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

.......

Eklenen Resimler

Eski 29-10-2006, 13:14   #57
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

hmmm..

Eklenen Resimler

Eski 29-10-2006, 22:44   #58
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

mstfylcn mine işte böyle bir bitki. Çok dayanıklı. Azıcık kökü kalsa bile tutuyor. Çok çabuk dal veriyor ve sürekli yapılan budamaya cevap veriyor. Bonsaide acemiliğin atılması için biçilmiş kaftan.
Minen güzel bir bonsai olacak. Literati(çelebi) tarzı düşünülebilir.

Eski 31-10-2006, 22:48   #59
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bu sıralar 5-6 tane mine söktüm. Aşağıdaki onlardan bir tanesi. Daha şekil vermedim. Toprağa yakın gövde çapı 4 cm.

Eski 01-11-2006, 10:14   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Nerden buluyorsunuz bu ağaçları yahu. Bende bakınıyorum ama sökülebilecek böyle kalın gövdeli bir şey bulamıyorum. Ya bende bir problem var, **** size denk geliyor hep. Ne yazıkki hep incecik fidan oluyor söktüklerim. Tabi Ankara'nın ortasında nerden bulacaksam. Neyse Doktorum yeni fidanların hayırlı olsun ne diyeyim. Maşallah diyeyimde nazar deymesin zaten zeytinlerinde de gözüm vardı.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024